tuxpaint - en to ne translation catalogue (248 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ne: कालो!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ne: गाडा खैरो! कति मानिसहरू यसलाई "डार्क ग्रे" भनेर उच्चारण गर्छन्।

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ne: हल्का खैरो! कति मानिसहरू यसलाई "लाइट ग्रे" भनेर उच्चारण गर्छन्।

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ne: सेतो!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ne: रातो!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ne: सुन्तले!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ne: पँहेलो!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ne: हल्का हरियो!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ne: गाडा हरियो!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ne: आकासे निलो!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ne: निलो!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ne: सुगन्धित फूल

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ne: बैजनी!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ne: गुलाबी!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ne: कैसो!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ne: स्पर्ष रेखा!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ne: हल्कै पँहेलो रंग!

en: <1>spare-1a
ne: <1>अपुग-1a

en: <1>spare-1b
ne: <1>अपुग-1b

en: <9>spare-9a
ne: <9>अपुग-9a

en: <9>spare-9b
ne: <9>अपुग-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
ne: महान!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ne: ठिक छ!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ne: कायम राख्नुहोस्!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ne: राम्रो काम!

note: Input Method: English mode
en: English
ne: अङ्ग्रेजी

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
ne: हिरागन

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
ne: कटाकन

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
ne: ह्याङगल्

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
ne: थाइ

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ne: चारपाटे

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ne: समकोण

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ne: वृत्त

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ne: अण्डवृत्त

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ne: त्रिकोण

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ne: पंचकोण

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ne: अष्टभुज

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ne: समचतुर्भुज

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ne: चारपाटे चरैवटा समान किनारा भएको एउटा समकोण हो।

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ne: समकोणको चारवटा किनारा र चारवटा ऋजुकोण हुन्छ।

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ne: वृत् एउटा वक्र हो जहाँ यसको केन्द्रबाट सबै विन्दुहरूको दुरी समान हुन्छ।

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ne: अण्डवृत्त तन्किएको एउटा वृत्त हो।

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ne: त्रिभुजका तीनवटा किनाराहरू हुन्छन्।

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ne: पंचकोणका पाँचवटा किनाराहरू हुन्छन्।

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ne: अष्टभुजका आठवटा समान किनाराहरू हुन्छन्।

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ne: समचतुर्भुजका चारवटा समान किनाराहरू हुन्छन्, अनि विपरित किनाराहरू बराबर हुन्छन्।

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ne: औजारहरू

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ne: रङ्गहरू

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ne: कुचीहरू

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ne: मेट्ने रबढहरू

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ne: छापहरू

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ne: आकारहरू

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ne: वर्णहरू

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ne: जादु

note: Freehand painting tool
en: Paint
ne: चित्र लेख्नु

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ne: छाप

note: Line drawing tool
en: Lines
ne: पङ्क्तिहरू

note: Text tool
en: Text
ne: टेक्ट

note: Label tool
en: Label
ne: चन्ह

note: Fill tool
en: Fill
ne: भर्नुहोस्

note: Undo last action
en: Undo
ne: इन्कार गर्नुहोस्

note: Redo undone action
en: Redo
ne: फेरि गर्नुहोस्

note: Eraser tool
en: Eraser
ne: मेटाउने रबढ

note: Start a new picture
en: New
ne: नयाँ

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ne: खोल्नुहोस्

note: Save the current picture
en: Save
ne: संरक्षण गर्नुहोस्

note: Print the current picture
en: Print
ne: छाप्नुहोस्

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ne: त्याग्नुहोस्

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ne: चित्र कोर्नका लागि रङ् र कुचीको आकार छान्नुहोस्।

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ne: तपाईले बनाएको चित्रमा छापा लगाउनका लागि एउटा चित्र लिनुहोस्।

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ne: पङक्ति कोर्न शुरू गर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस्। यसलाई पुरा हुन दिनुहोस्।

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ne: टेक्स्टको शैली चुन्नुहोस्। तपाईँले कोरेको चित्रमा क्लिक गर्नुहोस् अनि तपाई टंकन शुरू गर्न सक्नुहुन्छ। टेक्स हुरा गर्नका लागि[Enter] वा [Tab] दबाउनुहोस्।

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ne: तपाईँको चित्रलेखामा प्रयोग गर्नका लागि म्याजिकल इफेक्ट लिनुहोस्

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ne: इन्कार गर्नुहोस्!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ne: फेरि गर्नुहोस्

note: Eraser tool
en: Eraser!
ne: मेटाउने रबढ!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ne: एउटा रङ्ग वा चित्र लिनुहोस् जहाँ तपाई नयाँ चित्र लेख्न चाहनुहुन्छ

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ne: खोल्नुहस्

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ne: तपाईँको चित्र संरक्षण गरियो!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ne: छापिँदैछ......

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ne: लौ विदा!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ne: पङ्क्ति पुरा गर्नका लागि बटनमा जान दिनुहोस्।

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ne: आाकरलाई तन्काउनका लागि बडन पक्रनुहोस्

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ne: आखारलाई घुमाउनका लागि माउस सार्नुहोस्। यसलाई कोर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस्।

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ne: ठिक छ...... लौ हामी यो चित्र कोरिरहौ!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ne: के तपाईँ साँच्चै त्याग्न चाहनुहुन्छ?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ne: ज्यू, मेले गरेँ

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ne: होइन, मलाई पछि लानुहोस्!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ne: यदि तपाईँले त्याग्नुभयो भने तपाईले चित्र हराउनुहुनेछ! के यसलाई संरक्षण गरूँ?

en: Yes, save it!
ne: ज्यू, यसलाई संरक्षण गर्नुहोस्!

en: No, don’t bother saving!
ne: होइन, संरक्षण नगरे पनि केही हुन्न!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ne: पहिला तपाईँको चित्र संरक्षण गर्नुहोस्

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ne: चित्र खोल्न सकिएन!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ne: संरक्षण गरिएको फाइल छैन!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ne: तपाईँको चित्र अहिले छाप्नुहुन्छ?

en: Yes, print it!
ne: ज्यू, छाप्नुहोस्!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ne: तपाईँको चित्र छापिइयो!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ne: माफ गर्नुहोस्! तपाईँको चित्र छाप्न सकिएन!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ne: तपाईले अहिलेसम्म छाप्न सक्नुभएन!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
ne: यो चित्र मेटाउनू?

en: Yes, erase it!
ne: ज्यू, यसलाई मेटाउनुहोस्!

en: No, don’t erase it!
ne: होइन, यसलाई नमेटाउनुहोस्!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ne: माउसको देब्रे बटन प्रयोग गर्न सम्झनुहोस्!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ne: तपाईँले चाहनुभएको चित्र चुन्नुहोस्, “Play” मा क्लिक गर्नुहोस्।

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ne: आवाज मौन गरिएको छ।

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ne: आवाज मैन निस्क्रीय गरिएको छ

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ne: कृपया पर्खनुहोस्......

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ne: मेटाउनुहोस्

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ne: स्लाइडहरू

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ne: पछि

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ne: प्ले गर्नुहोस्

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ne: अघिल्लो

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ne: ज्यू

en: No
ne: होइन

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ne: तपाईँको प्रतिस्थापन चित्र परिवर्तन गर्नू?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ne: ज्यू, पुरानोलाई प्रतिस्थापन गर्नुहोस्!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ne: होइन, एउटा नयाँ फाइल संरक्षण गर्नुहोस्!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
ne: तपाईँले चाहनुभएको चित्र चुन्नुहोस्, “Open”.मा क्लिक गर्नुहोस्।

en: Tux Paint
ne: टक्स पेन्ट

en: Drawing program
ne: ड्रइङ प्रोग्राम

en: A drawing program for children.
ne: बालकहरूको लागि ड्रइङ प्रोग्राम

en: Color Shift
ne: कलर सिप्ट

en: Click to change the colors in your entire picture.
ne: तपाईँको चित्रको स्मपूर्ण रङ्ग परिवर्तन गर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस्।

en: Blind
ne: ब्लाइन्ड

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ne: वतपाईको चित्रमा विन्डो ब्लाइन्डस ल्याउनका लागि चित्रको छेउमा क्लिक गर्नुहोस्,  ब्वाइन्ड खोन्ल वा बन्द गर्नका लागि सिधा चलाउनुहोस्।

en: Blocks
ne: ब्लकहरू

en: Chalk
ne: चक

en: Drip
ne: ड्रिप

en: Blur
ne: धमिलो पार्नु

en: Click to blur the entire image.
ne: सम्पूर्ण चित्र धमिलो पार्नुको लागि क्लिक गर्नुहोस्

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ne: ब्रिकस

en: Calligraphy
ne: हस्तलिपि

en: Cartoon
ne: कार्टुन

en: Confetti
ne: कनफेट्टी

en: Click to throw confetti!
ne: कनफेट्टी हटाउनका लागि क्लिक गर्नुहोस्

en: Distortion
ne: बंग्याइ

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ne: तपाईँको चित्र बंग्याउनका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि माउल ड्रयाग गर्नुहोस्।

en: Emboss
ne: बुट्टा काट्नु

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ne: चित्रमा बुट्टा काट्नुको लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि माउस ड्र्याग गर्नुहोस्

en: Lighten
ne: उज्यालो पार्नु

en: Darken
ne: अँध्यारो पार्नु

en: Click to lighten your entire picture.
ne: तपाईँको पुरा चित्र उज्यालो पार्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् ।

en: Click to darken your entire picture.
ne: तपाईँको पुरा चित्र उज्यालो पार्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् ।

en: Fisheye
ne: फिशआइ

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ne: तपाईको चित्रमा फिसआइ बनाउनका लागि चित्रको भागमा क्लिक गर्नुहोस्

en: Flower
ne: फूल

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ne: फूको डाँठ बनाउनका गालि क्लिक गर्नुहोस् अनि ड्र्याग गर्नुहोस्। फूल पुरा बन्न दिनुहोस्

en: Foam
ne: फिंज

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ne: फिंजको फोकाहरूले क्षेत्र भर्नका लागि  क्लिक गर्नुहोस् अनि माउस ड्र्याग गर्नुहोस्।

en: Fold
ne: फोल्ट

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ne: पृष्ठभूमि रङ्ग चुन्नुहोस् अनि पृष्ठलाई बन्द गर्नुको लागि कुनामा क्लिक गर्नुहोस्।

en: Fretwork
ne: फ्रेटवर्क(खरो-काम)

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
ne: तपाईँको चित्रलाई बर्षातले ढाकिएको बनाउनका ल्गि क्लिक गर्नुहोस्।

en: Glass Tile
ne: ग्लास टाइल

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ne: तपाईँको तित्रमा ग्लास टाइल लगाउनका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि माउस ड्रयाग गर्नुहोस्।

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ne: तपाईँको पूरा चित्र ग्लास टाइल्समा कभर गर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस्

en: Grass
ne: ग्रास

en: Halftone
ne: हाफ्टन

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
ne: तपाईँको पेन्टिङलाई फिल्सको आकारमा परिणत गर्न क्लिक गर्नुहोस्।

en: Symmetric Left/Right
ne: समानुपातिक देब्रे/दाहिने

en: Symmetric Up/Down
ne: समानुपातिक माथि/तल

en: Pattern
ne: खाका(पेटार्न)

en: Tiles
ne: टाइल्स

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ne: केलेइडोस्कोप

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ne: तपाईँको चित्रको देब्रे र दाहिनेतिर दुईवटा कुचीले समान रूपले ड्र गर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि माउस ड्याग गर्नुहोस्।

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ne: तपाईँको चित्रको माथि र तलतिर दुईवटा कुचीले समान रूपले ड्र गर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि माउस ड्याग गर्नुहोस्।

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
ne: चित्रमा बुट्टा काट्नुको लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि माउस ड्र्याग गर्नुहोस्

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ne: कुचीले समान रूपले ड्र गर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि माउस ड्याग गर्नुहोस्।

en: Light
ne: प्रकाश

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ne: तपाईँको चित्रमा प्रकाशको लहर बनाउन क्लिक अनि ड्र्याग गर्नुहोस्

en: Metal Paint
ne: धातु रोगन

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ne: धातु रङ्गले रंग्याउनका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि माउस ड्याग गर्नुहोस्

en: Mirror
ne: प्रतिविम्ब

en: Flip
ne: झट्का हान्नुहोस्

en: Click to make a mirror image.
ne: प्रिविम्ब चित्र बनाउनका लागि क्लिक गर्नुहोस्

en: Click to flip the picture upside-down.
ne: चित्रलाई उभिन्डो पार्न क्लिक गर्नुहोस्

en: Mosaic
ne: विभिन्न रंगका साना टुक्राहरू

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ne: तपाईँको पूरा चित्रमा विभिन्न रंगका साना टुक्राहरूका प्रभाव जोड्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि माउस गुमाउनुहोस्।

en: Square Mosaic
ne: चापाटे विभिन्न रंगका साना टुक्राहरू।

en: Hexagon Mosaic
ne: षष्टकिनारा विभिन्न रंगका साना टुक्राहरू

en: Irregular Mosaic
ne: अनियमित विभिन्न रंगका साना टुक्राहरू

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ne: तपाईँको पुरा चित्रमा चारपाटे विभिन्न रंगका साना टुक्राहरू जोड्न क्लिक गर्नुहोस्।

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ne:    तपाईँको पुरा चित्रमा षष्टकिनारा विभिन्न रंगका साना टुक्राहरू जोड्न क्लिक गर्नुहोस्।

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ne: तपाईको पुरा चित्रमा अनियमित विभिन्न रंगका साना टुक्राहरू जोड्नका लागि क्लिक गर्नुहोस्।

en: Negative
ne: फिल्सको आकार

en: Click to turn your painting into its negative.
ne: तपाईँको पेन्टिङलाई फिल्सको आकारमा परिणत गर्न क्लिक गर्नुहोस्।

en: Noise
ne: आवाज

en: Click to add noise to your entire picture.
ne: तपाईँको पुरा च्त्रमा आवाज जोड्नुहोस्।

en: Perspective
ne: परिप्रेक्ष

en: Zoom
ne: जूम

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ne: चित्रलाई तपाईँले चाहनुभएको ठाउँमा तन्काउनका लागि कुनामा क्लिक गर्नुहोस् अनि ड्र्याग गर्नुहोस्।

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ne: जूमइन सम्म क्लिक गर्नुहोस् अनि ड्याग ग्रनुहोस् वा चित्रलाई जूमआउट गर्नका लागि ड्रयागआउट गर्नुहोस्।

en: Puzzle
ne: प्रहेलिका

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ne: तपाईँको चित्रको त्यो भागलाई क्लिक गर्नुहोस् जहाँ तपाईँ प्रहेलिका चाहनुहुन्छ।

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ne: फुलस्क्रिन मुडमा प्रहेलिका बनाउनका लागि क्लिक गर्नुहोस्।

en: Rails
ne: पटरीहरू

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ne: तपाईँको चित्रमा रेलको पटरी बनाउनका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि ड्रयाग गर्नुहोस्।

en: Rainbow
ne: इन्द्रेनी,

en: You can draw in rainbow colors!
ne: तपाई इन्द्रेनी रंग ड्र गर्न सक्नुहुन्छ!

en: Rain
ne: वर्षा

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ne: तपाईँको चित्रमा वर्षात ड्र गर्नुहोस्

en: Click to cover your picture with rain drops.
ne: तपाईँको चित्रलाई बर्षातले ढाकिएको बनाउनका ल्गि क्लिक गर्नुहोस्।

en: Real Rainbow
ne: असली इन्द्रेनी

en: ROYGBIV Rainbow
ne: ROYGBIV इन्द्रेनी

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ne: जहाँ तपाईँ इन्द्रेनी शुरू गर्न चाहनुहुन्छ त्यहाँ क्लिक गर्नुहोस्, जहाँ तपाईँ अन्त गर्न चाहनुहुन्छ त्यहाँस्म ड्र्याग गर्नुहोस् अनि इन्द्रेनी ड्र हुन दिनुहोस्।

en: Ripples
ne: सानू लहर

en: Click to make ripples appear over your picture.
ne: तपाईँको चित्रमा सानू लहर देखा पार्नका लागि क्लिक गर्नुहोस्।

en: Rosette
ne: गुलाफको आकारको बुट्टा

en: Picasso
ne: पिकासो

en: Click and start drawing your rosette.
ne: क्लिक गर्नुहोस् अनि गुलाफको आकारको बुट्टा ड्र गर्न शुरू गर्नुहोस्।

en: You can draw just like Picasso!
ne: तपाई पिकासोजस्तै ड्र गर्न सक्नुहुन्छ!

en: Edges
ne: किनाराहरू

en: Sharpen
ne: तिख्याउनु

en: Silhouette
ne: पार्श्‍वचित्र

en: Click to trace edges in your entire picture.
ne: तपाईँको पूरा चित्रमा किनारा खुटयाउनुको लागि क्लिक गर्नुहोस् ।

en: Click to sharpen the entire picture.
ne: पाईँको पूरा चित्र तिख्याउनुको लागि क्लिक गर्नुहोस्

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ne: तपाईँको पूरा चित्रमा श्यामश्वेत पाश्र्वचित्र बनाउनका लागि क्लिक गर्नुहस्।

en: Shift
ne: स्थानान्तर

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ne: चित्रपटमा चित्र स्थानान्तर गर्नका लागि क्लिक गर्नु ड्याग गर्नुहोस्।

en: Smudge
ne: लतपत्याउनु

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ne: वेट पेन्ट

en: Snow Ball
ne: स्नो बल

en: Snow Flake
ne: स्नो फेक

en: Click to add snow balls to your picture.
ne: तपाईँको चित्रमा स्नो बल थप्नका लागि क्लिक गर्नुहोस्।

en: Click to add snow flakes to your picture.
ne: तपाईँको चित्रमा स्नो फेक थप्नका लागि क्लिक गर्नुहोस्।

en: String edges
ne: स्ट्रिङ किनाराहरू

en: String corner
ne: स्ट्रिङ कुना

en: String 'V'
ne: स्ट्रिङ'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ne: स्ट्रिङ आर्ट ड्र गर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि ड्र्याग गर्नुहोस्। बेसी वा कम्ति पार्नका लागि टप-बटन ड्र्याग गर्नुहोस् , अझ ठुलो दुलो वनाउनका लागि दाहिने ।

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ne: स्ट्रिङ आर्टले बनेको तीर ड्र गर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि ड्र्याग गर्नुहोस्।

en: Draw string art arrows with free angles.
ne: मुक्त कोणहरूद्वारा स्ट्रिङ आर्ट ड्र गर्नुहोस्।

en: Tint
ne: रंगाउनु

en: Color & White
ne: रंग&  सेतो

en: Click to change the color of your entire picture.
ne: तपाईँको पूरा चित्रको रंग बदलाउन क्लिक गर्नुहोस्।

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ne: तपाईँको पूरा चित्रलाई सेतो वा तपाईँलाई मन पर्ने रंगमा बदलाउनका लागि क्लिक गर्नुहोस्।

en: Toothpaste
ne: दन्तमञ्जन

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ne: तपाईँको चित्रमा दन्तमञ्जन छर्किनका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि ड्र्याग गर्नुहोस्।

en: Tornado
ne: भुँवरी

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ne: तपाईँको चित्रमा भँवरी नाली ड्र गर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि ड्र्याग गर्नुहोस्।

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ne: तपाईँको चित्रलाई टेलिभिजनमा जस्तै देखिने बनाउनका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि ड्र्याग गर्नुहोस्।

en: Click to make your picture look like it's on television.
ne: तपाईँको चित्रलाई टेलिभिजनमा भएजस्तो बनाउनका लागि क्लिक गर्नुहोस्।

en: Waves
ne: तरङ्गहरू

en: Wavelets
ne: तरङ्गहरू

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ne: चित्रलाई तेर्सो तरङ्गित बनाउनका लागि क्लिक गर्नुहोस्। छोटो तरंगका लागि माथि क्लिक गर्नुहोस्, अग्लो तरंगका लागि मुनि, सानो तरंगका लागि देब्रेतिर अनि लामो तरंगका लागि द्हिनेतिर क्लिक गर्नुहोस्।

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ne: चित्रलाई ठाडो तरङ्गित बनाउनका लागि क्लिक गर्नुहोस्। छोटो तरंगका लागि माथि क्लिक गर्नुहोस्, अग्लो तरंगका लागि मुनि, सानो तरंगका लागि देब्रेतिर अनि लामो तरंगका लागि द्हिनेतिर क्लिक गर्नुहोस्।

en: Xor Colors
ne: रङ्गहरू

en: Click and drag to draw a XOR effect
ne: स्ट्रिङ आर्टले बनेको तीर ड्र गर्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि ड्र्याग गर्नुहोस्।

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
ne: तपाईँको पूरा चित्रमा विभिन्न रंगका साना टुक्राहरूका प्रभाव जोड्नका लागि क्लिक गर्नुहोस् अनि माउस गुमाउनुहोस्।
