tuxpaint - en to wo_SN translation catalogue (246 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
wo_SN: Ñuul!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
wo_SN: Doomutal bu lëndëm! Ñen ñi “doomutal bu fonse“ leñ kay tude.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
wo_SN: Doomutal bu xëc wex! Ñen ñi “doomutal bu kaler“ leñ kay tude.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
wo_SN: Weex!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
wo_SN: Xonq!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
wo_SN: Orans!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
wo_SN: Mboq!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
wo_SN: Wert!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
wo_SN: Wert bu dër!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
wo_SN: Bulo baxa!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
wo_SN: Bulo!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
wo_SN: Lawand!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
wo_SN: Purp!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
wo_SN: Ros!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
wo_SN: Sokola!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
wo_SN: tanne!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
wo_SN: Xaal!

en: <1>spare-1a
wo_SN: <1>wutu-1a

en: <1>spare-1b
wo_SN: <1>wutu-1b

en: <9>spare-9a
wo_SN: <9>wutu-9a

en: <9>spare-9b
wo_SN: <9>wutu-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
wo_SN: Jarama !

note: Congratulations #2
en: Cool!
wo_SN: Jaraw lak !

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
wo_SN: Gorgorlul !

note: Congratulations #4
en: Good job!
wo_SN: Sa ligeey rafet na !

note: Input Method: English mode
en: English
wo_SN: Angale

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
wo_SN: Xiragana

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
wo_SN: Angul

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
wo_SN: Laaku taylande

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
wo_SN: Kare

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
wo_SN: Ñennt koñ

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
wo_SN: Wërngël

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
wo_SN: Wërngël bu am melo neen

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
wo_SN: Ñennt koñ

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
wo_SN: Juro mi koñ

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
wo_SN: Ap juromi ñet koñ

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
wo_SN: Losanse

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
wo_SN: Kare ap ñennt koñ bu am ñennt wet yu tolo la.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
wo_SN: Ñennt koñ dafa am ñennt wet ak ñennt koñ yu jub.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
wo_SN: Ap wërngël ap rëd bu wër la bu am benn tomb si digg bi te yenen tomb yu ko wër yep a tolo si mome.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
wo_SN: Elipse ap wërngël bu ñu xëëc la.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
wo_SN: Ñet koñ ñet wet la am.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
wo_SN: Juroom koñ juroomi wet la am.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
wo_SN: Juroomi ñet koñ juroomi ñet wet yu yeem la am.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
wo_SN: Losanse Ñent wet yu wem la am, ak tamit wet yu jakarlo yi ño bok yoon.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
wo_SN: Juntu kay yi

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
wo_SN: Kulor yi

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
wo_SN: Natalu kay yi

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
wo_SN: Gome

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
wo_SN: Tampoŋ yi

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
wo_SN: Melokann yi

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
wo_SN: Kadu yi

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
wo_SN: Yeeme

note: Freehand painting tool
en: Paint
wo_SN: Pentur

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
wo_SN: Tampoŋ

note: Line drawing tool
en: Lines
wo_SN: Rëd

note: Text tool
en: Text
wo_SN: Bataxal

note: Label tool
en: Label
wo_SN: Etiket

note: Fill tool
en: Fill
wo_SN: Feesal

note: Undo last action
en: Undo
wo_SN: Dindi

note: Redo undone action
en: Redo
wo_SN: Defarat

note: Eraser tool
en: Eraser
wo_SN: Gome

note: Start a new picture
en: New
wo_SN: Bees

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
wo_SN: Ubbi

note: Save the current picture
en: Save
wo_SN: Deñc

note: Print the current picture
en: Print
wo_SN: Soti

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
wo_SN: Tëj

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
wo_SN: Tanal benn kulor ak benn natalu kay ngir defar natal.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
wo_SN: Tanal benn natal bu ngay yok ci sa natal.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
wo_SN: Bëssëll ngir rëd. Demal ngir motali ko.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
wo_SN: Tanal ap mbindin. Bëssël ci sa naatal bi te mën nga door mbind mi. Bëssël ci [Entrée] wala ci [Tab] ngir motali mbind mi.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
wo_SN: Tanal lu yeeme ngir sopi sa natal!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
wo_SN: Bayi ko!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
wo_SN: Defate ko!

note: Eraser tool
en: Eraser!
wo_SN: Dindi!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
wo_SN: Tanal benn kulor wala benn naatal bu ñuy dore naatal bu bess.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
wo_SN: Ubbi...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
wo_SN: Deñc nañu sa natal!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
wo_SN: Sotilu...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
wo_SN: Ba Benen!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
wo_SN: Bul bayi butoŋ bi ngir motali sa rëd bi.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
wo_SN: Bul bayi butoŋ bi ngir xëc melo bi.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
wo_SN: Yengalal jinax bi ngir wëlbati melo bi. Bëssël ngir rëd.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
wo_SN: Baxna! leeggi ñu rëdë suñu natal!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
wo_SN: Da nga bëgg bayi?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
wo_SN: Waaw, def na ko!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
wo_SN: Deedeet, ñu delu ci!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
wo_SN: Soy bayi, di ñak sa naatal! Ñu deñc ko?

en: Yes, save it!
wo_SN: Waaw, ñu deñc ko!

en: No, don’t bother saving!
wo_SN: Deet, jarul sakanal!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
wo_SN: Da ngay deñc lu sa natal ba pare?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
wo_SN: Mënuñu ubbi natal bi!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
wo_SN: Deegë na

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
wo_SN: Amul fisie buñ fi mana deñc!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
wo_SN: Sotilu leeggi natal bi?

en: Yes, print it!
wo_SN: Waaw,ñu sotilu ko!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
wo_SN: Sotilu nañu sa natal!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
wo_SN: Jëgëli! Mënuñu sotilu sa naatal bi!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
wo_SN: Mënogoko sotilu leeggi!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
wo_SN: Ñu dindi natal bi?

en: Yes, erase it!
wo_SN: Waaw, dindi ko !

en: No, don’t erase it!
wo_SN: Deedeet, buko dindi!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
wo_SN: Bul fate jëffandiku ciammoñu butoŋ jinax bi !

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
wo_SN: Tanal naatal yu la nex , te nga bëss ci “Ñu dor“.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
wo_SN: Son bu ñu dag

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
wo_SN: son bu suffe

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
wo_SN: Balma te xar...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
wo_SN: Dindil

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
wo_SN: Japo

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
wo_SN: Dellu

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
wo_SN: Ñu dor

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
wo_SN: Li ci topp

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
wo_SN: Waaw

en: No
wo_SN: Deedeet

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
wo_SN: Ñu deñca tal natal bi ak sopitem yi ?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
wo_SN: Waaw, ñu sopi bu magat bi !

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
wo_SN: Deedeet, natal bu bees la !

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
wo_SN: Tannal naatal yu la nex, te nga bëss ci “Ubbi“.

en: Drawing program
wo_SN: Lëlu natal

en: A drawing program for children.
wo_SN: Lël lu natal yu ñu jagglel guneyi.

en: Color Shift
wo_SN: Kulor bu mag

en: Click to change the colors in your entire picture.
wo_SN: Bëssël ngir sopi sa kuloru naatal bi yep.

en: Blind
wo_SN: gumba

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
wo_SN: Bëssël ci sa catu naatal ngir tej ko. Xëtël ngir nga ubi ko wala nga tëj ko.

en: Blocks
wo_SN: saam

en: Chalk
wo_SN: Kere

en: Drip
wo_SN: Tok tok

en: Blur
wo_SN: Reral

en: Click to blur the entire image.
wo_SN: Bëssël ngirdindi naatal bi yep.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
wo_SN: Mul

en: Calligraphy
wo_SN: Mbindef

en: Cartoon
wo_SN: Kartoŋ

en: Confetti
wo_SN: Ay kulor

en: Click to throw confetti!
wo_SN: Bëssël ngir sandi ay kulor!

en: Distortion
wo_SN: Wañaru

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
wo_SN: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir nga indi ap jaxas ci sa naatal bi.

en: Emboss
wo_SN: kote

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
wo_SN: Bëssël te  nga diri ak jinax bi ngir nga def melo giriyas ci sa naatal bi.

en: Lighten
wo_SN: Leral

en: Darken
wo_SN: Lëndëmal

en: Click to lighten your entire picture.
wo_SN: Bëssël ngir yolomal sa naatal bi.

en: Click to darken your entire picture.
wo_SN: Bëssël ngir lëndëmël naatal bi yep.

en: Fisheye
wo_SN: Dëngël

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
wo_SN: Bëssël te  nga diri ak jinax bi ngir yok ay ferñent.

en: Flower
wo_SN: fulër

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
wo_SN: Bëssël te nga diri ngir rëdë ap caru fulër. Yegalil ngir motali fulër bi.

en: Foam
wo_SN: Xubbit

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
wo_SN: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir yok furit ci sa naatal bi.

en: Fold
wo_SN: Lem

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
wo_SN: Tanal ap kulor buy jiitu te nga bëss ngir turne buru kaït bi ci.

en: Fretwork
wo_SN: Melo bant

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
wo_SN: Bëssël ngir wërële sa naatal bi ak ay melo yi ñëwat.

en: Glass Tile
wo_SN: Karo yu tabax

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
wo_SN: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir yok karowu tabax ci sa natal bi.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
wo_SN: Bëssël ngir mur sa naatal bi ak karo tabax.

en: Grass
wo_SN: Ñax

en: Halftone
wo_SN: Xawa tinte

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
wo_SN: Bëssël te nga diri ngir dugal sa naatal bi ci bataaxal bi.

en: Symmetric Left/Right
wo_SN: Digidomu Càmmoñ/Deyjoor

en: Symmetric Up/Down
wo_SN: Digidomu Kaw/Suff

en: Pattern
wo_SN: model

en: Tiles
wo_SN: Karo

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
wo_SN: kaledoskop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
wo_SN: Bëssël te nga diri ngir rëdë ak ñaru rëdëkay  yu tolo ci càmmoñ ak sa deyjooru naatalbi.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
wo_SN: Bëssël te nga diri ngir rëdë ak ñaru rëdëkay  yu tolo ci kay ak ci suuf.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
wo_SN: Bëssël te nga diri  ngir rëdë ap melo ci sa naatal.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
wo_SN: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir  rëdë ak ay rëdukay yu tolo.

en: Light
wo_SN: Leer

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
wo_SN: Bëssël te nga diri ngir rëdë leer ci sa natal bi.

en: Metal Paint
wo_SN: Penturu weñ

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
wo_SN: Bëssël te diri ak jinax bi ngir  pentur ak kuloru weñ.

en: Mirror
wo_SN: Seetu

en: Flip
wo_SN: Këpp

en: Click to make a mirror image.
wo_SN: Bëssël ngir guis natal bi ci setu.

en: Click to flip the picture upside-down.
wo_SN: Bëssël ngir jalale natal bi ci kaw wala ci suuf.

en: Mosaic
wo_SN: Kulor yu yeeme

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
wo_SN: Bëssël ngir yok ay kulor yu yeeme ci sa natal bi.

en: Square Mosaic
wo_SN: Kulor yu jël melo kare

en: Hexagon Mosaic
wo_SN: Kulor yu yeeme

en: Irregular Mosaic
wo_SN: Rëdë bu temebay

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
wo_SN: Bëssël te yok ay kulor yu jël melo kare ci sa natal bi yep.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
wo_SN: Bëssël te yok ay kulor yu bari ci sa naatal bi.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
wo_SN: Bëssël te yok ay kulor yu bari ci sa naatal bi.

en: Negative
wo_SN: Ludul nonu

en: Click to turn your painting into its negative.
wo_SN: Bëssël ngir guis natal bi ci negatif fam.

en: Noise
wo_SN: Baat

en: Click to add noise to your entire picture.
wo_SN: Bëssël te diri ngir yok lënt ci sa natal bi.

en: Perspective
wo_SN: Mbebet

en: Zoom
wo_SN: Zum

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
wo_SN: Bëssël ci bor naatal bi te diri ko ba fi ga bëgë yok sa toluway natal bi.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
wo_SN: Bëssël te diri ba ci zumu bu yaatu  wala ci suuf ngir am zum bu tuti ci sa natal bi.

en: Puzzle
wo_SN: Lënt lënt

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
wo_SN: Bëssël fen ci sa naatal fi nga bëgë def ay lënt lënt.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
wo_SN: Bëssël ngir guis natal bi ci tele.

en: Rails
wo_SN: Ray

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
wo_SN: Bëssël tediri ngir rëdë ay rayu oto ray ci sa natal bi.

en: Rainbow
wo_SN: Xonn

en: You can draw in rainbow colors!
wo_SN: Mën nga rëd aki kuloru xonn yi !

en: Rain
wo_SN: Taw

en: Click to place a rain drop onto your picture.
wo_SN: Bëssël ngir yok ci sa natal bi taw.

en: Click to cover your picture with rain drops.
wo_SN: Bëssël ngir yok ci sa natal bi ay tok toku taw.

en: Real Rainbow
wo_SN: Xonn bu am

en: ROYGBIV Rainbow
wo_SN: ROYGBIV Xonn

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
wo_SN: Bëssël fo bëgë sa xon bi door, diril ba fi nga bëgë mu yem , te nga rëd sa xon.

en: Ripples
wo_SN: Ay wag

en: Click to make ripples appear over your picture.
wo_SN: Bëssël ngir nga am ay wag ci sa natal bi.

en: Rosette
wo_SN: As ros

en: Picasso
wo_SN: Pikasso

en: Click and start drawing your rosette.
wo_SN: Bëssël te door  rëdu bu am kulor ros bu weex.

en: You can draw just like Picasso!
wo_SN: Mën nga rëd ne Pikoso!

en: Edges
wo_SN: Boru

en: Sharpen
wo_SN: Ñawal

en: Silhouette
wo_SN: Melokan

en: Click to trace edges in your entire picture.
wo_SN: Bëssël ngir rërdat boru naatal bi.

en: Click to sharpen the entire picture.
wo_SN: Bëssël ngir  nga gena leral naatal bi.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
wo_SN: Bëssël  ngir def melo bu ñul ak weex ci sa naatal bi.

en: Shift
wo_SN: Butong buy bindë bu mag

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
wo_SN: Bëssël te diri ngir dugal sa natal bi ci boyot.

en: Smudge
wo_SN: Jaxase

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
wo_SN: Pentur bu toy

en: Snow Flake
wo_SN: Tawyu galass

en: Click to add snow balls to your picture.
wo_SN: Bëssël ngir yoku tawu galas ci sa naatal bi.

en: Click to add snow flakes to your picture.
wo_SN: Bëssël ngir yoku tawu galas ci sa naatal bi.

en: String edges
wo_SN: boru bum bi

en: String corner
wo_SN: Catu bum bi

en: String 'V'
wo_SN: Bum 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
wo_SN: Bësël te xëtë ngir rëdë bum bu aare. Xëtël ci kay ba ci suuf ngir bagna am ay rëd yu bari, sa càmmoñ wala sa ndeyjoor ngir rëd pax bu gëne yaatu.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
wo_SN: Bëssël  te diri ngir rëdë ay fét yu are.

en: Draw string art arrows with free angles.
wo_SN: Rëdël Bum bu are ak féttë ak angal yi la neex.

en: Tint
wo_SN: Pentur

en: Color & White
wo_SN: Kulor & Wéx

en: Click to change the color of your entire picture.
wo_SN: Bëssël ngir sopi kuloru naatal bi yep.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
wo_SN: Bëssël ngir sopi sa naatal bi wex ak kulor bi nga bëgë.

en: Toothpaste
wo_SN: pat dantifris

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
wo_SN: Bëssël te diri ngir indi patu dantifrisu bi ci sa naatal bi.

en: Tornado
wo_SN: Dënnë

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
wo_SN: Bëssël te diri ngir sa natal bi mel ni calawer bu an ak dënnë

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
wo_SN: Bëssël ngir sa naatal yi bok gén mel ni tele.

en: Click to make your picture look like it's on television.
wo_SN: Bëssëlngir sa naatal bi nuro tele.

en: Waves
wo_SN: Deñciñ

en: Wavelets
wo_SN: Deñc yi

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
wo_SN: Bëssël ngir nga Ondile naatal bu tëdë bi. Bëssël ci kaw ngir am melo ndox muy daw ak ay wag yu rey, ci sa càmmooñ ngir am ay wag yu tuti, sa ndeyjoor ay wag yu ngande.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
wo_SN: Bëssël ngir nga Ondile naatal bu taxaw bi. Bëssël ci kaw ngir am melo ndox muy daw ak ay wag yu rey, ci sa càmmooñ ngir am ay wag yu tuti, sa ndeyjoor ay wag yu ngande.

en: Xor Colors
wo_SN: Ay Kulor

en: Click and drag to draw a XOR effect
wo_SN: Bëssël ngir rëdat

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
wo_SN: Bëssëll ngir rëdat ci kay natal bi.
