tuxpaint 0.9.14 - en to rw translation catalogue (22 entries)

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
rw: kare

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
rw: Urukiramende

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
rw: Uruziga

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
rw: Ikinyampande5

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
rw: Ibikoresho

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
rw: Amabara

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
rw: Imisusire shusho

note: Line drawing tool
en: Lines
rw: Imirongo

note: Text tool
en: Text
rw: Umwandiko

note: Fill tool
en: Fill
rw: Kuzuza

note: Undo last action
en: Undo
rw: Isubiranyuma

note: Redo undone action
en: Redo
rw: Gusubiramo

note: Start a new picture
en: New
rw: Gishya

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
rw: Gufungura

note: Save the current picture
en: Save
rw: Kubika

note: Print the current picture
en: Print
rw: Gucapa

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
rw: Kuvamo

note: Generic dialog dismissal
en: OK
rw: OKE

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
rw: Inyuma

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
rw: Yego

en: No
rw: Oya

en: Flip
rw: Guhindukiza
