tuxpaint - en to gd translation catalogue (298 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
gd: Dubh!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
gd: Dorch-liath! No “dorch-ghlas”.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
gd: Soilleir-liath! No “soilleir-ghlas”.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
gd: Geal!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
gd: Dearg!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
gd: Orains!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
gd: Buidhe!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
gd: Soilleir-uaine!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
gd: Dorch-uaine!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
gd: Speur-ghorm!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
gd: Gorm!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
gd: Dath lus na tùise!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
gd: Purpaidh!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
gd: Pinc!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
gd: Donn!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
gd: Soilleir-dhonn!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
gd: Bèis!

note: TODO: weight specification Now we score fonts to ensure that the best ones will be placed at the top of the list. The user will see them first. This sorting is especially important for users who have scroll buttons disabled. Translators should do whatever is needed to put crummy fonts last. distinct
en: oO
gd: AaBbCcDdEeFfGgHhIiLlMmNnOoPpRrSsTtUuÀàÈèÌìÒòÙù

note: common punctuation (e.g., '?', '!', '.', ',', etc.)
en: ,.?!
gd: ’,.?!-

note: uncommon punctuation (e.g., '@', '#', '*', etc.)
en: `%_@$~#{<(^&*
gd: `%_@$~#{<(^&*┐⁊

en: Solid
gd: Soladach

en: Linear
gd: Loidhneach

en: Radial
gd: Rèideal

en: Click to fill an area with a solid color.
gd: Briog a lìonadh raon le dath soladach.

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent).
gd: Briog is slaod gus raon a lìonadh le caisead loidhneach (on dath a thagh thu gu trìd-shoilleir).

en: Click to fill an area with a radial gradient (from the chosen color to transparent).
gd: Briog is slaod gus raon a lìonadh le caisead cearcallach (on dath a thagh thu gu trìd-shoilleir).

note: Congratulations #1
en: Great!
gd: ’S math sin!

note: Congratulations #2
en: Cool!
gd: Sgoinneil!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
gd: Cum ort!

note: Congratulations #4
en: Good job!
gd: Glè mhath!

note: Input Method: English mode
en: English
gd: Beurla

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
gd: Tàidh

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
gd: Sìnis Thradaiseanta

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
gd: Ceàrnag

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
gd: Ceart-cheàrnach

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
gd: Cearcall

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
gd: Eileaps

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
gd: Triantan

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
gd: Còig-cheàrnach

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
gd: Ochd-cheàrnach

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
gd: Rombas

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagone star (5 points star)
en: Star
gd: Rionnag

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
gd: ’S e ceart-cheàrnach le ceithir taobhan co-ionnan a th’ anns a’ cheàrnag.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
gd: Tha ceithir taobhan is ceithir ceàrnan cearta aig ceàrnag.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
gd: ’S e lùb a th’ anns a’ chearcall far a bheil an aon astar on mheadhan aig gach puing.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
gd: ’S e cearcall air a shìneadh a th’ anns an eileaps.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
gd: Tha trì taobhan aig triantan.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
gd: Tha còig taobhan aig còig-cheàrnach.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
gd: Tha ochd taobhan de dh’fhaid co-ionnann aig ochd-cheàrnach.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
gd: Tha ceithir taobhan dhen aon fhaide aig rombas, is tha na taobhan mu choinneamh co-shìnte.

en: A star with 3 points.
gd: Rionnag le 3 puingean.

en: A star with 4 points.
gd: Rionnag le 4 puingean.

en: A star with 5 points.
gd: Rionnag le 5 puingean.

en: Draw shapes from the center.
gd: Tarraing cumaidhean on mheadhan.

en: Draw shapes from a corner.
gd: Tarraing cumaidhean o oisean.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
gd: Innealan

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
gd: Dathan

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
gd: Bruisean

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
gd: Suathain

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
gd: Stampaichean

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
gd: Cumaidhean

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
gd: Litrichean

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
gd: Draoidheachd

note: Title of fill selector (buttons down the right for fill tool)
en: Fills
gd: Lìonadh

note: Freehand painting tool
en: Paint
gd: Peant

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
gd: Stampa

note: Line drawing tool
en: Lines
gd: Loidhnichean

note: Text tool
en: Text
gd: Teacsa

note: Label tool
en: Label
gd: Leubail

note: Fill tool
en: Fill
gd: Lìon

note: Undo last action
en: Undo
gd: Neo-dhèan

note: Redo undone action
en: Redo
gd: Ath-dhèan

note: Eraser tool
en: Eraser
gd: Suathan

note: Start a new picture
en: New
gd: Ùr

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
gd: Fosgail

note: Save the current picture
en: Save
gd: Sàbhail

note: Print the current picture
en: Print
gd: Clò-bhuail

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
gd: Fàg an-seo

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
gd: Tagh dath is cumadh bruise gus peantadh.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
gd: Tagh dealbh gus stampadh mu thimcheall an deilbh agad.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
gd: Briog gus tòiseachadh air loidhne a pheantadh. Leig às gus crìoch a chur oirre.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
gd: Tagh seòrsa de theacsa. Briog air an dealbh agad gus tòiseachadh air sgrìobhadh. Brùth air [Enter] no [Taba] nuair a bhios tu deiseil. Gus fuaimreag le stràc fhaighinn (à è ì ò ù), brùth an iuchair san oisean clì air a’ bharr an toiseach agus A, E, I, O no U an uairsin.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
gd: Tagh draoidheachd a chleachdas tu air an dealbh agad!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
gd: Neo-dhèanta!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
gd: Ath-dhèanta!

note: Eraser tool
en: Eraser!
gd: Suathan!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
gd: Tagh dath no dealbh leis a thòisicheas tu dealbh ùr.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
gd: Fosgail…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
gd: Chaidh an dealbh agad a shàbhaladh!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
gd: ’Ga chlò-bhualadh…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
gd: Mar sin leat!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
gd: Leig às dhan phutan gus crìoch a chur air an loidhne.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
gd: Fuirich air a’ phutan gus an cumadh a shìneadh.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
gd: Gluais an luchag gus car a chur air a’ chumadh. Briog gus a pheantadh.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
gd: Ceart ma-thà… Cumaidh sinn oirnn a’ peantadh an fhir seo!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
gd: Am bu mhiann leat am prògram seo fhàgail dha-rìribh?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
gd: Bu mhiann, tha mi deiseil!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
gd: Cha bu mhiann, thoir air ais mi!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
gd: Ma dh’fhàgas tu an seo, caillidh tu an dealbh agad! An sàbhail sinn e?

en: Yes, save it!
gd: Sàbhailidh gu dearbh!

en: No, don’t bother saving!
gd: Cha shàbhail, na bodraig leis!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
gd: An sàbhail sinn an dealbh agad an toiseach?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
gd: Chan urrainn dhomh an dealbh seo fhosgladh!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
gd: Ceart ma-thà

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
gd: Chan eil dealbhan air an sàbhaladh ann!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
gd: An clò-bhuail mi an dealbh agad an-dràsta?

en: Yes, print it!
gd: Clò-bhuail e!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
gd: Chlò-bhuail mi an dealbh agad!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
gd: Tha mi duilich! Cha b’ urrainn dhomh an dealbh agad a chlò-bhualadh!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
gd: Chan urrainn dhut a chlò-bhualadh fhathast!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
gd: An sguab mi an dealbh seo às?

en: Yes, erase it!
gd: Sguabaidh!

en: No, don’t erase it!
gd: Cha sguab!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
gd: Cuimhnich gun cleachd thu putan clì na luchaige agad!

note: Confirmation of successful (we hope) image export
en: Your picture has been exported!
gd: Chaidh an dealbh agad às-phortadh!

en: Your slideshow GIF has been exported!
gd: Chaidh na sleamhnagan agad às-phortadh ’nan GIF!

note: We got an error exporting
en: Sorry! Your picture could not be exported!
gd: Tha mi duilich! Cha b’ urrainn dhomh an dealbh agad às-phortadh!

en: Sorry! Your slideshow GIF could not be exported!
gd: Tha mi duilich! Cha b’ urrainn dhomh GID dhe na sleamhnagan agad às-phortadh!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
gd: Tagh na dealbhan a tha thu ag iarraidh is briog air “Cluich”.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
gd: Fuaim air a mùchadh.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
gd: Fuaim air a dhì-mhùchadh.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
gd: Fuirich greiseag…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
gd: Sgudail

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
gd: Sleamhnagan

note: Open dialog: 'Export' button, to copy an image to an easily-accessible location
en: Export
gd: Às-phortaich

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
gd: Air ais

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
gd: Cluich

note: Slideshow: 'GIF Export' button, to create an animated GIF
en: GIF Export
gd: Às-phortaich GIF

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
gd: Air adhart

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
gd: Tha

en: No
gd: Chan eil

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
gd: An cuir mi na h-atharraichean agad an àite an deilbh?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
gd: Cuiridh, cuir an àite an t-seann fhir e!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
gd: Cha chuir, sàbhail ann am faidhle ùr e!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
gd: Tagh an dealbh a tha thu ag iarraidh is briog air “Fosgail”.

note: None selected? Too dangerous to automatically select all (like we do for slideshow playback). Only 1 selected?  No point in saving as GIF.
en: Select 2 or more drawings to turn into an animated GIF.
gd: Tagh iomadh dealbh airson GIF beòthaichte a dhèanamh diubh.

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
gd: Tagh dath on dealbh agad.

en: Drawing program
gd: Prògram peantaidh

en: A drawing program for children.
gd: Prògram peantaidh don chloinn.

en: Color Shift
gd: Mùthadh datha

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus car a chur air na dathan ann am pàirt dhen dealbh agad.

en: Click to change the colors in your entire picture.
gd: Briog gus na dathan san dealbh gu lèir atharrachadh.

en: Blind
gd: Sgàil

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
gd: Briog faisg air oir an deilbh agad gus sgàilean-uinneig a shlaodadh thairis. Gluais gu dìreach gus an sgàilean fhosgladh is a dhùnadh.

en: Blocks
gd: Blocaichean

en: Chalk
gd: Cailc

en: Drip
gd: Sil

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus an tèid an dealbh ’na bhlocaichean.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus an tèid an dealbh ’na dhealbh cailce.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus sileadh a thoirt air an dealbh.

en: Blur
gd: Sgleò

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus sgleò a chur air an dealbh.

en: Click to blur the entire image.
gd: Briog gus sgleò a chur air an dealbh gu lèir.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
gd: Breigichean

en: Click and drag to draw large bricks.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus an tèid an dealbh ’na bhreigichean mòra.

en: Click and drag to draw small bricks.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus tèid an dealbh ’na bhreigichean beaga.

en: Calligraphy
gd: Snas-sgrìobhadh

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus peantadh ann an stoidhle snasail.

en: Cartoon
gd: Cartùn

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus an tèid an dealbh ’na chartùn.

en: Checkerboard
gd: Clàr-taileisg

en: Click and drag to fill the canvas with a checkerboard pattern.
gd: Briog is slaod an luchag gus an canabhas a lìonadh le pàtran clàir-thaileisg.

en: Clone
gd: Clònaich

en: Click once to pick a spot to begin cloning. Click again and drag to clone that part of the picture.
gd: Briog aon turas a thaghadh bad far an tòisich an clònadh. Briog a-rithist is slaod gus clòn a chruthachadh de phàirt ud an deilbh.

en: Confetti
gd: Coinfeataidh

en: Click to throw confetti!
gd: Briog gus coinfeataidh a thilgeil!

en: Distortion
gd: Mì-dhealbhadh

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
gd: Briog is gluais an luchag gus mì-dhealbhadh a chur air an dealbh agad.

en: Emboss
gd: Copanaich

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
gd: Briog is gluais an luchag gus copanaich a chur air an dealbh agad.

en: Lighten
gd: Soilleir

en: Darken
gd: Dorch

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus pàirt dhen dealbh agad a dhèanamh nas soilleire.

en: Click to lighten your entire picture.
gd: Briog is gluais an luchag gus an dealbh gu lèir a dhèanamh nas soilleire.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus pàirt dhen dealbh agad a dhèanamh nas duirche.

en: Click to darken your entire picture.
gd: Briog is gluais an luchag gus an dealbh gu lèir a dhèanamh nas duirche.

en: Fisheye
gd: Sùil èisg

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
gd: Briog air pàirt dhen dealbh agad gus èifeachd sùil èisg a chruthachadh.

en: Flower
gd: Flùr

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
gd: Briog is slaod gus cuiseag flùir a pheantadh. Leig às gus am flùr a choileanadh.

en: Foam
gd: Cop

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
gd: Briog is slaod an luchag gus roinn a chòmhdachadh le builgeanan copach.

en: Fold
gd: Paisg

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
gd: Tagh dath cùlaibh is briog gus oisean na duilleige a phasgadh.

en: Fretwork
gd: Obair-fhriota

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
gd: Briog gus pàtranan ath-chùrsach a chur mun dealbh agad.

en: Glass Tile
gd: Leac ghlainne

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus pàirt dhen dealbh agad a chòmhdachadh le leacagan glainne.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
gd: Briog is slaod an luchag gus an dealbh gu lèir a chòmhdachadh le leacagan glainne.

en: Grass
gd: Feur

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
gd: Briog is slaod gus feur a pheantadh. Na dìochuimhnich an talamh!

en: Halftone
gd: Leth-thòna

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
gd: Briog is slaod gus pàipear-naidheachd a dhèanamh dhen dealbh agad.

en: Symmetric Left/Right
gd: Co-chothromach clì/deas

en: Symmetric Up/Down
gd: Co-chothromach bàrr/bonn

en: Pattern
gd: Pàtran

en: Tiles
gd: Leacagan

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
gd: Cailèideasgop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus peantadh le dà bhruis a tha co-chothromach a dh’ionnsaigh taobh deas is clì an deilbh agad.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus peantadh le dà bhruis a tha co-chothromach a dh’ionnsaigh bàrr is bonn an deilbh agad.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus pàtran a chur thairis air an dealbh.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus pàtran co-chothromach a pheantadh thairis air an dealbh.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
gd: Briog is slaod an luchag gus peantadh le dà bhruis a tha co-chothromach (cailèideasgop).

en: Light
gd: Lòchran

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
gd: Briog is slaod gus boillsgeadh lòchrain a pheantadh air dealbh agad.

en: Metal Paint
gd: Meatailt

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
gd: Briog is slaod an luchag gus peantadh le dath meatailt.

en: Mirror
gd: Sgàthan

en: Flip
gd: Bun os cionn

en: Click to make a mirror image.
gd: Briog gus dealbh sgàthain a dhèanamh dheth.

en: Click to flip the picture upside-down.
gd: Briog gus an dealbh a chur bun os cionn.

en: Mosaic
gd: Mosàig

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus èifeachd mosàig a chur ri pàirt dhen dealbh agad.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus èifeachd mosàig a chur ris an dealbh gu lèir.

en: Square Mosaic
gd: Mosàig cheàrnach

en: Hexagon Mosaic
gd: Mosàig shia-cheàrnach

en: Irregular Mosaic
gd: Mosàig neo-riaghailteach

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus èifeachd mosàig cheàrnach a chur ri pàirt dhen dealbh agad.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus èifeachd mosàig cheàrnach a chur ris an dealbh gu lèir.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus èifeachd mosàig sia-cheàrnach a chur ri pàirt dhen dealbh agad.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus èifeachd mosàig shia-cheàrnach a chur ris an dealbh gu lèir.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus èifeachd mosàig neo-riaghailteach a chur ri pàirt dhen dealbh agad.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus èifeachd mosàig neo-riaghailteach a chur ris an dealbh gu lèir.

en: Negative
gd: Ais-thionndaidh

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
gd: Briog is slaod an luchag gus na dathan ann am pàirt dhen dealbh agad ais-thionndadh.

en: Click to turn your painting into its negative.
gd: Briog is slaod an luchag gus na dathan san dealbh gu lèir ais-thionndadh.

en: Noise
gd: Riasladh

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus riasladh a thoirt air pàirt dhen dealbh agad.

en: Click to add noise to your entire picture.
gd: Briog is slaod an luchag gus riasladh a thoirt air an dealbh gu lèir.

en: Perspective
gd: Buaidh-astair

en: Zoom
gd: Sùm

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
gd: Briog air na h-oisean is slaod iad gu far a bheil thu ag iarraidh an dealbh a shìneadh.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
gd: Briog is slaod suas airson sùmadh a-steach dhan dealbh no sìos airson sùmadh a-mach às an dealbh.

en: Pixels
gd: Piogsailean

en: Click and drag to draw large pixels.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall a tharraing piogsailean mòra.

en: Puzzle
gd: Tòimhseachan

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
gd: Briog air an dealbh far a bheil thu ag iarraidh tòimhseachan.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
gd: Briog gus tòimhseachan làn-sgrìn a dhèanamh.

en: Rails
gd: Rèilean

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
gd: Briog is slaod gus rèilean rathaid-iarainn a pheantadh air an dealbh agad.

en: Rainbow
gd: Dathan bogha-froise

en: You can draw in rainbow colors!
gd: ’S urrainn dhut peantadh le dathan na bogha-froise!

en: Rain
gd: Uisge

en: Click to place a rain drop onto your picture.
gd: Briog gus druthag uisge a chur air an dealbh agad.

en: Click to cover your picture with rain drops.
gd: Briog gus an dealbh agad a chòmhdachadh le druthagan uisge.

en: Real Rainbow
gd: Fìor bhogha-froise

en: ROYGBIV Rainbow
gd: Bogha-froise

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
gd: Briog gus bogha-froise a thòiseachadh, slaod gu far a bheil thu ag iarraidh a chrìochnachadh is leig às.

en: Ripples
gd: Frith-thonn

en: Click to make ripples appear over your picture.
gd: Briog gus an nochd frith-thonnan air an dealbh agad.

en: Rosette
gd: Cruth ròis

en: Click and start drawing your rosette.
gd: Briog is slaod gus cruth ròis a pheantadh.

en: You can draw just like Picasso!
gd: ’S urrainn dhut peantadh mar Phicasso!

en: Edges
gd: Oirean

en: Sharpen
gd: Geuraich

en: Silhouette
gd: Sgàil-riochd

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
gd: Briog is slaod gus oirean a nochdadh ann am pàirt dhen dealbh agad.

en: Click to trace edges in your entire picture.
gd: Briog is slaod gus oirean a nochdadh san dealbh gu lèir.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
gd: Briog is slaod gus pàirt dhen dealbh agad a gheurachadh.

en: Click to sharpen the entire picture.
gd: Briog is slaod gus an dealbh gu lèir a gheurachadh.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
gd: Briog is slaod an luchag gus sgàil-riochd dubh is geal a chruthachadh.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
gd: Briog gus an tèid an dealbh gu lèir ’na sgàil-riochd.

en: Shift
gd: Gluais

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
gd: Briog is slaod gus an dealbh agad a ghluasad mu thimcheall a’ chanabhais.

en: Smudge
gd: Smalaich

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
gd: Peant fliuch

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus an dealbh a smalachadh.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus peantadh le peant fliuch is smeurach.

en: Snow Ball
gd: Bàla sneachda

en: Snow Flake
gd: Bleideag

en: Click to add snow balls to your picture.
gd: Briog gus bàlaichean sneachda a chur ris an dealbh agad.

en: Click to add snow flakes to your picture.
gd: Briog gus bleideagan sneachda a chur ris an dealbh agad.

en: String edges
gd: Teud – oir

en: String corner
gd: Teud – oisean

en: String 'V'
gd: Teud – saighead

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
gd: Briog is slaod gus ealain teuda a pheantadh. Slaod suas is sìos airson barrachd no nas lugha de loidhnichean, is gu clì no deas airson toll nas motha no nas lugha.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
gd: Briog is slaod gus saigheadan de dh’ealain teuda a pheantadh.

en: Draw string art arrows with free angles.
gd: Briog is slaod gus saigheadan ealain le ceàrnan saora a pheantadh.

en: Tint
gd: Fiamh-dhath

en: Color & White
gd: Dath ⁊ geal

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus na dathan ann am pàirt dhen dealbh agad atharrachadh.

en: Click to change the color of your entire picture.
gd: Briog gus an dath atharrachadh san dealbh gu lèir.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
gd: Briog is slaod an luchag mu thimcheall gus pàirt dhen dealbh agad a thionndadh gu geal is an dath a thaghas tu.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
gd: Briog gus an dealbh gu lèir a thionndadh gu geal is an dath a thaghas tu.

en: Toothpaste
gd: Uachdar fhiaclan

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
gd: Briog is slaod gus uachdar fhiaclan a spùtadh air an dealbh agad.

en: Tornado
gd: Cuairt-ghaoth

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
gd: Briog is slaod gus fuineall cuairt-ghaoithe a pheantadh air an dealbh agad.

en: TV
gd: TBh

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
gd: Briog is slaod gus coltas a thoirt air pàirt dhen dealbh agad nam b’ ann air an tbh a bhiodh iad.

en: Click to make your picture look like it's on television.
gd: Briog gus coltas a thoirt air an dealbh agad nam b’ ann air an tbh a bhiodh e.

en: Waves
gd: Stuadhan

en: Wavelets
gd: Tonnagan

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
gd: Briog gus an tèid an dealbh agad ’na thonnan còmhnard. Briog mun bhàrr airson thonnan as giorra, mun bhonn airson thonnan as àirde, mu chlì airson thonnan as lugha, is mu dheas airson thonnan as fhaide.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
gd: Briog gus an tèid an dealbh agad ’na thonnan inghearach. Briog mun bhàrr airson thonnan as giorra, mun bhonn airson thonnan as àirde, mu chlì airson thonnan as lugha, is mu dheas airson thonnan as fhaide.

en: Xor Colors
gd: Dathan XOR

en: Click and drag to draw a XOR effect
gd: Briog is slaod gus èifeachd XOR a pheantadh

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
gd: Briog is slaod an luchag gus èifeachd XOR a chur ris an dealbh gu lèir
