TuxPaint 0.9.13 - en to ta translation catalogue (197 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ta: கருப்பு!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ta: கருஞ்சாம்பல்!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ta: வெளிர் சாம்பல்!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ta: வெள்ளை!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ta: சிகப்பு!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ta: ஆரஞ்சு!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ta: மஞ்சள்!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ta: இளம் பச்சை!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ta: கரும் பச்சை!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ta: வான் நீலம்!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ta: நீலம்!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ta: இளங்கத்தரி!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ta: கத்தரி!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ta: இளஞ்சிவப்பு!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ta: பழுப்பு!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ta: தேன் நிறம்!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ta: புழுங்கு நிறம்!

note: Congratulations #1
en: Great!
ta: அருமை!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ta: கலக்கல்!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ta: அருமை. தொடர்க!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ta: மிக நன்று!

note: Input Method: English mode
en: English
ta: ஆங்கிலம்

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
ta: இறகனா

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
ta: கட்டக்கனா

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
ta: அங்குல்

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
ta: தாய்

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ta: சதுரம்

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ta: செவ்வகம்

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ta: வட்டம்

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ta: நீள் வட்டம்

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ta: முக்கோணம்

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ta: ஐங்கோணம்

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ta: எண்கோணம்

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ta: சாய்சதுரம்

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ta: சதுரம் என்பது நான்கு ஈடான பக்கங்களை உடைய ஒரு செவ்வகம்.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ta: ஒரு செவ்வகத்தில் நான்கு பக்கங்களும் நான்கு செங்கோணங்களும் இருக்கும்.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ta: ஒரு வட்டம் என்பது ஒரு நடுப்புள்ளியில் இருந்து ஒரே தொலைவில் உள்ள புள்ளிகளை உடைய வளைவு ஆகும்.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ta: நீள்வட்டம் என்பது நீட்டிய வட்டம்.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ta: முக்கோணத்துக்கு மூன்று பக்கங்கள் உண்டு.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ta: ஐங்கோணத்துக்கு ஐந்து பக்கங்கள் உண்டு.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ta: ஒரு எண்கோணத்துக்கு எட்டு ஈடான பக்கங்கள் உண்டு.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ta: ஒரு சாய்சதுரத்தில் நான்கு ஈடான பக்கங்கள் இருக்கும். எதிர்ப்பக்கங்கள் ஒன்றுக்கு ஒன்று இணையாக இருக்கும்.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ta: கருவிகள்

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ta: வண்ணங்கள்

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ta: தூரிகைகள்

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ta: அழிப்பான்கள்

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ta: முத்திரைகள்

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ta: வடிவம்

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ta: எழுத்துகள்

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ta: வித்தை

note: Freehand painting tool
en: Paint
ta: வரை

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ta: முத்திரை

note: Line drawing tool
en: Lines
ta: கோடு

note: Text tool
en: Text
ta: எழுது

note: Fill tool
en: Fill
ta: நிரப்பு

note: Undo last action
en: Undo
ta: மீள்

note: Redo undone action
en: Redo
ta: செய்

note: Eraser tool
en: Eraser
ta: அழி

note: Start a new picture
en: New
ta: புதிது

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ta: திற

note: Save the current picture
en: Save
ta: சேமி

note: Print the current picture
en: Print
ta: அச்சு

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ta: மூடு

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ta: வரைவதற்கான வண்ணத்தையும் தூரிகையையும் தேர்ந்தெடுங்க.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ta: முத்திரை இடுவதற்கான படத்தைத் தேர்ந்தெடுங்க.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ta: சொடுக்கினால், கோட்டை வரையத் தொடங்கலாம். சொடுக்கி விடும் போது கோடு முழுமை அடையும்.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ta: படத்தில் பயன்படுத்துவதற்கான வித்தை விளைவு ஒன்றைத் தேர்ந்தெடுங்க!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ta: செய்ததை விடுங்க!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ta: மீண்டும் செய்யுங்க!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ta: அழிப்பான்!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ta: வரைவதற்கான படம் அல்லது வண்ணத்தைத் தேர்ந்தெடுங்க.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ta: திற...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ta: உங்கள் படத்தைச் சேமித்துவிட்டோம்!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ta: அச்சிடுகிறோம்...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ta: மீண்டும் பார்ப்போம்!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ta: கோட்டை நிறைவு செய்ய பொத்தானை விடுங்க.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ta: வடிவத்தை நீட்ட பொத்தானை அழுத்திப் பிடிங்க.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ta: வடிவத்தைச் சுழற்ற சொடுக்கியை நகர்த்துங்க. படத்தை வரைய சொடுக்குங்க.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ta: அப்ப சரி.. தொடர்ந்து இந்தப் படத்தை வரைவோம்!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ta: உண்மையிலேயே வெளியேற வேண்டுமா?

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ta: இல்லை, முன் பக்கத்துக்கு கொண்டு செல்!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ta: நீங்கள் வெளியேறினால், படத்தை இழக்க நேரிடும்! படத்தைச் சேமிக்கவா?

en: Yes, save it!
ta: ஆம், சேமி!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ta: முதலில் உங்கள் படத்தைச் சேமிக்கலாமா?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ta: அந்தப் படத்தைத் திறக்க இயலவில்லை!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
ta: சரி

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ta: சேமித்த படங்கள் ஏதும் இல்லை!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ta: இப்பொழுது உங்கள் படத்தை அச்சிடலாமா?

en: Yes, print it!
ta: ஆம், அச்சிடு!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ta: உங்கள் படத்தை அச்சிட்டு விட்டோம்!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ta: மன்னிக்கவும், உங்கள் படத்தை அச்சிட இயலவில்லை!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ta: இப்பொழுது அச்செடுக்க இயலாது!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
ta: படத்தை அழிக்கவா?

en: Yes, erase it!
ta: ஆம், அழிக்கவும்!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ta: சொடுக்கியின் இடது பொத்தானை அழுத்த மறக்காதீங்க!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ta: வேண்டிய படங்களைத் தெரிவு செய்த பிறகு, "காட்டு" பொத்தானை அழுத்துங்க.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ta: ஒலியை நிறுத்தி விட்டோம்.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ta: மீண்டும் ஒலிக்கிறது.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ta: கொஞ்சம் காத்திருங்க...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ta: அழி

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ta: வில்லைகள்

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ta: திரும்பு

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ta: காட்டு

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ta: அடுத்து

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ta: ஆம்

en: No
ta: இல்லை

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ta: படத்தில் செய்த மாற்றங்களோடு சேமிக்கவா?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ta: ஆம், ஏற்கனவே உள்ளதை மாற்று!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ta: இல்லை, புதிய படம் ஒன்றைச் சேமி!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
ta: வேண்டிய படத்தைத் தெரிவு செய்த பிறகு, "திற" பொத்தானைச் சொடுக்குங்க.

en: Tux Paint
ta: டக்சு பெயின்ட்

en: Drawing program
ta: வரையும் மென்பொருள்

en: A drawing program for children.
ta: குழந்தைகள் வரைவதற்கான மென்பொருள்

en: Color Shift
ta: வண்ணம் மாற்று

en: Click to change the colors in your entire picture.
ta: சொடுக்கினால், முழுப் படத்தில் உள்ள வண்ணங்களையும் மாற்றலாம்.

en: Blocks
ta: கற்கள்

en: Chalk
ta: சுண்ணக் கட்டி

en: Drip
ta: ஒழுகு

en: Blur
ta: தெளிவைக் குறை

en: Click to blur the entire image.
ta: சொடுக்கினால், முழுப் படத்தையும் மங்கலாக்கலாம்.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ta: செங்கல்

en: Calligraphy
ta: பட எழுத்து

en: Cartoon
ta: கேலிப்படம்

en: Confetti
ta: வண்ணக் காகிதத் துண்டுகள்

en: Click to throw confetti!
ta: சொடுக்கினால், வண்ணக் காகிதத் துண்டுகளை எறியலாம்

en: Distortion
ta: உருக்குலை

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ta: சொடுக்கி இழுத்தால், படத்தை உருக்குலைக்கலாம்.

en: Emboss
ta: புடை

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ta: சொடுக்கி இழுத்தால், படத்தைப் புடைக்கச் செய்யலாம்.

en: Lighten
ta: வெளிர்

en: Darken
ta: கருமை

en: Click to lighten your entire picture.
ta: சொடுக்கினால், முழு படமும் வெளிரும்.

en: Click to darken your entire picture.
ta: சொடுக்கினால், முழுப்படத்திலும் கருமை கூடும்.

en: Fisheye
ta: மீன்கண்

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ta: சொடுக்கினால், படத்தின் குறிப்பிட்ட பகுதியில் மீன்கண் விளைவு கிடைக்கும்.

en: Flower
ta: பூ

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ta: பூச்செண்டை வரைய சொடுக்கி இழுங்க. இழுத்து விட்டபின் பூ மலரும்.

en: Foam
ta: நுரை

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ta: சொடுக்கி நகர்த்தினால், படத்தின் குறிப்பிட்ட பகுதியில் நுரைகள் கிடைக்கும்.

en: Fold
ta: மடிப்பு

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ta: பின்னணி வண்ணம் ஒன்றைத் தெரிவுசெய்த பின் சொடுக்கினால், பக்கத்தின் மூலையைத் திருப்பலாம்.

en: Glass Tile
ta: கண்ணாடி ஓடு

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ta: சொடுக்கி இழுத்தால், படத்தில் கண்ணாடி ஓடுகளை இடலாம்.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ta: சொடுக்கினால், முழுப்படத்தையும் கண்ணாடி ஓடுகளால் நிரப்பலாம்.

en: Grass
ta: புல்

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ta: சொடுக்கி இழுத்தால், சமச்சீர் தூரிகைகளைக் கொண்டு வரையலாம் (a kaleidoscope).

en: Light
ta: வெளிச்சம்

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ta: சொடுக்கி இழுத்தால், படத்தின் மேல் ஒளிக்கற்றை ஒன்றை வரையலாம்.

en: Metal Paint
ta: உலோகப் பூச்சு

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ta: சொடுக்கி இழுத்தால், உலோக வண்ணத்தில் வரையலாம்.

en: Mirror
ta: ஆடி

en: Flip
ta: தலைகீழ்

en: Click to make a mirror image.
ta: சொடுக்கினால், கண்ணாடிப் படிமம் ஒன்று உருவாகும்.

en: Click to flip the picture upside-down.
ta: சொடுக்கினால் படம் தலைகீழாகும்.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ta: சொடுக்கினால், முழுப்படத்திலும் mosaic விளைவு சேர்க்கலாம்.

en: Negative
ta: எதிர்வண்ணம்

en: Click to turn your painting into its negative.
ta: சொடுக்கினால், படத்தை எதிர் வண்ணத்துக்கு மாற்றலாம்.

en: Noise
ta: இரைச்சல்

en: Click to add noise to your entire picture.
ta: சொடுக்கினால், படத்தில் இரைச்சலைச் சேர்க்கலாம்.

en: Rails
ta: இருப்புப் பாதைகள்

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ta: சொடுக்கி இழுத்தால், படத்தில் தொடர்வண்டி இருப்புப் பாதைகளை வரையலாம்.

en: Rainbow
ta: வானவில்

en: You can draw in rainbow colors!
ta: வானவில் வண்ணங்களில் வரையலாம்!

en: Rain
ta: மழை

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ta: சொடுக்கினால், படத்தில் மழைத் துளி ஒன்றைச் சேர்க்கலாம்.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ta: சொடுக்கினால், படம் முழுக்க மழைத்துளிகளைச் சேர்க்கலாம்.

en: Ripples
ta: சிற்றலைகள்

en: Click to make ripples appear over your picture.
ta: சொடுக்கினால், படத்தில் சிறிய அலைகளைத் தோன்றச் செய்யலாம்.

en: Rosette
ta: ரோசா

en: Picasso
ta: பிக்காசோ

en: Click and start drawing your rosette.
ta: சொடுக்கினால், ரோசாவை வரையத் தொடங்கலாம்.

en: You can draw just like Picasso!
ta: பிக்காசோ மாதிரியே நீங்களும் வரையலாம்!

en: Edges
ta: ஓரங்கள்

en: Sharpen
ta: கூராக்கு

en: Silhouette
ta: நிழல் உருவம்

en: Click to trace edges in your entire picture.
ta: சொடுக்கினால், முழுப்படத்திலும் உள்ள ஓரங்களைக் காணலாம்.

en: Click to sharpen the entire picture.
ta: சொடுக்கினால், முழுப்படத்தையும் கூராக்கலாம்.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ta: சொடுக்கினால், முழுப்படத்தையும் கருப்பு-வெள்ளை நிழல் உருவமாக மாற்றலாம்.

en: Shift
ta: இடம் மாற்று

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ta: சொடுக்கினால், படத்தை இடம் மாற்றலாம்.

en: Smudge
ta: அப்பு

en: Snow Ball
ta: பனிப் பந்து

en: Snow Flake
ta: பனிக் கீற்றுகள்

en: Click to add snow balls to your picture.
ta: சொடுக்கினால், பணிப்பந்துகளைச் சேர்க்கலாம்.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ta: சொடுக்கினால், படத்தில் பனிக்கீற்றுகளைச் சேர்க்கலாம்.

en: Tint
ta: சாயல்

en: Color & White
ta: வண்ணமும் வெள்ளையும்

en: Click to change the color of your entire picture.
ta: சொடுக்கினால், முழுப்படத்தின் வண்ணமும் மாறும்.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ta: சொடுக்கினால், முழுப்படமும் வெள்ளையும் நீங்கள் தேர்ந்தெடுக்கும் இன்னொரு வண்ணமுமாக மாறும்.

en: Toothpaste
ta: பற்பசை

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ta: சொடுக்கி இழுத்தால், படத்தில் பற்பசை சிதறும்.

en: TV
ta: தொலைக்காட்சி

en: Click to make your picture look like it's on television.
ta: சொடுக்கினால், உங்கள் படம் தொலைக்காட்சியில் உள்ளது போல் தெரியும்.

en: Waves
ta: அலைகள்

en: Wavelets
ta: சிறிய அலைகள்

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ta: சொடுக்கினால், படம் கிடைமட்டமாக அலை பாயும். மேலே சொடுக்கினால் தாழ்ந்த அலைகளும், கீழே சொடுக்கினால் உயர்ந்த அலைகளும், இடப்பக்கம் சொடுக்கினால் சிறிய அலைகளும் வலப்பக்கம் சொடுக்கினால் பெரிய அலைகளும் கிடைக்கும்.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ta: சொடுக்கினால், படம் நெடுக்குவாட்டில் அலை பாயும். மேலே சொடுக்கினால் தாழ்ந்த அலைகளும், கீழே சொடுக்கினால் உயர்ந்த அலைகளும், இடப்பக்கம் சொடுக்கினால் சிறிய அலைகளும் வலப்பக்கம் சொடுக்கினால் பெரிய அலைகளும் கிடைக்கும்.
