tuxpaint 0.9.17 - en to wa translation catalogue (121 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
wa: Noer!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
wa: Gris foncé!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
wa: Gris clair!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
wa: Blanc!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
wa: Rodje!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
wa: Orandje!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
wa: Djaene!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
wa: Vete clair!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
wa: Vete foncé!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
wa: Bleu cir!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
wa: Bleu!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
wa: Måve såvaedje pilé!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
wa: Poûrpe!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
wa: Rôze!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
wa: Brun!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
wa: Bedje!

note: First, the blacklist. We list font families that can crash Tux Paint via bugs in the SDL_ttf library. We also test fonts to be sure that they have both uppercase and lowercase letters. Note that we do not test for "Aa", because it is OK if uppercase and lowercase are the same (but not nice -- such f
en: qx
wa: åçî

en: QX
wa: ÅÇÎ

note: Congratulations #1
en: Great!
wa: Clapant!

note: Congratulations #2
en: Cool!
wa: Oufti k' c' est bea!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
wa: Continouwez insi!

note: Congratulations #4
en: Good job!
wa: Bravo nosse pitit!

note: Input Method: English mode
en: English
wa: Inglès

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
wa: Hangeul

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
wa: Cwåré

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
wa: Rectangue

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
wa: Ceke

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
wa: Elipe

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
wa: Triyangue

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
wa: Pentagone

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
wa: Lozindje

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
wa: On cwåré c' est on rectangue avou les cwate costés ewals.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
wa: On rectangue a cwate costés eyet cwate droetès inglêyes.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
wa: Ene elipe c' est èn aplati ceke.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
wa: On triyangue a troes costés.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
wa: On pentagone a cénk costés.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
wa: On lozindje a cwate costés ewals eyet les costés opôzés sont paraleles.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
wa: Usteyes

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
wa: Coleurs

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
wa: Pinceas

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
wa: Gomes

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
wa: Tampons

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
wa: Foûmes

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
wa: Letes

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
wa: Madjike

note: Freehand painting tool
en: Paint
wa: Ponde

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
wa: Tampon

note: Line drawing tool
en: Lines
wa: Royes

note: Text tool
en: Text
wa: Tecse

note: Fill tool
en: Fill
wa: Rimpli

note: Undo last action
en: Undo
wa: Disfé

note: Redo undone action
en: Redo
wa: Rifé

note: Eraser tool
en: Eraser
wa: Gome

note: Start a new picture
en: New
wa: Novea

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
wa: Drovi

note: Save the current picture
en: Save
wa: Schaper

note: Print the current picture
en: Print
wa: Imprimer

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
wa: Cwiter

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
wa: Tchoezixhoz ene coleur ey on pincea et s' kimincîz a dessiner avou.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
wa: Tchoezixhoz ene imådje po-z eployî come tampon.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
wa: Clitchîz po cmincî a fé ene roye. Wårdez l' boton tchôkî, alez la ki l' roye doet fini, et s' låtchîz l' boton.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
wa: Tchoezixhoz èn efet madjike a-z apliker å dessin da vosse!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
wa: Disfé!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
wa: Rifé!

note: Eraser tool
en: Eraser!
wa: Disfacer!

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
wa: Drovi...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
wa: Voste imådje a stî schapêye!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
wa: Dj' imprime...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
wa: A rvey!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
wa: Wårdez l' boton tchôkî, alez la ki l' roye doet fini, et s' låtchîz l' boton po fini l' roye.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
wa: Wårdez l' boton tchôkî po candjî l' grandeu.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
wa: Bodjîz l' sori po fé tourner l' foûme. Clitchîz pol dessiner po do bon.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
wa: D' acoird... continouwans a dessiner dabôrd!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
wa: Voloz vs moussî foû po do bon?

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
wa: Neni, rivnans en erî!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
wa: Si vos cwitez l' programe vos piedroz l' imådje! El schaper?

en: Yes, save it!
wa: Oyi, el schaper!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
wa: Schaper d' aprume voste imådje?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
wa: Dji n' sai drovi ciste imådje la!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
wa: 'l est bon

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
wa: I gn a nou fitchî di schapé!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
wa: Imprimer voste imådje?

en: Yes, print it!
wa: Oyi, l' imprimer!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
wa: Voste imådje a stî imprimêye!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
wa: Vos n' poloz nén co imprimer!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
wa: Disfacer ciste imådje chal?

en: Yes, erase it!
wa: Oyi, el disfacer!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
wa: Èn rovyîz nén d' eployî l' boton d' hintche del sori!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
wa: Tchoezixhoz l' imådje ki vos vloz, poy clitchîz so «Djouwer».

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
wa: Tårdjîz ene miete s' i vs plait...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
wa: Disfacer

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
wa: Diyas

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
wa: En erî

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
wa: Djouwer

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
wa: Shuvant

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
wa: Oyi

en: No
wa: Neni

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
wa: Replaecî l' imådje avou vos candjmints?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
wa: Oyi, replaecî l' vî!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
wa: Neni, schaper en on novea fitchî

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
wa: Tchoezixhoz l' imådje ki vos vloz, poy clitchîz so «Drovi».

en: Drawing program
wa: Programe di dessinaedje

en: A drawing program for children.
wa: On programe di dessinaedje po ls efants.

en: Blocks
wa: Cwårés

en: Chalk
wa: Croye

en: Drip
wa: Gotes

en: Blur
wa: Adoûci

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
wa: Brikes

en: Cartoon
wa: B.D.

en: Lighten
wa: Aclairi

en: Darken
wa: Noeri

en: Grass
wa: Yebe

en: Mirror
wa: Muroe

en: Flip
wa: Cou dzeu

en: Click to make a mirror image.
wa: Clitchîz po mete l' imådje come dins on muroe.

en: Click to flip the picture upside-down.
wa: Clitchîz po rtourner l' imådje cou å hôt.

en: Negative
wa: Negatif

en: Rainbow
wa: Airdiè

en: You can draw in rainbow colors!
wa: Vos ploz dessiner avou les coleurs di l' airdiè!

en: Smudge
wa: Dåborer

en: Tint
wa: Tinte
