tuxpaint - en to oc translation catalogue (108 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
oc: Negre !

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
oc: Blanc !

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
oc: Roge !

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
oc: Irange !

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
oc: Jaune !

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
oc: Verd clar !

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
oc: Verd escur !

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
oc: Blau cèl !

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
oc: Blau !

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
oc: Lavanda !

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
oc: Violet !

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
oc: Ròse !

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
oc: Marron !

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
oc: Tanat !

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
oc: Burèl !

note: uncommon punctuation (e.g., '@', '#', '*', etc.)
en: `%_@$~#{<(^&*
oc: `\%_@$~#{}<>^&*

note: Congratulations #1
en: Great!
oc: Crane !

note: Congratulations #2
en: Cool!
oc: Simpatic !

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
oc: Contunha aital !

note: Congratulations #4
en: Good job!
oc: Bon trabalh !

note: Input Method: English mode
en: English
oc: Anglès

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
oc: Iragana

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
oc: Tailandés

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
oc: Carrat

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
oc: Cercle

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
oc: Ellipsa

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
oc: Pentagòn

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
oc: Octogòn

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagone star (5 points star)
en: Star
oc: Estela

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
oc: Un carrat es un rectangle amb quatre costats egals.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
oc: Un rectangle a quatre costats e quatre angles dreits.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
oc: Un triangle a tres costats.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
oc: Un pentagòn a cinc costats.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
oc: Un octogòn a uèch costats egals.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
oc: Espleches

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
oc: Bròssas

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
oc: Gomas

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
oc: Tampons

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
oc: Fòrmas

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
oc: Letras

note: Title of fill selector (buttons down the right for fill tool)
en: Fills
oc: Emplenar

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
oc: Tampon

note: Line drawing tool
en: Lines
oc: Linhas

note: Text tool
en: Text
oc: Tèxt

note: Label tool
en: Label
oc: Etiqueta

note: Fill tool
en: Fill
oc: Emplenar

note: Undo last action
en: Undo
oc: Anullar

note: Redo undone action
en: Redo
oc: Tornar far

note: Eraser tool
en: Eraser
oc: Goma

note: Start a new picture
en: New
oc: Nòu

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
oc: Dubrir

note: Save the current picture
en: Save
oc: Enregistrar

note: Print the current picture
en: Print
oc: Imprimir

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
oc: Sortir

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
oc: Anullar !

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
oc: Tornar far !

note: Eraser tool
en: Eraser!
oc: Goma !

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
oc: Dubrir…

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
oc: Impression…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
oc: Al còp que ven !

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
oc: Òc, ai acabat !

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
oc: Non, fai pas tornar !

en: Yes, save it!
oc: Òc, enregistra-la !

en: No, don’t bother saving!
oc: Non, te copes pas lo cap per enregistrar !

note: Generic dialog dismissal
en: OK
oc: Validar

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
oc: I a pas de fichièr enregistrat !

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
oc: Imprimir aqueste imatge ara ?

en: Yes, print it!
oc: Òc, imprimís-lo !

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
oc: Ton imatge es estat imprimit !

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
oc: Lo podètz pas encara imprimir !

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
oc: Suprimir l'imatge ?

en: Yes, erase it!
oc: Òc, goma-lo !

en: No, don’t erase it!
oc: Non, lo gomes pas !

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
oc: Esperatz…

note: Open dialog: 'Export' button, to copy an image to an easily-accessible location
en: Export
oc: Exportar

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
oc: Tornar

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
oc: Lectura

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
oc: Seguent

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: Drawing program
oc: Logicial de dessenh

en: A drawing program for children.
oc: Un logicial de dessenh pels mainatges.

en: Chalk
oc: Greda

en: Lighten
oc: Esclarzir

en: Darken
oc: Escurzir

en: Flower
oc: Flor

en: Fretwork
oc: Fòc artificial

en: Grass
oc: Èrba

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
oc: Caleïdoscòpi

en: Light
oc: Lum

en: Metal Paint
oc: Pintura metalica

en: Mirror
oc: Miralh

en: Square Mosaic
oc: Mosaïca

en: Negative
oc: Negatiu

en: Noise
oc: Bruch

en: Pixels
oc: Pixèls

en: Rainbow
oc: Arcolan

en: Rain
oc: Pluèja

en: Real Rainbow
oc: Arcolan vertadièr

en: ROYGBIV Rainbow
oc: Arcolan ROJVBIV

en: Edges
oc: Bordaduras

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
oc: Molhat

en: Snow Ball
oc: Bala de nèu

en: Snow Flake
oc: Borrilh

en: Toothpaste
oc: Dentifrici

en: Waves
oc: Ondas

en: Wavelets
oc: Ondetas

en: Xor Colors
oc: Colors Xor
