tuxpaint 0.9.15rc1 - en to sr translation catalogue (235 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
sr: Crna!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
sr: Tamno siva!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
sr: Svetlo siva!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
sr: Bela!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
sr: Crvena!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
sr: Narandžasta!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
sr: Žuta!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
sr: Svetlozelena!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
sr: Tamnozelena!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
sr: Neboplava!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
sr: Plava!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
sr: Lavanda!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
sr: Ljubičasta!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
sr: Ružičasta!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
sr: Braon!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
sr: Tanin!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
sr: Bež

note: Congratulations #1
en: Great!
sr: Odlično!

note: Congratulations #2
en: Cool!
sr: Super!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
sr: Samo tako!

note: Congratulations #4
en: Good job!
sr: Dobar potez!

note: Input Method: English mode
en: English
sr: engleski

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
sr: hiragana

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
sr: katakana

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
sr: hangulski

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
sr: tajlandski

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
sr: kvadrat

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
sr: pravougaonik

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
sr: krug

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
sr: Elipsa

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
sr: trougao

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
sr: petougao

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
sr: osmougao

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
sr: Romb

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
sr: Kvadrat je pravougaonik sa četiri jednake stranice.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
sr: Pravougaonik ima četiri stranice i četiri prava ugla.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
sr: Krug je kriva čije se sve tačke nalaze na istom rastojanju od centra.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
sr: Elipsa je razvučen krug.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
sr: Trougao ima tri stranice.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
sr: Petougao ima pet stranica.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
sr: Osmougao ima osam jednakih strana.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
sr: Romb ima četiri jednake strane, i suprotne strane su paralelne.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
sr: Alati

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
sr: Boje

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
sr: Četke

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
sr: Brisači

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
sr: Pečati

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
sr: Oblici

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
sr: Slova

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
sr: Magija

note: Freehand painting tool
en: Paint
sr: Bojiti

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
sr: Pečat

note: Line drawing tool
en: Lines
sr: Linije

note: Text tool
en: Text
sr: Tekst

note: Label tool
en: Label
sr: Nalepnica

note: Fill tool
en: Fill
sr: Popuna

note: Undo last action
en: Undo
sr: Opozovi

note: Redo undone action
en: Redo
sr: Ponovi

note: Eraser tool
en: Eraser
sr: Brisač

note: Start a new picture
en: New
sr: Novi

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
sr: Otvori

note: Save the current picture
en: Save
sr: Sačuvaj

note: Print the current picture
en: Print
sr: Štampaj

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
sr: Kraj

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
sr: Izaberi boju i oblik četke za crtanje.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
sr: Izaberi sliku za pečatiranje po crtežu.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
sr: Klikni da bi započeo liniju. Pusti da bi je završio.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
sr: Izaberi vrstu slova teksta. Klikni na crtež i počni da kucaš. Pritisni [Enter] ili [Tab] da bi tekst bio završen.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
sr: Izaberi magični efekat za tvoj crtež!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
sr: Opozovi!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
sr: Ponovi!

note: Eraser tool
en: Eraser!
sr: Brisač!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
sr: Izaberi boju ili sliku sa kojom ćeš započeti novi crtež

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
sr: Otvori…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
sr: Tvoja slika je sačuvana!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
sr: Štampa se…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
sr: Ćao!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
sr: Pusti dugme da bi dovršio liniju.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
sr: Drži dugme da bi rastezao oblik.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
sr: Mrdaj mišem da bi okretao oblik. Klikni za crtanje.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
sr: Dobro onda… Hajde da nastavimo sa crtanjem!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
sr: Stvarno želiš da završiš?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
sr: Da, završeno je!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
sr: Ne, vrati me!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
sr: Izgubićeš sliku ako završiš! Da se sačuva?

en: Yes, save it!
sr: Da, sačuvaj je!

en: No, don’t bother saving!
sr: Ne, ne želim da sačuvam!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
sr: Prvo da sačuvaš svoju sliku?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
sr: Ne mogu da otvorim tu sliku!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
sr: U redu

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
sr: Nema sačuvanih datoteka!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
sr: Sada štampaš svoju sliku?

en: Yes, print it!
sr: Da, odštampaj!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
sr: Tvoje slika je odštampana!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
sr: Izvini! Tvoja slika ne može da se odštampa!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
sr: Ne možeš još da štampaš!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
sr: Obrisati ovu sliku?

en: Yes, erase it!
sr: Da, obriši je!

en: No, don’t erase it!
sr: Ne, ne briši je!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
sr: Zapamti da koristiš levo dugme miša!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
sr: Izaberi sliku koju želiš, zatim klikni „Igraj“.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
sr: Utišan zvuk

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
sr: Uključen zvuk.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
sr: Molim te, sačekaj...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
sr: Briši

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
sr: Niz

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
sr: Nazad

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
sr: Igraj

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
sr: Sledeće

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
sr: Da

en: No
sr: Ne

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
sr: Zameni prethodnu sliku izmenjenom?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
sr: Da, zameni prethodnu!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
sr: Ne, sačuvaj u novu datoteku!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
sr: Izaberi sliku koju želiš, zatim klikni „Otvori“.

en: Tux Paint
sr: Taks Crtanje

en: Drawing program
sr: Program za crtanje

en: A drawing program for children.
sr: Dečji program za crtanje

en: Color Shift
sr: Promena boje

en: Click to change the colors in your entire picture.
sr: Klikni i mrdaj mišem da bi se promenila boja cele slike.

en: Blind
sr: Zavesa

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
sr: Klikni uz ivicu slike da navučeš zavesu preko. Mrdaj mišem normalno na pravac da digneš ili spustiš zavese.

en: Blocks
sr: Grubo

en: Chalk
sr: Kreda

en: Drip
sr: Curi

en: Blur
sr: Zamagli

en: Click to blur the entire image.
sr: Klikni da bi se zamaglila cela slika.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
sr: Cigle

en: Calligraphy
sr: Lepo pisanje

en: Cartoon
sr: Crtež

en: Confetti
sr: Konfete

en: Click to throw confetti!
sr: Klikni da baciš konfete!

en: Distortion
sr: Iskrivljavanje

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
sr: Klikni i mrdaj mišem da zamrnjaš sliku.

en: Emboss
sr: Reljefno

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
sr: Klikni i mrdaj mišem da bi slika postala reljefna.

en: Lighten
sr: Posvetli

en: Darken
sr: Potamni

en: Click to lighten your entire picture.
sr: Klikni i pomeraj miša da bi se posvetlila cela tvoja slika.

en: Click to darken your entire picture.
sr: Klikni i pomeraj miša da bi se potamnila cela tvoja slika.

en: Fisheye
sr: Riblje oko

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
sr: Klikni na deo tvoje slike da bi nastao efekat ribljeg oka.

en: Flower
sr: Cvet

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
sr: Kliknii prevuci da nacrtaš stabljiku cveta. Pusti da završiš cvet.

en: Foam
sr: Mehurići

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
sr: Klikni u sliku da bi popunio tu oblast balončićima sacapunice.

en: Fold
sr: Omot

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
sr: Izaberi boju pozadine i klikni da saviješ ćošak strnice.

en: Glass Tile
sr: Staklene pločice

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
sr: Klikni i pomeraj mišem da bi slika bila prekrivena staklenim pločicama.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
sr: Klikni i pomeraj miša da cela slika bila prekrivena staklenim pločicama.

en: Grass
sr: Trava

en: Symmetric Left/Right
sr: Simetrično levo/desno

en: Symmetric Up/Down
sr: Simetrično gore/dole

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
sr: Kaleidoskop (Spektar)

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
sr: Klikni i pomeraj miša za crtanje sa dve četkice simetrično levo i desno.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
sr: Klikni i pomeraj miša za crtanje sa dve četkice simetrično dole i gore.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
sr: Klikni i pomeraj miša za crtanje sa simetričnim četkicama.

en: Light
sr: Svetlo

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
sr: Klikni i mrdaj mišem da nacrtaš zrak svetlosti na slici.

en: Metal Paint
sr: Metalik boja

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
sr: Klikni i pomeraj miša da slikaš metalik bojama.

en: Mirror
sr: Ogledalo

en: Flip
sr: Obrni

en: Click to make a mirror image.
sr: Klikni da bi napravio sliku u ogledalu.

en: Click to flip the picture upside-down.
sr: Klikni da bi obrnuo sliku naopačke.

en: Mosaic
sr: Mozaik

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
sr: Klikni da dodaš mozaik efekt na celu sliku.

en: Square Mosaic
sr: Kvadratni mozaik

en: Hexagon Mosaic
sr: Šestougaoni mozaik

en: Irregular Mosaic
sr: Nepravilam mozaik

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
sr: Klikni i dodaj kvadratni mozaik na celoj slici.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
sr: Klikni i dodaj šestougaoni mozaik na celoj slici.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
sr: Klikni i dodaj nepravilni mozaik na celoj slici.

en: Negative
sr: Negativ

en: Click to turn your painting into its negative.
sr: Klikni da bi tvoja slika postala suprotnih boja.

en: Noise
sr: Šum

en: Click to add noise to your entire picture.
sr: Klikni i dodaj šum na celu sliku.

en: Perspective
sr: Perspektiva

en: Zoom
sr: Zumiraj

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
sr: Klikni na ugao i povuci miša tamo gde želiš da zategneš sliku.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
sr: Klikni  i povuci na gore da uvećaš ili povuci na dole da umanjiš sliku.

en: Puzzle
sr: Slagalica

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
sr: Klikni na deo slike na kome želiš slagalicu.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
sr: Klikni da napraviš slagalicu na celom ekranu.

en: Rails
sr: Šine

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
sr: Klikni i mrdaj mišem da nacrtaš železničku prugu na slici.

en: Rainbow
sr: Duga

en: You can draw in rainbow colors!
sr: Možeš crtati u duginim bojama!

en: Rain
sr: Kiša

en: Click to place a rain drop onto your picture.
sr: Klikni da postaviš kišne kapi na tvoju sliku.

en: Click to cover your picture with rain drops.
sr: Klikni da bi slika bila prekrivena kapljicama kiše.

en: Real Rainbow
sr: Prava duga

en: ROYGBIV Rainbow
sr: Duga u bojama

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
sr: Klikni tamo gde želiš da duga počne, povuci do tamo gde želiš da se završava i zatim pusti, da bi se duga nacrtala.

en: Ripples
sr: Talasi

en: Click to make ripples appear over your picture.
sr: Klikni da napraviš talasiće preko slike.

en: Rosette
sr: Ruža

en: Picasso
sr: Pikaso

en: Click and start drawing your rosette.
sr: Klikni da bi za početak crtanja tvoje ruže.

en: You can draw just like Picasso!
sr: Možeš crtati baš kao Pikaso!

en: Edges
sr: Rub

en: Sharpen
sr: Oblikovano

en: Silhouette
sr: Silueta

en: Click to trace edges in your entire picture.
sr: Klikni i obrubi celu sliku.

en: Click to sharpen the entire picture.
sr: Klikni da bi cela slika bila izoštrena.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
sr: Klikni i mrdaj mišem da bi stvorio crno-belu siluetu cele slike.

en: Shift
sr: Promena

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
sr: Klikni i mrdaj mišem da pomeriš sliku po platnu.

en: Smudge
sr: Zamrljaj

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
sr: Vlažna boja

en: Snow Ball
sr: Grudva snega

en: Snow Flake
sr: Snežna Pahuljica

en: Click to add snow balls to your picture.
sr: Klikni i mrdaj mišem za dodavanje grudvi snega na tvoju sliku.

en: Click to add snow flakes to your picture.
sr: Klikni i mrdaj mišem za dodavanje snežnih pahuljica na tvoju sliku.

en: String edges
sr: Ivica znakovima

en: String corner
sr: Ugao znakovima

en: String 'V'
sr: ''V'' znakovima

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
sr: Klikni i mrdaj mišem da crtaš znakovima. Mrdaj mišem gore-dole da nacrtaš više ili manje linija, a levo-desno za veću rupu.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
sr: Klikni i mrdaj mišem da nacrtaš strelice sastavljene od snakova.

en: Draw string art arrows with free angles.
sr: Nacrtaj znakovima strelice sa slobodnim uglom.

en: Tint
sr: Osenči

en: Color & White
sr: Obojeno i belo

en: Click to change the color of your entire picture.
sr: Klikni i mrdaj mišem da bi boja slike bila promenjena.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
sr: Klikni da tvoja cela slika iz bele pređe u izabranu boju.

en: Toothpaste
sr: Pasta za zube

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
sr: Klikni i istisni pastu za zube na tvoju sliku.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
sr: Klikni i privuci crtež tornada tvojoj slici.

en: TV
sr: Televizor

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
sr: Klikni i učini da deo slike izgleda kao da je na televiziji.

en: Click to make your picture look like it's on television.
sr: Klikni i pomeraj miša da bi slika izgledala kao da je na televizoru.

en: Waves
sr: Talasi

en: Wavelets
sr: Talasasto

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
sr: Klikni da bi slika bila vodoravno talasasta. Klikni prena vrhu za kraće talase, a prema dnu za više talase, prema levo za manje talase, a prema desno za duže talase.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
sr: Klikni da bi slika bila vertikalno talasasta. Klikni prema gore za kraće talase, prema dole za više talase, prema levo za manje talase, a prema desno za duže talase.
