tuxpaint - en to nl translation catalogue (426 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
nl: Zwart!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
nl: Donkergrijs.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
nl: Lichtgrijs.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
nl: Wit!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
nl: Rood!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
nl: Oranje!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
nl: Geel!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
nl: Lichtgroen!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
nl: Donkergroen!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
nl: Hemelsblauw!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
nl: Blauw!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
nl: Lavendel!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
nl: Paars!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
nl: Roze!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
nl: Bruin!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
nl: Huidkleur!

note: If neccessary, translate any of following strings using at least two locale specific characters required to render your language. Then, the scores for those fonts having such characters will increase. You can use two different weight for scoring, 1 or 9, according to the importance.
en: <1>spare-1a
nl: <1>reserve-1a

en: <1>spare-1b
nl: <1>reserve-1b

en: <9>spare-9a
nl: <9>reserve-9a

en: <9>spare-9b
nl: <9>reserve-9b

en: Click to fill an area with a solid color.
nl: Klik in de tekening om dat gebied met kleur te vullen.

en: Click and drag to fill an area by hand, using a brush.
nl: Klik in de tekening om dat gebied met kleur te vullen.

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent).
nl: Klik en sleep om het vlak te vullen met een lineair verloop (van de gekozen kleur naar transparant).

en: Click to fill an area with a radial gradient (from the chosen color to transparent).
nl: Klik om het vlak te vullen met een radiaal verloop (van de gekozen kleur naar transparant).

en: Click to fill an area with a shaped gradient (from the chosen color to transparent).
nl: Klik in de tekening om dat gebied met kleur te vullen.

en: Solid
nl: Vast

en: Brush
nl: Penseel

en: Linear
nl: Lineair

en: Radial
nl: Radiaal

en: Shaped
nl: Gevormd

note: Eraser tool
en: Eraser
nl: Gom

note: Congratulations #1
en: Great!
nl: Prachtig!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
nl: Volhouden!

note: Congratulations #4
en: Good job!
nl: Goed gedaan!

note: Input Method: English mode
en: English
nl: Engels

note: Add menu items
en: About Tux Paint
nl: Over Tux Paint

en: Hide Tux Paint
nl: Verberg Tux Paint

en: Hide Others
nl: Verberg Andere

en: Show All
nl: Toon alles

en: Quit Tux Paint
nl: Verlaat Tux Paint

note: Put menu into the menubar
en: Window
nl: Venster

note: "Minimize" item
en: Minimize
nl: Verklein

en: A drawing program for children
nl: Een tekenprogramma voor kinderen

en: Tux Paint is a free, award-winning drawing program for children ages 3 to 12. Tux Paint is used in schools around the world as a computer literacy drawing activity. It combines an easy-to-use interface, fun sound effects, and an encouraging cartoon mascot who guides children as they use the program.
nl: Tux Paint is een gratis, prijzenwinnend tekenprogramma voor kinderen van 3 tot 12 jaar. Tux Paint wordt gebruikt in scholen over de hele wereld als een computerkennis tekenactiviteit. Het combineert een eenvoudig te gebruiken interface, geluidseffecten en een aanmoedigende cartoon mascotte die de kinderen begeleid tijdens het gebruik van het programma.

en: Kids are presented with a blank canvas and a variety of drawing tools to help them be creative.
nl: Kinderen krijgen een leeg canvas en een variëteit aan tekenmiddelen om de te helpen creatief te zijn.

en: Tux Paint comes with numerous pre-drawn coloring-book style images
nl: Tux Paint komt met een aantal voorgetekende kleurboekstijl afbeeldingen

en: The Paint Brush tool lets you draw freehand, using various brushes and colors
nl: De penseel laat je uit vrije hand tekenen met gebruik van verscheidene penselen en kleuren

en: The Stamp tool is like a set of rubber stamps or stickers
nl: De Stempel is als een verzameling stempels of stickers

en: Fifteen new magic tools have been added: Maze, Googly Eyes, Fur, Circles, Rays, 3D Glasses, Color Sep., Saturate, Desaturate, Remove Color, Keep Color, Kaleido-4, Kaleido-6, Kaleido-8, and Bloom.
nl: Vijftien nieuwe magische gereedschappen zijn toegevoegd: Doolhof, Oogjes, Vacht, Cirkels, Stralen, 3D Brillen, Kleur Sep., Verzadig, Onverzadig, Verwijder Kleur, Behoud Kleur, Kaleido-4, Kaleido-6, Kaleido-8 en Bloem.

en: Stamps may be rotated before being applied to the canvas.
nl: Stempels mogen gedraaid worden voor ze aan het canvas worden toegevoegd.

en: Shapes tool, in drag-from-corner mode, has been improved.
nl: Vormen, in sleep-vanuit-hoek modus, is verbeterd.

en: Fill tool now offers a shaped gradient (bevel) mode.
nl: Vul gereedschap biedt nu een gevormd verloop (bevel) modus.

en: The rainbow palette (HSV color picker) can now load the built-in color, or the colors from the pipette tool or color mixer.
nl: Een regenboogpalet (HSV kleurenkiezer) kan nu de ingebouwde kleur laden, of de kleuren van de pipet-tool of de kleurenmixer.

en: Starter and Template images can specify how they should stretch, to avoid smearing when the canvas aspect ratio differs from that of the image.
nl: Starter en Template afbeeldingen bevatten specificatie hoe er uitgerekt moet worden om vervaging te vermijden als de canvas verhouding afwijkt van die van de afbeelding.

en: The "buttonsize" configuration option now offers an "auto" setting.
nl: De "knopgrootte" instellingoptie biedt nu een "auto"-instelling.

en: A quick start guide has been added.
nl: Een snelstart handleiding is toegevoegd.

en: Tux Paint's Color palette includes a new Color Mixer option, which allows users to combine different proportions of primary colors (red, yellow, and blue) and shades (white, grey, and black) to create new colors, similar to mixing paints.
nl: Tux Paint's Kleurpalet bevat een nieuwe Kleurmixer-optie, die het mogelijk maakt dat gebruikers verschillende delen van de primaire kleuren (rood, geel en blauw) en schaduwen (wit, grijs en zwart) combineren m nieuwe kleuren te maken, vergelijkbaar met mengen van verf.

en: The Color Picker option, which previously offered a static palette of around sixty-five thousand color choices, now supports separate hue, saturation, and value settings, allowing users to choose from over sixteen million colors.
nl: De Kleurkiezen-optie, die voorheen een statisch palet van ongeveer vijenzestigduizend kleurkeuzes bood, ondersteunt nu onafhankelijke tint, verzadiging en waardeinstellingen, waarmee gebruikers kunnen kiezen uit meer dan 16 miljoen kleuren.

en: Also, a keyboard shortcut is now available for quick access to the Color Selector — the "pipette" tool used for picking colors from the current drawing.
nl: Een sneltoets is nu ook beschikbaar voor snelle toegang tot de Kleurkiezer - de "pipet"-tool gebruikt voor kiezen van kleuren van de huidige tekening.

en: The Paint and Lines tools now provide a way to adjust the spacing of brushes, allowing dotted lines or smearing effects to be made. Many brushes have been given better default spacing values, as well.
nl: De Schilder en Lijnenwerktuigen bieden nu de mogelijkheid om de ruimte tussen de penseelstreken aan te passen, waarmee stippellijnen en smeereffecten gemaakt kunnen worden. Veel penseelstreken hebben een betere standaard ruimte-waarde gekregen.

en: Two new variations of the Zoom Magic Tool, Tile Zoom and Rush, have been added. When shrinking a drawing with Tile Zoom, it replicates the drawing across the canvas in tiles, rather than filling the canvas with a solid background color. The Rush tool blurs the results.
nl: Twee nieuwe variaties van de Zoom Magisch Gereedschap, de TegelZoom en de Vervaging zijn toegevoegd. Als een tekening met de TegelZoom wordt verkleind, dan wordt de tekening over het canvas herhaald in tegels, anders dan het canvas vullen met een vaste achtergrondkleur. De Vervaging vervaagt het resultaat.

en: Tux Paint's Shapes tool now offers hexagon (6-sided) and heptagon (7-sided) polygons. For shapes which can be stretched (rectangle, oval, etc.), the aspect ratio of the shape is displayed at the bottom while you make your adjustments. Instructional information shown while using some other tools has also been expanded.
nl: Tux Paint's Vormen tool biedt nu hexagon (6-zijdig) en heptagon (zeven-zijdig) veelhoeken. Vormen die uitgerekt kunnen worden (rechthoek, ovaal, etc.), de beeldverhouding van de vorm wordt onderin getoond als je aanpassingen maakt. Informatief-getoonde informatie is ook uitgebreid voor andere tools.

en: Keyboard shortcuts, such as [Control]+[S] to save a drawing, are now accessed with the more traditional [⌘ Command] key when using Tux Paint on macOS. Sizing of Tux Paint's built-in on-screen keyboard has been improved. The look and feel of the user documentation has been improved.
nl: Sneltoetsen, zoals [Control]+[S] om een tekening te bewaren zijn nu toegankelijk met een meer traditionele [⌘ Command] toets als Tux Paint op macOS wordt gebruikt. Formaat van Tux Paint's ingebouwde op-scherm toetsenbord is verbeterd. De look en feel van de gebruikerdocumentatie is verbeterd.

en: Tux Paint's Paint and Line tools now support brushes that rotate based on the angle of the stroke. This new rotation feature, as well as the older directional and animated brush features, are now visually indicated by the brush shape selector. Additionally, the Fill tool now offers a freehand painting mode for interactively coloring within a confined area.
nl: Tux Paint's Schilder en Lijn tools ondersteunen nu penselen die draaien gebaseerd op de hoek van de streek. Deze nieuwe rotatieoptie, als ook de oudere directionele en geanimeerde penseelopties, zijn nu zichtbaar in de penseelvormselector. Bovendien biedt de Vultool nu vrijehandschilder modus voor interactief kleuren binnen een afgeschermd gebied.

en: Six new Magic tools have been added to Tux Paint. Panels shrinks and duplicates the drawing into a 2-by-2 grid, which is useful for making four-panel comics. Opposite produces complementary colors. Lightning interactively draws a lightning bolt. Reflection creates a lake-like reflection on the drawing. Stretch stretches and squashes the picture like a fun-house mirror. Lastly, Smooth Rainbow provides a more gradual variation of Tux Paint's classic Rainbow tool.
nl: Zes nieuwe Magische-tools zijn toegevoegd aan Tux Paint. Panelen krimpen en dupliceren de tekening in een 2-bij-2 rooster, dat handig is om vier-paneel cartoons te maken. Tegenovergesteld maakt complementaire kleuren. Bliksem teken interactief een bliksemflits. Spiegeling maakt een meer-achtige spiegeling in de tekening. Uitstrek strekt uit en perst samen de afbeelding zoals in een lachspiegel. En als laatste, Zachte Regenboog biedt een meer geleidelijke verandering van de Tux Paint's klassieke Regenboog tool.

en: A number of existing Magic tools have been updated, as well. Improvements were made to Halftone, which simulates photographs on newsprint; Cartoon, which makes an image look like a cartoon drawing; and TV, which simulates a television screen. Additionally, Cartoon and Halftone, along with Blocks, Chalk, and Emboss, now offer the ability to alter the entire image at once!
nl: Een aantal bestaande Magische tools zijn ook aangepast. Verbeteringen zijn uitgevoerd bij Halftoon, die foto's simuleert op nieuwafdrukken; Cartoon, die een afbeelding maakt die lijkt op een cartoontekening; en TV, dat een televisiescherm simuleert. Bovendien, Cartoon zowel als Halftoon , samen met Blokken, Krijt, en Reliëf bieden nu de mogelijkheid om de gehele afbeelding tegelijk aan te passen!

en: Finally, Magic tools are now grouped into collections of similar effects — painting, distorts, color filters, picture warps, pattern painting, artistic, and picture decorations — making it easier to find the tool you need.
nl: Als laatste Magische tools zijn nu gegroepeerd in verzamelingen van gelijksoortige effecten - verven, vervorming, kleurfilters, beeldvervormingen, patroonschilderen, artistiek en beelddecoraties - waardoor je makkelijker je tool kan vinden.

en: Tux Paint's Fill tool now offers options to fill an area with color gradients. The "Radial" fill creates a circular gradient centered around the mouse click, while the "Linear" fill allows the interactive creation of gradients at different angles and sizes.
nl: Tux Paint's Vul tool biedt nu de mogelijkheid om een vlak te vullen met kleuroverloop. De "Radiaal" vulling maakt een cirkelvormige overloop gecentreerd rond de muisklik, terwijl de "Lineair" vulling overloop maakt in verschillende hoeken en groottes.

en: New Magic tools have been added to Tux Paint: "Pixels" makes it easier to create retro-gaming style pixel art, "Checkerboard" fills the entire canvas with a check pattern, and "Clone" allows duplicating parts of the picture via brush strokes.
nl: Nieuwe Magische tools zijn toegevoegd aan Tux Paint: "Pixels" maakt het makkelijker om retro-gamingstijl kunst te maken, "Dambord" vult het gehele canvas met een dambordpatroon, en "Kloon" maakt het mogelijk om delen van de afbeelding te dupliceren met penseelstreken.

en: Tux Paint's user documentation has been overhauled, making localization easier. Parties interested in helping with localization are encouraged to contact the Tux Paint team.
nl: Tux Paint's gebruikerdocumentatie is verbeterd, waarmee vertaling makkelijker wordt. Geïnteresseerde partijen worden aangemoedigd om contact op te nemen met Tux Paint om mee te helpen.

en: Finally, a new pair of accessibility options have been added. The entire user interface can now be enlarged benefiting users with impaired vision, and making the program more suitable to very high density displays. This feature, along with a new option to re-organize the color palette, can also be helpful to users of coarse input devices, such as eye-gaze tracking systems.
nl: Tot slot is een nieuw paar toegankelijkheidsopties toegevoegd. De gehele gebruikerinterface kan nu vergroot worden voor mensen met gezichtsbeperking en maakt he programma meer geschikt voor beeldschermen met hoge dichtheid. Deze optie, samen met de optie om het kleurpalet te reorganiseren, is handig voor gebruikers met minder verfijnd invoerapparaten, zoals oog-volgsystemen.

en: A major improvement has been made to the Shapes tool, which now provides options to choose whether shapes are drawn from the center or a corner, making it easier to use in any situation.
nl: Een grote verbetering is gemaakt in de Vormentool, die nu opties biedt om te kiezen uit vormen tekenen vanuit het midden of vanuit een hoek, dat makkelijker is om in iedere situatie te gebruiken.

en: The on-screen keyboard, an accessibility feature optionally available when using the Text and Label tools, now appears larger on bigger displays; helpful for users of coarser input devices, such as eye-tracking systems.
nl: Het schermtoetsenbord, een toegankelijkheidsoptie beschikbaar bij Tekst en Labeltools, toont groter op grotere schermen; handig voor gebruikers met een minder verfijnd invoerapparaat zoals oogvolgsystemen.

en: The Eraser tool adds new, smaller eraser sizes, and applies smoother, contiguous strokes when the pointer is moved quickly.
nl: De Gumtool bevat nu ook kleinere gumvlakken, en is met soepeler, continue streken toegepast als de pointer snel beweegt.

en: Finally, this newest version adds options to export individual drawings and GIF animations, making it easy to share pictures, cartoons, and slideshows with others.
nl: Tot slot heeft deze nieuwe versie opties om individuele tekeningen en GIF animaties te exporteren, waarmee het eenvoudiger is om afbeeldingen, cartoons en diavoorstellingen met anderen te delen.

en: The latest version has promoted the "Fill" tool, previously found under the "Magic" section of Tux Paint, to the main toolbar, where it's easier to find. It also includes some performance improvements during start-up and when bringing up the "New" drawing dialog. The solid background colors can also be placed at the end of that dialog, allowing emphasis of template images.
nl: De laatste versie heeft de "Vul"-tool verplaatst naar de hoofdbalk. Deze was eerder onder de "Magic" sectie van Tux Paint. Het heeft ook wat performanceverbeteringen bij start-up en de "Nieuw"tekening dialoog. De gevulde achtergrondkleuren kunnen ook aan het einde van de dialoog geplaatst worden, met nadruk op de template afbeeldingen.

en: Tux Paint also now makes it possible to disable stereo sound, which can benefit users with a hearing impairment, or in situations where only one speaker is available.
nl: Tux Paint maakt het nu ook mogelijk om stereo uit te zetten, waarmee gebruikers met een gehoorbeperking kunnen profiteren, of in situaties waarin alleen 1 speaker beschikbaar is.

en: New in this version are a "color picker", which allows any color within a drawing to be chosen using the pointer, and a set of three-, four-, and five-pointed star shapes.
nl: Nieuw in deze versie zijn en "kleurkiezer", die het mogelijk maakt om iedere kleur in de tekening te kiezen met gebruik van de pointer, en een set van drie-, vier- en vijfpuntige stervormen.

en: The latest version also incorporates a number of new translations, bringing the number of supported languages up to nearly 130: Bengali, Bodo, Dogri, Kabyle, Urdu, and Devanagari and Perso-Arabic variations of Kashmiri and Sindhi. Thirty other translations have been updated, as well.
nl: De laatste versie omvat ook een aantal nieuwe vertalingen, waarmee het aantal ondersteunde talen loopt tot bijna 130: Bengali, Bodo, Dogri, Kabyle, Urdu en Devangari en Perso-Arabische variaties van Kashmiri en Sindhi. Dertig andere vertalingen zijn ook bijgewerkt.

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
nl: Vierkant

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
nl: Rechthoek

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
nl: Cirkel

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
nl: Ellips

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
nl: Driehoek

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
nl: Vijfhoek

note: Hexagon shape tool (6 sides)
en: Hexagon
nl: Zeshoek

note: Heptagon (aka septagon) shape tool (7 sides)
en: Heptagon
nl: Zevenhoek

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
nl: Achthoek

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
nl: Ruit

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
nl: Ster

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
nl: Een vierkant is een rechthoek met vier gelijke zijden.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
nl: Een rechthoek heeft vier zijden en vier rechte hoeken.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
nl: Een cirkel is een gebogen lijn waarvan alle punten dezelfde afstand hebben tot het middelpunt.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
nl: Een ellips is een uitgerekte cirkel.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
nl: Een driehoek heeft drie zijden.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
nl: Een vijfhoek heeft vijf zijden.

note: Description of a hexagon
en: A hexagon has six sides.
nl: Een zeshoek heeft zes zijden.

note: Description of a heptagon
en: A heptagon has seven sides.
nl: Een zevenhoek heeft zeven zijden.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
nl: Een achthoek heeft acht gelijke zijden.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
nl: Een ruit heeft vier gelijke zijden en tegenoverliggende zijden lopen parallel.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
nl: Een ster met 3 punten.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
nl: Een ster met 4 punten.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
nl: Een ster met 5 punten.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want. Move around to rotate it, and click again to draw it.
nl: Kies een vorm. Klik om de tekening te starten, sleep en laat los als de juiste grootte en vorm is bereikt. Beweeg nog in het rond om de vorm te draaien en klik om hem te tekenen.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want.
nl: Kies een vorm. Klik om de tekening te starten, sleep en laat los als de juiste grootte en vorm is bereikt.

en: Draw shapes from the center.
nl: Teken vormen vanuit het midden.

en: Draw shapes from a corner.
nl: Teken vormen vanuit de hoek.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
nl: Hulpmiddelen, gereedschap

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
nl: Kleuren

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
nl: Penselen

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
nl: Gommetjes

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
nl: Stempels

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
nl: Vormen

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
nl: Toverij

note: Title of fill selector (buttons down the right for fill tool)
en: Fills
nl: Opvullen

note: Freehand painting tool
en: Paint
nl: Schilderen

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
nl: Stempel

note: Line drawing tool
en: Lines
nl: Lijnen

note: Text tool
en: Text
nl: Tekst

note: Fill tool
en: Fill
nl: Opvullen

note: Undo last action
en: Undo
nl: Ongedaan maken

note: Redo undone action
en: Redo
nl: Opnieuw doen

note: Start a new picture
en: New
nl: Nieuw

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
nl: Openen

note: Save the current picture
en: Save
nl: Opslaan

note: Print the current picture
en: Print
nl: Afdrukken

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
nl: Stoppen

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
nl: Kies een kleur en een penseelvorm om mee te tekenen.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
nl: Kies een plaatje om mee te stempelen in je tekening.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
nl: Klik om een lijn te tekenen. Laat pas los op het einde van de lijn.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
nl: Kies een stijl voor de tekst. Klik op de tekening en je kunt beginnen met typen. Druk op [Enter] of [Tab] om de tekst te voltooien.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
nl: Kies een stijl voor de tekst. Klik op de tekening en begin te typen. Druk op [Enter] of [Tab] om de tekst te voltooien. Met de selectieknop en klikken op een bestaand label, kunt u het verplaatsen, bewerken en zijn tekststijl wijzigen.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
nl: Kies een tover-effect om de tekening te veranderen!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
nl: Ongedaan maken!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
nl: Opnieuw doen!

note: Eraser tool
en: Eraser!
nl: Gom!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
nl: Kies een kleur of een afbeelding om een nieuwe tekening mee te beginnen.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
nl: Openen…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
nl: Je tekening is opgeslagen!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
nl: Aan het afdrukken…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
nl: Daaag!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
nl: Laat de muisknop los om de lijn af te sluiten.

en: Let go of the button to complete the line. (Your line’s angle is %.0f degrees.)
nl: Laat de muisknop los om de lijn af te sluiten. (Je lijnhoek is %.0f graden.)

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
nl: Houd de muisknop ingedrukt en beweeg om de vorm uit te rekken.

en: Hold the button to stretch the shape. (It has an aspect ratio of "%.2g:1".)
nl: Houd de muisknop ingedrukt en beweeg om de vorm uit te rekken. (Het heeft een beeldverhouding van "%.2g:1".)

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
nl: Beweeg de muis om de vorm te draaien. Klik om te tekenen.

en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
nl: Beweeg de muis om de vorm te draaien. Klik om te tekenen. (Het is %d graden gedraaid.)

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
nl: OK… Laten we deze tekenen!

note: Instructions to show when the Label tool's selector mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose). Then, you can move it, edit it, and change its text style.
nl: Klik een bestaand label (of druk op [Tab] om om hierdoor de draaien en [Enter] om te kiezen). Dan kan je het verplaatsen, aanpassen en tekststijl wijzigen.

note: Instructions to show when a Label has been chosen with the selector
en: Click in your picture if you wish to reposition this label, type to change the text, and use the options to change its text style. Press [Enter] or [Tab] when you're finished.
nl: Klik in je afbeelding als je het label wil verplaatsen, type om de tekst te veranderen en de opties om de tekststijl te wijzigen. Druk op [Enter] of [Tab] als je klaar bent.

note: Instructions to show when the Label tool's apply mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose) to permanently apply the text to the canvas.
nl: Klik een bestaand label (of druk op [Tab] om om hierdoor de draaien en [Enter] om te kiezen) om permanent tekst op het canvas aan te brengen.

note: Instructions to show when choosing brushes, depending on the brush's feature (if there are none, show_brush_tip() will show the current tool's tip)
en: This brush is animated; its shape changes as you draw!
nl: Deze penseel is geanimeerd; de vorm wijzigt als je tekent!

en: This brush changes depending on the angle.
nl: Deze penseel wijzigt afhankelijk van de hoek.

en: This brush changes depending on the angle, and is animated; its shape changes as you draw!
nl: Deze penseel wijzigt afhankelijk van de hoek, en is geanimeerd; de vorm verandert tijdens het tekenen!

en: This brush's spacing is now 1 pixel!
nl: Deze penseel's afstand is nu 1 pixel!

en: This brush's spacing is now about %1$d/%2$d the size of the brush shape.
nl: Deze penseel's afstand is nu ongeveer %1$d/%2$d de grootte van de penseelvorm.

en: This brush's spacing is now about the size of the brush shape.
nl: Deze penseel's afstand is nu  ongeveer de grootte van de vorm van de penseel.

en: This brush's spacing is now about %d times as big as the brush shape.
nl: Deze penseel's afstand is nu ongeveer %d keer zo groot als de vorm van het penseel.

en: This brush's spacing is now about %1$d %2$d/%3$d times as big as the brush shape.
nl: Deze penseel's afstand is nu ongeveer %1$d %2$d/%3$d keer zo groot als de vorm van het penseel.

note: Instructions to show when rotating stamps
en: Drag the mouse to rotate the stamp. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
nl: Beweeg de muis om de stempel te draaien. Klik om te tekenen. (Het is %d graden gedaaid.)

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
nl: Wil je echt stoppen?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
nl: Ja, het is klaar!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
nl: Nee, breng me terug!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
nl: Als je stopt, ben je je tekening kwijt! Toch opslaan?

en: Yes, save it!
nl: Ja, opslaan!

en: No, don’t bother saving!
nl: Nee, niet opslaan!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
nl: Wil je je huidige tekening eerst nog opslaan?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
nl: Deze tekening kan niet geopend worden!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
nl: Er zijn geen opgeslagen tekeningen!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
nl: De tekening nu afdrukken?

en: Yes, print it!
nl: Ja, afdrukken!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
nl: De tekening is afgedrukt!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
nl: Sorry! De tekening is niet afgedrukt!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
nl: Je kunt nu niet afdrukken!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
nl: Deze tekening uitvegen?

en: Yes, erase it!
nl: Ja, uitvegen!

en: No, don’t erase it!
nl: Nee, niet uitvegen!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
nl: Onthoud dat je de linker muisknop dient te gebruiken!

note: We got an error exporting
en: Sorry! Your picture could not be exported!
nl: Sorry! Je tekening is niet geëxporteerd!

en: Sorry! Your slideshow GIF could not be exported!
nl: Sorry! Je diavoorstelling GIF is niet geëxporteerd!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
nl: Kies de tekening die je wilt en klik dan op “Afspelen”.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
nl: Geluid uit.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
nl: Geluid aan.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
nl: Even geduld…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
nl: Uitgommen

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
nl: Dia's

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
nl: Terug

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
nl: Afspelen

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
nl: Volgende

note: Color mixer dialog: 'Clear' button, to reset the mixed color
en: Clear
nl: Wissen

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
nl: De tekening vervangen met de wijzigingen?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
nl: Ja, vervang de oude!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
nl: Nee, opslaan in een nieuw bestand!

note: None selected? Too dangerous to automatically select all (like we do for slideshow playback). Only 1 selected?  No point in saving as GIF.
en: Select 2 or more drawings to turn into an animated GIF.
nl: Kies 2 of meer tekeningen om in een geanimeerde GIF te veranderen.

note: Descriptions (names) of the color mixer tool's primary colors and shades
en: red
nl: rood

en: yellow
nl: geel

en: blue
nl: blauw

en: white
nl: wit

en: grey
nl: grijs

en: black
nl: zwart

note: Tool tip text describing a mixed color (e.g., "1/3 red and 1/2 yellow", or "1/3 blue and 2/3 white", etc.)
en: Your color is %1$s %2$s.
nl: Je kleur is %1$s %2$s.

en: Your color is %1$s %2$s and %3$s %4$s.
nl: Je kleur is %1$s %2$s en %3$s %4$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, and %5$s %6$s.
nl: Je kleur is %1$s %2$s, %3$s %4$s en %5$s %6$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, and %7$s %8$s.
nl: Je kleur is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s en %7$s %8$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, and %9$s %10$s.
nl: Je kleur is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s en %9$s %10$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, and %11$s %12$s.
nl: Je kleur is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s en %11$s %12$s.

note: Color mixer; e.g., "Your color is entirely grey."
en: entirely
nl: geheel

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
nl: Kies een kleur uit je tekening.

en: Pick a color. Hues go top to bottom. Saturation/intensity goes left (pale) to right (pure). Value (lightness/darkness): grey bar.
nl: Kies een kleur. Tint gaat van boven naar beneden. Verzadiging/intensiteit gaat van links (bleek) naar rechts (puur). Waarde (helderheid/donkerte): grijze balk.

en: Click the primary colors (red, yellow, and blue), white (to tint), grey (to tone), and black (to shade), to mix together a new color.
nl: Klik de primaire kleuren (rood, geel en blauw), wit (voor tint), grijs (voor toon) en zwart (voor schaduw) om nieuwe kleur te mengen.

en: Drawing program
nl: Tekenprogramma

en: Color Shift
nl: Kleurverschuiving

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om daar de kleur van je tekening te veranderen.

en: Click to change the colors in your entire picture.
nl: Klik en verander de kleur van je hele tekening.

en: Blind
nl: Luxaflex

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
nl: Klik in de richting van de rand van je plaatje om  de luxaflex er overheen te trekken. Beweeg in de andere richting om die open of dicht te trekken.

en: Blocks
nl: Blokken

en: Chalk
nl: Krijt

en: Drip
nl: Druipen

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
nl: Klik en sleep de muis om de tekening geblokt te maken.

en: Click to make the entire picture blocky.
nl: Klik om je hele tekening geblokt te maken.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
nl: Klik en sleep de muis om de tekening te veranderen in een krijttekening.

en: Click to turn the entire picture into a chalk drawing.
nl: Klik en sleep de muis om de tekening te veranderen in een krijttekening.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
nl: Klik en sleep de muis om daar de tekening te laten druipen.

en: Click to make the entire picture drip.
nl: Klik om de hele afbeelding te druppelen.

en: Bloom
nl: Bloem

en: Click and drag to apply a glowing "bloom" effect to parts of your image.
nl: Klik en sleep de muis om op delen van de tekening  een glimmende "bloem"-effect toe te passen.

en: Click to apply a glowing "bloom" effect to your entire image.
nl: Klik om op de hele tekening een glimmende "bloem"-effect toe te passen.

en: Blur
nl: Vervagen

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
nl: Klik en sleep de muis om daar de tekening te vervagen.

en: Click to blur the entire image.
nl: Klik om de hele tekening te vervagen.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
nl: Stenen

en: Click and drag to draw large bricks.
nl: Klik en sleep om de grote stenen te tekenen.

en: Click and drag to draw small bricks.
nl: Klik en sleep om de kleine stenen te tekenen.

en: Calligraphy
nl: Schoonschrift

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
nl: Klik en sleep de muis om te schrijven in schoonschrift.

en: Cartoon
nl: Striptekening

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
nl: Klik en sleep de muis om daar de tekening te veranderen in een strip.

en: Click to turn the entire picture into a cartoon.
nl: Klik de hele afbeelding in een cartoon te veranderen.

en: Checkerboard
nl: Dambord

en: Click and drag to fill the canvas with a checkerboard pattern.
nl: Klik en sleep om het canvas met een dambordpatroon te vullen.

en: Clone
nl: Kloon

en: Click once to pick a spot to begin cloning. Click again and drag to clone that part of the picture.
nl: Klik eenmaal om een plaats te selecteren om klonen te beginnen. Klik nogmaals en sleep om dat deel van de afbeelding te klonen.

en: 3D Glasses
nl: 3D-bril

en: Color Sep.
nl: Kleurscheid.

en: Double Vision
nl: Dubbel zicht

en: Click and drag to separate your picture's colors.
nl: Klik en sleep om kleuren in je tekening te scheiden.

en: Click and drag to simulate double vision.
nl: Klik en sleep om dubbel zicht te simuleren.

en: Click and drag left and right to separate your picture's red and cyan, to make anaglyphs you can view with 3D glasses!
nl: Klik en sleep links en rechts om rood en cyaan in je tekening te scheiden, om anaglyphs te maken die je kan bekijken met een 3D-bril!

en: Click to throw confetti!
nl: Klik om confetti te gooien!

en: Distortion
nl: Vervorming

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
nl: Klik en sleep de muis om vervormingen te maken in je tekening.

en: Emboss
nl: Reliëf

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
nl: Klik en sleep de muis om in de tekening een reliëf te maken.

en: Click to emboss the entire picture.
nl: Klik om reliëf in je hele tekening toe te voegen.

en: Lighten
nl: Oplichten

en: Darken
nl: Verdonkeren

en: Desaturate
nl: Onverzadig

en: Saturate
nl: Verzadig

en: Remove Color
nl: Verwijder Kleur

en: Keep Color
nl: Behoud de Kleur

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om daar de tekening lichter te maken.

en: Click to lighten your entire picture.
nl: Klik om de hele tekening lichter te maken.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om daar de tekening donkerder te maken.

en: Click to darken your entire picture.
nl: Klik om de hele tekening donkerder te maken.

en: Click and drag the mouse to desaturate parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om delen van de tekening minder te verzadigen.

en: Click to desaturate your entire picture.
nl: Klik om de hele tekening  minder te verzadigen.

en: Click and drag the mouse to saturate parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om delen van je tekening te verzadigen.

en: Click to saturate your entire picture.
nl: Klik om de hele tekening te verzadigen.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that match the chosen color.
nl: Klik en sleep de muis om delen van je afbeelding, die niet passen bij de gekozen kleur, geheel te onverzadigen.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that match the chosen color.
nl: Klik om delen van je afbeelding, die niet passen bij de gekozen kleur, geheel te onverzadigen.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that don't match the chosen color.
nl: Klik en sleep de muis om om delen van je afbeelding, die niet passen bij de gekozen kleur, geheel te onverzadigen.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that don't match the chosen color.
nl: Klik om delen van je afbeelding, die niet passen bij de gekozen kleur, geheel te onverzadigen.

en: Fisheye
nl: Visoog

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
nl: Klik op een deel van de tekening om daar een visoog effect te geven.

en: Flower
nl: Bloem

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
nl: Klik en sleep om de steel van bloem te tekenen. Laat los om de bloem af te maken.

en: Foam
nl: Schuim

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
nl: Klik en sleep de muis om de tekening te bedekken met  schuimbellen.

en: Fold
nl: Vouwen

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
nl: Kies een achtergrondkleur en klik om de hoek van de bladzijde om te vouwen.

en: Fretwork
nl: Knipkunst

en: Click and drag to draw repetitive patterns.
nl: Klik en sleep om zich herhalende patronen te tekenen.

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
nl: Klik om je tekening te omgeven met zich herhalende patronen.

en: Glass Tile
nl: Glastegel

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
nl: Klik en sleep de muis om de tekening te bedekken met glastegels.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
nl: Klik om de hele tekening te bedekken met glastegels.

en: Googly Eyes
nl: Oogjes

en: Grass
nl: Gras

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
nl: Klik en sleep om het gras te tekenen. Vergeet de aarde niet!

en: Halftone
nl: Halftoon

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
nl: Klik en sleep om uw tekening om te vormen in een krant.

en: Click to turn your drawing into a newspaper.
nl: Klik en sleep om uw tekening om te vormen naar een krant.

en: Kaleido-4
nl: Caleido-4

en: Kaleido-6
nl: Caleido-6

en: Kaleido-8
nl: Caleido-8

en: Click and drag around your picture to look through it with a kaleidoscope!
nl: Klik en sleep door je tekening om het te laten lijken of je door een kaleidoscoop kijkt!

en: Symmetric Left/Right
nl: Symmetrisch Links/Rechts

en: Symmetric Up/Down
nl: Symmetrisch Omhoog/Omlaag

en: Pattern
nl: Patroon

en: Tiles
nl: Beeldvlakken

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
nl: Caleidoscoop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om met twee penselen te tekenen die symmetrisch zijn aan de linker- en rechterkant van uw afbeelding.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om met twee penselen te tekenen die symmetrisch zijn aan de boven- en onderkant van uw afbeelding.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
nl: Klik en sleep de muis om een patroon over de afbeelding te tekenen.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
nl: Klik en sleep de muis om een symmetrisch patroon over de afbeelding te tekenen.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
nl: Klik en sleep de muis om de tekening te verdelen in symmetrische verspringende beelden zoals in een caleidoscoop.

en: Light
nl: Licht

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
nl: Klik en teken met de muis een lichtbundel in je tekening.

en: Lightning
nl: Bliksem

en: Click, drag, and release to draw a lightning bolt between two points.
nl: Klik, sleep en laat los om een bliksemflits tussen twee punten te tekenen.

en: Maze
nl: Doolhof

en: Click and drag to paint a maze on your picture.
nl: Klik en sleep om een doolhof in je tekening te schilderen.

en: Click to turn your entire picture into a maze.
nl: Klik om de tekening te veranderen in een doolhof.

en: Metal Paint
nl: Metallic lak

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
nl: Klik en sleep de muis om in te kleuren met metallic lak.

en: Mirror
nl: Spiegel

en: Flip
nl: Omkeren

en: Click to make a mirror image.
nl: Klik om een spiegelbeeld te maken.

en: Click to flip the picture upside-down.
nl: Klik om de tekening ondersteboven te zetten.

en: Mosaic
nl: Mozaïek

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om de tekening deels te bedekken met mozaïek.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
nl: Klik om de hele tekening te bedekken met mozaïek.

en: Square Mosaic
nl: Vierkante mozaïek

en: Hexagon Mosaic
nl: Zeshoek mozaïek

en: Irregular Mosaic
nl: Onregelmatige mozaïek

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om een vierkant mozaïek aan delen van uw afbeelding toe te voegen.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
nl: Klik om de een vierkante mozaïek aan uw hele afbeelding toe te voegen.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om een zeskantige mozaïek aan delen van uw afbeelding toe te voegen.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
nl: Klik om een zeskantige mozaïek aan de gehele afbeelding toe te voegen.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om een onregelmatige mozaïek aan delen van uw afbeelding toe te voegen.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
nl: Klik om de een onregelmatige mozaïek aan uw hele afbeelding toe te voegen.

en: Negative
nl: Negatief

en: Opposite
nl: Tegenovergestelde

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
nl: Klik en sleep de muis om daar een negatief beeld te maken.

en: Click to turn your painting into its negative.
nl: Klik om van de tekening een negatief beeld te maken.

en: Click and drag the mouse around to change colors to their opposites -- their complementary colors.
nl: Klik en sleep de muis om daar de kleur van je tekening te veranderen in het tegenovergestelde - de complementaire kleur.

en: Click to turn all colors in your painting into their opposites -- their complementary colors.
nl: Klik om alle kleuren in je schilderij in in hun tegenovergestelde - de complementaire kleuren - te veranderen.

en: Noise
nl: Ruis

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om geluid toe te voegen aan de tekening.

en: Click to add noise to your entire picture.
nl: Klik en voeg geluid toe aan de hele tekening.

en: Perspective
nl: Perspectief

en: Panels
nl: Panelen

en: Tile Zoom
nl: Tegel-zoomen

en: Zoom
nl: Zoomen

en: Rush
nl: Vervagen

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
nl: Klik op de hoeken en sleep waar u de afbeelding wilt uitrekken.

en: Click to turn your picture into 2-by-2 panels.
nl: Klik om van de tekening een beeld te maken van 2-bij-2 panelen.

en: Click and drag up to zoom in the picture. Drag down to zoom out and tile the picture.
nl: Klik en sleep omhoog om in te zoomen of omlaag om uit zoomen en tegel de afbeelding.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
nl: Klik en sleep omhoog om in te zoomen of omlaag om uit zoomen in de afbeelding.

en: Click and drag up to rush in or drag down to rush out the picture.
nl: Klik en sleep omhoog om in te vervagen of omlaag om uit vervagen in de afbeelding.

en: Click and drag to draw large pixels.
nl: Klik en sleep om de grote pixels te tekenen.

en: Puzzle
nl: Puzzel

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
nl: Klik op een deel van de afbeelding waar u een puzzel wilt hebben.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
nl: Klik om een puzzel in de modus volledig scherm te maken.

en: Rails
nl: Spoorrails

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
nl: Klik en sleep met de muis een spoorrails in je tekening.

en: Rainbow
nl: Regenboog

en: Smooth Rainbow
nl: Zachte regenboog

en: You can draw in rainbow colors!
nl: Je kan in regenboog-kleuren tekenen!

en: Rain
nl: Regen

en: Click to place a rain drop onto your picture.
nl: Klik op de plaats waar je regendruppels wil laten vallen.

en: Click to cover your picture with rain drops.
nl: Klik en bedek je tekening met regendruppels.

en: Real Rainbow
nl: Echte regenboog

en: ROYGBIV Rainbow
nl: ROGGBIV Regenboog

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
nl: Klik waar je regenboog wilt laten beginnen, sleep tot waar je wilt laten eindigen en laat dan los om de regenboog te tekenen.

en: Reflection
nl: Weerspiegeling

en: Click and drag the mouse around to add a reflection to your picture.
nl: Klik en sleep de muis om reflectie aan de tekening toe te voegen.

en: Ripples
nl: Kreukels

en: Click to make ripples appear over your picture.
nl: Klik om kreukels te maken in je tekening.

en: Rosette
nl: Rozet

en: Click and start drawing your rosette.
nl: Klik en begin een rozet te tekenen.

en: You can draw just like Picasso!
nl: Jij kan net als Picasso tekenen!

en: Edges
nl: Randen

en: Sharpen
nl: Verscherpen (scherp stellen)

en: Silhouette
nl: Silhouet

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om randen in je tekening te vinden.

en: Click to trace edges in your entire picture.
nl: Klik en vindt randen in je hele tekening.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om overgangen in je tekening te verscherpen.

en: Click to sharpen the entire picture.
nl: Klik om overgangen in je hele tekening te verscherpen.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
nl: Klik en sleep de muis om een deel van je tekening zwart-wit te maken.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
nl: Klik om de hele tekening zwart-wit te maken.

en: Shift
nl: Wisselen

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
nl: Klik en sleep de muis om daar de ondergrond in canvas te veranderen.

en: Smudge
nl: Vlek

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
nl: Natte Verf

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
nl: Klik en sleep de muis om daar de tekening gevlekt te maken.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
nl: Klik en sleep de muis om te schilderen met natte, vlekkerige verf.

en: Snow Ball
nl: Sneeuwbal

en: Snow Flake
nl: Sneeuwvlok

en: Click to add snow balls to your picture.
nl: Klik en zet sneeuwballen op je tekening.

en: Click to add snow flakes to your picture.
nl: Klik en laat sneeuwvlokken vallen op je tekening.

en: Stretch
nl: Uitrekken

en: Click and drag to stretch part of your picture vertically or horizontally.
nl: Klik en sleep om delen van de tekening verticaal of horizontaal uit te rekken.

en: String edges
nl: Tekstranden

en: String corner
nl: Teksthoek

en: String 'V'
nl: Tekst 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
nl: Klik en sleep om tekstkunst te tekenen. Sleep van boven naar beneden om meer of minder regels te tekenen en links naar rechts om een groter gat te maken.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
nl: Klik en sleep om pijlen te tekenen die uit tekstkunst bestaan.

en: Draw string art arrows with free angles.
nl: Teken pijlen met tekstkunst met vrije hoeken.

en: Circles
nl: Cirkels

en: Rays
nl: Stralen

en: Fur
nl: Vacht

en: Click and drag to transform parts of your picture to circular brushstrokes.
nl: Klik en sleep om delen van de tekening naar rondlopende penseelstreken te veranderen.

en: Click to turn your entire picture into circular brushstrokes.
nl: Klik om je hele plaatje in rondlopende penseelstreken te veranderen.

en: Click and drag to transform parts of your picture to brushstroke rays.
nl: Klik en sleep om delen van de tekening naar penseelstreek stralen te veranderen.

en: Click to turn your entire picture into brushstroke rays.
nl: Klik om de gehele tekening te veranderen in penseelstreek stralen.

en: Click and drag to add fur to your picture.
nl: Klik en sleep om vacht in je tekening toe te voegen.

en: Tint
nl: Kleur

en: Color & White
nl: Kleur & Wit

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
nl: Klik en sleep de muis om daar de kleur van je tekening te veranderen.

en: Click to change the color of your entire picture.
nl: Klik en verander de kleur van je hele tekening.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
nl: Klik en sleep de muis om daar de tekening te veranderen in wit en een kleur naar keuze.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
nl: Klik en verander de hele tekening in wit en een kleur naar keuze.

en: Toothpaste
nl: Tandpasta

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
nl: Klik en sleep om tandpasta op je tekening te spuiten.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
nl: Klik en sleep om een tornadoslurf te tekenen in je tekening.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
nl: Klik en sleep om delen van de tekening op een televisiebeeld te laten lijken.

en: Click to make your picture look like it's on television.
nl: Klik en maak van je tekening een televisiebeeld.

en: Waves
nl: Golven

en: Wavelets
nl: Golfjes

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
nl: Klik om de afbeelding horizontaal te laten golven. Klik boven voor korte golven en onder voor lange golven. Links voor kleine golven en rechts voor lange golven.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
nl: Klik om de afbeelding verticaal te laten golven. Klik boven voor korte golven en onder voor lange golven. Links voor kleine golven en rechts voor lange golven.

en: Xor Colors
nl: Xor-kleuren
