tuxpaint - en to el translation catalogue (283 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
el: Μαύρο!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
el: Σκούρο γκρίζο!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
el: Ανοιχτό γκρίζο!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
el: Άσπρο!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
el: Κόκκινο!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
el: Πορτοκαλί!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
el: Κίτρινο!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
el: Ανοιχτό πράσινο!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
el: Σκούρο πράσινο!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
el: Μπλέ του ουρανού!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
el: Μπλε!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
el: Λεβάντα!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
el: Μωβ!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
el: Ροζ!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
el: Καφέ!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
el: Γαλάζιο!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
el: Μπέζ!

note: TODO: weight specification Now we score fonts to ensure that the best ones will be placed at the top of the list. The user will see them first. This sorting is especially important for users who have scroll buttons disabled. Translators should do whatever is needed to put crummy fonts last. distinct
en: oO
el: ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣ/ΤΥΦΧΨΩαβγδεζηθικλμνξοπρσςτυφχψω

en: <1>spare-1a
el: <1>τετράγωνο-1a

en: <1>spare-1b
el: <1>τετράγωνο-1b

en: <9>spare-9a
el: <9>τετράγωνο-9a

en: <9>spare-9b
el: <9>τετράγωνο-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
el: Μπράβο!

note: Congratulations #2
en: Cool!
el: Ωραία!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
el: Καλά πας, συνέχισε!

note: Congratulations #4
en: Good job!
el: Συγχαρητήρια!

note: Input Method: English mode
en: English
el: Αγγλικά

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
el: Πίνακας ιδεογραμμάτων Hiragana.

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
el: Πίνακας ιδεογραμμάτων Katakana.

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
el: Κορεατικό αλφάβητο (Hangul).

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
el: Ταϋλανδέζικα

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
el: Κινέζικα

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
el: Τετράγωνο

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
el: Κύκλος

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
el: Έλλειψη

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
el: Τρίγωνο

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
el: Πεντάγωνο

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
el: Οκτάγωνο

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
el: Ρόμβος

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagone star (5 points star)
en: Star
el: Αστέρι

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
el: Το τετράγωνο είναι ορθογώνιο με τις τέσσερις πλευρές ίσες.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
el: Το ορθογώνιο παραλληλόγραμμο έχει τέσσερις πλευρές και τέσσερις ορθές γωνίες.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
el: Ο κύκλος είναι μια καμπύλη γραμμή της οποίας όλα τα σημεία απέχουν το ίδιο από το κέντρο.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
el: Η έλλειψη είναι ένας τεντωμένος κύκλος.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
el: Το τρίγωνο έχει τρεις πλευρές.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
el: Το πεντάγωνο έχει πέντε πλευρές.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
el: Ένα κανονικό οκτάγωνο έχει οκτώ ίσες πλευρές.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
el: Ένας ρόμβος έχει τέσσερις ίσες πλευρές και οι απέναντι πλευρές είναι παράλληλες.

en: A star with 3 points.
el: Αστέρι με 3 βαθμούς.

en: A star with 4 points.
el: Αστέρι με 4 βαθμούς.

en: A star with 5 points.
el: Αστέρι με 5 βαθμούς.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
el: Εργαλεία

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
el: Χρώματα

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
el: Πινέλα

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
el: Σβηστήρες

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
el: Σφραγίδες

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
el: Σχήματα

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
el: Γράμματα

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
el: Μαγικά

note: Freehand painting tool
en: Paint
el: Πινέλο

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
el: Σφραγίδα

note: Line drawing tool
en: Lines
el: Γραμμές

note: Text tool
en: Text
el: Κείμενο

note: Label tool
en: Label
el: Ετικέτα

note: Fill tool
en: Fill
el: Γέμισμα

note: Undo last action
en: Undo
el: Αναίρεση

note: Redo undone action
en: Redo
el: Ακύρωση

note: Eraser tool
en: Eraser
el: Σβήστρα

note: Start a new picture
en: New
el: Νέο

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
el: Άνοιγμα

note: Save the current picture
en: Save
el: Αποθήκευση

note: Print the current picture
en: Print
el: Εκτύπωση

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
el: Έξοδος

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
el: Διάλεξε χρώμα και μορφή πινέλου για να ζωγραφίσεις.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
el: Διάλεξε μία στάμπα για να την τοποθετήσεις σε διάφορα σημεία του σχεδίου σου.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
el: Κάνε κλικ για να αρχίσεις να ζωγραφίζεις μία γραμμή. Άφησε το πλήκτρο του ποντικιού όταν έχεις ολοκληρώσει τη γραμμή.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
el: Διάλεξε στυλ κειμένου. Κάνε κλικ στη ζωγραφιά σου και άρχισε να γράφεις. Πάτησε [Enter] ή [Tab] για να ολοκληρώσεις το κείμενο.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
el: Διάλεξε ένα μαγικό εφφέ για να χρησιμοποιήσεις στο σχέδιό σου!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
el: Αναίρεση!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
el: Επανάληψη!

note: Eraser tool
en: Eraser!
el: Σβηστήρα!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
el: Διάλεξε ένα χρώμα ή μία εικόνα για να ξεκινήσεις ένα νέο σχέδιο.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
el: Άνοιγμα…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
el: Η εικόνα σου αποθηκεύθηκε!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
el: Εκτύπωση…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
el: Γειά χαρά!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
el: Άφησε το πλήκτρο του ποντικιού για να ολοκληρωθεί η γραμμή.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
el: Κράτησε πατημένο το πλήκτρο του ποντικιού για να τεντώσεις το σχήμα.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
el: Κίνησε το ποντίκι για να περιστρέψεις το σχήμα. Κάνε κλικ για να σχεδιαστεί.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
el: Εντάξει λοιπόν… Ας συνεχίσουμε τη σχεδίαση του ίδιου!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
el: Σίγουρα θέλεις να βγεις από το πρόγραμμα;

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
el: Ναι, τελείωσα!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
el: Όχι δεν έχω τελειώσει ακόμα!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
el: Αν βγεις από το πρόγραμμα, θα χαθεί η εικόνα σου! Να αποθηκευτεί;

en: Yes, save it!
el: Ναι, αποθήκευσέ την!

en: No, don’t bother saving!
el: Όχι, μην ασχοληθείς με την αποθήκευση!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
el: Να αποθηκευτεί η εικόνα σου πρώτα;

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
el: Δεν μπορώ να ανοίξω αυτή τη ζωγραφιά!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
el: Εντάξει

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
el: Δεν υπάρχουν αποθηκευμένα αρχεία!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
el: Να εκτυπώσω τη ζωγραφιά σου;

en: Yes, print it!
el: Ναι, εκτύπωσέ την!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
el: Η εικόνα σου εκτυπώθηκε!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
el: Λυπάμαι! Δεν ήταν δυνατή η εκτύπωση της ζωγραφιάς σου!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
el: Δεν μπορείς να εκτυπώσεις ακόμη!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
el: Να διαγραψω αυτήν την εικόνα;

en: Yes, erase it!
el: Ναι, διάγραψέ την!

en: No, don’t erase it!
el: Όχι, μην τη διαγράφεις!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
el: Προσοχή, πρέπει να χρησιμοποιείς το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
el: Διάλεξε τη ζωγραφιά που θέλεις και μετά πάτησε 'Αναπαραγωγή'.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
el: Χωρίς ήχο.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
el: Με ήχο.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
el: Παρακαλώ περιμένετε...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
el: Διαγραφή

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
el: Προβολή διαφανειών.

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
el: Προηγούμενο

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
el: Αναπαραγωγή

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
el: Επόμενο

note: Label for 'Letters' buttons (font selector, down the right when the Text tool is being used); used to show the difference between font faces
en: Aa
el: Αα

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
el: Να αντικαταστήσω τη ζωγραφιά με τις αλλαγές που έκανες;

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
el: Ναι, αντικατάστησε την παλιά ζωγραφιά!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
el: Όχι, κάνε αποθήκευση σε νέο αρχείο!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
el: Διάλεξε τη ζωγραφιά που θέλεις και μετά πάτησε 'Άνοιγμα'.

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
el: Επίλεξε ένα χρώμα από τη ζωγραφιά σου.

en: Drawing program
el: Πρόγραμμα ζωγραφικής

en: A drawing program for children.
el: Ένα πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά.

en: Color Shift
el: Αλλαγή χρώματος

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να αλλάξεις τα χρώματα σε τμήματα της ζωγραφιάς σου.

en: Click to change the colors in your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να αλλάξεις τα χρώματα σε ολόκληρη τη ζωγραφιά σου.

en: Blind
el: Θάμπωμα

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
el: Κάντε κλικ στα όρια της εικόνας για να την καλύψετε με το σκίαστρο. Μετακινήστε κάθετα για να ανοίξετε ή να κλείσετε τα σκίαστρα.

en: Blocks
el: Κομμάτια

en: Chalk
el: Κιμωλία

en: Drip
el: Στάξιμο

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να κάνεις τη ζωγραφιά κοντόχοντρη.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι για να μετατρέψεις τη ζωγραφιά σε σχέδιο με κιμωλία.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι γύρω για να κάνεις τη ζωγραφιά να στάζει.

en: Blur
el: Θόλωμα

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να θαμπώσεις τη ζωγραφιά.

en: Click to blur the entire image.
el: Κάνε κλικ για να θολώσεις ολόκληρη τη ζωγραφιά.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
el: Τούβλα

en: Click and drag to draw large bricks.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι για να ζωγραφίσεις μεγάλα τούβλα.

en: Click and drag to draw small bricks.
el: Κάνε κλικ και και κίνησε το ποντίκι για να ζωγραφίσεις μικρά τούβλα.

en: Calligraphy
el: Καλλιγραφία

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι για να σχεδιάσεις καλλιγραφικά.

en: Cartoon
el: Σκίτσο

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι γύρω για να κάνεις τη ζωγραφιά να μοιάζει με καρτούν.

en: Confetti
el: Χαρτοπόλεμος

en: Click to throw confetti!
el: Κάνε κλικ για να πετάξεις χαρτοπόλεμο!

en: Distortion
el: Παραμόρφωση

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να κάνεις τη ζωγραφια σου να παραμορφωθεί σου.

en: Emboss
el: Ανάγλυφο

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να κάνεις την εικόνα ανάγλυφη.

en: Lighten
el: Φωτίζω

en: Darken
el: Σκουραίνω

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι για να φωτίσεις σημεία από τη ζωγραφιά σου.

en: Click to lighten your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να φωτίσεις ολόκληρη τη ζωγραφιά σου.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και μετακίνησε το ποντίκι για να σκουραίνεις τμήματα της ζωγραφιάς σου.

en: Click to darken your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να σκουρήνεις ολόκληρη τη ζωγραφιά σου.

en: Fisheye
el: Φακός

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
el: Κάνε κλικ σε ένα τμήμα της εικόνας σου για να δημιουργήσεις εφέ φακού.

en: Flower
el: Λουλούδι

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις ένα λουλούδι με κοτσάνι. Άφησε το πλήκτρο του ποντικιού για να ολοκληρωθεί το λουλούδι.

en: Foam
el: Αφρός

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να καλύψεις την περιοχή με φούσκες αφρού.

en: Fold
el: Δίπλωμα

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
el: Διάλεξε χρώμα για το φόντο και κάνε κλικ για να γυρίσεις τη γωνία της σελίδας.

en: Fretwork
el: Ανάγλυφο

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
el: Κάνε κλικ για να περιστοιχίσεις τη ζωγραφιά σου με επαναλαμβανόμενα μοτίβα.

en: Glass Tile
el: Υαλότουβλο

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να τοποθετήσεις υαλότουβλα στη ζωγραφιά σου.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
el: Κάνε κλικ για να καλύψεις ολόκληρη τη ζωγραφιά σου με υαλότουβλα.

en: Grass
el: Γρασίδι

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι για να ζωγραφίσεις γρασίδι. Μην ξεχάσεις τη λάσπη!

en: Halftone
el: Διαβαθμίσεις του γκρι

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
el: Κάνε κλικ και σύρε για να μετατρέψεις τη ζωγραφιά σου σε εφημερίδα.

en: Symmetric Left/Right
el: Συμμετρικό Αριστερά/Δεξιά

en: Symmetric Up/Down
el: Συμμετρικό Πάνω/Κάτω

en: Pattern
el: Πρότυπο

en: Tiles
el: Πλακίδια

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
el: Καλειδοσκόπιο

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις με δύο πινέλα που είναι συμμετρικά κατά μήκος της αριστερής και δεξιάς πλευράς της εικόνας σου.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις με δύο πινέλα που είναι συμμετρικά κατά μήκος του επάνω και κάτω μέρους της εικόνας σου.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις ένα μοτίβο κατά μήκος της εικόνας σου.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις ένα συμμετρικό μοτίβο κατά μήκος της εικόνας σου.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις με συμμετρικές βούρτσες (καλειδοσκόπιο).

en: Light
el: Φως

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να βάλεις μια δέσμη φωτός στην εικόνα σου.

en: Metal Paint
el: Μεταλλική μπογιά

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να βάψεις με μεταλλικό χρώμα.

en: Mirror
el: Καθρέφτης

en: Flip
el: Άνω-Κάτω

en: Click to make a mirror image.
el: Κάνε κλικ για να φτιάξεις μια ζωγραφιά-είδωλο.

en: Click to flip the picture upside-down.
el: Κάνε κλικ για να γυρίσεις τη ζωγραφιά άνω-κάτω.

en: Mosaic
el: Μωσαϊκό

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και μετακίνησε το ποντίκι για να προσθέσεις εφέ μωσαϊκού σε τμήματα της ζωγραφιάς σου.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να προσθέσεις εφέ μωσαϊκού σε ολόκληρη τη ζωγραφιά σου.

en: Square Mosaic
el: Τετραγωνικό μωσαϊκό

en: Hexagon Mosaic
el: Εξαγωνικό μωσαϊκό

en: Irregular Mosaic
el: Ακανόνιστο μωσαϊκό.

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και μετακίνησε το ποντίκι για να προσθέσεις τετραγωνικό μωσαϊκό σε τμήματα της ζωγραφιάς σου.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να προσθέσεις τετραγωνικό μωσαϊκό σε ολόκληρη τη ζωγραφιά σου.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και μετακίνησε το ποντίκι για να προσθέσεις εξαγωνικό μωσαϊκό σε τμήματα της ζωγραφιάς σου.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να προσθέσεις εξαγωνικό μωσαϊκό σε ολόκληρη τη ζωγραφιά σου.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και μετακίνησε το ποντίκι για να προσθέσεις ακανόνιστο μωσαϊκό σε τμήματα της ζωγραφιάς σου.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να προσθέσεις ακανόνιστο μωσαϊκό σε ολόκληρη τη ζωγραφιά σου.

en: Negative
el: Αρνητικό

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι για να κάνεις τη ζωγραφιά να μοιάζει με αρνητικό.

en: Click to turn your painting into its negative.
el: Κάνε κλικ για να μετατρέψεις τη ζωγραφιά σου σε αρνητικό.

en: Noise
el: Παράσιτα

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι για να προσθέσεις παράσιτα σε τμήματα της ζωγραφιάς σου.

en: Click to add noise to your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να προσθέσεις παράσιτα σε ολόκληρη τη ζωραφιά σου.

en: Perspective
el: Προοπτική

en: Zoom
el: Εστίαση

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
el: Κάνε κλικ στις γωνίες και σύρε το ποντίκι για να επεκτήνεις τη ζωγραφιά.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να εστιάσεις ή να απομακρυνθείς από τη ζωγραφιά σου.

en: Puzzle
el: Σπαζοκεφαλιά

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να μετακινήσεις την εικόνα πάνω στον καμβά.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
el: Κάνε κλικ για να φτιάξεις μια σπαζοκεφαλιά σε λειτουργία πλήρους οθόνης.

en: Rails
el: Ράγες τρένου

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις ράγες διαδρομής τρένων στη ζωγραφιά σου.

en: Rainbow
el: Ουράνιο Τόξο

en: You can draw in rainbow colors!
el: Μπορείς να ζωγραφίσεις με τα χρώματα του ουράνιου τόξου!

en: Rain
el: Βροχή

en: Click to place a rain drop onto your picture.
el: Κάνε κλικ για να τοποθετήσεις μία σταγόνα βροχής στη ζωγραφιά σου.

en: Click to cover your picture with rain drops.
el: Κάνε κλικ για να καλύψεις τη ζωγραφιά σου με σταγόνες βροχής.

en: Real Rainbow
el: Ουράνιο Τόξο

en: ROYGBIV Rainbow
el: ROYGBIV Ουράνιο τόξο

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
el: Κάνε κλικ εκεί που θέλεις να ξεκινήσει το ουράνιο τόξο, σύρε το όπου θέλεις να τελειώσει και μετά ζωγράφισε το ουράνιο τόξο.

en: Ripples
el: Κυματάκια

en: Click to make ripples appear over your picture.
el: Κάνε κλικ για να εμφανιστούν κυματάκια στη ζωγραφιά σου.

en: Rosette
el: Κονκάρδα

en: Picasso
el: Πικάσο

en: Click and start drawing your rosette.
el: Κάνε κλικ και ξεκίνα να ζωγραφίζεις μία κονκάρδα.

en: You can draw just like Picasso!
el: Μπορείς να ζωγραφίσεις ακριβώς όπως ο Πικάσσο!

en: Edges
el: Άκρες

en: Sharpen
el: Όξυνση

en: Silhouette
el: Περίγραμμα

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και μετακίνησε το ποντίκι για να επισημάνεις τις άκρες σε τμήματα της ζωγραφιάς σου.

en: Click to trace edges in your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να επισημάνεις τις άκρες σε ολόκληρη τη ζωγραφιά σου.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι για να οξύνεις τμήματα της ζωγραφιάς σου.

en: Click to sharpen the entire picture.
el: Κάνε κλικ για να οξύνεις ολόκληρη τη ζωγραφιά σου.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
el: Κάνε κλικ και μετακίνησε το ποντίκι για να δημιουργήσεις ασπρόμαυρο περίγραμμα.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να δημιουργήσεις ασπρόμαυρο περίγραμμα ολόκληρης της ζωγραφιάς σου.

en: Shift
el: Μετατόπιση

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να μετατοπίσεις τη ζωγραφιά σου πάνω στον καμβά.

en: Smudge
el: Μουτζούρα

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
el: Υγρή μπογιά

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι γύρω για να μουτζουρώσεις τη ζωγραφιά.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις μια υγρή και μουντζούρικη ζωγραφιά.

en: Snow Ball
el: Χιονόμπαλα

en: Snow Flake
el: Νιφάδα χιονιού

en: Click to add snow balls to your picture.
el: Κάνε κλικ για να προσθέσεις μπάλες χιονιού στη ζωγραφιά σου.

en: Click to add snow flakes to your picture.
el: Κάνε κλικ για να προσθέσεις νιφάδες χιονιού στη ζωγραφιά σου.

en: String edges
el: Άκρες καμπυλωτών γραμμών

en: String corner
el: Γωνίες καμπυλωτών γραμμών

en: String 'V'
el: Καμπύλες Γραμμές 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
el: Κάνε κλικ και σύρε για να σχεδιάσεις σύμφωνα με τη τέχνη των καμπυλωτών γραμμών. Σύρε το πάνω κουμπί για να σχεδιάσεις λιγότερες ή περισσότερες γραμμές, δεξιά και αριστερά για να φτιάξεις μεγαλύτερη τρύπα.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις βέλη με καμπύλες γραμμές.

en: Draw string art arrows with free angles.
el: Σχεδίασε καμπυλες γραμμές με ελεύθερους αγγέλους.

en: Tint
el: Απόχρωση

en: Color & White
el: Χρώμα και άσπρο

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
el: Κάνε κλικ και κίνησε το ποντίκι για να αλλάξεις το χρώμα σε τμήματα της ζωγραφιάς σου.

en: Click to change the color of your entire picture.
el: Κάνε κλικ για να αλλάξεις το χρώμα σε ολόκληρη την εικόνα.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
el: Κάνε κλικ και μετακίνησε το ποντίκι για να μετατρέψεις τμήματα της ζωγραφιάς σου σε άσπρο και σε ένα χρώμα που επέλεξες.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
el: Κάνε κλικ για να μετατρέψεις τη ζωγραφιά σου σε άσπρη και σε ένα χρώμα της επιλογής σου.

en: Toothpaste
el: Οδοντόπαστα

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να εκτοξεύσεις οδοντόκρεμα στη ζωγραφιά σου.

en: Tornado
el: Ανεβοστρόβιλος

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις ανεμοστρόβιλους στη ζωγραφιά σου.

en: TV
el: Τηλεόραση

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
el: Κάνε κλικ για να κάνεις τη ζωγραφιά σου να μοιάζει σαν να είναι στην τηλεόραση.

en: Click to make your picture look like it's on television.
el: Κάνε κλικ για να κάνεις τη ζωγραφιά σου να μοιάζει σαν να είναι στην τηλεόραση.

en: Waves
el: Κύματα

en: Wavelets
el: Κυματάκια

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
el: Κάνε κλικ για να κάνεις την εικόνα οριζόντια κυματιστή. Κάνε κλικ προς την κορυφή για κοντύτερα κύματα, προς τη βάση για ψηλότερα, προς τα αριστερά για μικρά κύματα και προς στα δεξια κύματα μεγάλου μήκους.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
el: Κάνε κλικ για να κάνεις τη ζωγραφιά κατακόρυφα κυματιστή. Κάνε κλικ προς την κορυφή για κοντύτερα κύματα, προς τη βάση για ψηλότερα κύματα, προς τα αριστερά για μικρά κύματα και προς τα δεξια για κύματα μεγάλου μήκους.

en: Xor Colors
el: Xor Χρώματα

en: Click and drag to draw a XOR effect
el: Κάνε κλικ και σύρε το ποντίκι για να σχεδιάσεις XOR εφέ.

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
el: Κάνε κλικ για να σχεδιάσεις ένα XOR εφέ σε ολόκληρη τη ζωγραφιά σου.
