tuxpaint - en to km translation catalogue (151 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
km: ​ខ្មៅ !

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
km: ​ប្រផេះ​ចាស់ !

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
km: ​ប្រផេះ​ស្រាល !

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
km: ​ស !

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
km: ​ក្រហម !

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
km: ​ទឹកក្រូច !

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
km: ​​លឿង !

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
km: ​បៃតង​ខ្ចី !

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
km: ​បៃតង​ចាស់ !

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
km: ​ខៀវផ្ទៃមេឃ !

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
km: ​ខៀវ !

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
km: ​ឡាវែនឌ័រ !

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
km: ​ស្វាយ !

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
km: ផ្កាឈូក !

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
km: ​ត្នោត !

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
km: ពងមាន់ !

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
km: ពងមានស្រាល !

note: Congratulations #1
en: Great!
km: អស្ចារ្យ !

note: Congratulations #2
en: Cool!
km: ល្អ !

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
km: ធ្វើ​បន្ត​ទៀត !

note: Congratulations #4
en: Good job!
km: ធ្វើ​បាន​ល្អ​ណាស់ !

note: Input Method: English mode
en: English
km: ភាសា​អង់គ្លេស

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
km: ហ៊ីរ៉ាហ្គាណា

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
km: កាតាកាណា

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
km: ហាន់​ហ្គូល

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
km: ថៃ

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
km: ការេ

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
km: ចតុកោណកែង

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
km: រង្វង់

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
km: ពងក្រពើ

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
km: ត្រីកោណ

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
km: បញ្ចកោណ

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
km: អដ្ឋកោណ

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
km: ចតុកោណ​ស្មើ​

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
km: ការេ គឺ​ជា​ចតុកោណ​កែង​ដែល​មាន​ជ្រុង​ទាំងបួន​ស្មើ​គ្នា ។

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
km: ចតុកោណកែង មាន​ជ្រុង​បួន ហើយ​ជ្រុង​ទាំងបួន​កែងគ្នា ។

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
km: រង្វង់ គឺ​ជា​ខ្សែកោង​មួយ​ដែល​គ្រប់​ចំណុច​ទាំងអស់​មាន​ចម្ងាយ​ពី​ផ្ចិត​ស្មើ​គ្នា ។

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
km: រាង​ពងក្រពើ គឺ​ជា​រង្វង់​ដែល​បាន​ទាញ​ឲ្យ​ជា​រាង​មូល​ទ្រវែង ។

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
km: ត្រីកោណ​មាន​ជ្រុង​បី ។

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
km: បញ្ចកោណ​មាន​ជ្រុង​ប្រាំ ។

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
km: អដ្ឋកោណ មាន​ជ្រុង​ប្រាំ​បី​ស្មើ​គ្នា ។

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
km: ចតុកោណ​ស្មើ មាន​ជ្រុង​បួន​ស្មើគ្នា ហើយ​ជ្រុង​ពីរ​ៗ​ស្របគ្នា ។

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
km: ឧបករណ៍

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
km: ពណ៌

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
km: ជក់

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
km: ជ័រលុប

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
km: តែម

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
km: រូបរាង

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
km: អក្សរ

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
km: វេទមន្ដ

note: Freehand painting tool
en: Paint
km: គូរ

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
km: តែម

note: Line drawing tool
en: Lines
km: បន្ទាត់

note: Text tool
en: Text
km: អត្ថបទ

note: Fill tool
en: Fill
km: បំពេញ

note: Undo last action
en: Undo
km: មិន​ធ្វើ​វិញ

note: Redo undone action
en: Redo
km: ធ្វើវិញ

note: Eraser tool
en: Eraser
km: ជ័រ​លុប

note: Start a new picture
en: New
km: ថ្មី

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
km: បើក

note: Save the current picture
en: Save
km: រក្សាទុក

note: Print the current picture
en: Print
km: បោះពុម្ព

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
km: ចេញ

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
km: ជ្រើស​ពណ៌ និង​រូបរាង​ជក់​ដើម្បី​គូរ ។

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
km: ជ្រើស​រូបភាព ដើម្បី​បោះតែម​ទៅ​គំនូរ​របស់​អ្នក ។

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
km: ចុច​​ដើម្បី​គូរ​បន្ទាត់ ហើយ​លែង​វា​ដើម្បី​បញ្ចប់ ។

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
km: ជ្រើស​បែបផែន​វេទមន្ដ ដែលត្រូវ​ប្រើ​លើ​គំនូរ​របស់​អ្នក !

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
km: មិន​ធ្វើ​វិញ !

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
km: ធ្វើ​វិញ !

note: Eraser tool
en: Eraser!
km: ជ័រ​លុប !

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
km: ជ្រើស​ពណ៌ ឬ​រូបភាព​ដែល​ត្រូវ​គូរ​គំនូរ​ថ្មី ។

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
km: បើក...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
km: រូបភាព​របស់​អ្នក​ត្រូវ​បាន​រក្សាទុក !

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
km: កំពុង​បោះពុម្ព...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
km: លា​ហើយ !

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
km: លែង​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ ដើម្បី​បញ្ចប់​បន្ទាត់ ។

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
km: សង្កត់​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ​ដើម្បី​ទាញ​រូបរាង ។

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
km: ផ្លាស់ទី​កណ្ដុរ ដើម្បី​បង្វិល​រូបរាង ។ ចុច​ដើម្បី​គូរ​វា ។

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
km: មិនអី​ទេ… គូរ​បន្ត​ទៀត​ចុះ !

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
km: តើ​អ្នក​ពិត​ជា​ចង់​ចេញ​ឬ ?

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
km: ទេ ថយក្រោយ​វិញ​សិន !

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
km: ប្រសិន​បើ​អ្នក​ចេញ អ្នក​នឹង​បាត់​រូបភាព ! រក្សាទុក​វា​ឬទេ ?

en: Yes, save it!
km: បាទ/​ចាស រក្សាទុក​វា !

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
km: រក្សាទុក​រូបភាព​របស់​អ្នក​ជា​មុន​សិន​​ឬ ?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
km: មិនអាច​បើក​រូបភាព​នោះ​បាន​ទេ !

note: Generic dialog dismissal
en: OK
km: យល់ព្រម

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
km: មិនមាន​ឯកសារ​ដែលបាន​រក្សាទុក​ទេ !

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
km: បោះពុម្ព​រូបភាព​របស់​អ្នក​ឥឡូវ​ឬ ?

en: Yes, print it!
km: បាទ/​ចាស បោះពុម្ព !

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
km: រូបភាព​របស់​ត្រូវ​បាន​បោះពុម្ព​ហើយ !

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
km: អ្នក​មិន​អាច​បោះពុម្ព​បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ !

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
km: លុប​រូបភាព​នេះ​ឬ ?

en: Yes, erase it!
km: បាទ​/​ចាស លុប !

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
km: ចងចាំ​ថា ត្រូវ​ប្រើ​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ​ឆ្វេង !

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
km: ជ្រើស​រូបភាព​ដែល​ចង់បាន រួច​ចុច “ចាក់” ។

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
km: បាន​បិទ​សំឡេង ។

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
km: បាន​បើក​សំឡេង ។

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
km: សូម​រង់ចាំ...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
km: លុប

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
km: ស្លាយ

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
km: ថយក្រោយ

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
km: ចាក់

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
km: បន្ទាប់

note: Label for 'Letters' buttons (font selector, down the right when the Text tool is being used); used to show the difference between font faces
en: Aa
km: កខគ

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
km: បាទ/​ចាស

en: No
km: ទេ

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
km: ជំនួស​រូបភាព ដោយ​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​របស់​អ្នក ?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
km: បាទ​/​ចាស ជំនួស​លើ​ឯកសារ​ចាស់ !

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
km: ទេ រក្សាទុក​ជា​ឯកសារ​ថ្មី !

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
km: ជ្រើស​រូបភាព​ដែល​អ្នក​​ចង់​បាន រួច​ហើយ “បើក” ។

en: Drawing program
km: កម្មវិធី​គំនូរ

en: A drawing program for children.
km: កម្មវិធី​គំនូរ​សម្រាប់​ក្មេងៗ ។

en: Blocks
km: ប្លុក

en: Chalk
km: ដី​ស

en: Drip
km: ដំណក់

en: Blur
km: ព្រិល

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
km: ឥដ្ឋ

en: Calligraphy
km: សិល្បៈ​សរសេរ

en: Cartoon
km: តុក្កតា

en: Distortion
km: បង្ខូច​ទ្រង់ទ្រាយ

en: Emboss
km: ផុស

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
km: ចុច ហើយ​អូស​កណ្ដុរ ដើម្បី​ធ្វើ​រូបភាព​ឲ្យ​ផុស ។

en: Lighten
km: ភ្លឺ

en: Darken
km: ងងឹត

en: Flower
km: ផ្កា

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
km: ចុច ហើយ​អូស ដើម្បី​គូរ​ទង​ផ្កា ។ លែង​វា​វិញ ដើម្បី​បញ្ចប់​ការ​គូរ​ផ្កា ។

en: Foam
km: ពពុះ

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
km: ចុច ហើយ​អូស​កណ្ដុរ ដើម្បី​គូរ​ពពុះ​គ្រប​លើ​ផ្ទៃ​ណា​មួយ ។

en: Glass Tile
km: ក្រឡា​ក្បឿង​កញ្ចក់

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
km: ចុច ហើយ​អូស​កណ្ដុរ ដើម្បី​ដាក់​ក្រឡា​ក្បឿង​កញ្ចក់​លើ​រូបភាព ។

en: Grass
km: ស្មៅ

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
km: បំពង់​កញ្ចក់​​ឆ្លុះ

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
km: ចុច ហើយ​អូស​កណ្ដុរ ដើម្បី​គូរ​ដោយ​ប្រើ​ជក់​ស៊ីមេទ្រី (បំពង់​កញ្ចក់​ឆ្លុះ) ។

en: Light
km: ភ្លើង​ហ្វា

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
km: ចុច ហើយ​អូស ដើម្បី​គូរ​​ភ្លើងហ្វា​នៅលើ​រូបភាព​របស់​អ្នក ។

en: Metal Paint
km: គំនូរ​លោហៈ

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
km: ចុច ហើយ​អូស​កណ្ដុរ ដើម្បី​គូរ​ជា​ពណ៌​ដូច​លោហៈ ។

en: Mirror
km: កញ្ចក់

en: Flip
km: ត្រឡប់

en: Click to make a mirror image.
km: ចុច ដើម្បី​ចាំង​ឆ្លុះ​រូបភាព ។

en: Click to flip the picture upside-down.
km: ចុច ដើម្បី​ត្រឡប់​រូបភាព​ពី​លើ​ចុះក្រោម ។

en: Negative
km: បញ្ច្រាស​ពណ៌

en: Rainbow
km: ឥន្ទធនូ

en: You can draw in rainbow colors!
km: អ្នក​អាច​គូរ​ជា​ពណ៌​ឥន្ទធនូ !

en: Ripples
km: គួច

en: Click to make ripples appear over your picture.
km: ចុច ដើម្បី​ធ្វើ​ឲ្យ​រូបភាព​របស់​អ្នក​គួច ។

en: Shift
km: ផ្លាស់ប្ដូរ

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
km: ចុច ហើយ​អូស ដើម្បី​ផ្លាស់ប្ដូរ​រូបភាព​របស់​អ្នក​នៅលើ​ផ្ទាំង​ក្រណាត់ ។

en: Smudge
km: ស្នាម​ប្រឡាក់

en: Tint
km: ពណ៌​ព្រឿងៗ

en: Waves
km: រលក
