tuxpaint - en to tr translation catalogue (238 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
tr: Siyah!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
tr: Koyu gri!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
tr: Açık gri!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
tr: Beyaz!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
tr: Kırmızı!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
tr: Turuncu!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
tr: Sarı!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
tr: Açık yeşil!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
tr: Koyu yeşil!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
tr: Gök mavisi!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
tr: Mavi!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
tr: Lavanta!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
tr: Mor!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
tr: Pembe!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
tr: Kahverengi!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
tr: Bronz ten!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
tr: Bej!

en: <1>spare-1a
tr: <1>yedek-1a

en: <1>spare-1b
tr: <1>yedek-1b

en: <9>spare-9a
tr: <9>yedek-9a

en: <9>spare-9b
tr: <9>yedek-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
tr: Harika!

note: Congratulations #2
en: Cool!
tr: Kıyak!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
tr: Devam et!

note: Congratulations #4
en: Good job!
tr: İyi iş çıkardın!

note: Input Method: English mode
en: English
tr: İngilizce

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
tr: Japon Alfabesi

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
tr: Japoncada yabancı dil asıllı kelimelerin yazımında kullanılır.

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
tr: Kore Alfabesi

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
tr: Taylandca

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
tr: Kare

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
tr: Daire

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
tr: Elips

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
tr: Üçgen

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
tr: Beşgen

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
tr: Sekizgen

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
tr: Eşkenar dörtgen

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
tr: Bir kare dört eşit kenarı olan bir dikdörtgendir.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
tr: Bir dikdörtgenin dört kenarı ve dört dik açısı vardır.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
tr: Çember tüm noktalarının merkeze eşit uzaklıkta olduğu bir eğridir.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
tr: Bir elips gerilmiş bir çemberdir.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
tr: Bir üçgenin üç kenarı vardır.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
tr: Bir beşgenin beş kenarı vardır.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
tr: Bir sekizgenin sekiz eş kenarı vardır.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
tr: Bir eşkenar dörtgenin dört eşit kenarı vardır ve karşılıklı kenarları paraleldir.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
tr: Araçlar

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
tr: Renkler

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
tr: Fırçalar

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
tr: Silgiler

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
tr: Damgalar

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
tr: Şekiller

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
tr: Harfler

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
tr: Büyü

note: Freehand painting tool
en: Paint
tr: Boya

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
tr: Damga

note: Line drawing tool
en: Lines
tr: Doğrular

note: Text tool
en: Text
tr: Yazı

note: Label tool
en: Label
tr: Etiket

note: Fill tool
en: Fill
tr: Doldur

note: Undo last action
en: Undo
tr: Geri al

note: Redo undone action
en: Redo
tr: İleri al

note: Eraser tool
en: Eraser
tr: Silgi

note: Start a new picture
en: New
tr: Yeni

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
tr: Aç

note: Save the current picture
en: Save
tr: Kaydet

note: Print the current picture
en: Print
tr: Yazdır

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
tr: Çıkış

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
tr: Çizmek için bir renk ve bir fırça şekli seç.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
tr: Çiziminin etrafına damga basmak için bir resim seç.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
tr: Bir doğru çizmeye başlamak için tıkla. Tamamlamak için farenin tuşunu bırak.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
tr: Bir yazı stili seç. Çiziminin üzerine tıkladıktan sonra yazmaya başlayabilirsin.Metni tamamladığında [Enter] veya [Tab] tuşuna tıkla.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
tr: Çiziminde kullanmak için bir büyülü efekt seç!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
tr: Geri al!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
tr: İleri al!

note: Eraser tool
en: Eraser!
tr: Silgi!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
tr: Renk seç veya yeni başlama resmi aç.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
tr: Aç...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
tr: Resmin kaydedildi!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
tr: Yazdırılıyor...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
tr: Güle Güle!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
tr: Doğruyu tamamlamak için farenin tuşunu bırak.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
tr: Şekli çekip uzatmak için farenin tuşuna basılı tut.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
tr: Şekli döndürmek için fareyi hareket ettir. Çizmek için tıkla.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
tr: Tamam o zaman... Bunu çizmeye devam edelim!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
tr: Gerçekten çıkmak istiyor musun?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
tr: Evet, işim bitti!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
tr: Hayır, geri götür beni!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
tr: Eğer çıkarsan, resmini kaybedeceksin! Kaydedeyim mi?

en: Yes, save it!
tr: Evet, kaydet!

en: No, don’t bother saving!
tr: Hayır, kaydetmeye zahmet etme!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
tr: İlk önce resmini kaydetmek ister misin?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
tr: O resmi açamıyorum!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
tr: Tamam

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
tr: Kaydedilmiş hiç dosya yok!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
tr: Resmini şimdi yazdırayım mı?

en: Yes, print it!
tr: Evet, yazdır!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
tr: Resmin yazdırıldı!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
tr: Üzgünüm! Remin yazdırılamadı!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
tr: Henüz yazdıramazsın!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
tr: Bu resmi sileyim mi?

en: Yes, erase it!
tr: Evet, sil onu!

en: No, don’t erase it!
tr: Hayır, silme onu!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
tr: Sol fare tuşunu kullanmayı hatırlayın!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
tr: İstediğin resmi seç, sonra "Çal" seçeneğine tıkla

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
tr: Ses kapalı.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
tr: Ses kapalı değil.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
tr: Lütfen bekleyin...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
tr: Sil

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
tr: Slaytlar

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
tr: Geri

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
tr: Çal

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
tr: İleri

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
tr: Resmi sizin değişikliklerinizle değiştirelim mi?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
tr: Evet, eskisini yenile!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
tr: Hayır, yeni bir dosyaya kaydet

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
tr: İstediğin resmi seç, sonra "Aç" seçeneğine tıkla

en: Tux Paint
tr: Tux Boyama

en: Drawing program
tr: Çizim programı

en: A drawing program for children.
tr: Çocuklar için bir çizim programı

en: Color Shift
tr: Renk Kaydırma

en: Click to change the colors in your entire picture.
tr: Resminizdeki bütün renkleri değiştirmek için tıklayın.

en: Blind
tr: Kör

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
tr: Resminizin üzerine panjur çekmek için, resmin kenarına tıklayın. Panjuru açmak veya kapatmak için dik olarak hareket ettirin.

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Chalk
tr: Tebeşir

en: Drip
tr: Damla damla akıt

en: Blur
tr: Bulanıklaştır

en: Click to blur the entire image.
tr: Bütün resmi bulanıklaştırmak için tıkla.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
tr: Tuğlalar

en: Calligraphy
tr: Kaligrafi

en: Cartoon
tr: Karikatür

en: Confetti
tr: Konfeti

en: Click to throw confetti!
tr: Konfetiyi fırlatmak için tıklatın!

en: Distortion
tr: Bükülme

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
tr: Resminin bükülmesine sebep olmak istediğin yeri tıkla ve sürükle.

en: Emboss
tr: kabarık

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
tr: Resmi kabartmak için fareyi tıklatın ve sürükleyin.

en: Lighten
tr: Rengini aç

en: Darken
tr: Rengini koyulaştır

en: Click to lighten your entire picture.
tr: Resmin tamamını aydınlatmak için tıklayın

en: Click to darken your entire picture.
tr: Resmin tamamını koyulaştırmak için tıklayın.

en: Fisheye
tr: Balıkgözü

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
tr: Resminde balıkgözü efekti olmasını istediğin yere fareni tıklat.

en: Flower
tr: Çiçek

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
tr: Bir çiçek sapı çizmek için tıklayın ve sürükleyin. Çiçeği bitirmek için gitmesine izin ver.

en: Foam
tr: Köpük

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
tr: Köpüklü kabarcık ile kaplamak istediğin alana fareyi tıklat ve sürükle.

en: Fold
tr: Katla

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
tr: Bir arka plan rengi seçin ve sayfanın üzerinde köşe açmak için tıklayın.

en: Glass Tile
tr: Cam Çinisi

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
tr: Resminin üzerinde camlı tuğla koymak istediğin yere tıkla ve sürükle.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
tr: Bütün resmi camlı tuğla ile kaplamak için tıkla.

en: Grass
tr: Çim

en: Symmetric Left/Right
tr: Simetrik Sol/Sağ

en: Symmetric Up/Down
tr: Simetrik Yukarı/Aşağı

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
tr: Çiçek Dürbünü

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
tr: Resminin sağ ve sol karşılıklı kenarları iki fırçayla çizmek için fareyi tıkla ve sürükle.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
tr: Resminin aşağı ve yukarı karşılıklı kenarlarını iki fırçayla çizmek için fareyi tıkla ve sürükle.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
tr: Resmini simetrik iki fırçayla çizmek için fareyi tıkla ve sürükle (çiçek dürbünü).

en: Light
tr: Açık

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
tr: Resminde ışık ışını çizmek istediğin yere fareyi tıklat ve sürükle.

en: Metal Paint
tr: Metal Boya

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
tr: Metalik renkle boyamak istediğin yere tıkla ve fareyi sürükle.

en: Mirror
tr: Ayna

en: Flip
tr: Çevir

en: Click to make a mirror image.
tr: Bir ayna görüntüsü oluşturmak için tıkla.

en: Click to flip the picture upside-down.
tr: Resmi başaşağı çevirmek için tıkla.

en: Mosaic
tr: Mozaik

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
tr: Bütün resmine mozaik efekti eklemek için tıkla.

en: Square Mosaic
tr: Kare Mozaik

en: Hexagon Mosaic
tr: Sekizgen Mozaik

en: Irregular Mosaic
tr: Düzensiz Mozaik

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
tr: Bütün resmine karesel mozaik eklemek için tıkla.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
tr: Bütün resmine sekizgen mozaik eklemek için tıkla.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
tr: Bütün resmine düzensiz mozaik eklemek için tıklayın.

en: Negative
tr: Negatif

en: Click to turn your painting into its negative.
tr: Boyanı zıttına çevirmek için tıkla.

en: Noise
tr: Gürültü

en: Click to add noise to your entire picture.
tr: Resmin tamamına gürültü eklemek için tıklayın.

en: Perspective
tr: Perspektif

en: Zoom
tr: Zum

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
tr: Köşelere tıkla ve resmi ne tarafa doğru gerginleştirmek istiyorsanız oraya doğru sürükleyin.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
tr: Resmi büyütmek için fareyi yukarı doğru yada küçültmek için aşağıya doğru sürükleyin.

en: Puzzle
tr: Yapboz

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
tr: Resminizin yap-boz gibi olmasını istediğiniz yerine tıklayın.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
tr: Yap-boz u tam ekranda yapmak için tıkla.

en: Rails
tr: Demiryolu

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
tr: Resminizde tren rayı yapmak için fareyi tıklayın ve sürükleyin.

en: Rainbow
tr: Gökkuşağı

en: You can draw in rainbow colors!
tr: Gökkuşağı renklerinde çizebilirsin!

en: Rain
tr: Yağmur

en: Click to place a rain drop onto your picture.
tr: Resminizin üstünde yağmur damlası alanı yapmak için tıklayın.

en: Click to cover your picture with rain drops.
tr: Resminizi yağmur damlalarıyla kaplamak için tıklayın.

en: Real Rainbow
tr: Gerçek Gökkuşağı

en: ROYGBIV Rainbow
tr: ROYGBIV Gökkuşağı

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
tr: Gökkuşağını nereden başlatmak istiyorsanız oraya tıklayın, ve nerede bitirmek istiyorsanız oraya sürükleyin, ve gökkuşağı çizilmesine izin verin.

en: Ripples
tr: Dalgacık

en: Click to make ripples appear over your picture.
tr: Dalgaların resminizin üzerinde gözükmesi için tıklayın

en: Rosette
tr: Rozet

en: Click and start drawing your rosette.
tr: Tıkla ve rozetini çizmeye başla.

en: You can draw just like Picasso!
tr: Aynı Picasso gibi çiziyorsun!

en: Edges
tr: Kenarlar

en: Sharpen
tr: Keskinleştirmek

en: Silhouette
tr: Silüet

en: Click to trace edges in your entire picture.
tr: Reminizin bütün kenarlarına iz koymak için tıklayın.

en: Click to sharpen the entire picture.
tr: Bütün resmi keskinleştirmek için tıklayın.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
tr: Bütün resmi beyaz ve siyah silüetlerle kaplamak için tıklayın.

en: Shift
tr: Kaydırma

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
tr: Resmi kaydırmak için dareyi tıklayın ve tuvalin çevresi üzerinde sürükleyin.

en: Smudge
tr: Tütsüle

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
tr: Islak Boya

en: Snow Ball
tr: Kış Topu

en: Snow Flake
tr: Kış Pulu

en: Click to add snow balls to your picture.
tr: Resmine kar topu eklemek için tıkla.

en: Click to add snow flakes to your picture.
tr: Resmine Kış Pulu eklemek için tıkla.

en: String edges
tr: Karakter kenarları

en: String corner
tr: Karakter köşesi

en: String 'V'
tr: 'V' Karakteri

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
tr: Karakter sanatını çizmeye başlamak için tıklayın ve sürükleyin. Daha az veya daha fazla çizgiler çizmek için üst-alt sürükleyin, sola yada sağahareket ettirin daha büyük çukur için.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
tr: Dizi sanatından yapılmış ok çizmek için fareyi tıklat ve sürükle.

en: Draw string art arrows with free angles.
tr: Serbest açılarla yön tuşu karakterlei sanatını çizin.

en: Tint
tr: Tonla

en: Color & White
tr: Renk & Beyaz

en: Click to change the color of your entire picture.
tr: Bütün resminizin resmini değiştirmek için tıklayın.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
tr: Bütün resmi beyaza vesizin seçtiğiniz bir renge dönüştürmek için tıklayın.

en: Toothpaste
tr: Diş macunu

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
tr: Resminizin üzerine diş macunu fışkırtmak için fareyi tıklayın ve sürükleyin

en: Tornado
tr: Kasırga

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
tr: Resminizde kasırga yapmak istediğiniz yere tıklayın.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
tr: Resminizin televizyonun içindeymiş gibi gözükmesi istediğiniz yere tıklayın ve sürükleyin.

en: Click to make your picture look like it's on television.
tr: RBütün resmin televizyondaymış gibi olması için tıklayın.

en: Waves
tr: Dalgalar

en: Wavelets
tr: Dalgacık

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
tr: Resmi yatay dalgalı yapmak için tıklayın. Daha kısa dalgalar için yukarıya doğru tıklayın, daha uzun için aşağıya tıklayın, küçük dalga için sola tıklayın, uzun dalgalar için sağa tıklayın.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
tr: Resmi dikey dalgalı yapmak için tıklayın. Daha kısa dalgalar için yukarıya doğru tıklayın, daha uzun için aşağıya tıklayın, küçük dalga için sola tıklayın, uzun dalgalar için sağa tıklayın.
