tuxpaint - en to eo translation catalogue (233 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
eo: Nigra!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
eo: Malhelgriza!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
eo: Helgriza!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
eo: Blanka!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
eo: Ruĝa!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
eo: Oranĝa!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
eo: Flava!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
eo: Helverda!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
eo: Malhelverda!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
eo: Ĉielblua!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
eo: Blua!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
eo: Lila!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
eo: Viola!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
eo: Rozkolora!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
eo: Bruna!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
eo: Helbruna!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
eo: Helflava!

note: First, the blacklist. We list font families that can crash Tux Paint via bugs in the SDL_ttf library. We also test fonts to be sure that they have both uppercase and lowercase letters. Note that we do not test for "Aa", because it is OK if uppercase and lowercase are the same (but not nice -- such f
en: qx
eo: qxĉĝĥĵŝŭ

en: QX
eo: QXĈĜĤĴŜŬ

note: Congratulations #1
en: Great!
eo: Bonege!

note: Congratulations #2
en: Cool!
eo: Bone!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
eo: Pluu tiel!

note: Congratulations #4
en: Good job!
eo: Bone farite!

note: Input Method: English mode
en: English
eo: Latina

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
eo: Rondaj kanaoj

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
eo: Strekaj kanaoj

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
eo: Korea

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
eo: Taja

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
eo: ZH_TW (tradicia ĉina)

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
eo: Kvadrato

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
eo: Ortangulo

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
eo: Cirklo

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
eo: Elipso

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
eo: Triangulo

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
eo: Kvinangulo

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
eo: Okangulo

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
eo: Rombo

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
eo: Kvadrato estas ortangulo kun kvar egalaj flankoj.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
eo: Ortangulo havas kvar flankojn kaj kvar ortajn angulojn.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
eo: Cirklo estas kurbo, en kiu ĉiuj punktoj estas samdistancaj de la centro.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
eo: Elipso estas streĉita cirklo.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
eo: Triangulo havas tri flankojn.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
eo: Kvinangulo havas kvin flankojn.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
eo: Okangulo havas ok flankojn.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
eo: Rombo havas kvar egalajn flankojn, kaj kontraŭaj flankoj estas paralelaj.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
eo: Iloj

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
eo: Koloroj

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
eo: Penikoj

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
eo: Viŝiloj

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
eo: Stampiloj

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
eo: Formoj

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
eo: Literoj

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
eo: Magio

note: Freehand painting tool
en: Paint
eo: Farbi

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
eo: Stampi

note: Line drawing tool
en: Lines
eo: Linioj

note: Text tool
en: Text
eo: Teksto

note: Label tool
en: Label
eo: Etikedo

note: Fill tool
en: Fill
eo: Plenigi

note: Undo last action
en: Undo
eo: Malfari

note: Redo undone action
en: Redo
eo: Refari

note: Eraser tool
en: Eraser
eo: Viŝilo

note: Start a new picture
en: New
eo: Nova

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
eo: Malfermi

note: Save the current picture
en: Save
eo: Konservi

note: Print the current picture
en: Print
eo: Printi

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
eo: Eliri

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
eo: Elektu koloron kaj penikformon por desegni.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
eo: Elektu bildon por stampi sur via desegnaĵo.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
eo: Klaku kaj tenu la musbutonon por desegni linion.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
eo: Elektu stilon de teksto. Alklaku vian desegnaĵon, kaj vi povas ektajpi.Premu [Enter] aŭ [Tab] por fini la tekston.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
eo: Elektu magian efekton por uzi je via desegnaĵo!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
eo: Malfari!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
eo: Refari!

note: Eraser tool
en: Eraser!
eo: Viŝilo!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
eo: Elektu koloron au bildon, per kiu vi komencos novan desegnaĵon.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
eo: Malfermi…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
eo: Via bildo estis konservita!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
eo: Printante…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
eo: Ĝis!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
eo: Ellasu la butonon por fini la linion.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
eo: Tenu la butonon por streĉi la formon.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
eo: Movu la muson por turni la formon. Alklaku por desegni ĝin.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
eo: Bone… Ni plu desegnu ĉi tiun!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
eo: Ĉu vi vere volas eliri?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
eo: Jes, mi finis!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
eo: Ne, mi volas daŭrigi!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
eo: Se vi eliros, via bildo perdiĝos! Ĉu vi volas konservi ĝin?

en: Yes, save it!
eo: Jes, konservu ĝin!

en: No, don’t bother saving!
eo: Ne, ne indas konservi ĝin!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
eo: Ĉu vi volas unue konservi vian nunan bildon?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
eo: Ne eblas malfermi tiun bildon!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
eo: Bone

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
eo: Ne estas konservitaj dosieroj!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
eo: Ĉu printi vian bildon nun?

en: Yes, print it!
eo: Jes, printu ĝin!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
eo: Via bildo estis printita!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
eo: Pardonon! Via bildo ne estis printita!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
eo: Vi ankoraŭ ne povas printi!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
eo: Ĉu forviŝi ĉi tiun bildon?

en: Yes, erase it!
eo: Jes, forviŝu ĝin!

en: No, don’t erase it!
eo: Ne, ne forviŝu ĝin!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
eo: Memoru uzi la maldekstran musbutonon!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
eo: Elektu la bildon, kiun vi volas, kaj alklaku “Ludi”.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
eo: Sono malŝaltita.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
eo: Sono ŝaltita.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
eo: Bonvolu atendi…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
eo: Forviŝi

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
eo: Lumbildoj

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
eo: Reen

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
eo: Ludi

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
eo: Sekva

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
eo: Ĉu anstataŭigi la bildon per viaj ŝanĝoj?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
eo: Jes, anstataŭigu la malnovan!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
eo: Ne, konservu je nova dosiero!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
eo: Elektu la bildon, kiun vi volas, kaj alklaku “Malfermi”.

en: Tux Paint
eo: Tux Desegnilo

en: Drawing program
eo: Desegnoprogramo

en: A drawing program for children.
eo: Desegnoprogramo por infanoj.

en: Click to change the colors in your entire picture.
eo: Alklaku por ŝanĝi la kolorojn je via tuta bildo.

en: Blind
eo: Rulŝutro

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
eo: Alklaku je limo de via bildo por tiri rulŝutron sur ĝi. Movu orte por malfermi kaj fermi la rulŝutron.

en: Blocks
eo: Blokoj

en: Chalk
eo: Kreto

en: Drip
eo: Gutigi

en: Blur
eo: Ŝmiri

en: Click to blur the entire image.
eo: Klaku por ŝmiri la tutan bildon.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
eo: Brikoj

en: Calligraphy
eo: Kaligrafio

en: Cartoon
eo: Karikaturigi

en: Confetti
eo: Konfeto

en: Click to throw confetti!
eo: Alklaku por ĵeti konfeton!

en: Distortion
eo: Distordo

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
eo: Alklaku kaj movu la muson por distordi vian bildon.

en: Lighten
eo: Heligi

en: Darken
eo: Malheligi

en: Click to lighten your entire picture.
eo: Alklaku por helihi la tutan bildon.

en: Click to darken your entire picture.
eo: Klaku  por malheligi vian tutan bildon.

en: Flower
eo: Floro

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
eo: Alklaku kaj tiru la muson por desegni la tigon de floro. Ellasu por fini la floron.

en: Foam
eo: Ŝaŭmo

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
eo: Alklaku kaj movu la muson por kovri areon per ŝaŭmaj bobeloj.

en: Fold
eo: Faldi

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
eo: Elektu fonkoloron kaj alklaku por surfaldi paĝangulon.

en: Glass Tile
eo: Vitra Kaĥelo

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
eo: Alklaku kaj movu la muson por surmeti vitrajn kaĥelojn sur via bildo.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
eo: Alklaku la muson por kovri la tutan bildon per vitraj kaĥeloj.

en: Grass
eo: Herbo

en: Halftone
eo: Duontona

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
eo: Klaku kaj tiru por ŝanĝi vian bildon al ĵurnalo.

en: Symmetric Left/Right
eo: Simetrie Maldekstre/Dekstre

en: Symmetric Up/Down
eo: Simetrie Supre/Malsupre

en: Pattern
eo: Ŝablono

en: Tiles
eo: Tegoloj

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
eo: Kalejdoskopo

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
eo: Alklaku kaj movu la muson por desegni per simetriaj penikoj laŭ la flankoj de via bildo.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
eo: Alklaku kaj movu la muson por desegni per du penikoj kiuj simetrias laŭ supra kaj malsupra parto de via bildo.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
eo: Alklaku kaj movu la muson por desegni per simetriaj penikoj (kalejdoskopo).

en: Light
eo: Lumo

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
eo: Alklaku kaj movu la muson por desegni lumradion sur via bildo.

en: Metal Paint
eo: Metala farbo

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
eo: Alklaku kaj movu la muson por farbi per metaleca koloro.

en: Mirror
eo: Spegulbildo

en: Flip
eo: Renversi

en: Click to make a mirror image.
eo: Klaku por fari spegulbildon.

en: Click to flip the picture upside-down.
eo: Klaku por renversi la bildon.

en: Mosaic
eo: Mozaiko

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
eo: Klaku kaj tiru la muson por aldoni mozaikefekton al la tuta bildo.

en: Square Mosaic
eo: Kvadrata Mozaiko

en: Hexagon Mosaic
eo: Sesangula Mozaiko

en: Irregular Mosaic
eo: Meregula Mozaiko

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
eo: Klaku por aldoni kvadratan mozaikon al la tuta bildo.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
eo: Klaku kaj tiru la muson por aldoni sesangulan mozaikon al la tuta bildo.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
eo: Klaku por aldoni neregulan mozaikon al via tuta bildo.

en: Negative
eo: Kliŝo

en: Click to turn your painting into its negative.
eo: Klaku por ŝanĝi la bildon al sia kliŝo.

en: Noise
eo: Bruo

en: Click to add noise to your entire picture.
eo: Klaku bruigi la tutan bildo.

en: Perspective
eo: Perspektivo

en: Zoom
eo: Zomi

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
eo: Alklaku la angulojn kaj tiru ĝis tie, kien vi volas streĉi la bildon.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
eo: Alklaku kaj tiru supren por enzomi aŭ malsupren por elzomi la bildon.

en: Puzzle
eo: Puzlo

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
eo: Alklaku la parton de via bildo kie vi deziras la puzlon.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
eo: Klaku por fari puzlon tutekrane.

en: Rails
eo: Reloj

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
eo: Alklaku kaj movu la muson por desegni trajnrelojn en via bildo.

en: Rainbow
eo: Ĉielarko

en: You can draw in rainbow colors!
eo: Vi povas desegni per ĉielarkaj koloroj!

en: Rain
eo: Pluvo

en: Click to place a rain drop onto your picture.
eo: Klaku por aldoni pluvguton al via bildo.

en: Click to cover your picture with rain drops.
eo: Klaku por plenigi vian bildon je pluvgutoj.

en: Real Rainbow
eo: Vera ĉielarko

en: ROYGBIV Rainbow
eo: ROFVBIV-a ĉielarko

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
eo: Alklaku tie, kie vo volas ke la ĉielarko komencu, tiru la muson ĝis tie, kie vi volas ke ĝi finu, kaj ellasu por desegni ĉielarkon.

en: Ripples
eo: Ondetoj

en: Click to make ripples appear over your picture.
eo: Alklaku por aperigi ondetojn sur via bildo.

en: Rosette
eo: Rozeto

en: Click and start drawing your rosette.
eo: Klaku kaj ekdesegnu vian rozeton.

en: You can draw just like Picasso!
eo: Vi povas desegni tiel, kiel Picasso!

en: Edges
eo: Limoj

en: Sharpen
eo: Akrigi

en: Silhouette
eo: Silueto

en: Click to sharpen the entire picture.
eo: Alklaku la muson por akrigi la tutan bildon.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
eo: Alklaku la muson por krei nigroblankan silueton de la tuta bildo.

en: Shift
eo: Ŝovi

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
eo: Alklaku kaj movu la muson por ŝovi vian bildon sur la tolo.

en: Smudge
eo: Stompi

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
eo: Mokra farbo.

en: Snow Ball
eo: Neĝglobo

en: Snow Flake
eo: Neĝfloko

en: Click to add snow balls to your picture.
eo: Alklaku por aldoni neĝglobojn al via bildo.

en: Click to add snow flakes to your picture.
eo: Alklaku por aldoni neĝflokojn al via bildo.

en: String edges
eo: Fadenaj limoj

en: String corner
eo: Fadena angulo

en: String 'V'
eo: Fadena 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
eo: Alklaku kaj tiru por desengi fadenarton. Tiru supr-malsupren por desegni pli aŭ malpli da fadenoj, desktr-maldekstren por grandigi truon.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
eo: Alklaku kaj movu la muson por desegni sagojn per fadenarto.

en: Draw string art arrows with free angles.
eo: Desegnu fadenartajn sagojn per liberaj anguloj.

en: Color & White
eo: Koloro & Blanka

en: Click to change the color of your entire picture.
eo: Alklaku por ŝanĝi koloron de la tuta bildon.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
eo: Alklaku por ŝanĝi la tutan bildon al blanka kaj koloro kiun vi elektu.

en: Toothpaste
eo: Dentopasto

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
eo: Alklaku kaj movu la muson por ĵeti dentopaston al via bildo.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
eo: Alklaku kaj movu la muson por desegni tornadan funelon sur via bildo.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
eo: Alklaku kaj movu la muson por ŝajnigi partojn de via bildo kvazaŭ televide.

en: Click to make your picture look like it's on television.
eo: Alklaku por Ŝajnigi vian bildon kvazaŭ ĝi estu televide.

en: Waves
eo: Ondoj

en: Wavelets
eo: Ondetoj

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
eo: Alklaku por ondigi la bildon horizontale. Alklaku supren por mallongaj ondoj, malsupren por pli altaj ondoj, maldekstren por ondetoj, dekstren por longaj ondoj.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
eo: Alklaku por ondigi la bildon vertikale. Alklaku supren por mallongaj ondoj, malsupren por pli altaj ondoj, maldekstren por ondetoj, dekstren por longaj ondoj.
