tuxpaint - en to qcv translation catalogue (267 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
qcv: Negre!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
qcv: Gris fosc!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
qcv: Gris clar!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
qcv: Blanc!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
qcv: Roig!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
qcv: Taronja!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
qcv: Groc!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
qcv: Verd clar!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
qcv: Verd fosc!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
qcv: Blau cel!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
qcv: Blau!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
qcv: Lila!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
qcv: Púrpura!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
qcv: Rosa!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
qcv: Marró!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
qcv: Torrat!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
qcv: Beix!

en: <1>spare-1a
qcv: aa

en: <1>spare-1b
qcv: aa

en: <9>spare-9a
qcv: eèéëcÇ

en: <9>spare-9b
qcv: EÉÈËCÇ

note: Congratulations #1
en: Great!
qcv: Excel·lent!

note: Congratulations #2
en: Cool!
qcv: Genial!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
qcv: Seguiu així!

note: Congratulations #4
en: Good job!
qcv: Bon treball!

note: Input Method: English mode
en: English
qcv: Anglés

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
qcv: Tai

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
qcv: Xinés tradicional

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
qcv: Quadrat

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
qcv: Cercle

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
qcv: El·lipse

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
qcv: Pentàgon

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
qcv: Octàgon

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
qcv: Rombe

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagone star (5 points star)
en: Star
qcv: Estrella

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
qcv: Un quadrat és un rectangle amb quatre costats iguals.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
qcv: Un rectangle té quatre costats i quatre angles rectes.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
qcv: Un cercle és una corba que té tots els punts a la mateixa distància del centre.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
qcv: Una el·lipse és un cercle estirat.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
qcv: Un triangle té tres costats.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
qcv: Un pentàgon té cinc costats.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
qcv: Un octàgon té huit costats iguals.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
qcv: Un rombe té quatre costats iguals i els costats oposats són paral·lels.

en: A star with 3 points.
qcv: Una estrella de tres puntes.

en: A star with 4 points.
qcv: Una estrella de 4 puntes.

en: A star with 5 points.
qcv: Una estrella de 5 puntes.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
qcv: Ferramentes

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
qcv: Pinzells

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
qcv: Gomes

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
qcv: Estampes

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
qcv: Formes

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
qcv: Lletres

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
qcv: Màgia

note: Freehand painting tool
en: Paint
qcv: Pinta

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
qcv: Estampa

note: Line drawing tool
en: Lines
qcv: Línies

note: Label tool
en: Label
qcv: Etiqueta

note: Fill tool
en: Fill
qcv: Ompli

note: Undo last action
en: Undo
qcv: Desfés

note: Redo undone action
en: Redo
qcv: Refés

note: Eraser tool
en: Eraser
qcv: Esborra

note: Start a new picture
en: New
qcv: Nou

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
qcv: Obri

note: Save the current picture
en: Save
qcv: Guarda

note: Print the current picture
en: Print
qcv: Imprimix

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
qcv: Ix

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
qcv: Trieu un color i el patró d'un pinzell amb el qual dibuixareu.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
qcv: Trieu una imatge per a estampar-la al vostre dibuix.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
qcv: Feu clic per a començar a dibuixar una línia.  Deixeu anar el clic per a completar-la.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
qcv: Trieu un estil de text.  Feu clic en el dibuix i ja podeu començar a escriure. Polseu «Retorn» o «Tab» per a aplicar el text.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
qcv: Trieu l'efecte màgic que voleu per al dibuix!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
qcv: Desfés!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
qcv: Refés!

note: Eraser tool
en: Eraser!
qcv: Esborra!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
qcv: Trieu una imatge o un color per a començar un dibuix nou.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
qcv: Obri…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
qcv: La vostra imatge s'ha guardat!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
qcv: S'està imprimint…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
qcv: Adéu!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
qcv: Deixeu anar el botó per a completar la línia.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
qcv: Manteniu el botó premut per a estirar la figura.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
qcv: Moveu el ratolí per a girar la figura.  Feu clic per a dibuixar-la.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
qcv: D'acord… Continuem dibuixant esta figura!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
qcv: Esteu segur que voleu eixir?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
qcv: Sí, ja he acabat!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
qcv: No, tornem-hi!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
qcv: Si eixiu, perdreu el vostre dibuix! El voleu guardar?

en: Yes, save it!
qcv: Sí, guarda'l!

en: No, don’t bother saving!
qcv: No, no cal que el guardes!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
qcv: Voleu guardar primer el vostre dibuix?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
qcv: No es pot obrir esta imatge!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
qcv: D'acord

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
qcv: No hi ha fitxers guardats!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
qcv: Voleu imprimir el dibuix?

en: Yes, print it!
qcv: Sí, imprimix-lo!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
qcv: La imatge s'ha imprés!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
qcv: La imatge no s'ha pogut imprimir!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
qcv: Encara no podeu imprimir!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
qcv: Voleu esborrar este dibuix?

en: Yes, erase it!
qcv: Sí, esborra'l!

en: No, don’t erase it!
qcv: No, no l'esborres!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
qcv: Recordeu de fer servir el botó esquerre!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
qcv: Trieu els dibuixos que voleu, llavors feu clic en «Reproduïx».

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
qcv: S'ha desactivat el so.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
qcv: S'ha activat el so.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
qcv: Espereu, per favor...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
qcv: Esborra

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
qcv: Diapositives

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
qcv: Arrere

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
qcv: Reproduïx

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
qcv: Següent

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
qcv: Sí

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
qcv: Voleu reemplaçar el dibuix amb els vostres canvis?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
qcv: Sí, reemplaça l'antic!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
qcv: No, guarda un fitxer nou

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
qcv: Trieu la imatge que voleu i després feu clic en «Obri».

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
qcv: Trieu un color del vostre dibuix.

en: Drawing program
qcv: Programa de dibuix

en: A drawing program for children.
qcv: Un programa de dibuix per als menuts.

en: Color Shift
qcv: Canvi de color

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a canviar els colors en parts del dibuix.

en: Click to change the colors in your entire picture.
qcv: Feu clic per a canviar els colors de tot el dibuix.

en: Blind
qcv: Persiana

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
qcv: Feu clic i arrossegueu des de la vora de la imatge per a passar una persiana. Moveu perpendicularment per a obrir o tancar les persianes.

en: Blocks
qcv: Quadradets

en: Chalk
qcv: Guix

en: Drip
qcv: Goteja

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a fer quadradets en la imatge.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a convertir la imatge en un dibuix fet amb guix.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a fer que la imatge gotege.

en: Blur
qcv: Difumina

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a difuminar la imatge.

en: Click to blur the entire image.
qcv: Feu clic per a difuminar tota la imatge.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
qcv: Rajoles

en: Click and drag to draw large bricks.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a dibuixar rajoles grans.

en: Click and drag to draw small bricks.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a dibuixar rajoles menudes.

en: Calligraphy
qcv: Cal·ligrafia

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a dibuixar en cal·ligrafia.

en: Cartoon
qcv: Vinyeta

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a convertir la imatge en una vinyeta.

en: Confetti
qcv: Paperets

en: Click to throw confetti!
qcv: Feu clic per a llançar paperets!

en: Distortion
qcv: Distorsió

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a provocar una distorsió en la imatge.

en: Emboss
qcv: Relleu

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a fer la imatge en relleu.

en: Lighten
qcv: Aclarix

en: Darken
qcv: Enfosquix

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a aclarir parts de la imatge.

en: Click to lighten your entire picture.
qcv: Feu clic per a aclarir tota la imatge.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a enfosquir parts de la imatge.

en: Click to darken your entire picture.
qcv: Feu clic per a enfosquir tota la imatge.

en: Fisheye
qcv: Ull de peix

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
qcv: Feu clic en una part de la imtage per a aconseguir un efecte d'ull de peix.

en: Flower
qcv: Flor

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a dibuixar la tija de la flor. Deixeu anar per a acabar la flor.

en: Foam
qcv: Espuma

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a cobrir l'àrea amb bambolles d'espuma.

en: Fold
qcv: Plec

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
qcv: Trieu un color de fons i feu clic per a passar la pàgina.

en: Fretwork
qcv: Sanefa

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
qcv: Feu clic per a envoltar la imatge amb una sanefa.

en: Glass Tile
qcv: Mosaic de vidre

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a posar un mosaic de vidre damunt la imatge.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
qcv: Feu clic per a omplir la imatge amb un mosaic de vidre.

en: Grass
qcv: Herba

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
qcv: Feu clic i arrossegueu per a dibuixar herba. No oblideu la terra.

en: Halftone
qcv: Semitons

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a transformar el dibuix com si fóra un diari..

en: Symmetric Left/Right
qcv: Simetria «horitzontalment»

en: Symmetric Up/Down
qcv: Simetria «verticalment»

en: Pattern
qcv: Patrons

en: Tiles
qcv: Mosaics

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
qcv: Calidoscopi

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
qcv: Feu clic i moveu el ratolí per a dibuixar amb pinzells simètrics horitzontalment (un calidoscopi).

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
qcv: Feu clic i moveu el ratolí per a dibuixar amb pinzells simètrics verticalment (un calidoscopi).

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
qcv: Feu clic i moveu el ratolí per a dibuixar patrons en la imatge.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a dibuixar patrons simètrics en la imatge.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
qcv: Feu clic i moveu el ratolí per a dibuixar amb pinzells simètrics (un calidoscopi).

en: Light
qcv: Llum

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a dibuixar un raig de llum en la imatge.

en: Metal Paint
qcv: Pintura metàl·lica

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
qcv: Feu clic i moveu el ratolí per a pintar amb un efecte de color metàl·lic.

en: Mirror
qcv: Espill

en: Flip
qcv: Invertix

en: Click to make a mirror image.
qcv: Feu clic per a invertir la imatge horitzontalment.

en: Click to flip the picture upside-down.
qcv: Feu clic per a invertir la imatge verticalment.

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a afegir un efecte de mosaic a parts de la imatge.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
qcv: Feu clic per a afegir un efecte de mosaic a tota la imatge.

en: Square Mosaic
qcv: Mosaic quadrat

en: Hexagon Mosaic
qcv: Mosaic hexagonal

en: Irregular Mosaic
qcv: Mosaic irregular

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a afegir un efecte de mosaic quadrat a parts de la imatge.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
qcv: Feu clic per a afegir un efecte de mosaic quadrat a tota la imatge.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a afegir un efecte de mosaic hexagonal a parts de la imatge.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
qcv: Feu clic per a afegir un efecte de mosaic hexagonal a tota la imatge.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a afegir un efecte de mosaic irregular a parts de la imatge.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
qcv: Feu clic per a afegir un efecte de mosaic irregular a tota la imatge.

en: Negative
qcv: Negatiu

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a fer el negatiu del dibuix.

en: Click to turn your painting into its negative.
qcv: Feu clic per a fer el negatiu del dibuix.

en: Noise
qcv: Soroll

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a afegir soroll a parts de la imatge.

en: Click to add noise to your entire picture.
qcv: Feu clic per a afegir soroll a tota la imatge.

en: Perspective
qcv: Perspectiva

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
qcv: Feu clic en  les cantonades i arrossegueu per a estirar la imatge.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu cap amunt per a apropar i cap avall per a allunyar la imatge.

en: Puzzle
qcv: Barreja

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
qcv: Feu clic en la part del dibuix que volgueu barrejar.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
qcv: Feu clic per a barrejar la imatge.

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a dibuixar rails de tren en la imatge.

en: Rainbow
qcv: Arc de Sant Martí

en: You can draw in rainbow colors!
qcv: Podeu pintar amb els colors de l'arc de Sant Martí!

en: Rain
qcv: Pluja

en: Click to place a rain drop onto your picture.
qcv: Feu clic per a posar gotes de pluja en la imatge.

en: Click to cover your picture with rain drops.
qcv: Feu clic per a cobrir la imatge amb gotes de pluja.

en: Real Rainbow
qcv: Arc de Sant Martí

en: ROYGBIV Rainbow
qcv: Arc de Sant Martí

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
qcv: Feu clic on ha de començar l'arc de Sant Martí, arrossegueu fins on s'ha d'acabar, i deixeu anar per a dibuixar-lo.

en: Ripples
qcv: Ondulacions

en: Click to make ripples appear over your picture.
qcv: Feu clic per a fer que apareguen ondulacions sobre la imatge.

en: Rosette
qcv: Escarapel·la

en: Click and start drawing your rosette.
qcv: Feu clic per a començar a dibuixar una escarapel·la.

en: You can draw just like Picasso!
qcv: Podeu pintar com Picasso!

en: Edges
qcv: Vores

en: Sharpen
qcv: Afina

en: Silhouette
qcv: Silueta

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a dibuixar vores en parts de la imatge.

en: Click to trace edges in your entire picture.
qcv: Feu clic per a dibuixar vores en tota la imatge.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a afinar parts de la imatge.

en: Click to sharpen the entire picture.
qcv: Feu clic per a afinar tota la imatge.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a crear una silueta en blanc i negre.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
qcv: Feu clic per a crear una silueta en blanc i negre de tota la imatge.

en: Shift
qcv: Desplaçament

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a desplaçar la imatge pel llenç.

en: Smudge
qcv: Dit

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
qcv: Mulla

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a passar el dit pel dibuix.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per a mullar amb pintura parts del dibuix.

en: Snow Ball
qcv: Boles de neu

en: Snow Flake
qcv: Flocs de neu

en: Click to add snow balls to your picture.
qcv: Feu clic per a afegir boles de neu a la imatge.

en: Click to add snow flakes to your picture.
qcv: Feu clic per a afegir flocs de neu a la imatge.

en: String edges
qcv: Fils en les vores

en: String corner
qcv: Fils en el cantó

en: String 'V'
qcv: Fils en forma de 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a fer un dibuix amb fils. Arrossegueu amunt i avall per a dibuixar més o menys fils, i a l'esquerra o a la dreta per a fer un forat més gran.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a fer fletxes fetes amb un dibuix de fils.

en: Draw string art arrows with free angles.
qcv: Fa fletxes amb dibuix de fils amb angles lliures. Feu clic i arrossegueu com si dibuixàreu una V: arrossegueu fins al vèrtex, una mica arrere cap al començament, llavors fins al destí.

en: Tint
qcv: Tinta

en: Color & White
qcv: Color i blanc

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a canviar el color de parts de la imatge.

en: Click to change the color of your entire picture.
qcv: Feu clic per a canviar el color de tota la imatge.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
qcv: Feu clic i arrossegueu el ratolí per la zona per a convertir parts de la imatge a blanc i un color a triar.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
qcv: Feu clic per a convertir tota la imatge a blanc i un color a triar.

en: Toothpaste
qcv: Pasta de dents

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a dibuixar un raig de pasta de dents en la imatge.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a dibuixar un tornado en la imatge.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
qcv: Feu clic i arrossegueu per a fer que parts de la imatge semblen com si estigueren en un televisor.

en: Click to make your picture look like it's on television.
qcv: Feu clic per a fer que la imatge semble com si estiguera en un televisor.

en: Waves
qcv: Ones

en: Wavelets
qcv: Ones

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
qcv: Feu clic dins la imatge per a aplicar-hi ones horitzontalment. Clic a dalt fa ones curtes, a baix ones altes, a l'esquerra ones xicotetes, a la dreta ones llargues.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
qcv: Feu clic dins la imatge per a aplicar-hi ones verticalment. Clic a dalt fa ones curtes, a baix ones altes, a l'esquerra ones xicotetes, a la dreta ones llargues.

en: Xor Colors
qcv: Mescla els colors

en: Click and drag to draw a XOR effect
qcv: Feu clic i arrossegueu per a aplicar un patró de mescla de colors

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
qcv: Feu clic per a aplicar un patró de mescla de colors a tota la imatge
