tuxpaint 0.9.15rc1 - en to sr translation catalogue (238 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
sr: Црна!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
sr: Тамно сива!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
sr: Светло сива!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
sr: Бела!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
sr: Црвена!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
sr: Наранџаста!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
sr: Жута!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
sr: Светлозелена!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
sr: Тамнозелена!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
sr: Небоплава!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
sr: Плава!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
sr: Лаванда!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
sr: Љубичаста!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
sr: Ружичаста!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
sr: Браон!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
sr: Танин!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
sr: Беж

note: distinct circle-like characters (e.g., 'O' (capital oh) vs. '0' (zero))
en: O0
sr: О0

note: Congratulations #1
en: Great!
sr: Одлично!

note: Congratulations #2
en: Cool!
sr: Супер!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
sr: Само тако!

note: Congratulations #4
en: Good job!
sr: Добар потез!

note: Input Method: English mode
en: English
sr: енглески

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
sr: хирагана

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
sr: катакана

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
sr: хангулски

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
sr: тајландски

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
sr: квадрат

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
sr: правоугаоник

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
sr: круг

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
sr: Елипса

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
sr: троугао

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
sr: петоугао

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
sr: осмоугао

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
sr: Ромб

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
sr: Квадрат је правоугаоник са четири једнаке странице.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
sr: Правоугаоник има четири странице и четири права угла.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
sr: Круг је крива чије се све тачке налазе на истом растојању од центра.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
sr: Елипса је развучен круг.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
sr: Троугао има три странице.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
sr: Петоугао има пет страница.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
sr: Осмоугао има осам једнаких страна.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
sr: Ромб има четири једнаке стране, и супротне стране су паралелне.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
sr: Алати

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
sr: Боје

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
sr: Четке

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
sr: Брисачи

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
sr: Печати

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
sr: Облици

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
sr: Слова

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
sr: Магија

note: Freehand painting tool
en: Paint
sr: Бојити

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
sr: Печат

note: Line drawing tool
en: Lines
sr: Линије

note: Text tool
en: Text
sr: Текст

note: Label tool
en: Label
sr: Налепница

note: Fill tool
en: Fill
sr: Попуна

note: Undo last action
en: Undo
sr: Опозови

note: Redo undone action
en: Redo
sr: Понови

note: Eraser tool
en: Eraser
sr: Брисач

note: Start a new picture
en: New
sr: Нови

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
sr: Отвори

note: Save the current picture
en: Save
sr: Сачувај

note: Print the current picture
en: Print
sr: Штампај

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
sr: Крај

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
sr: Изабери боју и облик четке за цртање.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
sr: Изабери слику за печатирање по цртежу.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
sr: Кликни да би започео линију. Пусти да би је завршио.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
sr: Изабери врсту слова текста. Кликни на цртеж и почни да куцаш. Притисни [Enter] или [Tab] да би текст био завршен.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
sr: Изабери магични ефекат за твој цртеж!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
sr: Опозови!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
sr: Понови!

note: Eraser tool
en: Eraser!
sr: Брисач!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
sr: Изабери боју или слику са којом ћеш започети нови цртеж

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
sr: Отвори…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
sr: Твоја слика је сачувана!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
sr: Штампа се…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
sr: Ћао!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
sr: Пусти дугме да би довршио линију.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
sr: Држи дугме да би растезао облик.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
sr: Мрдај мишем да би окретао облик. Кликни за цртање.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
sr: Добро онда… Хајде да наставимо са цртањем!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
sr: Стварно желиш да завршиш?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
sr: Да, завршено је!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
sr: Не, врати ме!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
sr: Изгубићеш слику ако завршиш! Да се сачува?

en: Yes, save it!
sr: Да, сачувај је!

en: No, don’t bother saving!
sr: Не, не желим да сачувам!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
sr: Прво да сачуваш своју слику?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
sr: Не могу да отворим ту слику!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
sr: У реду

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
sr: Нема сачуваних датотека!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
sr: Сада штампаш своју слику?

en: Yes, print it!
sr: Да, одштампај!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
sr: Твоје слика је одштампана!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
sr: Извини! Твоја слика не може да се одштампа!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
sr: Не можеш још да штампаш!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
sr: Обрисати ову слику?

en: Yes, erase it!
sr: Да, обриши је!

en: No, don’t erase it!
sr: Не, не бриши је!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
sr: Запамти да користиш лево дугме миша!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
sr: Изабери слику коју желиш, затим кликни „Играј“.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
sr: Утишан звук

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
sr: Укључен звук.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
sr: Молим те, сачекај...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
sr: Бриши

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
sr: Низ

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
sr: Назад

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
sr: Играј

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
sr: Следеће

note: Label for 'Letters' buttons (font selector, down the right when the Text tool is being used); used to show the difference between font faces
en: Aa
sr: Аа

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
sr: Да

en: No
sr: Не

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
sr: Замени претходну слику измењеном?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
sr: Да, замени претходну!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
sr: Не, сачувај у нову датотеку!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
sr: Изабери слику коју желиш, затим кликни „Отвори“.

en: Tux Paint
sr: Такс Цртање

en: Drawing program
sr: Програм за цртање

en: A drawing program for children.
sr: Дечји програм за цртање

en: Color Shift
sr: Промена боје

en: Click to change the colors in your entire picture.
sr: Кликни и мрдај мишем да би се променила боја целе слике.

en: Blind
sr: Завеса

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
sr: Кликни уз ивицу слике да навучеш завесу преко. Мрдај мишем нормално на правац да дигнеш или спустиш завесе.

en: Blocks
sr: Грубо

en: Chalk
sr: Креда

en: Drip
sr: Цури

en: Blur
sr: Замагли

en: Click to blur the entire image.
sr: Кликни да би се замаглила цела слика.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
sr: Цигле

en: Calligraphy
sr: Лепо писанје

en: Cartoon
sr: Цртеж

en: Confetti
sr: Конфете

en: Click to throw confetti!
sr: Кликни да бациш конфете!

en: Distortion
sr: Искривљавање

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
sr: Кликни и мрдај мишем да замрњаш слику.

en: Emboss
sr: Рељефно

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
sr: Кликни и мрдај мишем да би слика постала рељефна.

en: Lighten
sr: Посветли

en: Darken
sr: Потамни

en: Click to lighten your entire picture.
sr: Кликни и померај миша да би се посветлила цела твоја слика.

en: Click to darken your entire picture.
sr: Кликни и померај миша да би се потамнила цела твоја слика.

en: Fisheye
sr: Рибље око

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
sr: Кликни на део твоје слике да би настао ефекат рибљег ока.

en: Flower
sr: Цвет

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
sr: Кликнии превуци да нацрташ стабљику цвета. Пусти да завршиш цвет.

en: Foam
sr: Мехурићи

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
sr: Кликни у слику да би попунио ту област балончићима сацапунице.

en: Fold
sr: Омот

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
sr: Изабери боју позадине и кликни да савијеш ћошак стрнице.

en: Glass Tile
sr: Стаклене плочице

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
sr: Кликни и померај мишем да би слика била прекривена стакленим плочицама.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
sr: Кликни и померај миша да цела слика била прекривена стакленим плочицама.

en: Grass
sr: Трава

en: Symmetric Left/Right
sr: Симетрично лево/десно

en: Symmetric Up/Down
sr: Симетрично горе/доле

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
sr: Калеидоскоп (Спектар)

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
sr: Кликни и померај миша за цртање са две четкице симетрично лево и десно.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
sr: Кликни и померај миша за цртање са две четкице симетрично доле и горе.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
sr: Кликни и померај миша за цртање са симетричним четкицама.

en: Light
sr: Светло

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
sr: Кликни и мрдај мишем да нацрташ зрак светлости на слици.

en: Metal Paint
sr: Металик боја

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
sr: Кликни и померај миша да сликаш металик бојама.

en: Mirror
sr: Огледало

en: Flip
sr: Обрни

en: Click to make a mirror image.
sr: Кликни да би направио слику у огледалу.

en: Click to flip the picture upside-down.
sr: Кликни да би обрнуо слику наопачке.

en: Mosaic
sr: Мозаик

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
sr: Кликни да додаш мозаик ефект на целу слику.

en: Square Mosaic
sr: Квадратни мозаик

en: Hexagon Mosaic
sr: Шестоугаони мозаик

en: Irregular Mosaic
sr: Неправилам мозаик

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
sr: Кликни и додај квадратни мозаик на целој слици.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
sr: Кликни и додај шестоугаони мозаик на целој слици.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
sr: Кликни и додај неправилни мозаик на целој слици.

en: Negative
sr: Негатив

en: Click to turn your painting into its negative.
sr: Кликни да би твоја слика постала супротних боја.

en: Noise
sr: Шум

en: Click to add noise to your entire picture.
sr: Кликни и додај шум на целу слику.

en: Perspective
sr: Перспектива

en: Zoom
sr: Зумирај

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
sr: Кликни на угао и повуци миша тамо где желиш да затегнеш слику.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
sr: Кликни  и повуци на горе да увећаш или повуци на доле да умањиш слику.

en: Puzzle
sr: Слагалица

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
sr: Кликни на део слике на коме желиш слагалицу.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
sr: Кликни да направиш слагалицу на целом екрану.

en: Rails
sr: Шине

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
sr: Кликни и мрдај мишем да нацрташ железничку пругу на слици.

en: Rainbow
sr: Дуга

en: You can draw in rainbow colors!
sr: Можеш цртати у дугиним бојама!

en: Rain
sr: Киша

en: Click to place a rain drop onto your picture.
sr: Кликни да поставиш кишне капи на твоју слику.

en: Click to cover your picture with rain drops.
sr: Кликни да би слика била прекривена капљицама кише.

en: Real Rainbow
sr: Права дуга

en: ROYGBIV Rainbow
sr: Дуга у бојама

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
sr: Кликни тамо где желиш да дуга почне, повуци до тамо где желиш да се завршава и затим пусти, да би се дуга нацртала.

en: Ripples
sr: Таласи

en: Click to make ripples appear over your picture.
sr: Кликни да направиш таласиће преко слике.

en: Rosette
sr: Ружа

en: Picasso
sr: Пикасо

en: Click and start drawing your rosette.
sr: Кликни да би за почетак цртања твоје руже.

en: You can draw just like Picasso!
sr: Можеш цртати баш као Пикасо!

en: Edges
sr: Руб

en: Sharpen
sr: Обликовано

en: Silhouette
sr: Силуета

en: Click to trace edges in your entire picture.
sr: Кликни и обруби целу слику.

en: Click to sharpen the entire picture.
sr: Кликни да би цела слика била изоштрена.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
sr: Кликни и мрдај мишем да би створио црно-белу силуету целе слике.

en: Shift
sr: Промена

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
sr: Кликни и мрдај мишем да помериш слику по платну.

en: Smudge
sr: Замрљај

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
sr: Влажна боја

en: Snow Ball
sr: Грудва снега

en: Snow Flake
sr: Снежна Пахуљица

en: Click to add snow balls to your picture.
sr: Кликни и мрдај мишем за додавање грудви снега на твоју слику.

en: Click to add snow flakes to your picture.
sr: Кликни и мрдај мишем за додавање снежних пахуљица на твоју слику.

en: String edges
sr: Ивица знаковима

en: String corner
sr: Угао знаковима

en: String 'V'
sr: ''V'' знаковима

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
sr: Кликни и мрдај мишем да црташ знаковима. Мрдај мишем горе-доле да нацрташ више или мање линија, а лево-десно за већу рупу.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
sr: Кликни и мрдај мишем да нацрташ стрелице састављене од снакова.

en: Draw string art arrows with free angles.
sr: Нацртај знаковима стрелице са слободним углом.

en: Tint
sr: Осенчи

en: Color & White
sr: Обојено и бело

en: Click to change the color of your entire picture.
sr: Кликни и мрдај мишем да би боја слике била промењена.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
sr: Кликни да твоја цела слика из беле пређе у изабрану боју.

en: Toothpaste
sr: Паста за зубе

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
sr: Кликни и истисни пасту за зубе на твоју слику.

en: Tornado
sr: Торнадо

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
sr: Кликни и привуци цртеж торнада твојој слици.

en: TV
sr: Телевизор

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
sr: Кликни и учини да део слике изгледа као да је на телевизији.

en: Click to make your picture look like it's on television.
sr: Кликни и померај миша да би слика изгледала као да је на телевизору.

en: Waves
sr: Таласи

en: Wavelets
sr: Таласасто

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
sr: Кликни да би слика била водоравно таласаста. Кликни прена врху за краће таласе, а према дну за више таласе, према лево за мање таласе, а према десно за дуже таласе.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
sr: Кликни да би слика била вертикално таласаста. Кликни према горе за краће таласе, према доле за више таласе, према лево за мање таласе, а према десно за дуже таласе.
