tuxpaint - en to pa translation catalogue (192 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
pa: ਕਾਲਾ

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
pa: ਗੂੜਾ ਗਰੇ

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
pa: ਫਿੱਕਾ ਗਰੇ

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
pa: ਚਿੱਟਾ

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
pa: ਲਾਲ

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
pa: ਸੰਤਰੀ

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
pa: ਪੀਲਾ

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
pa: ਫਿੱਕਾ ਹਰਾ

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
pa: ਗੂੜਾ ਹਰਾ

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
pa: ਅਸਮਾਨੀ ਨੀਲਾ

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
pa: ਨੀਲਾ

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
pa: ਜਾਮਨੀ

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
pa: ਫਿੱਕਾ ਜਾਮਨੀ

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
pa: ਗੁਲਾਬੀ

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
pa: ਭੂਰਾ

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
pa: ਫਿੱਕਾ ਭੂਰਾ

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
pa: ਫਿੱਕਾ ਸੰਤਰੀ

note: Congratulations #1
en: Great!
pa: ਵਾਹ ਕਿਆ ਬਾਤ !

note: Congratulations #2
en: Cool!
pa: ਬੱਲੇ ਬੱਲੇ !

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
pa: ਸਾਬਾਸ਼ ਹੋਰ ਵਧੀਆ ਕਰੋ

note: Congratulations #4
en: Good job!
pa: ਬਹੁਤ ਵਧੀਆ

note: Input Method: English mode
en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
pa: ਵਰਗ

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
pa: ਆਇਤ

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
pa: ਚਕਰ

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
pa: ਤਿਕੋਣ

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
pa: ਪੰਜਭੁਜ

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
pa: ਅਠਭੁਜਾ

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
pa: ਸਮ ਚੁਤਰਭੁਜ

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
pa: ਵਰਗ ਇੱਕ ਆਇਤ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਜਿਸਦੀਆਂ ਸਾਰੀਆ ਭੁਜਾਵਾਂ ਬਰਾਬਰ ਹੁੰਦੀਆ ਹਨ

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
pa: ਆਇਤ ਦੀਆਂ ਚਾਰ ਭੁਜਾਵਾਂ ਅਤੇ ਚਾਰ ਸਮਕੋਣ ਹੁੰਦੇ ਹਨ

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
pa: ਚੱਕਰ ਇੱਕ ਅਜੇਹਾ ਬਿੰਦੁ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਜਿਸਦਾ ਵਿਆਸ ਜ਼ੀਰੋ ਤੋਂ ਜ਼ਿਆਦਾ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ ਸ਼ਕਲ ਅੰਡੇ ਦੀ ਤਰਾਂ ਗੋਲ ਹੁੰਦੀ ਹੈ

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
pa: ਤਿਕੋਣ ਦੀਆਂ ਤਿੰਨ  ਭੁਜਾਵਾਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
pa: ਪੰਜਭੁਜ ਦੀਆਂ ਪੰਜ ਭੁਜਾਵਾਂ ਹੁੰਦੀਆ ਹਨ

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
pa: ਅਠਭੁਜ ਦੀਆਂ ਅਠ ਭੁਜਾਵਾਂ ਹੁੰਦੀਆ ਹਨ

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
pa: ਸਮਚੁਤਰਭੁਜ ਦੀਆਂ ਚਾਰੇ ਭੁਜਾਵਾਂ ਬਰਾਬਰ ਹੁੰਦੀਆ ਹਨ

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
pa: ਟੂਲਸ

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
pa: ਰੰਗ

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
pa: ਬੁਰਸ਼

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
pa: ਮਿਟਾਓ

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
pa: ਚਿਤਰ

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
pa: ਅਖਰ

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
pa: ਜਾਦੂ

note: Freehand painting tool
en: Paint
pa: ਰੰਗ ਭਰੋ

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
pa: ਤਸਵੀਰ

note: Line drawing tool
en: Lines
pa: ਲਕੀਰਾਂ ਮਾਰੋ

note: Text tool
en: Text
pa: ਅਖਰ

note: Fill tool
en: Fill
pa: ਭਰੋ

note: Undo last action
en: Undo
pa: ਰਦ ਕਰੋ

note: Redo undone action
en: Redo
pa: ਮੁੜ ਦੁਹਰਾਓ

note: Eraser tool
en: Eraser
pa: ਮਿਟਾਓ

note: Start a new picture
en: New
pa: ਨਵਾਂ

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
pa: ਖੋਲੋ

note: Save the current picture
en: Save
pa: ਸੇਵ ਕਰੋ

note: Print the current picture
en: Print
pa: ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਢੋ

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
pa: ਕੋਈ ਰੰਗ ਚੁਕੋ ਅਤੇ ਬੁਰਸ਼ ਨਾਲ ਰੰਗ ਭਰੋ

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
pa: ਕੋਈ ਤਸਵੀਰ ਚੁਕੋ ਅਤੇ ਆਪਣੀ ਪੈਂਟਿੰਗ ਵਿਚ ਲਗਾਓ

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
pa: ਲਾਖੀਰ ਮਾਰਨ ਲਈ ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ ਦਾ ਪਰਜੋਗ ਕਰੋ

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
pa: ਆਪਣੀ ਪੇਂਟਿੰਗ ਤੇ ਕੋਈ ਵੀ ਜਾਦੂਈ ਏਫ੍ਫੇਕ੍ਤ ਪਾ ਸਕਦੇ ਓ

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
pa: ਖਾਰਜ਼

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
pa: ਮੁੜੋ

note: Eraser tool
en: Eraser!
pa: ਮਿਟਾਓ

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
pa: ਆਪਣੀ ਪਸੰਦ ਦਾ ਰੰਗ ਅਤੇ ਤਸਵੀਰ ਚੁਣੋ

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
pa: ਖੋਲੋ

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਬਣਾਈ ਤਸਵੀਰ ਸੇਵ ਹੋ ਗਈ ਹੈ

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
pa: ਪ੍ਰਿੰਟ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
pa: ਬਾਏ ਬਾਏ

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
pa: ਲਾਈਨ ਪੂਰੀ  ਕਰਨ ਲਈ  ਮਾਓਸ ਦਾ ਬਟਨ  ਛਡੋ

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
pa: ਸ਼ੇਪ ਵਧਾਉਣ ਲੈ ਮਾਓਸ ਦਾ ਬਟਨ ਦੱਬੀ ਰਖੋ

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
pa:  ਸੇਪ ਘੁਮਾਉਣ ਲਈ ਮਾਓਸ ਦਾ ਪਰ੍ਜੋਗ ਕਰੋ

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
pa: ਚਲੋ ਠੀਕ ਹੈ ਇਸਨੂੰ ਬਨਾਓ

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਚੀਂਂ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਉਂਦੇ ਹੋ

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
pa: ਹਾਂ ਜੀ

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
pa: ਨਹੀ ਜੀ ਵਾਪਸ ਜਾਓ

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਤੁਹਾਡੀ ਪੈਂਟਿੰਗ ਸੇਵ  ਨਹੀ ਹੋਵੇਗੀ

en: Yes, save it!
pa: ਹਾਂ ਸੇਵ ਕਰੋ

en: No, don’t bother saving!
pa: ਨਹੀਂ ਸੇਵ ਨਾਂ ਕਰੋ

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਆਪਣੀ ਪੇਂਟਿੰਗ ਸੇਵ ਕਰਨਾ ਚਾਹੋਗੇ ?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
pa: ਤਸਵੀਰ ਖੋਲ ਨਹੀ ਸਕਦੇ ?

note: Generic dialog dismissal
en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
pa: ਆਪਣੀ ਬਣਾਈ ਫੋਟੋ ਦਾ ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਢੋ

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
pa: ਆਪਣੀ ਬਣਾਈ ਫੋਟੋ ਦਾ ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਢੋ

en: Yes, print it!
pa: ਹਾਂ , ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਢੋ

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਦਾ ਪ੍ਰਿੰਟ ਬਣ ਗਿਆ ਹੈ

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
pa: ਮਾਫ਼ ਕਰਨਾ ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਦਾ ਪ੍ਰਿੰਟ ਨਹੀ ਹੋ ਸਕਦਾ

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
pa: ਤੁਸੀਂ ਹਾਲੇ ਪ੍ਰਿੰਟ ਨਹੀ ਕਢ ਸਕਦੇ

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
pa: ਇਸ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣਾ ਚਾਉਂਦੇ  ਹੋ ?

en: Yes, erase it!
pa: ਹਾਂ ਮਿਟਾਓ

en: No, don’t erase it!
pa: ਨਹੀ ਇਸਨੂੰ ਨਾਂ ਮਿਟਾਓ

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
pa: ਮਾਓਸ ਦਾ ਖੱਬਾ ਕਲਿਕ ਬਟਨ ਦੱਬੋ

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
pa: ਜਿਹੜੀ ਤਸਵੀਰ ਤੁਸੀਂ  ਖੋਲਨਾ ਚੁਣਦੇ ਓ ਉਸ ਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
pa: ਸੰਗੀਤ ਬੰਦ

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
pa: ਸੰਗੀਤ ਸ਼ੁਰੂ

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਰੁਕੋ ...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
pa: ਮਿਟਾਓ

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
pa: ਫੋਟੋਆਂ

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
pa: ਪਿਛੇ

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
pa: ਚਲਾਓ

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀ

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
pa: ਨਵੀ ਬਣਾਈ ਫੋਟੋ ਸੇਵ ਕਰੋ ਪੁਰਾਨੀ ਨਹੀ

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
pa: ਹਾਂ, ਪੁਰਾਨੀ ਦੀ ਥਾਂ ਨਵੀ ਕਰੋ

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
pa: ਨਹੀ, ਨਵੀ ਫਾਇਲ ਸੇਵ ਕਰੋ

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
pa:  ਜਿਹੜੀ ਤਸਵੀਰ ਤੁਸੀਂ  ਖੋਲਨਾ ਚੁਣਦੇ ਓ ਉਸ ਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ

en: Tux Paint
pa: ਟਕਸ ਪੇਂਟ

en: Drawing program
pa: ਪੇਂਟਿੰਗ ਕਰਨ ਵਾਲਾ ਸੋਫਟਵੇਰ

en: A drawing program for children.
pa: ਬਚਿਆਂ ਵਾਸਤੇ ਪੇਂਟਿੰਗ ਕਰਨ ਵਾਲਾ ਸੋਫਟਵੇਰ

en: Color Shift
pa: ਰੰਗ ਬਦਲੋ

en: Click to change the colors in your entire picture.
pa:   ਮਾਉਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ  ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਇੱਕੋ ਰੰਗ ਭਰੋ

en: Blocks
pa: ਬਲਾਕ

en: Chalk
pa: ਚਾਕ

en: Drip
pa: ਬੂੰਦ

en: Blur
pa: ਧੁੰਦਲੀ

en: Click to blur the entire image.
pa: ਕਲਿਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮਾਓਸ ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਧੁੰਦਲੀ ਬਨਾਓ

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
pa: ਇੱਟਾਂ

en: Calligraphy
pa: ਕੈਲੀਗ੍ਰਾਫੀ

en: Cartoon
pa: ਕਾਰਟੂਨ

en: Confetti
pa: ਕਨਫ਼ੈਟੀ

en: Click to throw confetti!
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਕਨਫ਼ੈਟੀ ਬਨਾਓ

en: Distortion
pa:  ਬਦਲੋ

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਬਦਲੋ

en: Emboss
pa: ਏਮਬੋਸ

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਏਮਬੋਸ ਕਰੋ

en: Lighten
pa: ਫਿੱਕਾ

en: Darken
pa: ਗੂੜਾ

en: Click to lighten your entire picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਸਾਰੀ ਤਸਵੀਰ ਫਿੱਕੀ ਕਰੋ

en: Click to darken your entire picture.
pa:  ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਸਾਰੀ ਤਸਵੀਰ ਗੂੜੀ ਕਰੋ

en: Fisheye
pa: ਮਛੀ ਅੱਖ

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
pa: ਕਲਿਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮਾਓਸ ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਮਛੀ ਅੱਖ ਬਨਾਓ

en: Flower
pa: ਫੁੱਲ

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
pa:  ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਫੁੱਲ ਚੁਕੋ ਅਤੇ ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਰਖੋ

en: Foam
pa: ਬੁਲਬੁਲੇ

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
pa:  ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਬੁਲਬੁਲੇ ਬਨਾਓ

en: Fold
pa: ਫੋਲਡ ਕਰੋ

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
pa: ਤਸਵੀਰ ਦਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

en: Glass Tile
pa:  ਗਲਾਸ ਟਾਈਟਲ

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਗਲਾਸ ਟਾਈਟਲ ਬਨਾਓ

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ  ਗਲਾਸ ਟਾਈਟਲ ਬਨਾਓ

en: Grass
pa: ਘਾਹ

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
pa: ਕੈਲੀਡਿਓ

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਕੈਲੀਡਿਓ ਬਨਾਓ

en: Light
pa: ਰੌਸ਼ਨੀ

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
pa:   ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਰੌਸ਼ਨੀ ਭਰੋ

en: Metal Paint
pa: ਧਾਤੂ ਵਾਲਾ ਰੰਗ

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
pa:   ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਧਾਤੂ ਵਾਲਾ ਰੰਗ ਭਰੋ

en: Mirror
pa: ਸ਼ੀਸ਼ਾ

en: Flip
pa: ਪਲਟੋ

en: Click to make a mirror image.
pa:  ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਸ਼ੀਸ਼ੇਦਾਰ ਬਨਾਓ

en: Click to flip the picture upside-down.
pa:    ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਪਲਟੋ

en: Negative
pa: ਨੈਗੇਟਿਵ

en: Click to turn your painting into its negative.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ  ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਨੈਗੇਟਿਵ ਵਿਚ ਬਦਲੋ

en: Noise
pa: ਆਵਾਜ਼

en: Click to add noise to your entire picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ  ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਆਵਾਜ਼ ਭਰੋ

en: Rails
pa: ਰੇਲਾਂ

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਰੇਲ ਦੀ ਪਟੜੀ ਬਨਾਓ

en: Rainbow
pa: ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ

en: You can draw in rainbow colors!
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ ਵਾਲੇ ਰੰਗ ਵੀ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Rain
pa: ਮੀਹ

en: Click to place a rain drop onto your picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਮੀਹ ਦੀਆਂ ਬੂੰਦਾਂ ਭਰੋ

en: Click to cover your picture with rain drops.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਮੀਹ ਦੀਆਂ ਬੂੰਦਾਂ ਭਰੋ

en: Real Rainbow
pa: ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
pa: ਜਿਥੋ ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨੀ ਹੈ ਓਥੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ ਜਿਥੇ ਬੰਦ ਕਰਨੀ ਹੈ ਓਥੇ ਬਟਨ ਸ਼ਡੋ

en: You can draw just like Picasso!
pa: ਤੁਸੀਂ ਪਿਕਾਸੋ ਦੀ ਤਰਾਂ ਪੇਂਟਿੰਗ  ਕਰ ਸਕਦੇ ਓ

en: Edges
pa: ਕਿਨਾਰੇ

en: Sharpen
pa: ਤਿਖਾ

en: Click to trace edges in your entire picture.
pa: ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਕਿਨਾਰੇ ਲਭੋ

en: Click to sharpen the entire picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਤਿਖਾ ਕਰੋ

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
pa:  ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਬਲੈਕ ਏੰਡ ਵਾਈਟ ਕਰੋ

en: Shift
pa: ਬਦਲੋ

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸੇ ਨੂ ਬਦਲੋ

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
pa: ਸਿਧੇ ਤੀਰ ਬਨਾਓ

en: Draw string art arrows with free angles.
pa: ਤੀਰ ਬਨਾਓ

en: Tint
pa: ਬਦਲੋ

en: Color & White
pa: ਰੰਗਦਾਰ ਅਤੇ ਚਿੱਟਾ

en: Click to change the color of your entire picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਸਾਰੀ ਤਸਵੀਰ ਦਾ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਸਾਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਵਾਈਟ ਅਤੇ ਹੋਰ ਕਿਸੇ ਵੀ ਰੰਗ ਵਿਚ ਬਦਲੋ

en: Toothpaste
pa:   ਟੂਥਪੇਸਟ

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਉਪਰ  ਟੂਥਪੇਸਟ ਪਾਓ

en: Tornado
pa:  ਹਵਾਈ-ਤੁਫਾਨ

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿਸੇਆਂ ਹਵਾਈ-ਤੁਫਾਨ ਵਿਚ ਫਿਟ ਕਰੋ

en: TV
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿਸੇਆਂ ਹਵਾਈ-ਤੁਫਾਨ ਵਿਚ ਫਿਟ ਕਰੋ

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿਸੇਆਂ  ਨੂ ਟੈਲੀਵਿਜਨ ਵਿਚ ਫਿਟ ਕਰੋ

en: Click to make your picture look like it's on television.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਟੈਲੀਵਿਜਨ ਵਿਚ ਫਿਟ ਕਰੋ

en: Waves
pa: ਲੇਹਰਾਂ

en: Wavelets
pa: ਲੇਹਰਾਂ ਦੀਆਂ ਤਸਵੀਰਾਂ

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਸਜੇਓ-ਖੱਬੇ  ਪਾਣੀ ਦੀਆਂ ਲੇਹਰਾਂ ਵਾਂਗ ਬਨਾਓਤਸਵੀਰ ਦੇ ਉਪਰ ਛੋਟੀਆਂ ,ਥਲੇ ਵੱਡੀਆਂ ਖਬੇ ਛੋਟੀਆਂ ਅਤੇ ਸੱਜੇ ਵੱਡੀਆਂ ਲੇਹਰਾਂ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਓ

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
pa:  ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਉਪਰੋਂ-ਥੱਲੇ  ਪਾਣੀ ਦੀਆਂ ਲੇਹਰਾਂ ਵਾਂਗ ਬਨਾਓਤਸਵੀਰ ਦੇ ਉਪਰ ਛੋਟੀਆਂ ,ਥਲੇ ਵੱਡੀਆਂ ਖਬੇ ਛੋਟੀਆਂ ਅਤੇ ਸੱਜੇ ਵੱਡੀਆਂ ਲੇਹਰਾਂ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਓ
