tuxpaint - en to hr translation catalogue (276 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
hr: Crna!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
hr: Tamno siva!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
hr: Svijetlo siva!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
hr: Bijela!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
hr: Crvena!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
hr: Narančasta!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
hr: Žuta!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
hr: Svijetlo zelena!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
hr: Tamno zelena!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
hr: Nebesko plava!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
hr: Plava!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
hr: Boja lavande!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
hr: Ljubičasta!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
hr: Roza!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
hr: Smeđa!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
hr: Preplanula!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
hr: Bež!

note: Congratulations #1
en: Great!
hr: Bravo!

note: Congratulations #2
en: Cool!
hr: Odlično!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
hr: Nastavi tako!

note: Congratulations #4
en: Good job!
hr: Dobro obavljeno!

note: Input Method: English mode
en: English
hr: Engleski

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
hr: Hiraganski

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
hr: Katakanski

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
hr: Hangulski

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
hr: Tajlandski

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
hr: Kvadrat

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
hr: Pravokutnik

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
hr: Krug

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
hr: Elipsa

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
hr: Trokut

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
hr: Peterokut

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
hr: Osmerokut

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
hr: Romb

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagone star (5 points star)
en: Star
hr: Zvijezda

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
hr: Kvadrat je pravokutnik s četiri jednake stranice

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
hr: Pravokutnik ima četiri stranice i četiri prava kuta.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
hr: Kružnica je krivulja kod koje sve točke imaju jednaku udaljenost od središta

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
hr: Elipsa je izdužena kružnica

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
hr: Trokut ima tri stranice.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
hr: Peterokut ima pet stranica.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
hr: Osmerokut ima osam jednakih stranica.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
hr: Romb ima četiri jednakih stranica pri čemu su nasuprotne stranice paralelne.

en: A star with 3 points.
hr: Zvijezda s 3 vrha.

en: A star with 4 points.
hr: Zvijezda s 4 vrha.

en: A star with 5 points.
hr: Zvijezda s 5 vrha.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
hr: Alati

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
hr: Boje

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
hr: Četkice

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
hr: Gumica

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
hr: Markice

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
hr: Oblici

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
hr: Slova

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
hr: Čarolija

note: Freehand painting tool
en: Paint
hr: Bojanje

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
hr: Marka

note: Line drawing tool
en: Lines
hr: Pravci

note: Text tool
en: Text
hr: Tekst

note: Label tool
en: Label
hr: Oznaka

note: Fill tool
en: Fill
hr: Popuni

note: Undo last action
en: Undo
hr: Vrati!

note: Redo undone action
en: Redo
hr: Ponovi

note: Eraser tool
en: Eraser
hr: Gumica

note: Start a new picture
en: New
hr: Novi

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
hr: Otvori

note: Save the current picture
en: Save
hr: Pohrani

note: Print the current picture
en: Print
hr: Ispis

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
hr: Kraj

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
hr: Izaberi boju i oblik četkice.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
hr: Izaberi cretž koji će biti štambilj na tvom cretžu.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
hr: Klikni mišem za početak crtanja dužine. Pusti za dovršenje.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
hr: Izaberi vrstu slova, a zatim klikni na crtež i unesi tekst.Pritisni [Enter] ili [Tab] za dovršetak teksta.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
hr: Izaberi čarolije za korištenje na svom crtežu!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
hr: Vrati!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
hr: Povrati!

note: Eraser tool
en: Eraser!
hr: Briši!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
hr: Izaberi boju ili crtež s kojim želiš započeti novi crtež.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
hr: Otvaranje...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
hr: Tvoj crtež je spremljen!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
hr: Ispis...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
hr: Doviđenja!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
hr: Otpusti tipku miša za određivanje kraja crte.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
hr: Drži pritisnutu tipku i razvuci oblik.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
hr: Pomakni miš da zaokreneš oblik. Klikni za dovršetak.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
hr: U redu. Nastavit ćemo crtat ovaj crtež!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
hr: Želiš li stvarno zatvoriti prozor?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
hr: Da, gotov/a sam!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
hr: Ne, vrati me nazad!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
hr: Da li želiš pohraniti tvoj crtež?

en: Yes, save it!
hr: Da, spremi ga!

en: No, don’t bother saving!
hr: Ne, ne trudi se spremat!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
hr: Treba li prvo pohraniti tvoj crtež?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
hr: Ne mogu otvoriti taj crtež!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
hr: U redu

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
hr: Nema pohranjenih datoteka!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
hr: Želiš li ispisati svoj crtež?

en: Yes, print it!
hr: Da, ispiši!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
hr: Tvoj crtež je ispisan!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
hr: Žao nam je! Tvoj crtež nije ispisan!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
hr: Ne možeš još ispisati!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
hr: Želiš li obrisati ovaj crtež?

en: Yes, erase it!
hr: Da, izbriši ga!

en: No, don’t erase it!
hr: Ne, nemoj ga izbrisati1

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
hr: Podsjetnik: Koristi lijevu tipku miša!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
hr: Izaberi crtež, a zatim klikni “Otvori”.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
hr: Zvuk isključen.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
hr: Zvuk uključen

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
hr: Molimo pričekajte...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
hr: Izbriši

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
hr: Slajdovi

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
hr: Natrag

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
hr: Pokreni

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
hr: Idući

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
hr: Da

en: No
hr: Ne

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
hr: Zamjeniti crtež s vašim promjenama?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
hr: Da, zamjeni prethodnu!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
hr: Ne. Pohrani u novu datoteku!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
hr: Izaberi crtež, a zatim klikni 'Otvori'.

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
hr: Odaberite boju s vašeg crteža.

en: Tux Paint
hr: Tux Bojanje

en: Drawing program
hr: Program za crtanje

en: A drawing program for children.
hr: Program za crtanje za djecu.

en: Color Shift
hr: Promjena boja

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da promijeniš boje na dijelovima svoga crteža.

en: Click to change the colors in your entire picture.
hr: Klikni za promjenu boje u cijelom crtežu.

en: Blind
hr: Zavjesa

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
hr: Klikni pri kraju svoje slike da spustiš zavjesu. Pomiči okomito daspustiš ili podigneš zavjese.

en: Blocks
hr: Kvadratići

en: Chalk
hr: Izmješaj

en: Drip
hr: Razlij

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
hr: Klikni i pomakni miš. Crtež ćeš pretvoriti u kvadratiće.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
hr: Klikni i pomakni miš. Na crtežu će se izmješati boje.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
hr: Klikni i pomakni miš. Na crtežu će se razlijati boje.

en: Blur
hr: Zamućeno

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
hr: Klikni i pomakni miš za zamućivanje crteža.

en: Click to blur the entire image.
hr: Klikni za zamućivanje cijelog crteža.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
hr: Cigle

en: Click and drag to draw large bricks.
hr: Klikni i pomakni miš za crtanje velikih cigla.

en: Click and drag to draw small bricks.
hr: Klikni i pomakni miš za crtanje malih cigla.

en: Calligraphy
hr: Ručno pisanje

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
hr: Klikni i pomakni miš za ručno pisanje.

en: Cartoon
hr: Animirani film

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
hr: Klikni i pomakni miš da načiniš animirani film od slike.

en: Confetti
hr: Konfeti

en: Click to throw confetti!
hr: Klikni za izbacivanje konfeta.

en: Distortion
hr: Iskrivljavanje

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da iskriviš svoj crtež.

en: Emboss
hr: Klesanje

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
hr: Klikni i pomakni miš za klesanje tvoje slike.

en: Lighten
hr: Osvjetli

en: Darken
hr: Potamni

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da osvijetliš dijelove slike.

en: Click to lighten your entire picture.
hr: Klikni da osvjetliš cijelu sliku.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da zatamniš dijelove slike.

en: Click to darken your entire picture.
hr: Klikni da zatamniš cijelu sliku.

en: Fisheye
hr: Oko

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
hr: Klikni na dijelu svoje slike za primjenjivanje efekta oko.

en: Flower
hr: Cvijet

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
hr: Klikni i povuci da nacrtaš stabljiku. Pusti da dovršiš cvijet.

en: Foam
hr: Pjena

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
hr: Klikni i pomakni miš da ispuniš te djelove crteža s balončićima.

en: Fold
hr: Presavi

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
hr: Odaberi pozadinsku sliku i klikni da presaviš kut stranice.

en: Fretwork
hr: Rezbarenje

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
hr: Klikni za okruživanje slike ponavljajućim uzorcima.

en: Glass Tile
hr: Pločica stakla

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da postaviš staklene pločice preko svoje slike.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
hr: Klikni za pokrivanje cijele svoje slike staklenim pločicama.

en: Grass
hr: Trava

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
hr: Klikni i pomakni miš za crtanje trave. Nemoj zaboraviti na zemlju!.

en: Halftone
hr: Polutonski

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
hr: Klikni i povuci da pretvoriš svoj crtež u novine.

en: Symmetric Left/Right
hr: Simetrično Lijevo/Desno

en: Symmetric Up/Down
hr: Simetrično Gore/Dolje

en: Pattern
hr: Uzorak

en: Tiles
hr: Pločice

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
hr: Kaleidoskop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš za crtanje s dva kista koji crtaju simetrično s lijeve idesne strane

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš za crtanje s dva kista koji crtaju simetrično s gornje idoljnje strane

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
hr: Klikni i pomakni miš za crtanje uzorka preko slike

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
hr: Klikni i povuci miš za crtanje uzorka i njegove simetrije preko slike

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
hr: Klikni i povuci miš za crtanje s simetričnim kistovima (kaleidoskop).

en: Light
hr: Svijetlo

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
hr: Klikni i pomakni miš za crtanje zrake svijetlosti na tvojoj slici.

en: Metal Paint
hr: Boja metala

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
hr: Klikni i pomakni miš za crtanje s metalnom bojom..

en: Mirror
hr: Ogledalo

en: Flip
hr: Okreni

en: Click to make a mirror image.
hr: Klikni za zrcaljenje tvoje slike.

en: Click to flip the picture upside-down.
hr: Klikni da preokreneš crtež naopako.

en: Mosaic
hr: Mozaik

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da dodaš efekt 'mozaik' na dijelovima tvoje slike

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
hr: Klikni da dodaš efekt mozaika na cijeloj svojoj slici.

en: Square Mosaic
hr: Kvadratni mozaik

en: Hexagon Mosaic
hr: Šesterokutni mozaik

en: Irregular Mosaic
hr: Nepravilan mozaik

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da dodaš mozaik u obliku kvadrata na dijelovima tvoje slike.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
hr: Klikni da dodaš mozaik u obliku kvadrata na cijelu sliku.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da dodaš šesterokutni mozaik na dijelovima tvoje slike.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
hr: Klikni da dodaš šesterokutni mozaik na cijelu sliku

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da dodaš nepravilni mozaik na dijelovima tvoje slike.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
hr: Klikni da dodaš nepravilan mozaik na cijelu sliku.

en: Negative
hr: Negativ

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
hr: Klikni i pomakni miš da napraviš negativ svoje slike.

en: Click to turn your painting into its negative.
hr: Klikni da pretvoriš sliku u negativ.

en: Noise
hr: Buka

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da dodaš buku na dijelovima svoje slike.

en: Click to add noise to your entire picture.
hr: Klikni da dodaš buku na cijelu sliku.

en: Perspective
hr: Perspektiva

en: Zoom
hr: Zumiraj

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
hr: Klikni na kutove i povuci u smjeru gdje želiš proširiti sliku.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
hr: Klikni i pomakni miš gore da zumiraš ili pomakni miš dolje da odaljiš sliku

en: Puzzle
hr: Puzle

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
hr: Klikni na dijelu slike gdje da se stvori puzla.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
hr: Klikni da napraviš puzlu u proširenom ekranu.

en: Rails
hr: Tračnice

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da nacrtaš tračnice na svojoj slici.

en: Rainbow
hr: Duga

en: You can draw in rainbow colors!
hr: Možeš crtati u duginim bojama!

en: Rain
hr: Kiša

en: Click to place a rain drop onto your picture.
hr: Klikni da smjestiš kišnu kap na sliku.

en: Click to cover your picture with rain drops.
hr: Klikni da prekriješ cijeli svoj crtež s kišnim kapima.

en: Real Rainbow
hr: Prava duga

en: ROYGBIV Rainbow
hr: Posebna vrsta Duge

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
hr: Klikni gdje želiš da započne duga, povuci do mjesta gdje želiš da završavai nakon toga pusti da nacrtaš dugu.

en: Ripples
hr: Valovi

en: Click to make ripples appear over your picture.
hr: Klikni da valovi prekriju sliku.

en: Rosette
hr: Ruža

en: Picasso
hr: Pikaso

en: Click and start drawing your rosette.
hr: Klikni miš i započni crtati ružu.

en: You can draw just like Picasso!
hr: Možeš crtati kao mali Picasso!

en: Edges
hr: Bridovi

en: Sharpen
hr: Izoštri

en: Silhouette
hr: Sjenka

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da pratiš kutove na dijelovima tvoje slike.

en: Click to trace edges in your entire picture.
hr: Klikni i pomakni miš da pratiš rubove na cijeloj svojoj slici.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da izoštriš dijelove svoje slike.

en: Click to sharpen the entire picture.
hr: Klikni da izoštriš cijelu sliku.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
hr: Klikni i pomakni miš da stvoriš crnu i bijelu sjenku.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
hr: Klikni da stvoriš crnu i bijelu sjenku na cijeloj svojoj slici.

en: Shift
hr: Promijeni

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
hr: Klikni i pomakni miš da prebaciš sliku na platno.

en: Smudge
hr: MRlja

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
hr: Vlažna Boja

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
hr: Klikni i pomakni miš da zamrljaš sliku.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
hr: Klikni i pomakni miš da crtaš s vlažnom zamrljanom bojom.

en: Snow Ball
hr: Gruda snijega

en: Snow Flake
hr: Pahuljica

en: Click to add snow balls to your picture.
hr: Klikni da dodaš grude snijega na sliku.

en: Click to add snow flakes to your picture.
hr: Klikni da dodaš pahuljice na sliu..

en: String edges
hr: Niz rubova

en: String corner
hr: Niz kutova

en: String 'V'
hr: Niz 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
hr: Klikni i povuci da nacrtaš umjetnost nizanja. Povusi od gore prema dolje danacrtaš više ili manje linija. Povuci lijevo ili desno da napraviš veću rupu.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
hr: Klikni i pomakni miš da nacrtaš strijele napravljene od niza.

en: Draw string art arrows with free angles.
hr: Crtaj strijele napravljene s svojevoljnim kutovima.

en: Tint
hr: Nijansa

en: Color & White
hr: Boja & Bijela

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da promijeniš boju na dijelovima svoje slike.

en: Click to change the color of your entire picture.
hr: Klikni i pomakni miš da promijeniš boju na cijeloj slici.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
hr: Klikni i pomakni miš da obojiš dijelove slike u bijelo ili boju prema izboru.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
hr: Klikni da obojaš cijelu sliku u bijelo ili boju prema izboru.

en: Toothpaste
hr: Pasta za zube

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da izabciš zubnu pastu na dijelove slike.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
hr: Klikni i pomakni miš da nacrtaš tornado lijevak na sliku.

en: TV
hr: Televizija

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
hr: Klikni i pomakni miš da napraviš da dijelovi slike izgledaju kao da jena televizoru.

en: Click to make your picture look like it's on television.
hr: Klikni da napraviš da tvoja slika izgleda kao da je na televizoru.

en: Waves
hr: Valovi

en: Wavelets
hr: Mali valovi

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
hr: Klikni da napraviš sliku horizontalno namreškanu. Klikni prema vrhu zakraće valove, dno za više valove, lijevo za niže valove i desno za duge valove

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
hr: Klikni da napraviš sliku vertikalno namreškanu. Klikni prema vrhu zakraće valove, dno za više valove, lijevo za niže valove i desno za duge valove

en: Xor Colors
hr: Xor Boje

en: Click and drag to draw a XOR effect
hr: Klikni i pomakni miš za crtanje XOR efekta.

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
hr: Klikni da primijeniš XOR efekt na cijelu sliku.
