tuxpaint-0.9.21 - en to vi translation catalogue (237 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
vi: Đen !

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
vi: Xám tối !

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
vi: Xám nhạt !

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
vi: Trắng !

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
vi: Đỏ !

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
vi: Cam !

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
vi: Vàng !

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
vi: Xanh lá mạ !

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
vi: Xanh lá cây thẫm !

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
vi: Xanh da trời !

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
vi: Xanh dương !

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
vi: Hoa oải hương !

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
vi: Tím !

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
vi: Hồng !

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
vi: Nâu !

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
vi: Vỏ dà !

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
vi: Be !

note: First, the blacklist. We list font families that can crash Tux Paint via bugs in the SDL_ttf library. We also test fonts to be sure that they have both uppercase and lowercase letters. Note that we do not test for "Aa", because it is OK if uppercase and lowercase are the same (but not nice -- such f
en: qx
vi: qxàảãáạăằẳẵắặâầẩẫấậèẻẽéẹêềểễếệìỉĩíịòỏõóọôồổỗốộùủũúụưừửữứựơờởỡớợỳỷỹýỵđ₫

en: QX
vi: QXÀẢÃÁẠĂẰẲẴẮẶÂẦẨẪẤẬÈẺẼÉẸÊỀỂỄẾỆÌỈĨÍỊÒỎÕÓỌÔỒỔỖỐỘÙỦŨÚỤƯỪỬỮỨỰƠỜỞỠỚỢỲỶỸÝỴĐ

note: TODO: weight specification Now we score fonts to ensure that the best ones will be placed at the top of the list. The user will see them first. This sorting is especially important for users who have scroll buttons disabled. Translators should do whatever is needed to put crummy fonts last. distinct
en: oO
vi: oOơƠôÔồổỗốộuUưƯaAăĂâÂâeEêÊyYỵỴdDđĐ₫

note: common punctuation (e.g., '?', '!', '.', ',', etc.)
en: ,.?!
vi: ,.?!«»

note: distinct circle-like characters (e.g., 'O' (capital oh) vs. '0' (zero))
en: O0
vi: O0oôơ

note: distinct line-like characters (e.g., 'l' (lowercase elle) vs. '1' (one) vs. 'I' (capital aye))
en: 1Il|
vi: 1Il|ìỉĩíị

en: <1>spare-1a
vi: <1>phụ_tùng-1a

en: <1>spare-1b
vi: <1>phụ_tùng-1b

en: <9>spare-9a
vi: <9>phụ_tùng-9a

en: <9>spare-9b
vi: <9>phụ_tùng-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
vi: Hay quá !

note: Congratulations #2
en: Cool!
vi: Tuyệt diệu !

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
vi: Cứ vẽ đẹp !

note: Congratulations #4
en: Good job!
vi: Tốt rồi !

note: Input Method: English mode
en: English
vi: Tiếng Anh

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
vi: Tiếng Thái

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
vi: Tiếng Trung ở Đài Loan

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
vi: Vuông

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
vi: Chữ nhật

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
vi: Tròn

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
vi: Bầu dục

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
vi: Tam giác

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
vi: Ngữ giác

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
vi: Bát giác

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
vi: Thoi

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
vi: Hình vuông là hình chữ nhật có bốn cạnh trùng nhau.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
vi: Hình chữ nhật có bốn cạnh và bốn góc vuông.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
vi: Hình tròn là một đường cong có mọi điểm cùng một cách tâm vòng.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
vi: Hình bầu dục là hình quả trứng.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
vi: Hình tam giác có ba cạnh.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
vi: Hình ngữ giác có năm cạnh.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
vi: Hình bát giác có tám canh trùng.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
vi: Hình thoi có bốn cạnh trùng nhau, mỗi cặp cạnh đối diện cũng là song song.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
vi: Công cụ

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
vi: Màu

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
vi: Chổi

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
vi: Xoá

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
vi: Dấu

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
vi: Hình

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
vi: Chữ

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
vi: Ma thuật

note: Freehand painting tool
en: Paint
vi: Sơn

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
vi: Dấu

note: Line drawing tool
en: Lines
vi: Đường

note: Text tool
en: Text
vi: Văn bản

note: Label tool
en: Label
vi: Nhãn

note: Fill tool
en: Fill
vi: Tô đầy

note: Undo last action
en: Undo
vi: Hoàn tác

note: Redo undone action
en: Redo
vi: Làm lại

note: Eraser tool
en: Eraser
vi: Xoá

note: Start a new picture
en: New
vi: Mới

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
vi: Mở

note: Save the current picture
en: Save
vi: Lưu

note: Print the current picture
en: Print
vi: In

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
vi: Thoát

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
vi: Chọn một màu và một kiểu chổi để vẽ.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
vi: Chọn một hình ảnh để đánh dấu vòng quanh bản vẽ của cháu.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
vi: Ấn nút chuột để bắt đầu vẽ một đường thẳng. Nhả nút chuột để vẽ nốt.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
vi: Hãy chọn một kiểu dáng văn bản. Ấn chuột vào bản vẽ, sau đó cháu có thể gõ chữ. Bấm phím [Enter] hay [Tab] để kết thúc gõ đoạn văn.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
vi: Chọn một phép ma thuật để dùng với bản vẽ.

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
vi: Hoàn tác !

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
vi: Làm lại !

note: Eraser tool
en: Eraser!
vi: Xoá !

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
vi: Hãy chọn một màu hay hình ảnh để bắt đầu một bản vẽ mới.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
vi: Mở...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
vi: Ảnh của cháu đã được lưu!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
vi: Dang in...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
vi: Tạm biệt !

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
vi: Buông nút chuột để vẽ xong đường.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
vi: Ấn giữ nút chuột để kéo giãn hình.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
vi: Di chuyển chuột để xoay hình. Nhấn vào để vẽ nó.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
vi: Vậy... Hãy cứ vẽ ở đây !

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
vi: Cháu có thực sư muốn thoát không?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
vi: Rồi thì có !

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
vi: Chưa, lùi lại đi.

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
vi: Nếu thoát thì ảnh của cháu bị mất ! Có lưu không?

en: Yes, save it!
vi: Lưu đi.

en: No, don’t bother saving!
vi: Không lưu.

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
vi: Trước tiên nên lưu hình ảnh này ?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
vi: Không mở được ảnh đó !

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
vi: Không có tập tin nào được lưu.

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
vi: In ấn hình ảnh này ngày bây giờ ?

en: Yes, print it!
vi: In đi.

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
vi: Ảnh của cháu đã được in ra !

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
vi: Tiếc là không thể in ấn hình ảnh này.

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
vi: Cháu chưa có thể in !

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
vi: Xoá ảnh này ?

en: Yes, erase it!
vi: Xoá đi.

en: No, don’t erase it!
vi: Không xoá.

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
vi: Hãy nhớ để dùng cái nút bên trái trên con chuột.

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
vi: Chọn những hình ảnh đã muốn, sau đó bấm nút « Chạy ».

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
vi: Âm câm.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
vi: Âm bỏ cấm.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
vi: Hãy đợi...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
vi: Xoá

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
vi: Ảnh chiếu

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
vi: Lùi

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
vi: Chạy

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
vi: Tiếp

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
vi: Thay hình ảnh bằng các thay đổi của cháu không?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
vi: Thay thế cái cũ !

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
vi: Không, lưu một tập tin mới.

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
vi: Chọn hình ảnh mà cháu muốn, sau đó bấm nút « Mở ».

en: Tux Paint
vi: Tux Sơn

en: Drawing program
vi: Chương trình vẽ

en: A drawing program for children.
vi: Một chương trình vẽ cho đứa bé.

en: Color Shift
vi: Dịch Màu

en: Click to change the colors in your entire picture.
vi: Ấn chuột để thay đổi màu sắc trong toàn bộ hình ảnh.

en: Blind
vi: Mành

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
vi: Ấn chuột gần cạnh của hình ảnh để kéo cái mành qua nó. Di chuyển vuông gốc để mở hay đóng cái mành.

en: Blocks
vi: Khối

en: Chalk
vi: Phấn

en: Drip
vi: Nhỏ giọt

en: Blur
vi: Mờ

en: Click to blur the entire image.
vi: Ấn để làm mờ toàn bộ hình ảnh.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
vi: Gạch

en: Calligraphy
vi: Chữ viết đẹp

en: Cartoon
vi: Hoạt hình

en: Confetti
vi: Hoa giấy

en: Click to throw confetti!
vi: Ấn để ném hoa giấy !

en: Distortion
vi: Méo mó

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
vi: Ấn và kéo chuột để méo mó hình ảnh.

en: Emboss
vi: Làm nổi

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
vi: Ấn và kéo chuột để làm nổi hình ảnh.

en: Lighten
vi: Nhạt hơn

en: Darken
vi: Tối hơn

en: Click to lighten your entire picture.
vi: Ấn để làm nhạt hơn toàn bộ hình ảnh.

en: Click to darken your entire picture.
vi: Ấn để làm tối hơn toàn bộ hình ảnh.

en: Fisheye
vi: Mắt cá

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
vi: Nhấn vào phần của hình ảnh để tạo một hiệu ứng mắt cá.

en: Flower
vi: Hoa

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
vi: Ấn và kéo để vẽ một cuống hoa. Buông chuột để tạo một hoa hoàn toàn.

en: Foam
vi: Bợt

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
vi: Ấn và kéo chuột để trải ra một vùng dùng bong bóng sùi bọt.

en: Fold
vi: Gấp

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
vi: Chọn một màu nền, sau đó ấn chuột để gấp góc của trang.

en: Glass Tile
vi: Gạch thủy tinh

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
vi: Ấn và kéo chuột để lát gạch thủy tinh trên hình ảnh.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
vi: Nhấn vào để trải ra toàn bộ hình ảnh dùng gạch thủy tinh.

en: Grass
vi: Cỏ

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
vi: Kính vạn hoa

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
vi: Ấn và kéo chuột để vẽ bằng các bút đối xứng (kinh vạn hoa).

en: Light
vi: Ánh sáng

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
vi: Ấn và kéo để vẽ một tia ánh sáng trên hình ảnh.

en: Metal Paint
vi: Sơn kim

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
vi: Ấn và kéo chuột để sơn bằng một màu kim loại.

en: Mirror
vi: Gương

en: Flip
vi: Lật

en: Click to make a mirror image.
vi: Ấn để tạo một hình phản chiếu.

en: Click to flip the picture upside-down.
vi: Ấn để quay hình lộn ngược.

en: Mosaic
vi: Khảm

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
vi: Nhấn vào để thêm một hiệu ứng khảm vào toàn bộ hình ảnh.

en: Square Mosaic
vi: Khảm vuông

en: Hexagon Mosaic
vi: Khảm lục giác

en: Irregular Mosaic
vi: Khảm không đều

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
vi: Nhấn vào để thêm một mẫu khảm hình vuông vào toàn bộ hình ảnh.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
vi:  Nhấn vào để thêm một mẫu khảm hình sáu cạnh vào toàn bộ hình ảnh.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
vi: Nhấn vào để thêm một mẫu khảm thất thường vào toàn bộ hình ảnh.

en: Negative
vi: Âm

en: Click to turn your painting into its negative.
vi: Nhấn vào để chuyển đổi bức sơn sang bản âm.

en: Noise
vi: Nhiễu

en: Click to add noise to your entire picture.
vi: Nhấn vào để tăng nhiễu trên toàn bộ hình ảnh.

en: Perspective
vi: Phối cảnh

en: Zoom
vi: Thu/Phóng

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
vi: Nhấn vào góc và kéo để kéo giản hình ảnh ở nơi đó.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
vi: Nhấn vào và kéo lên để phóng to, hoặc kéo xuống để thu nhỏ hình ảnh.

en: Puzzle
vi: Hình ghép

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
vi: Nhấn vào phần của hình ảnh ở đó cháu muốn thấy hình ghép.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
vi: Nhấn vào để tạo hình ghép ở chế độ toàn màn hình.

en: Rails
vi: Xe lửa

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
vi: Nhấn vào và kéo để vẽ đường xe lửa trên hình ảnh.

en: Rainbow
vi: Cầu vồng

en: You can draw in rainbow colors!
vi: Cháu có thể vẽ bằng các màu cầu vồng!

en: Rain
vi: Mưa

en: Click to place a rain drop onto your picture.
vi: Nhấn vào để đặt một giọt mưa vào hình ảnh.

en: Click to cover your picture with rain drops.
vi: Nhấn vào để trải ra hình ảnh dùng giọt mưa.

en: Real Rainbow
vi: Cầu vồng thật

en: ROYGBIV Rainbow
vi: Cầu vồng theo phổ

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
vi: Nhấn vào vị trí cần bắt đầu cầu vồng, kéo đến vị trí kết thúc, sau đó buông nút để vẽ một cầu vồng.

en: Ripples
vi: Gợn

en: Click to make ripples appear over your picture.
vi: Nhấn vào để làm cho gợn sóng xuất hiện trên hình ảnh.

en: Rosette
vi: Hoa thị

en: Click and start drawing your rosette.
vi: Nhấn vào để bắt đầu vẽ một hình hoa thị.

en: You can draw just like Picasso!
vi: Ở đây thì cháu có thể vẽ đúng như Picasso !

en: Edges
vi: Cạnh

en: Sharpen
vi: Sắc hơn

en: Silhouette
vi: Hình bóng

en: Click to trace edges in your entire picture.
vi: Nhấn vào để đồ lại cạnh trên toàn bộ hình ảnh.

en: Click to sharpen the entire picture.
vi: Nhấn vào để mài sắc toàn bộ hình ảnh.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
vi: Nhấn vào để chuyển đổi toàn bộ hình ảnh sang một hình bóng đen trắng.

en: Shift
vi: Dịch

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
vi: Ấn và kéo để dịch hình ảnh chung quanh vùng vẽ.

en: Smudge
vi: Nhoè

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
vi: Sơn ướt

en: Snow Ball
vi: Hòn tuyết

en: Snow Flake
vi: Bông tuyết

en: Click to add snow balls to your picture.
vi: Nhấn vào để thêm các hòn tuyết vào hình ảnh.

en: Click to add snow flakes to your picture.
vi: Nhấn vào để thêm các bông tuyết vào hình ảnh.

en: String edges
vi: Cạnh dây

en: String corner
vi: Góc dây

en: String 'V'
vi: V dây

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
vi: Ấn và kéo chuột để vẽ theo kiểu dây. Kéo từ trên xuống dưới để vẽ nhiều hoặc ít đường hơn, kéo từ trái qua phải để tạo một hố lớn hơn.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
vi: Ấn và kéo chuột để vẽ mũi tên kiểu dây.

en: Draw string art arrows with free angles.
vi: Vẽ mũi tên kiểu dây với góc tự do.

en: Tint
vi: Nhuốm

en: Color & White
vi: Màu sắc và Trắng

en: Click to change the color of your entire picture.
vi: Nhấn vào để thay đổi màu của toàn bộ hình ảnh.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
vi: Nhấn vào để chuyển đổi toàn bộ hình ảnh sang màu trắng và một màu được chọn.

en: Toothpaste
vi: Kem đánh răng

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
vi: Ấn và kéo chuột để làm kem đánh răng vọt ra trên hình ảnh.

en: Tornado
vi: Bão táp

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
vi: Ấn và kéo chuột để vẽ một cái phễu  bão táp trên hình ảnh.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
vi: Ấn và kéo chuột để làm cho phần của bức ảnh hình như trên TV.

en: Click to make your picture look like it's on television.
vi: Nhấn vào để làm cho bức ảnh hình như trên TV.

en: Waves
vi: Sóng

en: Wavelets
vi: Sóng gợn

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
vi: Nhấn vào để làm cho hình ảnh có sáng theo chiều ngang. Ấn chuột gần đầu để tạo sóng ngắn hơn, gần dưới cho sóng cao hơn, gần bên trái cho sóng nhỏ, và gần bên phải cho sóng dài.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
vi: Nhấn vào để làm cho hình ảnh có sáng theo chiều dọc. Ấn chuột gần đầu để tạo sóng ngắn hơn, gần dưới cho sóng cao hơn, gần bên trái cho sóng nhỏ, và gần bên phải cho sóng dài.
