tuxpaint - en to ms translation catalogue (201 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ms: Hitam!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ms: Kelabu gelap!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ms: Kelabu pudar!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ms: Putih!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ms: Merah!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ms: Oren!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ms: Kuning!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ms: Hijau muda!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ms: Hijau tua!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ms: Biru langit!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ms: Biru!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ms: Ungu!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ms: Merah Jambu!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ms: Coklat!

note: Congratulations #1
en: Great!
ms: Hebat!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ms: Bagus!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ms: Teruskan usaha anda!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ms: Usaha yang baik!

note: Input Method: English mode
en: English
ms: Bahasa Inggeris

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
ms: Siam

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ms: Segiempat Sama

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ms: Segiempat Tepat

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ms: Bulatan

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ms: Elips

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ms: Segitiga

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ms: Oktagon

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ms: Rombus

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ms: Segi empat sama ialah segiempat yang mempunyai empat sisi yang sama.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ms: Segiempat tepat mempunyai empat sisi dan empat sudut tepat.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ms: Bulatan ialah lengkung yang mempunyai jejari yang sama dari pusatnya.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ms: Elips ialah bulatan yang ditarik memanjang.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ms: Segitiga ada tiga bahagian.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ms: Pentagon ada lima bahagian.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ms: Oktagon mempunyai lapan sisi yang sama.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ms: Rombus mempunyai empat sisi yang sama, dan sisi bertentangan adalah selari.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ms: Perkakasan

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ms: Warna

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ms: Berus

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ms: Pemadam

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ms: Cop

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ms: Bentuk

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ms: Huruf

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ms: Ajaib

note: Freehand painting tool
en: Paint
ms: Cat

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ms: Cop

note: Line drawing tool
en: Lines
ms: Garis

note: Text tool
en: Text
ms: Teks

note: Fill tool
en: Fill
ms: Isi

note: Undo last action
en: Undo
ms: Nyahcara

note: Redo undone action
en: Redo
ms: Ulangcara

note: Eraser tool
en: Eraser
ms: Pemadam

note: Start a new picture
en: New
ms: Baru

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ms: Buka

note: Save the current picture
en: Save
ms: Simpan

note: Print the current picture
en: Print
ms: Cetak

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ms: Keluar

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ms: Ambil warna dan bentuk berus untuk melukis.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ms: Ambil gambar untuk mengecop di sekeliling lukisan anda.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ms: Klik untuk memulakan melukis garisan. Lepaskan untuk melengkapkan.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ms: Pilih kesan ajaib untuk digunakan pada lukisan anda!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ms: Nyahcara!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ms: Ulangcara!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ms: Pemadam!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ms: Ambil satu warna atau gambar untuk mula melukis.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ms: Buka ...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ms: Imej telah disimpan!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ms: Mencetak...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ms: Jumpa Lagi!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ms: Lepaskan butang untuk melengkapkan garisan.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ms: Terus tekan butang untuk meregangkan bentuk.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ms: Pindahkan tetikus untuk memutarkan bentuk. Klik untuk lukis.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ms: Baiklah... Mari teruskan melukis yang ini!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ms: Anda pasti mahu keluar?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ms: Ya, sudah siap!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ms: Belum lagi!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ms: Jika anda keluar, anda akan kehilangan hasil kerja anda! Simpan?

en: Yes, save it!
ms: Ya, simpan ia!

en: No, don’t bother saving!
ms: Belum, jangan simpan lagi!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ms: Simpan hasil kerja dahulu?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ms: Tidak boleh membuka gambar!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ms: Tiada fail yang disimpan!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ms: Cetak?

en: Yes, print it!
ms: Ya, cetak ia!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ms: Hasil kerja anda sudah dicetak!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ms: Maaf! Gambar anda tidak dapat dicetak!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ms: Anda tidak boleh cetak lagi!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
ms: Padam hasil kerja?

en: Yes, erase it!
ms: Ya, padam ia!

en: No, don’t erase it!
ms: Belum, jangan padam lagi!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ms: Ingat gunakan butang tetikus kiri!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ms: Pilih gambar yang anda mahu, kemudian klik "Main".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ms: Bunyi disenyapkan.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ms: Bunyi disuarakan.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ms: Tunggu sebentar...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ms: Padam

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ms: Slaid

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ms: Undur

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ms: Main

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ms: Berikutnya

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ms: Ya

en: No
ms: Tidak

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ms: Ganti gambar dengan perubahan yang anda buat?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ms: Ya, ganti dengan yang lama!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ms: Tidak, simpan fail baharu!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
ms: Pilih gambar yang anda mahu, dan klik 'Buka'

en: Drawing program
ms: Program melukis

en: A drawing program for children.
ms: Program melukis untuk kanak-kanak

en: Color Shift
ms: Anjak Warna

en: Click to change the colors in your entire picture.
ms: Klik untuk ubah warna keseluruhan gambar anda.

en: Blocks
ms: Blok

en: Chalk
ms: Kapur

en: Drip
ms: Titisan

en: Blur
ms: Kabur

en: Click to blur the entire image.
ms: Klik untuk kaburkan keseluruhan imej.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ms: Bata

en: Calligraphy
ms: Kaligrafi

en: Cartoon
ms: Karton

en: Confetti
ms: Konfeti

en: Click to throw confetti!
ms: Klik untuk lemparkan konfeti!

en: Distortion
ms: Herotan

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ms: Klik dan seret tetikus untuk menjadikan gambar anda herot.

en: Emboss
ms: Cetak Timbul

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ms: Klik dan gerakkan tetikus untuk cetak timbulkan gambar.

en: Lighten
ms: Cerah

en: Darken
ms: Gelap

en: Click to lighten your entire picture.
ms: Klik untuk cerahkan keseluruhan gambar anda.

en: Click to darken your entire picture.
ms: Klik untuk gelapkan keseluruhan gambar anda.

en: Fisheye
ms: Mata-ikan

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ms: Klik pada sebahagian gambar anda untuk hasilkan kesan mata-ikan.

en: Flower
ms: Bunga

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ms: Klik dan seret untuk hasilkan batang bunga. Lepaskan untuk selesaikan dengan bunga.

en: Foam
ms: Buih

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ms: Klik dan seret tetikus untuk litupi kawasan dengan buih.

en: Fold
ms: Isi

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ms: Pilih warna latar belakang dan klik untuk terbalikkan halaman.

en: Glass Tile
ms: Jubin Kaca

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ms: Klik dan seret tetikus untuk meletak jubin kaca di atas gambar anda.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ms: Klik untuk litupi keseluruhan gambar anda dengan jubin kaca.

en: Grass
ms: Rumput

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ms: Kaleidoskop

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ms: Klik dan seret tetikus untuk melukis dengan berus simetri (kaleidoskop).

en: Light
ms: Cerah

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ms: Klik dan seret untuk melukis sinaran cahaya di dalam gambar anda.

en: Metal Paint
ms: Cat Metalik

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ms: Klik dan seret tetikus untuk mengecat dengan cat metalik.

en: Mirror
ms: Cermin

en: Flip
ms: Lipat

en: Click to make a mirror image.
ms: Klik untuk membuat imej cermin!

en: Click to flip the picture upside-down.
ms: Klik untuk melipat gambar ke atas dan ke bawah!

en: Mosaic
ms: Mozek

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ms: Klik untuk tambah kesan mozek keseluruhan gambar anda.

en: Negative
ms: Negatif

en: Click to turn your painting into its negative.
ms: Klik untuk jadikan gambar anda negatif.

en: Noise
ms: Bising

en: Click to add noise to your entire picture.
ms: Klik untuk tambah hingar keseluruhan gambar anda.

en: Rails
ms: Landasan

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ms: Klik dan seret untuk melukis landasan keretapi di dalam gambar anda.

en: Rainbow
ms: Pelangi

en: You can draw in rainbow colors!
ms: Anda boleh menulis di dalam warna pelangi!

en: Rain
ms: Hujan

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ms: Klik dan letak titisan hujan ke dalam gambar anda.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ms: Klik untuk litupi gambar anda dengan titisan hujan.

en: Real Rainbow
ms: Pelangi Sebenar

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ms: Klik di mana sahaja untuk mula hasilkan pelangi, kemudian seret tempat penamatnya dan lepaskan untuk melukis pelangi.

en: Ripples
ms: Riak

en: Click to make ripples appear over your picture.
ms: Klik untuk melukis riak di atas gambar anda.

en: Click and start drawing your rosette.
ms: Klik dan mula melukis rosette anda.

en: You can draw just like Picasso!
ms: Anda juga boleh melukis seakan lukisan Picasso!

en: Edges
ms: Pinggir

en: Sharpen
ms: Jelaskan

en: Silhouette
ms: Bentuk Bayang

en: Click to trace edges in your entire picture.
ms: Klik untuk surih pinggir keseluruhan gambar anda.

en: Click to sharpen the entire picture.
ms: Klik untuk jelaskan keseluruhan gambar anda.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ms: Comotan

en: Shift
ms: Shif

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ms: Klik dan seret untuk andak gambar anda disekitar kanvas.

en: Smudge
ms: comotan

en: Snow Ball
ms: Bola Salji

en: Snow Flake
ms: Kepingan Salji

en: Click to add snow balls to your picture.
ms: Klik untuk tambah bola salji ke dalam gambar anda.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ms: Klik untuk tambah kepingan salji ke dalam gambar anda.

en: String edges
ms: Pinggir tali

en: String corner
ms: Bucu tali

en: String 'V'
ms: Tali 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ms: Klik dan seret untuk melukis seni tali. Seret bahagian atas-bawah untuk melukis lagi garisan atau sebaliknya, kiri atau kanan untuk menjadikan lubang lebih besar.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ms: Klik dan seret untuk melukis anak panah yang dihasilkan dari seni tali.

en: Draw string art arrows with free angles.
ms: Lukis anak panah seni tali dengan sudut bebas.

en: Tint
ms: Seri Warna

en: Color & White
ms: Warna & Putih

en: Click to change the color of your entire picture.
ms: Klik untuk ubah warna keseluruhan gambar anda.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ms: Klik dan tukar keseluruhan gambar anda menjadi putih dan warna pilihan anda.

en: Toothpaste
ms: Ubat Gigi

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ms: Klik dan seret untuk picit ubat gigi ke dalam gambar anda.

en: Tornado
ms: Puting Beliung

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ms: Klik dan seret untuk melukis corong puting beliung ke dalam gambar anda.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ms: Klik dan seret untuk menjadikan sebahagian dari gambar anda kelihatan seperti berada di dalam televisyen.

en: Click to make your picture look like it's on television.
ms: Klik untuk menjadikan gambar anda seakan ia berada di dalam televisyen.

en: Waves
ms: Gelombang

en: Wavelets
ms: Gelombang Kecil

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ms: Klik untuk menjadikan gambar bergelombang secara mengufuk. Klik ke arah atas untuk memendekkan gelombang tersebut, ke arah bawah menjadikan gelombang lebih panjang, ke kiri menjadikan gelombang lebih kecil, dan ke arah kanan menjadikan gelombang lebih panjang.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ms: Klik untuk menjadikan gambar bergelombang secara menegak. Klik ke arah atas menjadikan gelombang lebih pendek, ke arah bawah menjadikan gelombang lebih panjang, ke arah kiri menjadikan gelombang lebih kecil, dan ke arah kanan menjadikan gelombang lebih panjang.
