tuxpaint - en to pt_BR translation catalogue (272 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
pt_BR: Preto!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
pt_BR: Cinza escuro!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
pt_BR: Cinza claro!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
pt_BR: Branco!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
pt_BR: Vermelho!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
pt_BR: Alaranjado!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
pt_BR: Amarelo!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
pt_BR: Verde claro!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
pt_BR: Verde escuro!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
pt_BR: Azul celeste!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
pt_BR: Azul!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
pt_BR: Lavanda!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
pt_BR: Roxo!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
pt_BR: Rosa!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
pt_BR: Marrom!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
pt_BR: Pardo!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
pt_BR: Bege!

note: First, the blacklist. We list font families that can crash Tux Paint via bugs in the SDL_ttf library. We also test fonts to be sure that they have both uppercase and lowercase letters. Note that we do not test for "Aa", because it is OK if uppercase and lowercase are the same (but not nice -- such f
en: qx
pt_BR: qxàáâãéêíóôõúç

en: QX
pt_BR: QXÀÁÂÃÉÊÍÓÔÕÚÇ

note: Congratulations #1
en: Great!
pt_BR: Ótimo!

note: Congratulations #2
en: Cool!
pt_BR: Legal!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
pt_BR: Continue assim!

note: Congratulations #4
en: Good job!
pt_BR: Bom trabalho!

note: Input Method: English mode
en: English
pt_BR: Inglês

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
pt_BR: Tailandês

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
pt_BR: Quadrado

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
pt_BR: Círculo

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
pt_BR: Elipse

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
pt_BR: Triângulo

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
pt_BR: Pentágono

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
pt_BR: Octógono

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
pt_BR: Losango

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagone star (5 points star)
en: Star
pt_BR: Estrela

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
pt_BR: Um quadrado é um retângulo com os quatro lados iguais.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
pt_BR: Um retângulo tem quatro lados e quatro ângulos retos.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
pt_BR: Um círculo é uma curva onde todos os pontos ficam à mesma distância do centro.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
pt_BR: Uma elipse é um círculo esticado.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
pt_BR: Um triângulo tem três lados.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
pt_BR: Um pentágono tem cinco lados.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
pt_BR: Um octógono tem oito lados iguais.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
pt_BR: Um losango tem quatro lados iguais, e os lados opostos são paralelos.

en: A star with 3 points.
pt_BR: Uma estrela de 3 pontas

en: A star with 4 points.
pt_BR: Uma estrela de 4 pontas

en: A star with 5 points.
pt_BR: Uma estrela de 5 pontas

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
pt_BR: Ferramentas

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
pt_BR: Cores

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
pt_BR: Pincéis

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
pt_BR: Borrachas

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
pt_BR: Carimbos

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
pt_BR: Formas

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
pt_BR: Letras

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
pt_BR: Mágicas

note: Freehand painting tool
en: Paint
pt_BR: Pincel

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
pt_BR: Carimbo

note: Line drawing tool
en: Lines
pt_BR: Linhas

note: Text tool
en: Text
pt_BR: Texto

note: Label tool
en: Label
pt_BR: Etiqueta

note: Fill tool
en: Fill
pt_BR: Preencher

note: Undo last action
en: Undo
pt_BR: Desfazer

note: Redo undone action
en: Redo
pt_BR: Refazer

note: Eraser tool
en: Eraser
pt_BR: Borracha

note: Start a new picture
en: New
pt_BR: Nova

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
pt_BR: Abrir

note: Save the current picture
en: Save
pt_BR: Salvar

note: Print the current picture
en: Print
pt_BR: Imprimir

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
pt_BR: Sair

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
pt_BR: Escolha uma cor e um pincel para usar.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
pt_BR: Escolha uma figura para carimbar no seu desenho.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
pt_BR: Clique e segure para começar uma linha. Solte para terminá-la.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
pt_BR: Escolha um estilo de texto. Clique no seu desenho e comece a escrever. Aperte [Enter] ou [Tab] para finalizar o texto.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
pt_BR: Escolha um efeito mágico para usar no seu desenho!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
pt_BR: Desfazer!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
pt_BR: Refazer!

note: Eraser tool
en: Eraser!
pt_BR: Borracha!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
pt_BR: Escolha uma cor ou figura para começar um novo desenho.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
pt_BR: Abrir…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
pt_BR: Seu desenho foi salvo!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
pt_BR: Imprimindo…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
pt_BR: Tchau!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
pt_BR: Solte o botão quando terminar a linha.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
pt_BR: Mantenha o botão apertado para esticar a figura.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
pt_BR: Mova o ponteiro para girar a figura. Clique para desenhá-la.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
pt_BR: Vamos continuar neste desenho!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
pt_BR: Você quer mesmo sair?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
pt_BR: Sim, já terminei!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
pt_BR: Não, quero desenhar mais!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
pt_BR: Se você sair, vai perder seu desenho. Quer salvá-lo?

en: Yes, save it!
pt_BR: Sim, salve!

en: No, don’t bother saving!
pt_BR: Não, não precisa salvar!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
pt_BR: Quer salvar seu desenho primeiro?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
pt_BR: Não consigo abrir este desenho!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
pt_BR: Certo

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
pt_BR: Não tem nenhum desenho salvo!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
pt_BR: Quer imprimir seu desenho agora?

en: Yes, print it!
pt_BR: Sim, imprima ele!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
pt_BR: Seu desenho foi impresso!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
pt_BR: Sinto muito! Não foi possível imprimir seu desenho!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
pt_BR: Você ainda não pode imprimi-lo!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
pt_BR: Quer apagar este desenho?

en: Yes, erase it!
pt_BR: Sim, apague ele!

en: No, don’t erase it!
pt_BR: Não, não apague!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
pt_BR: Lembre-se de usar o botão esquerdo do mouse!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
pt_BR: Escolha os desenhos que você quer e clique em “Começar”.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
pt_BR: Som desligado.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
pt_BR: Som ligado.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
pt_BR: Espere, por favor…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
pt_BR: Apagar

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
pt_BR: Transparências

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
pt_BR: Voltar

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
pt_BR: Começar

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
pt_BR: Próximo

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
pt_BR: Trocar o desenho antigo por este?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
pt_BR: Sim, troque o antigo!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
pt_BR: Não, salve como um novo arquivo!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
pt_BR: Escolha um desenho e clique em “Abrir”.

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
pt_BR: Selecione uma cor do seu desenho.

en: Drawing program
pt_BR: Programa de desenho

en: A drawing program for children.
pt_BR: Um programa de desenho para crianças.

en: Color Shift
pt_BR: Trocar cor

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para trocar a cor de partes da sua figura.

en: Click to change the colors in your entire picture.
pt_BR: Clique para trocar a cor da sua figura inteira.

en: Blind
pt_BR: Cortina

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
pt_BR: Clique na margem da sua figura para colocar persianas de janela sobre ela. Mova o mouse de um lado para o outro para abrir ou fechar as persianas.

en: Blocks
pt_BR: Quadricular

en: Chalk
pt_BR: Giz

en: Drip
pt_BR: Escorrer

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
pt_BR: Clique e arraste para fazer a figura ficar quadriculada.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
pt_BR: Clique e arraste para transformar a figura em um desenho de giz.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
pt_BR: Clique e arraste para a figura ficar escorrida.

en: Blur
pt_BR: Borrão

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
pt_BR: Clique e arraste para borrar a figura.

en: Click to blur the entire image.
pt_BR: Clique para borrar toda a figura.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
pt_BR: Tijolos

en: Click and drag to draw large bricks.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar tijolos grandes.

en: Click and drag to draw small bricks.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar tijolos pequenos.

en: Calligraphy
pt_BR: Caligrafia

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar com caligrafia.

en: Cartoon
pt_BR: Contornos

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
pt_BR: Clique e arraste para transformar num desenho.

en: Confetti
pt_BR: Confete

en: Click to throw confetti!
pt_BR: Clique para jogar confete!

en: Distortion
pt_BR: Distorção

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
pt_BR: Clique e arraste para fazer uma distorção na sua figura.

en: Emboss
pt_BR: Relevo

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
pt_BR: Clique e arraste para aplicar relevo à figura.

en: Lighten
pt_BR: Clarear

en: Darken
pt_BR: Escurecer

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para clarear partes da sua figura.

en: Click to lighten your entire picture.
pt_BR: Clique para clarear a sua figura inteira.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para escurecer partes da sua figura.

en: Click to darken your entire picture.
pt_BR: Clique para escurecer a sua figura inteira.

en: Fisheye
pt_BR: Olho-de-peixe

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
pt_BR: Clique para fazer um efeito de lente olho-de-peixe em parte da sua figura.

en: Flower
pt_BR: Flor

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar um caule. Continue movendo para terminar a flor.

en: Foam
pt_BR: Espuma

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
pt_BR: Clique e arraste para cobrir uma área com bolhas de espuma.

en: Fold
pt_BR: Dobra

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
pt_BR: Selecione uma cor de fundo e clique para dobrar a beirada da página.

en: Fretwork
pt_BR: Moldura

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
pt_BR: Clique pra contornar sua figura com um padrão.

en: Glass Tile
pt_BR: Tijolo de vidro

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
pt_BR: Clique e arraste para colocar tijolos de vidro sobre a figura.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
pt_BR: Clique para cobrir toda a figura com tijolos de vidro.

en: Grass
pt_BR: Grama

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
pt_BR: Clique e mova para desenhar grama. Não se esqueça da terra!

en: Halftone
pt_BR: Meio-tom

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
pt_BR: Clique e arraste para transformar seu desenho em um jornal.

en: Symmetric Left/Right
pt_BR: Simetria esquerda/direita

en: Symmetric Up/Down
pt_BR: Simetria acima/abaixo

en: Pattern
pt_BR: Padrão

en: Tiles
pt_BR: Ladrilhos

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
pt_BR: Caleidoscópio

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar com dois pinceis simétricos à esquerda e à direita da sua figura.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar com dois pinceis simétricos à esquerda e à direita da sua figura.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar um padrão ao longo da figura.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar um padrão simétrico ao longo da
    figura.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
pt_BR: Clique e arraste para desenhar com pinceladas simétricas (um caleidoscópio).

en: Light
pt_BR: Luz

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar um raio de luz na sua figura.

en: Metal Paint
pt_BR: Pintura metálica

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
pt_BR: Clique e arraste para pintar com uma cor metálica.

en: Mirror
pt_BR: Espelhar

en: Flip
pt_BR: Inverter

en: Click to make a mirror image.
pt_BR: Clique para espelhar a figura.

en: Click to flip the picture upside-down.
pt_BR: Clique para virar a figura de cabeça pra baixo.

en: Mosaic
pt_BR: Mosaico

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para aplicar um efeito de mosaico a partes da sua figura.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
pt_BR: Clique para aplicar um efeito de mosaico à sua figura inteira.

en: Square Mosaic
pt_BR: Mosaico quadrado

en: Hexagon Mosaic
pt_BR: Mosaico hexagonal

en: Irregular Mosaic
pt_BR: Mosaico irregular

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para aplicar um mosaico quadrado a partes da sua figura.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
pt_BR: Clique e arraste para aplicar um mosaico quadrado em toda a figura.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para aplicar um mosaico hexagonal em partes da figura.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
pt_BR: Clique e arraste para aplicar um mosaico hexagonal em toda a figura.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para aplicar um mosaico irregular em partes da figura.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
pt_BR: Clique e arraste para aplicar um mosaico irregular em toda a figura.

en: Negative
pt_BR: Negativo

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
pt_BR: Clique e arraste para fazer um negativo da figura.

en: Click to turn your painting into its negative.
pt_BR: Clique para inverter todas as cores da figura.

en: Noise
pt_BR: Ruído

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para adicionar ruído em partes da figura.

en: Click to add noise to your entire picture.
pt_BR: Clique para adicionar ruído em toda a figura.

en: Perspective
pt_BR: Perspectiva

en: Zoom
pt_BR: Ampliar

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
pt_BR: Clique nos cantos e arraste onde você quiser esticar a figura.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
pt_BR: Clique e arraste pra cima ou pra baixo pra aproximar ou afastar a figura.

en: Puzzle
pt_BR: Quebra-cabeça

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
pt_BR: Clique na parte da figura onde você quer um quebra-cabeça.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
pt_BR: Clique para criar um quebra-cabeça em modo de tela inteira.

en: Rails
pt_BR: Trilhos

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar trilhos de trem na sua figura.

en: Rainbow
pt_BR: Arco-íris

en: You can draw in rainbow colors!
pt_BR: Você pode desenhar com as cores do arco-íris!

en: Rain
pt_BR: Chuva

en: Click to place a rain drop onto your picture.
pt_BR: Clique para adicionar uma gota de chuva à sua figura.

en: Click to cover your picture with rain drops.
pt_BR: Clique para cobrir a sua figura com gotas de chuva.

en: Real Rainbow
pt_BR: Arco-íris de verdade

en: ROYGBIV Rainbow
pt_BR: Arco-íris VLAVAIV

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
pt_BR: Clique onde será o começo do arco-íris e arraste até onde ele termina.

en: Ripples
pt_BR: Ondulações

en: Click to make ripples appear over your picture.
pt_BR: Clique e arraste para fazer ondas aparecerem sobre sua figura.

en: Rosette
pt_BR: Roseta

en: Click and start drawing your rosette.
pt_BR: Clique e comece a desenhar sua roseta.

en: You can draw just like Picasso!
pt_BR: Você pode desenhar como o Picasso!

en: Edges
pt_BR: Bordas

en: Sharpen
pt_BR: Nitidez

en: Silhouette
pt_BR: Silhueta

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para traçar bordas em partes da sua figura.

en: Click to trace edges in your entire picture.
pt_BR: Clique para traçar bordas por toda a figura.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para deixar mais nítidas partes da figura.

en: Click to sharpen the entire picture.
pt_BR: Clique para deixar toda a figura mais nítida.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
pt_BR: Clique e arraste para criar uma silhueta em preto e branco.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
pt_BR: Clique para criar uma silhueta em preto e branco para toda a figura.

en: Shift
pt_BR: Deslocar

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
pt_BR: Clique e arraste para deslocar sua figura pela moldura.

en: Smudge
pt_BR: Manchar

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
pt_BR: Tinta úmida

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
pt_BR: Clique e arraste para manchar a figura.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
pt_BR: Clique e arraste para pintar com uma tinta úmida, que mancha.

en: Snow Ball
pt_BR: Bola de neve

en: Snow Flake
pt_BR: Floco de neve

en: Click to add snow balls to your picture.
pt_BR: Clique para jogar bolas de neve na sua figura.

en: Click to add snow flakes to your picture.
pt_BR: Clique para adicionar flocos de neve à sua figura.

en: String edges
pt_BR: Linhas: beiradas

en: String corner
pt_BR: Linhas: pontas

en: String 'V'
pt_BR: Linhas: "V"

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar arte com linhas. Movimente pra cima e pra baixo para desenhar mais ou menos linhas, pra esquerda ou pra direita para fazer um buraco maior.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar setas feitas de arte com linhas.

en: Draw string art arrows with free angles.
pt_BR: Desenhe setas de arte com linhas com ângulos livres.

en: Tint
pt_BR: Pintar

en: Color & White
pt_BR: Cor & branco

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
pt_BR: Clique e arraste para mudar a cor de partes da figura.

en: Click to change the color of your entire picture.
pt_BR: Clique para mudar a cor de toda a figura.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
pt_BR: Clique e arraste para mudar a cor de partes da figura para branco e outra cor que você escolher.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
pt_BR: Clique para mudar a figura inteira para branco e outra cor que você escolher.

en: Toothpaste
pt_BR: Pasta de dentes

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
pt_BR: Clique e arraste para espalhar pasta de dentes pela figura.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
pt_BR: Clique e arraste para desenhar um tornado na sua figura.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
pt_BR: Clique e arraste para fazer partes da figura parecerem estar na televisão.

en: Click to make your picture look like it's on television.
pt_BR: Clique para fazer toda a figura parecer estar na televisão.

en: Waves
pt_BR: Ondas

en: Wavelets
pt_BR: Tremidos

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
pt_BR: Clique para ondular a figura horizontalmente. Clique no alto para ondas mais curtas, embaixo para ondas mais longas, à esquerda para ondas estreitas e à direita para ondas compridas.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
pt_BR: Clique para ondular a figura verticalmente. Clique no alto para ondas mais curtas, embaixo para ondas mais longas, à esquerda para ondas estreitas e à direita para ondas compridas.

en: Xor Colors
pt_BR: Cores OUX

en: Click and drag to draw a XOR effect
pt_BR: Clique e arraste para produzir um efeito OUX em partes da figura

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
pt_BR: Clique para aplicar um efeito OUX na figura inteira
