tuxpaint 0.9.21c - en to mr translation catalogue (240 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
mr: काळा

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
mr: गडद करडा! किंवा “राखाडी रंग”.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
mr: फिका करडा! किंवा “राखाडी रंग”

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
mr: पांढरा किंवा श्वेत

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
mr: लाल किंवा तांबडा

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
mr: नांरगी किंवा केशरी

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
mr: पीवळा

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
mr: फिकट हिरवा

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
mr: गडद हिरवा

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
mr: आकाशी किंवा निळसर रंगाची छटा

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
mr: निळा  नीला

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
mr: लैवन्डर!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
mr: जांभळा

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
mr: गुलाबी

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
mr: तपकिरी किंवा खाकी

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
mr: बदामी

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
mr: पिंगट!

note: digits (e.g., '0', '1' and '7')
en: 017
mr: 017 - ०१७

note: distinct circle-like characters (e.g., 'O' (capital oh) vs. '0' (zero))
en: O0
mr: ओ O -तर शुन्य ०

note: Congratulations #1
en: Great!
mr: झकास ! शाबाश

note: Congratulations #2
en: Cool!
mr: अच्छा

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
mr: प्रयत्न चालु राहु द्या !

note: Congratulations #4
en: Good job!
mr: ्छान काम केलस.

note: Input Method: English mode
en: English
mr: इंग्रजी (अंग्रेजी)

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
mr: हिरागाना (जपानी शब्द)

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
mr: काटाकना (जपानी शब्द)

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
mr: हंगुल (कोरीयन शब्द)

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
mr: थाई

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
mr: ZH_TW (चाईनीज)

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
mr: ्चोरस

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
mr: आयत

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
mr: वतुळ

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
mr: दीर्घवतुळ

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
mr: त्रिकोण

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
mr: पंचकोण

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
mr: अष्टकोण

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
mr: विषमकोण

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
mr: समान चार बाजु असलेला आयत म्हणजे ्चॉरस

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
mr: एक आयतास चार बाजु व ्चार कोण असतात

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
mr: वृत्त एक वतूर्ळ ज्याचे बिंदु केंद्रापासुन समान अंतरावर असतात

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
mr: दीर्घवृत्त एक खिंचा हुआ वृत्त है|

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
mr: त्रिकोणाला तीन बाजु व तीन कोण असतात.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
mr: पंचकोणास पाच बाजु असतात.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
mr: एक अष्टकोणला आठ  भुजा असतात.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
mr: समभुज चॉकोनास भुजा एवं समोरील समोरची भुजा समान्तर असते. भुजा म्हणजे बाजु

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
mr: साधने

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
mr: रंग किंवा रंगपेठी

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
mr: ब्रश

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
mr: रबर

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
mr: विवध चि॑त्राचे शिक्के

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
mr: अनेक आकार

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
mr: अक्षर

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
mr: जादूची काठी

note: Freehand painting tool
en: Paint
mr: रंग वही

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
mr: विवध चि॑त्राचे शिक्के

note: Line drawing tool
en: Lines
mr: रेखा रेषा

note: Text tool
en: Text
mr: लेखणी

note: Label tool
en: Label
mr: लेबल - चिठ्ठी

note: Fill tool
en: Fill
mr: भरा

note: Undo last action
en: Undo
mr: परत आण

note: Redo undone action
en: Redo
mr: रीडू

note: Eraser tool
en: Eraser
mr: रबर

note: Start a new picture
en: New
mr: नया कागद

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
mr: दाखव (जुने चित्र दाखव )

note: Save the current picture
en: Save
mr: साठ्वुन ठेव

note: Print the current picture
en: Print
mr: ्छ्पाई कर

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
mr: टुक्स बंद कर.

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
mr: चि॑त्र काढण्यासाठी उचला ब्रश व रंगपेठी ! ्चला तयार  आहात

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
mr: ड्राइंग के चारों ओर  मोहर अंकित करने के लिए तस्वीर चुने

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
mr: रेषाच्या साह्याने चित्र काढण्याकरिता येथे क्लिक करा.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
mr: मजकुरा्ची रचना, शैली, स्वरुप निवडा. येथे क्लिक करा आणि काग्दावर क्लिक करुन लेखन सुरु करा. दाबा [Enter] or [Tab]

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
mr: जादू चे साधने निवडा

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
mr: अन्डू (परत आण)

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
mr: रीडू

note: Eraser tool
en: Eraser!
mr: रबर

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
mr: नयी ड्राइंग शुरू करने के लिए एक रंग या चित्र का चयन करें|

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
mr: फाईल उघड किंवा दाखव

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
mr: तुम्ह्चे सर्व चित्र साठवुन ठेवले.

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
mr: छायाचित्राचे काम चालु आहे....... थांबा

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
mr: टाटा ! परत भेटु या.

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
mr: पूरी रेखा बनाने के लिए खीचों

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
mr: आकार मोठा करण्यासाठी माऊसचे पहिले बटन दाबुन ठेवा आणि माऊसच्या बाणाला खाली ऑढा.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
mr: माऊसच्या बाणाला फिरवा म्हणजे तुम्हाला हवा तसा आकारा फिरेल. फिरवणे संपवल्यानंतर माऊसला क्लिक करा.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
mr: ठिक..... चला चित्र काढ्णे चालु ठेवु या

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
mr: खरच तुम्हाला टुक्स पेंन्ट बंद करायचा आहे का?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
mr: हो, मी काम पुर्ण केले.

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
mr: नाही, मला परत जायच आहे.

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
mr: जर तुम्ही बंद कराल, तर तुम्ह्चे तुम्हीच चित्र नष्ट कराल. सेव करा म्हणजे सुरक्षित साठ्वुण ठेवा.

en: Yes, save it!
mr: हो, सेव करा म्हणजे सुरक्षित साठ्वुण ठेवा.

en: No, don’t bother saving!
mr: नाहीं, इसे सुरक्षित ठेवण्याचे  कष्ट करु नका !

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
mr: आगोदर, चित्र साठ्वुन ठेवा.

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
mr: आपण हे चित्र पाहु / उघडु शकत नाही.

note: Generic dialog dismissal
en: OK
mr: ठिक

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
mr: येथे कोणेतही फाईल साठवली नाही.

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
mr: चित्राची प्रत काढु का ? (प्रिट आऊट हवी का?)

en: Yes, print it!
mr: हो, प्रिंट काढ !

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
mr: तुम्हा्च्या चित्राची प्रत काढली आहे.

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
mr: क्षमस्व! आपल चित्र ्छापल जाऊ शकत नाही. |

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
mr: आता प्रिन्ट काढु नाहीं शकत.

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
mr: मिटवु का ? किंवा हे पुसु का ?

en: Yes, erase it!
mr: हो, मिटव.

en: No, don’t erase it!
mr: नाही, याला मिटवु नकोस !

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
mr: विसरु नका माऊसचे डावे बटन वापरण्यास

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
mr: जो चित्र आप चाहते हैं उसे चुने और "चलायें" पर क्लिक करें

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
mr: आवाज बंद केलेला आहे.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
mr: आवाज सुरु आहे.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
mr: कृपया प्रतीक्षा करा...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
mr: मिटवा किंवा पुसुन टाका.

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
mr: स्लाइड

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
mr: मागे जा.

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
mr: ्चालु करा.

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
mr: पुढे जा.

note: Label for 'Letters' buttons (font selector, down the right when the Text tool is being used); used to show the difference between font faces
en: Aa
mr: आ

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
mr: हो

en: No
mr: नाही

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
mr: जुन्हा फाईलमध्ये नविन बद्द्ल केलेली फाईल टाकु का ? लक्षात ठेवा जुन्या फाईलची माहिती नष्ट होऊ शकते.

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
mr: हो, जुन्या फाईल मध्ये बद्द्ल करा !

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
mr: नाही, नवीन फाईल मध्ये चित्र साठ्वुन ठेवा.

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
mr: पथम चित्र निवडा नंतर फाईल ऊघडा.

en: Tux Paint
mr: टुक्स हे चित्रकाराचे आधुनिक उपकरण

en: Drawing program
mr: चित्र काढण्यासाठी सॉफ्ट्वेअर

en: A drawing program for children.
mr: खास मुलांना चित्र काढण्यासाठी बनवलेल सॉफ्टवेअर

en: Color Shift
mr: रंग परिवर्तन

en: Click to change the colors in your entire picture.
mr: अपने पूरे चित्र में रंग बदलने के लिए क्लिक करें|

en: Blind
mr: परदा

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
mr: परदे को खींचने के लिए अपनी छवि की भुजा पर क्लिक करें| परदे खोलने या बंद करने के लिए लम्ब्वात रूप से स्थानांतरित करें|

en: Blocks
mr: ब्लाक्स

en: Chalk
mr: खडु

en: Drip
mr: थेंब

en: Blur
mr: अधुक

en: Click to blur the entire image.
mr:  अस्पष्ट (ब्लुरर) करण्यासाठी पुर्ण चित्राला क्लिक करा.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
mr: वीट

en: Calligraphy
mr: सुलेख

en: Cartoon
mr: हास्यचित्र (काटुन)

en: Confetti
mr: कंफ़ेद्दी

en: Click to throw confetti!
mr: कंफ़ेद्दी फेंकने के लिए क्लिक करें!

en: Distortion
mr: विकृति

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
mr: चित्र में विकृति लाने के लिए क्लिक करें और स्थानांतरित करें

en: Emboss
mr: उभारदार नकक्षी

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
mr: उभरे हुए चित्र बनाने के लिए क्लिक करें और स्थानांतरित करें

en: Lighten
mr: फिकट करणे

en: Darken
mr: गडद करणे

en: Click to lighten your entire picture.
mr: पूर्ण चित्राला फिकट करण्यासाठी क्लिक करा.

en: Click to darken your entire picture.
mr: पूर्ण चित्राला गड्द करण्यासाठी क्लिक करा.

en: Fisheye
mr: फिश-आई (मासेचा डोळा)

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
mr: तस्वीर के हिस्से जहाँ फिश-आई प्रभाव बनाना चाहते हैं क्लिक करें|

en: Flower
mr: फूल

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
mr: फूल डंठल बनाने के लिए क्लिक करके खीचें| फूल ख़तम करें|

en: Foam
mr: फेस (झाग)

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
mr:  फेसयुक्त बुडबुडे ना सोब्त एका क्षेत्राला झाकन्याकरिता क्लिक करें और खीचें|

en: Fold
mr: घडी घाला (दुमटा)

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
mr: पृष्ठभूमि (बँकग्राऊड)  रंग निवडा आणि प्रष्ठ्चे कोपरे ना घडी घालाकरिता क्लिक करा. |

en: Glass Tile
mr: ग्लास टाइल

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
mr: चित्र वर कांचे्ची थर ठेवण्याकरिता क्लिक करा और ऑढा.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
mr: पूरे चित्र पर कांच की परत रखने के लिए क्लिक करें|

en: Grass
mr: तुण - गवत

en: Symmetric Left/Right
mr: सममित ऊजवे किंवा डावे

en: Symmetric Up/Down
mr: सममित वर / खाली

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
mr: बहुरूपदर्शक

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
mr: दोन ब्रशने साह्यने तुम्हच्या चित्रच्या ऊजव्या/डाव्या  प्रमाणबध्द करण्यासाठी क्लिक करा और ऑढा.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
mr: दो ब्रशों से बनाने के लिए जो आपके चित्र के ऊपर/निचे सममित है क्लिक करें और खीचें|

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
mr: सममित ब्रशों (एक बहुरूपदर्शक) से बनाने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Light
mr: प्रकाश

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
mr: प्रकाश की एक किरण बनाने  के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Metal Paint
mr: धातु रंग

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
mr: धातु रंग से बनाने  के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Mirror
mr: आरसा

en: Flip
mr: ऊलटे

en: Click to make a mirror image.
mr: चित्र ऊलटे करण्यासाठी किल् क करा.

en: Click to flip the picture upside-down.
mr: image उल्टा बनाने के लिये यहा click करे

en: Mosaic
mr: मौझेक  ( डिझाईदार लादी)

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
mr: पूर्ण चित्रत मोजेक प्रभाव जोड़ण्यासाठी क्लिक करा.

en: Square Mosaic
mr: वर्ग मोज़ेक

en: Hexagon Mosaic
mr: षट्भुज मोज़ेक

en: Irregular Mosaic
mr: अनियमित मोज़ेक

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
mr: पूरे चित्र में वर्ग मोज़ेक जोड़ने के लिए क्लिक करें|

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
mr: पूरी तस्वीर में हेक्सागोनल मोज़ेक जोडने के लिए क्लिक करें|

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
mr: पूरी तस्वीर में अनियमित मोज़ेक जोड़ने के लिए क्लिक करें|

en: Negative
mr: उल्टे रंग

en: Click to turn your painting into its negative.
mr: अपने चित्र को नकारात्मक में बदलने के लिए क्लिक करें|

en: Noise
mr: शोर

en: Click to add noise to your entire picture.
mr: पूरी तस्वीर में शोर जोड़ने के लिए क्लिक करें|

en: Perspective
mr: त्रिमितीदर्शन / परिदुश्य

en: Zoom
mr: झुम करणे.

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
mr: कोने पर क्लिक करें और खींचें जहाँ आप चित्र खिंचाव चाहते हैं|

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
mr: जूम इन या जूम आउट करने के लिए क्लिक करें  और ऊपर/निचे खीचें|

en: Puzzle
mr: कोडे

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
mr: जेथे तुम्हाला चित्रात कोडे हवे आहे त्या भागाला क्लिक करा.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
mr: फुल सिक्नवर कोडे तयार करण्यासाठी क्लिक करा.

en: Rails
mr: रेल्वे, आगकाडी

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
mr: क्लिक करा आणि रेल्वेच्या टक चित्र काढा.

en: Rainbow
mr: इद्र्धनुष्य

en: You can draw in rainbow colors!
mr: तुम्ही इंद्रधनुष्चे रंग द्या.

en: Rain
mr: पाऊस

en: Click to place a rain drop onto your picture.
mr: चित्रावर एक पाऊसा्चा थेंब रखने के लिए क्लिक करा

en: Click to cover your picture with rain drops.
mr: बारिश के बूंदों के साथ अपनी तस्वीर कवर पर क्लिक करें|

en: Real Rainbow
mr: खरोखर्चा इंद्रधनुष

en: ROYGBIV Rainbow
mr: ROYGBIV इंद्रधनुष

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
mr: इन्द्रधनुष जहाँ शुरू करना हो वहां क्लिक करें और जहाँ ख़तम करना हो वहां तक खींच कर इन्द्रधनुष पूर्ण होने दें|

en: Ripples
mr: तंरग - लाटा

en: Click to make ripples appear over your picture.
mr: चित्रावर तंरग / लाटा बनाने के लिए क्लिक करें|

en: Rosette
mr: गु्च्छ

en: Picasso
mr: पिकासो

en: Click and start drawing your rosette.
mr: गु्च्छ ड्राइंग शुरू करने के लिए क्लिक करें|

en: You can draw just like Picasso!
mr: आप पिकासो की तरह ही बना सकते हैं!

en: Edges
mr: कडा

en: Sharpen
mr: तीक्ष करणे

en: Silhouette
mr: काळी छायाकृती

en: Click to trace edges in your entire picture.
mr: अपने पूरे चित्र में किनारों का पता लगाने पर क्लिक करें|

en: Click to sharpen the entire picture.
mr: पूरे चित्र में पैनापन लाने के लिए क्लिक करें|

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
mr: तस्वीर की पूरी सफ़ेद या काली छाया - आकृति बनाने के लिए क्लिक करें|

en: Shift
mr: खिसकाएं

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
mr: अपनी तस्वीर को कैनवास के आस पास लेन के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Smudge
mr: धब्बा

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
mr: गीला रंग

en: Snow Ball
mr: बर्फ की गेंद

en: Snow Flake
mr: बर्फ की परत

en: Click to add snow balls to your picture.
mr: तस्वीर में बर्फ की गेंदों को जोड़ने के लिए क्लिक्क करें|

en: Click to add snow flakes to your picture.
mr: तस्वीर में बर्फ के गुचे जोड़ने के लिए क्लिक्क करें|

en: String edges
mr: स्ट्रिंग किनारे

en: String corner
mr: स्ट्रिंग कोने

en: String 'V'
mr: स्ट्रिंग 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
mr: स्ट्रिंग कला बनाने के लिए क्लिक करें और खीचें| कम या ज्यादा लाइन बनाने के लिए ऊपर/नीचे खींचे एव बड़ा छेद बनाने के लिए दायें/बाएं|

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
mr: स्ट्रिंग कला से बने तीर बनाने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Draw string art arrows with free angles.
mr: मुक्त कोण के साथ स्ट्रिंग कला तीर बनायें|

en: Tint
mr: आभा

en: Color & White
mr: रंग और सफ़ेद

en: Click to change the color of your entire picture.
mr: पूरी तस्वीर का रंग बदलने के लिए क्लिक करें|

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
mr: पूरी तस्वीर को  सफ़ेद रंग में या तोह रंग जिसका आप चयन करें उसमें बदलने के लिए क्लिक करें|

en: Toothpaste
mr: टूथपेस्ट

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
mr: चित्र पर टूथपेस्ट की दहर निकलने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Tornado
mr: बवंडर

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
mr: अपने चित्र पर बवंडर कीप बनाने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: TV
mr: टी वी

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
mr:  तस्वीर के कुछ हिस्सों को ऐसे बदलने के लिए जैसे वह टीवी पर हैं,इस तरह दिखाने के लिए क्लिक करें और माउस को स्थानांतरित करें|

en: Click to make your picture look like it's on television.
mr: तस्वीर को ऐसे दिखने के लिए जैसे कि यह टीवी पर हैं क्लिक करें|

en: Waves
mr: तंरग - लाटा

en: Wavelets
mr: तरंगिकाए

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
mr: चित्र को क्षैतिज लहराती बनाने के लिए पर क्लिक करें| छोटी लहरों के लिए शीर्ष, लम्बे लहरों के लिए नीचे, छोटे लहरों के लिए बायीं, और लंबी तरंगों के लिए दायीं ओर क्लिक करें|

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
mr: चित्र को खड़ी लहराती बनाने के लिए पर क्लिक करें| छोटी लहरों के लिए शीर्ष, लम्बे लहरों के लिए नीचे, छोटे लहरों के लिए बाएँ, और लंबी तरंगों के लिए दायीं ओर क्लिक करें|
