tuxpaint - en to es translation catalogue (270 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
es: ¡Negro!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
es: ¡Gris oscuro!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
es: ¡Gris claro!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
es: ¡Blanco!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
es: ¡Rojo!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
es: ¡Naranja!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
es: ¡Amarillo!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
es: ¡Verde claro!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
es: ¡Verde oscuro!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
es: ¡Celeste!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
es: ¡Azul!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
es: ¡Lavanda!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
es: ¡Púrpura!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
es: ¡Rosa!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
es: ¡Marrón!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
es: ¡Canela!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
es: ¡Beige!

note: common punctuation (e.g., '?', '!', '.', ',', etc.)
en: ,.?!
es: ¡¿,.?!

note: Eraser tool
en: Eraser
es: Goma

note: Congratulations #1
en: Great!
es: ¡Genial!

note: Congratulations #2
en: Cool!
es: ¡Estupendo!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
es: ¡Sigue así!

note: Congratulations #4
en: Good job!
es: ¡Buen trabajo!

note: Input Method: English mode
en: English
es: Inglés

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
es: Hiragana (japonés)

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
es: Katakana (japonés)

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
es: Hangul (coreano)

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
es: Tailandés

en: A drawing program for children
es: Un programa de dibujo para niños

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
es: Cuadrado

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
es: Rectángulo

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
es: Círculo

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
es: Elipse

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
es: Triángulo

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
es: Pentágono

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
es: Octógono

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
es: Rombo

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
es: Estrella

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
es: Un cuadrado es un rectángulo con cuatro lados iguales.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
es: Un rectángulo tiene cuatro lados y cuatro ángulos rectos.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
es: La circunferencia es una línea curva cuyos puntos se encuentran a la misma distancia del centro.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
es: Una elipse es un círculo achatado.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
es: Un triángulo tiene tres lados.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
es: Un pentágono tiene cinco lados.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
es: Un octógono tiene ocho lados iguales.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
es: Un rombo tiene cuatro lados iguales y sus lados opuestos son paralelos.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
es: Una estrella de 3 puntas.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
es: Una estrella de 4 puntas.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
es: Una estrella de 5 puntas.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
es: Herramientas

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
es: Colores

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
es: Pinceles

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
es: Gomas

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
es: Sellos

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
es: Formas

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
es: Letras

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
es: Magias

note: Freehand painting tool
en: Paint
es: Pintura

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
es: Sello

note: Line drawing tool
en: Lines
es: Líneas

note: Text tool
en: Text
es: Texto

note: Label tool
en: Label
es: Etiqueta

note: Fill tool
en: Fill
es: Rellenar

note: Undo last action
en: Undo
es: Deshacer

note: Redo undone action
en: Redo
es: Rehacer

note: Start a new picture
en: New
es: Nuevo

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
es: Abrir

note: Save the current picture
en: Save
es: Guardar

note: Print the current picture
en: Print
es: Imprimir

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
es: Salir

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
es: Elige un color y un pincel para dibujar.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
es: Elige un sello para estampar en tu dibujo.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
es: Haz click con el ratón para empezar a dibujar una línea; suéltalo para completarla.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
es: Escoge un estilo de texto. Haz click en tu dibujo para empezar a escribir. Presiona [Enter] o [Tab] cuando hayas acabado.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
es: ¡Elige una de las magias para usar en tu dibujo!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
es: ¡Deshacer!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
es: ¡Rehacer!

note: Eraser tool
en: Eraser!
es: ¡Goma de borrar!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
es: Elige un color o un dibujo para comenzar a dibujar.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
es: Abriendo…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
es: ¡Tu imagen se ha guardado!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
es: Imprimiendo…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
es: ¡Hasta luego!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
es: Suelta el ratón para completar la línea.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
es: Mantén presionado el botón para estrechar la forma.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
es: Mueve el ratón para rotar la forma. Haz click para dibujarla.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
es: Muy bien… ¡vamos a seguir dibujando!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
es: ¿De verdad quieres salir?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
es: ¡Sí, de momento ya está!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
es: No, ¡quiero volver!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
es: Si te vas perderás tu dibujo, ¿lo quieres guardar?

en: Yes, save it!
es: Sí, ¡guárdalo!

en: No, don’t bother saving!
es: No, ¡no me importa!.

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
es: ¿Quieres guardar tu dibujo primero?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
es: ¡No se pudo abrir ese dibujo!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
es: Aceptar

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
es: ¡No hay documentos guardados!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
es: ¿Quieres imprimir tu dibujo ahora?

en: Yes, print it!
es: ¡Sí, imprímelo!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
es: ¡Tu dibujo se ha impreso!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
es: ¡Perdón, no se pudo imprimir tu dibujo!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
es: ¡Todavía no puedes imprimir!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
es: ¿Quieres borrar este dibujo?

en: Yes, erase it!
es: ¡Sí, bórralo!

en: No, don’t erase it!
es: ¡No, no lo borres!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
es: ¡Utiliza el botón izquierdo del ratón!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
es: Elige el dibujo que quieres y luego selecciona "Reproducir".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
es: Sonido desactivado.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
es: Sonido activado.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
es: Espera…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
es: Borrar

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
es: Diapositivas

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
es: Atrás

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
es: Reproducir

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
es: Siguiente

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
es: Sí

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
es: ¿Quieres reemplazar el dibujo con tus cambios?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
es: ¡Sí, reemplázalo!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
es: ¡No, guarda un documento nuevo!

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
es: Elige un color de tu dibujo.

en: Drawing program
es: Un programa de dibujo.

en: Color Shift
es: Cambiar de color

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para cambiar los colores en alguna parte de tu dibujo.

en: Click to change the colors in your entire picture.
es: Haz click para cambiar los colores de todo el dibujo.

en: Blind
es: Persianas

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
es: Haz click en un extremo de la imagen para dibujar persianas. Mueve el ratón perpendicularmente para abrirlas o cerrarlas.

en: Blocks
es: Cuadrícula

en: Chalk
es: Tiza

en: Drip
es: Goteo

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
es: Haz click y arrastra el ratón para cuadricular la imagen.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
es: Haz click y arrastra el ratón para que el dibujo parezca hecho con tiza.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
es: Haz click y arrastra el ratón para hacer gotear el dibujo.

en: Blur
es: Difuminar

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
es: Haz click y arrastra el ratón para difuminar el dibujo.

en: Click to blur the entire image.
es: Haz click para difuminar todo el dibujo.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
es: Ladrillos

en: Click and drag to draw large bricks.
es: Haz click y arrastra el ratón para dibujar grandes ladrillos.

en: Click and drag to draw small bricks.
es: Haz click y arrastra el ratón para dibujar pequeños ladrillos.

en: Calligraphy
es: Caligrafía

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
es: Haz click y arrastra el ratón para dibujar en modo caligráfico.

en: Cartoon
es: Cómic

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
es: Haz click y arrastra el ratón para que tu dibujo se vea como en un cómic.

en: Confetti
es: Confeti

en: Click to throw confetti!
es: ¡Haz click para lanzar confeti!

en: Distortion
es: Distorsión

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
es: Haz click y mueve el ratón para distorsionar tu dibujo.

en: Emboss
es: Relieve

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
es: Haz click y mueve el ratón para darle relieve a tu dibujo.

en: Lighten
es: Aclarar

en: Darken
es: Oscurecer

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para aclarar partes de tu dibujo.

en: Click to lighten your entire picture.
es: Haz click para aclarar todo el dibujo.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para oscurecer partes de tu dibujo.

en: Click to darken your entire picture.
es: Haz click para oscurecer todo el dibujo.

en: Fisheye
es: Ojo de pez

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
es: Haz click en cualquier parte de tu dibujo para crear un efecto de ojo de pez.

en: Flower
es: Flor

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
es: Haz click y mueve el ratón para dibujar el tallo de la flor. Suéltalo para terminar la flor.

en: Foam
es: Burbujas

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
es: Haz click y mueve el ratón para crear burbujas espumosas.

en: Fold
es: Doblar

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
es: Elige un color de fondo y haz click para doblar una de las esquinas de la hoja.

en: Fretwork
es: Patrones

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
es: Haz click para rodear tu dibujo con patrones repetitivos.

en: Glass Tile
es: Azulejo

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
es: Haz click y mueve el ratón para colocar azulejos sobre tu dibujo.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
es: Haz click para llenar tu dibujo de azulejos.

en: Grass
es: Hierba

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
es: Haz click y arrastra el ratón para dibujar hierba. ¡No te olvides de la tierra!

en: Halftone
es: Puntilleo

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
es: Haz click y mueve el ratón para que tu dibujo se vea como un periódico.

en: Symmetric Left/Right
es: Simetría izquierda/derecha

en: Symmetric Up/Down
es: Simetría arriba/abajo

en: Pattern
es: Patrones

en: Tiles
es: Azulejos

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
es: Caleidoscopio

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
es: Haz click y mueve el ratón para dibujar con dos pinceles simétricos de izquierda a derecha en tu dibujo.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
es: Haz click y mueve el ratón para dibujar con dos pinceles simétricos de arriba a abajo en tu dibujo.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
es: Haz click y mueve el ratón para dibujar un patrón a través tu dibujo.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
es: Haz click y mueve el ratón para dibujar un patrón simétrico a través de tu dibujo.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
es: Haz click y mueve el ratón para dibujar con pinceles simétricos (como en un caleidoscopio).

en: Light
es: Luz

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
es: Haz click y mueve el ratón para dibujar un rayo de luz.

en: Metal Paint
es: Pintura metálica

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
es: Haz click y mueve el ratón para pintar con un color metalizado.

en: Mirror
es: Espejo

en: Flip
es: Voltear

en: Click to make a mirror image.
es: Haz click para girar tu imagen horizontalmente.

en: Click to flip the picture upside-down.
es: Haz click para invertir tu dibujo.

en: Mosaic
es: Mosaico

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para añadir un efecto de mosaico en alguna parte de tu dibujo.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
es: Haz click para lograr un efecto de mosaico en todo el dibujo.

en: Square Mosaic
es: Mosaico cuadrado

en: Hexagon Mosaic
es: Mosaico hexagonal

en: Irregular Mosaic
es: Mosaico irregular

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para añadir un efecto de mosaico cuadrado en alguna parte de tu dibujo.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
es: Haz click para lograr un efecto de mosaico cuadrado en todo el dibujo.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para añadir un efecto de mosaico hexagonal en alguna parte de tu dibujo.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
es: Haz click para lograr un efecto de mosaico hexagonal en todo el dibujo.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para añadir un mosaico irregular en partes del dibujo.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
es: Haz click para lograr un efecto de mosaico irregular en todo el dibujo.

en: Negative
es: Negativo

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
es: Haz click y arrastra el ratón para ver partes de tu dibujo en negativo.

en: Click to turn your painting into its negative.
es: Haz click para ver tu dibujo en negativo.

en: Noise
es: Ruido

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para añadir ruido a distintas partes de tu dibujo.

en: Click to add noise to your entire picture.
es: Haz click para añadir ruido a todo el dibujo.

en: Perspective
es: Perspectiva

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
es: Haz click en las esquinas y mueve el cursor para estrechar el dibujo.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
es: Haz click y mueve el ratón para acercar o alejar el dibujo.

en: Puzzle
es: Rompecabezas

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
es: Haz click en la parte del dibujo que quieres que se vea como un rompecabezas.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
es: Haz click para convertir en un rompecabezas todo del dibujo.

en: Rails
es: Rieles

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
es: Haz click y mueve para dibujar unos rieles en tu dibujo.

en: Rainbow
es: Arcoíris

en: You can draw in rainbow colors!
es: ¡Puedes dibujar en los colores del arcoíris!

en: Rain
es: Lluvia

en: Click to place a rain drop onto your picture.
es: Haz click para dibujar una gota de lluvia en tu dibujo.

en: Click to cover your picture with rain drops.
es: Haz click para llenar tu dibujo con gotas de lluvia.

en: Real Rainbow
es: Arcoíris real

en: ROYGBIV Rainbow
es: Arcoíris

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
es: Haz click donde quieres que comience tu arcoíris; mueve el ratón a donde quieres que termine y luego suéltalo para dibujar un arcoíris.

en: Ripples
es: Ondas

en: Click to make ripples appear over your picture.
es: Haz click para dibujar ondas en tu dibujo.

en: Rosette
es: Roseta

en: Click and start drawing your rosette.
es: Haz click y comienza a dibujar tu roseta.

en: You can draw just like Picasso!
es: ¡Puedes pintar igual que Picasso!

en: Edges
es: Bordes

en: Sharpen
es: Enfocar

en: Silhouette
es: Silueta

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para perfilar los bordes en algunas partes del dibujo.

en: Click to trace edges in your entire picture.
es: Haz click para perfilar los bordes de todo el dibujo.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para enfocar partes de tu dibujo.

en: Click to sharpen the entire picture.
es: Haz click para enfocar todo el dibujo.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
es: Haz click y arrastra el ratón para crear siluetas en blanco y negro.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
es: Haz click para que tu dibujo sea una silueta en blanco y negro.

en: Shift
es: Desplazar

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
es: Haz click para mover el dibujo sobre el espacio disponible.

en: Smudge
es: Difuminar

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
es: Pintura húmeda

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para difuminar tu dibujo.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
es: Haz click y arrastra el ratón para dibujar con pintura húmeda.

en: Snow Ball
es: Bola de nieve

en: Snow Flake
es: Copo de nieve

en: Click to add snow balls to your picture.
es: Haz click para dibujar bolas de nieve.

en: Click to add snow flakes to your picture.
es: Haz click para dibujar copos de nieve.

en: String edges
es: Hilorama

en: String corner
es: Hilorama 90º

en: String 'V'
es: Hilorama en 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
es: Haz click y mueve para dibujar un hilorama. Mueve el cursor hacia arriba o hacia abajo para crear más o menos líneas, y a izquierda o derecha para controlar el tamaño del agujero central.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
es: Haz click y mueve el ratón para dibujar hiloramas en ángulo recto.

en: Draw string art arrows with free angles.
es: Dibuja hiloramas de distintos ángulos.

en: Tint
es: Teñir

en: Color & White
es: Color y blanco

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
es: Haz click y arrastra el ratón para cambiar el color en ciertas partes de tu dibujo.

en: Click to change the color of your entire picture.
es: Haz click para cambiar el color de todo tu dibujo.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
es: Haz click y arrastra el ratón para que partes de tu dibujo aparezcan en blanco y el color que tú elijas.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
es: Haz click para que tu dibujo aparezca en blanco y el color que tú elijas.

en: Toothpaste
es: Dentífrico

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
es: Haz click y mueve el ratón para extender pasta de dientes por tu dibujo.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
es: Haz click y mueve el ratón para dibujar un tornado.

en: TV
es: Televisión

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
es: Haz click y mueve el ratón para hacer que partes de tu dibujo se vean como en la televisión.

en: Click to make your picture look like it's on television.
es: Haz click para que todo tu dibujo se vea como en la televisión.

en: Waves
es: Olas

en: Wavelets
es: Interferencias

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
es: Haz click para crear interferencias horizontales. Haz click arriba para obtener interferencias más estrechas, abajo para que sean más anchas, a la izquierda para que sean más cortas y a la derecha más largas.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
es: Haz click para crear interferencias verticales. Haz click arriba para obtener interferencias más estrechas, abajo para que sean más anchas, a la izquierda para que sean más cortas y a la derecha más largas.

en: Xor Colors
es: Colores excluyentes
