TuxPaint 0.9.2 - en to es translation catalogue (134 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
es: ¡Negro!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
es: ¡Gris oscuro!.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
es: ¡Gris claro!.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
es: ¡Blanco!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
es: ¡Rojo!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
es: ¡Naranja!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
es: ¡Amarillo!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
es: ¡Verde claro!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
es: ¡Verde oscuro!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
es: ¡Azul Cielo!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
es: ¡Azul!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
es: Violeta lavanda

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
es: ¡Púrpura!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
es: ¡Rosa!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
es: ¡Café!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
es: ¡Broncear!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
es: ¡Beige!

note: Eraser tool
en: Eraser
es: Borrador

note: Congratulations #1
en: Great!
es: ¡Grandioso!

note: Congratulations #2
en: Cool!
es: ¡Genial!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
es: ¡Sigue así!

note: Congratulations #4
en: Good job!
es: ¡Buen trabajo!

note: Input Method: English mode
en: English
es: Inglés

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
es: Hiragana (Japonés)

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
es: Katakana (Japonés)

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
es: Hangul (Coreano)

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
es: Tailandés

en: A drawing program for children
es: Un programa de dibujo para niños

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
es: Cuadrado

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
es: Rectángulo

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
es: Círculo

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
es: Elipse

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
es: Triángulo

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
es: Pentágono

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
es: Rombo

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
es: Un cuadrado es un rectángulo con sus cuatro lados iguales.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
es: Un rectángulo tiene cuatro lados y cuatro ángulos rectos.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
es: Un círculo es una curva

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
es: Una elipse es un círculo achatado.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
es: Un triángulo tiene tres lados.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
es: Un pentágono tiene cinco lados.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
es: Un rombo tiene cuatro lados iguales, y sus lados opuestos son paralelos.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
es: Herramientas

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
es: Colores

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
es: Pinceles

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
es: Borradores

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
es: Sellos

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
es: Figuras

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
es: Letras

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
es: Magia

note: Freehand painting tool
en: Paint
es: Pintura

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
es: Sello

note: Line drawing tool
en: Lines
es: Lineas

note: Text tool
en: Text
es: Texto

note: Fill tool
en: Fill
es: Rellenar

note: Undo last action
en: Undo
es: Deshacer

note: Redo undone action
en: Redo
es: Rehacer

note: Start a new picture
en: New
es: Nuevo

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
es: Abrir

note: Save the current picture
en: Save
es: Guardar

note: Print the current picture
en: Print
es: Imprimir

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
es: Salir

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
es: Elige un color y una forma de pincel para dibujar.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
es: Escoge una imagen para usar como sello en tu dibujo.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
es: Haz clic para empezar a dibujar una línea. Suelta el botón para terminarla.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
es: ¡Elige un efecto mágico para usar en tu dibujo!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
es: ¡Deshacer!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
es: ¡Rehacer!

note: Eraser tool
en: Eraser!
es: ¡Borrador!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
es: Escoge un color o una imagen para empezar un nuevo dibujo.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
es: Abrir...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
es: ¡Tu imagen ha sido guardada!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
es: Imprimiendo...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
es: ¡Adiós!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
es: Suelta el botón para completar la línea.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
es: Mantén el botón presionado para estirar la figura.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
es: Mueve el ratón para rotar la figura. Haz clic para dibujarla.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
es: Muy bien... ¡Sigamos dibujando esto!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
es: ¿Realmente quieres salir?

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
es: ¡No, llévame a la pantalla anterior!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
es: ¡Si sales perderás tu pintura!!
    ¿Quieres guardarla?

en: Yes, save it!
es: ¡Sí, guárdalo!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
es: ¿Guardar tu imagen primero?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
es: ¡No se puede abrir esa imagen!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
es: Aceptar

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
es: ¡No hay archivos guardados!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
es: ¿Imprimir tu imagen ahora?

en: Yes, print it!
es: ¡Sí, imprímelo!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
es: ¡Tu imagen ha sido impresa!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
es: ¡Aún no puedes imprimir!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
es: ¿Borrar esta imagen?

en: Yes, erase it!
es: ¡Sí, bórralo!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
es: ¡Recuerda usar el botón izquierdo del ratón!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
es: Elige la imagen que quieras, luego haz clic en "Reproducir".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
es: Sonido deshabilitado.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
es: Sonido habilitado.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
es: Espera, por favor...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
es: Borrar

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
es: Diapositivas

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
es: Atrás

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
es: Reproducir

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
es: Siguiente

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
es: Sí

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
es: ¿Reemplazar la imagen con tus cambios?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
es: ¡Sí, reemplaza la anterior!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
es: ¡No, guardar en un nuevo archivo!

en: Drawing program
es: Programa de dibujo

en: Blocks
es: Bloques

en: Chalk
es: Gis

en: Drip
es: Gotear

en: Blur
es: Desenfocar

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
es: Ladrillos

en: Cartoon
es: Caricatura

en: Emboss
es: Grabar en relieve

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
es: Haz clic y arrastra el ratón para crear un grabado en relieve de la imagen.

en: Sparkles
es: Chispas

en: Lighten
es: Aclarar

en: Darken
es: Oscurecer

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
es: Haz clic y arrastra el ratón para dibujar un tallo de flor. Suelta el botón para terminar la flor.

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
es: Haz clic y arrastra el ratón para cubrir un área con burbujas.

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
es: Haz clic y arrastra el ratón para poner azulejos de vidrio sobre tu imagen.

en: Grass
es: Hierba

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
es: Caleidoscopio

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
es: Haz clic y arrastra el ratón para dibujar con pinceles simétricos (un

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
es: Haz clic y arrastra el ratón para pintar con un color metálico.

en: Mirror
es: Espejar

en: Flip
es: Voltear

en: Click to make a mirror image.
es: Haz clic para hacer una imagen espejo.

en: Click to flip the picture upside-down.
es: Haz clic para voltear la imagen de arriba hacia abajo.

en: Negative
es: Negativo

en: Rainbow
es: Arcoiris

en: You can draw in rainbow colors!
es: ¡Puedes dibujar con los colores del arcoiris!

en: Smudge
es: Manchar

en: Tint
es: Teñir
