tuxpaint - en to vec translation catalogue (238 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
vec: Nero!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
vec: Grijo scuro! Calcheduni i ghe dixe "grixo" o "gris".

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
vec: Grijo ciaro! Calcheduni i ghe dixe "grixo" o "gris".

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
vec: Bianco!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
vec: Roso!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
vec: Naranson!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
vec: Xaƚo!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
vec: Verde ciaro!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
vec: Verde scuro!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
vec: Axuro!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
vec: Blè! Calcheduni i ghe dixe "blu".

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
vec: Vioƚeto!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
vec: Porpora!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
vec: Ròxa!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
vec: Maron!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
vec: Rùxene! (Calcheduni i ghe dixe rùzen)

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
vec: "Beige"! (Bèž).

note: Congratulations #1
en: Great!
vec: Òro!

note: Congratulations #2
en: Cool!
vec: Fòrte!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
vec: Vanti cusita!

note: Congratulations #4
en: Good job!
vec: Bèl laoro!

note: Input Method: English mode
en: English
vec: Inglexe

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
vec: Tailandexe

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
vec: Cinexe tradisional

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
vec: Cuadrato

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
vec: Retàngoƚo

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
vec: Sercio

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
vec: Elise

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
vec: Triàngoƚo

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
vec: Pentàgono

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
vec: Otàgono

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
vec: Ronbo

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
vec: Un cuadrato el xé un retàngoƚo co' i lai conpagni

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
vec: Un retàngoƚo el gà cuatro ladi e cuatro àngoƚi in scuara

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
vec: Un sercio el xé na curva indove che tuti i ponti i xé a distansa conpagna da 'l sentro.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
vec: Na elise ƚa xé un sercio strucà.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
vec: Un triàngoƚo el gà trè lai.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
vec: Un pentàgono el gà sincue lai.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
vec: Un otàgono el gà òto lai conpagni.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
vec: Un ronbo el gà cuatro lai conpagni, e i lai opòsti i xé paralèli.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
vec: Inpreste

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
vec: Coƚori

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
vec: Penèi

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
vec: Gome

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
vec: Tinbri

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
vec: Forme

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
vec: Létare

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
vec: Mago

note: Freehand painting tool
en: Paint
vec: Pitura

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
vec: Tinbro

note: Line drawing tool
en: Lines
vec: Striche

note: Text tool
en: Text
vec: Tèsto

note: Label tool
en: Label
vec: Ticheta

note: Fill tool
en: Fill
vec: Inpenisi

note: Undo last action
en: Undo
vec: Indrìo

note: Redo undone action
en: Redo
vec: Vanti

note: Eraser tool
en: Eraser
vec: Goma

note: Start a new picture
en: New
vec: Novo

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
vec: Vèrxi

note: Save the current picture
en: Save
vec: Salva

note: Print the current picture
en: Print
vec: Stanpa

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
vec: Sòrti

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
vec: Desernisi un coƚor e na forma de penèƚo par piturar.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
vec: Desernisi na fegura da stanpar so 'l to dixegno.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
vec: Clica par scominsiar na stricada. Mòƚa par conpletarla.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
vec: Desernisi un stil de tèsto, Clica so 'l to dixegno e scominsia a scrìvar. Struca [Invìo] o [Tab] par conpletar.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
vec: Desernisi un efèto da doparar so 'l to dixegno!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
vec: Indrìo!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
vec: Vanti!

note: Eraser tool
en: Eraser!
vec: Goma!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
vec: Desernisi un coƚor o modèƚo par scominsiar a piturar.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
vec: Vèrxi...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
vec: Ƚa to imàxene ƚa xé stada salvada!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
vec: Drio stanpar...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
vec: Ciao!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
vec: Mòƚa el boton par conpletar ƚa strica.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
vec: Tien strucà par strucar ƚa forma.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
vec: Movi el mouse par voltar ƚa forma.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
vec: Va bon... Nemo vanti co' cuesto!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
vec: Vusto dabon nar fora?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
vec: Sì, a gò fenìo.

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
vec: Nò, méneme indrìo!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
vec: Se te và fora te perdarà el to dixegno! Vusto salvarlo?

en: Yes, save it!
vec: Sì, salvémoƚo!

en: No, don’t bother saving!
vec: Nò, no ocor salvarlo!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
vec: Salvémio prima el to dixegno?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
vec: No se pol vèrxar sto dixegno!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
vec: Va bon.

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
vec: No ghe xé files salvài!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
vec: Vusto stanpar el to dixegno dèso?

en: Yes, print it!
vec: Sì, stanpemo!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
vec: El to dixegno el xé stanpà!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
vec: No se pol stanpar el to dixegno!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
vec: No te pol gnancora stanpar!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
vec: Scanseƚar sto dixegno?

en: Yes, erase it!
vec: Sì, scanceƚemo!

en: No, don’t erase it!
vec: Nò, no stà scanseƚar!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
vec: Raméntete de doparar el boton drèto de 'l mouse!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
vec: Desernisi i dixegni che te vol, e 'pò clica "Mostra".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
vec: Sonòro destuà.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
vec: Sonòro inpisà.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
vec: Spèta 'n àtimo.

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
vec: Scansèƚa

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
vec: Sèrie

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
vec: Indrìo

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
vec: Mostra

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
vec: Invanti

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
vec: Sì

en: No
vec: Nò

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
vec: Sostituir el dixegno co' sti canbiamenti?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
vec: Sì, sostituisi el dixegno vècio!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
vec: Nò, salva un file niovo!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
vec: Desernisi el dixegno che te vol, e 'pò clica "Vèrxi".

en: Drawing program
vec: Programa de dixegno.

en: A drawing program for children.
vec: Un programa de dixegno par putèi.

en: Color Shift
vec: Variasion de coƚor

en: Click to change the colors in your entire picture.
vec: Clica par canbiar i coƚori de tuto el to dixegno.

en: Blind
vec: Coltrine

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
vec: Clica vèrso el bordo de 'l to dixegno par tirar na coltrina. Movi in perpendìcoƚo par vèrxar e sarar ƚe coltrine.

en: Blocks
vec: Blòchi

en: Chalk
vec: Gèso

en: Drip
vec: Giosa

en: Blur
vec: Desfanta

en: Click to blur the entire image.
vec: Clica par desfantar tuto el dixegno.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
vec: Cuarèƚi

en: Calligraphy
vec: Caƚigrafìa

en: Cartoon
vec: Carton

en: Confetti
vec: Coriàndoƚi

en: Click to throw confetti!
vec: Clica par semenar coriàndoƚi!

en: Distortion
vec: Distòrxi

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
vec: Clica e strasina par deformar el to dixegno

en: Emboss
vec: Sgionfa

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
vec: Clica e strasina par sgionfar i segni

en: Lighten
vec: Sčiarisi

en: Darken
vec: Scurisi

en: Click to lighten your entire picture.
vec: Clica par sčiarar tuto el dixegno

en: Click to darken your entire picture.
vec: Clica par scurir tuto el dixegno

en: Fisheye
vec: Òcio de pese

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
vec: Clica sora na parte de 'l dixegno par far un efèto "Òcio de pese"

en: Flower
vec: Fior

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
vec: Clica e strasina par dixegnar un fior. Mòƚa par fenir el dixegno.

en: Foam
vec: Bronbe

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
vec: Clica e strasina par inpenir na porsion co' brónboƚe de sčiuma.

en: Fold
vec: Piega

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
vec: Desernisi un coƚor de sfondro e clica par voltar el canton de ƚa pàxena.

en: Fretwork
vec: Traforo

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
vec: Clica par métar intorno a 'l to dixegno decorasion ripeteste.

en: Glass Tile
vec: Vereti

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
vec: Clica e strasina par coèrxar el dixegno de scajete de vero.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
vec: Clica par coèrxar tuto el dixegno co' scajete de vero.

en: Grass
vec: Èrba

en: Halftone
vec: Mèxo tòno

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
vec: Clica e strasina par trasformar el to dixegno in stanpa de xornal.

en: Symmetric Left/Right
vec: Simètrico Sanca/Drèta

en: Symmetric Up/Down
vec: Simètrico Sora/Soto

en: Pattern
vec: Decorasion ripetesta

en: Tiles
vec: Teserine

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
vec: Calèido

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
vec: Clica e strasina el mouse par dixegnar co' do penèƚi simètrichi a drèta e sanca de 'l to dixegno.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
vec: Clica e strasina el mouse par dixegnar co' do penèƚi simètrichisora e soto de 'l to dixegno.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
vec: Clica e strasina pardixegnar un motivo de decorasion so'l dixegno.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
vec: Clica e strasina par dixegnar co' speneƚade simètriche

en: Light
vec: Luxe

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
vec: Clica e strasina par far na coa de luxe so 'l to dixegno

en: Metal Paint
vec: Mètal

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
vec: Clica e strasina par dixegnar co' un coƚor metaƚixà.

en: Mirror
vec: Spècio

en: Flip
vec: Rabalta

en: Click to make a mirror image.
vec: Clica par far na porsion in spècio.

en: Click to flip the picture upside-down.
vec: Clica par rabaltar el dixegno sotosora.

en: Mosaic
vec: Moxàico

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
vec: Clica par xontar un efèto moxàico so tuto el to dixegno.

en: Square Mosaic
vec: M-Cuadri

en: Hexagon Mosaic
vec: M-Exàgoni

en: Irregular Mosaic
vec: M-Iregoƚar

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
vec: Clica par xontar moxàico cuadrato so tuto el to dixegno.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
vec: Clica par xontar moxàico exagonal so tuto el to dixegno.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
vec: Clica par xontar moxàico iregoƚar so tuto el to dixegno.

en: Negative
vec: Negadivo

en: Click to turn your painting into its negative.
vec: Clica par far tuto el to dixegno in negadivo.

en: Noise
vec: Desturbo

en: Click to add noise to your entire picture.
vec: Clica e strasina par xontar desturbo so tuto el to dixegno.

en: Perspective
vec: Prospetiva

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
vec: Clica i cantoni e strasina vèrso indove che te vol strucar ƚa prospetiva

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
vec: Clica e trasina in suxo par sgrandar o in xoxo par redùxer.

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
vec: Clica ƚa parte indove che te vol un puzzle.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
vec: Clica par far un puzzle in schèrmo intièro.

en: Rails
vec: Sine

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
vec: Clica e strasina par dixegnar sine de i trèni so 'l to dixegno.

en: Rainbow
vec: Arcunbè

en: You can draw in rainbow colors!
vec: Te pol dixegnar a coƚori de arcovèrxene.

en: Rain
vec: Piova

en: Click to place a rain drop onto your picture.
vec: Clica par semenar na giosa de piova so'l to dixegno.

en: Click to cover your picture with rain drops.
vec: Clica par coèrxar el to dixegno co' giose de piova.

en: Real Rainbow
vec: Prisma

en: ROYGBIV Rainbow
vec: I sète coƚori de 'l arcovèrxene.

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
vec: Clica indove che te vol che scominsie el to arcovèrxene, strasina indove che te vol che 'l fenisa, e mòƚa par dixegnar.

en: Ripples
vec: Grespe

en: Click to make ripples appear over your picture.
vec: Clica par inpenir el to dixegno de grespe.

en: Rosette
vec: Cocarda

en: Click and start drawing your rosette.
vec: Clica e dixegna ƚa to cocarda.

en: You can draw just like Picasso!
vec: Te pol peturar cofà Picasso!

en: Edges
vec: Bordi

en: Sharpen
vec: Gusa

en: Silhouette
vec: Sàgoma

en: Click to trace edges in your entire picture.
vec: Clica par trasar i bordi de tuto el to dixegno

en: Click to sharpen the entire picture.
vec: Clica par gusar tuto el to dixegno

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
vec: Clica par canbiar in sàgoma bianco-negro tuto el to dixegno

en: Shift
vec: Sbrisa

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
vec: Clica par far sbrisar el to dixegno sora al fòjo.

en: Smudge
vec: Paciuca

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
vec: Pitura fresca

en: Snow Ball
vec: Baƚa de neve

en: Snow Flake
vec: Fiòco de neve

en: Click to add snow balls to your picture.
vec: Clica par xontar baƚe de neve so 'l to dixegno.

en: Click to add snow flakes to your picture.
vec: Clica par xontar fiòchi de neve so 'l to dixegno.

en: String edges
vec: Bordo stringa

en: String corner
vec: Canton stringa

en: String 'V'
vec: "V" de ƚa stringa

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
vec: Clica e strasina par dixegnar a teƚarine de stringa. Strasina suxo-xoxo par far pì o manco stringhe, drèta-sanca par far el buxo pì grando.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
vec: Clica e strasina par far frece fate de teƚarine de stringa.

en: Draw string art arrows with free angles.
vec: Dixegna frece de teƚarine de stringa a cantoni ƚìbari.

en: Tint
vec: Tinta

en: Color & White
vec: Coƚor e bianco

en: Click to change the color of your entire picture.
vec: Clica par canbiar el coƚor de tuto el to dixegno.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
vec: Clica par canbiar tuto el dixegno in bianco e un coƚor che te piaxe.

en: Toothpaste
vec: Dentifricio.

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
vec: Clica e strasina par strucar dentifricio so 'l to dixegno.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
vec: Clica e strasina par dixegnar na bisaboa so 'l to dixegno

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
vec: Clica e strasina par canbiar parte de 'l to dixegno cofà el fuse in tivixion.

en: Click to make your picture look like it's on television.
vec: Clica par canbiar tuto el to dixegno cofà el fuse in tivixion.

en: Waves
vec: Onde

en: Wavelets
vec: Pieghe

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
vec: Clica par far el to dixegno a onde orixontaƚi. Clica darente el bordo insima par onde pì base, darente el bordo in baso par onde pì alte, sanca par onde pì base, drèta par onde pì alte.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
vec: Clica par far el to dixegno a onde vericaƚi. Clica darente el bordo insima par onde pì base, darente el bordo in baso par onde pì alte, sanca par onde pì base, drèta par onde pì alte.

en: Xor Colors
vec: Coƚori a escluxion

en: Click and drag to draw a XOR effect
vec: Clica e strasina par dixegnar un efèto a escluxion de coƚor.

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
vec: Clica par dixegnar un efèto de coƚor a escluxion so tuto el to dixegno.
