tuxpaint - en to pl translation catalogue (267 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
pl: Czarny!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
pl: Ciemnoszary!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
pl: Jasnoszary!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
pl: Biały!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
pl: Czerwony!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
pl: Pomarańczowy!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
pl: Żółty!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
pl: Jasnozielony

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
pl: Ciemnozielony

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
pl: Jasnoniebieski!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
pl: Niebieski

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
pl: Lawendowy!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
pl: Purpurowy!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
pl: Różowy!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
pl: Brązowy!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
pl: Turkusowy!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
pl: Beżowy!

note: Eraser tool
en: Eraser
pl: Gumka

note: Congratulations #1
en: Great!
pl: Wspaniale!

note: Congratulations #2
en: Cool!
pl: Świetnie!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
pl: Tylko tak dalej!

note: Congratulations #4
en: Good job!
pl: Dobra robota!

note: Input Method: English mode
en: English
pl: Łaciński

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
pl: Tajski

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
pl: Chiński

en: A drawing program for children
pl: Program do rysowania dla dzieci

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
pl: Kwadrat

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
pl: Prostokąt

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
pl: Koło

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
pl: Elipsa

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
pl: Trójkąt

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
pl: Pięciokąt

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
pl: Pięciokąt

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
pl: Romb

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
pl: Gwiazda

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
pl: Kwadrat jest prostokątem z czterema jednakowymi bokami.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
pl: Prostokąt ma cztery boki i cztery kąty proste.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
pl: Koło jest krzywą, której wszystkie punkty mają jednakową odległość od środka.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
pl: Elipsa to rozciągnięte koło.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
pl: Trójkąt ma trzy boki.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
pl: Pięciokąt ma pięć boków.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
pl: Ośmiokąt ma osiem równych boków.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
pl: Romb ma cztery jednakowe boki, a boki leżące naprzeciw siebie są równoległe.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
pl: Gwiazda z 3 punktami.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
pl: Gwiazda z 4 punktami.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
pl: Gwiazda z 5 punktami.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
pl: Narzędzia

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
pl: Kolory

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
pl: Pędzle

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
pl: Gumki

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
pl: Stemple

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
pl: Kształty

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
pl: Litery

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
pl: Magia

note: Freehand painting tool
en: Paint
pl: Rysuj

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
pl: Stempel

note: Line drawing tool
en: Lines
pl: Linie

note: Text tool
en: Text
pl: Tekst

note: Label tool
en: Label
pl: Etykieta

note: Fill tool
en: Fill
pl: Wypełnij

note: Undo last action
en: Undo
pl: Cofnij

note: Redo undone action
en: Redo
pl: Ponów

note: Start a new picture
en: New
pl: Nowy

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
pl: Otwórz

note: Save the current picture
en: Save
pl: Zapisz

note: Print the current picture
en: Print
pl: Wydrukuj

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
pl: Zakończ

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
pl: Wybierz kolor i kształt pędzla, aby nimi rysować.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
pl: Wybierz obrazek, aby ostepmlować swój rysunek.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
pl: Kliknij, aby rozpocząć rysowanie linii. Puść, aby je zakończyć.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
pl: Wybierz styl tekstu. Kliknij na rysunek i rozpocznij pisanie. Naciśnij [Enter] lub [Tab] by zakończyć tekst.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
pl: Wybierz magiczny efekt wykorzystywany przy rysowaniu!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
pl: Cofnij!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
pl: Ponów!

note: Eraser tool
en: Eraser!
pl: Gumka!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
pl: Wybierz kolor lub obraz, z którym rozpoczniesz nowe rysowanie.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
pl: Otwórz...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
pl: Twój obrazek został zapisany!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
pl: Drukowanie...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
pl: Do widzenia!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
pl: Puść przycisk, aby zakończyć linię.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
pl: Przytrzymaj przycisk, aby rozciągnąć kształt.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
pl: Przesuń myszkę, aby obrócić kształt. Kliknij, aby go narysować.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
pl: Dobrze więc... Rysujmy dalej ten obrazek!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
pl: Czy naprawdę chcesz zakończyć program?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
pl: Tak, skończyłem

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
pl: Nie, wróćmy do rysowania!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
pl: Jeśli zakończysz, stracisz swój obrazek! Czy chcesz go zapisać?

en: Yes, save it!
pl: Tak, zapisz!

en: No, don’t bother saving!
pl: Nie, nie zapisuj!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
pl: Czy chcesz najpierw zapisać swój obrazek?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
pl: Nie mogę otworzyć tego obrazka!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
pl: Brak zapisanych plików!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
pl: Czy chcesz teraz wydrukować swój obrazek?

en: Yes, print it!
pl: Tak, wydrukuj!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
pl: Twój obrazek został wydrukowany!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
pl: Twój obrazek nie może być wydrrukowany!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
pl: Nie możesz jeszcze drukować!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
pl: Czy usunąć ten obrazek?

en: Yes, erase it!
pl: Tak, usuń!

en: No, don’t erase it!
pl: Nie, nie usuwaj!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
pl: Pamiętaj, żeby użyć lewego przycisku myszki!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
pl: Wybierz obrazki, a potem kliknij 'Pokaż'.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
pl: Dźwięk wył.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
pl: Dźwięk wł.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
pl: Czekaj...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
pl: Usuń

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
pl: Slajdy

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
pl: Wróć

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
pl: Pokaż

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
pl: Następny

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
pl: Czy zapisać zmiany w tym obrazku?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
pl: Tak, zastąp stary plik!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
pl: Nie, zapisz jako nowy plik!

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
pl: Wybierz kolor z Twojego rysunku.

en: Drawing program
pl: Program do rysowania

en: Color Shift
pl: Zmień kolor

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby zmienić kolory na części rysunku.

en: Click to change the colors in your entire picture.
pl: Kliknij, aby zmienić kolory na całym rysunku.

en: Blind
pl: Żaluzje

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
pl: Kliknij w kierunku narożnika rysunku by zaciągnąć żaluzje. Poruszaj pionowo by otworzyć lub zamknąć żaluzje.

en: Blocks
pl: Bloki

en: Chalk
pl: Kreda

en: Drip
pl: Krople

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby obrazek wyglądał jak zrobiony z kwadracików.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby zamienić obrazek w rysunek kredą.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby obraz zaczął ociekać kroplami.

en: Blur
pl: Rozmaż

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby rozmazać obrazek.

en: Click to blur the entire image.
pl: Kliknij, aby zamazać cały rysunek.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
pl: Cegły

en: Click and drag to draw large bricks.
pl: Kliknij i przesuń, aby narysować duże cegły.

en: Click and drag to draw small bricks.
pl: Kliknij i przesuń, aby narysować małe cegły.

en: Calligraphy
pl: Kaligrafia

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby kaligrafować.

en: Cartoon
pl: Kreskówka

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby zamienić rysunek w kreskówkę.

en: Confetti
pl: Konfetti

en: Click to throw confetti!
pl: Kliknij by rozrzucić konfetti!

en: Distortion
pl: Zniekształć

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką by spowodować zniekształcenie rysunku.

en: Emboss
pl: Wytłocz

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką by wykonać wytłoczenie rysunku.

en: Sparkles
pl: Iskierki

en: Lighten
pl: Rozjaśnij

en: Darken
pl: Przyciemnij

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
pl: Kliknij i poruszaj myszką aby rozjaśnić fragmenty rysunku.

en: Click to lighten your entire picture.
pl: Kliknij, aby rozjaśnić cały obrazek.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
pl: Kliknij i przesuń myszką, przyciemnić fragmenty rysunku.

en: Click to darken your entire picture.
pl: Kliknij, aby przyciemnić cały rysunek.

en: Fisheye
pl: Rybie oko

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
pl: Kliknij na fragmencie rysunku by utworzyć efekt rybiego oka.

en: Flower
pl: Kwiat

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
pl: Kliknij i przeciągnij by narysować łodygę kwiatka. Dajel, dokończ kwiatek.

en: Foam
pl: Piana

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
pl: Kliknij i przeciagnij myszką aby pokryć obszar mydlanymi bombelkami.

en: Fold
pl: Złóż

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
pl: Wybierz kolor tła i kliknij by podwinąć narożnik rysunku.

en: Fretwork
pl: Ornament

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
pl: Kliknij by otoczyćrysunek powtarzającym się wzorem.

en: Glass Tile
pl: Szkło

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką aby pokryć rysunek szklanymi płytkami.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
pl: Klkinij by pokryć cały rysunek szklanymi płytkami.

en: Grass
pl: Trawa

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
pl: Kliknij i przesuń, aby narysować trawę. Nie zapom nij o piasku!

en: Halftone
pl: Raster

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
pl: Kliknij i przeciągnij aby zmienić cały rysunek w gazetę.

en: Symmetric Left/Right
pl: Symetrycznie Lewo/Prawo

en: Symmetric Up/Down
pl: Symetrycznie Góra/Dół

en: Pattern
pl: Wzór

en: Tiles
pl: Płytki

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
pl: Kalejdoskop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką aby malować dwoma symetrycznymi pędzlami po prawej i lewej stronie rysunku.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką aby malować dwoma symetrycznymi pędzlami u góry i na dole rysunku.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką by narysować wzór w poprzek rysunku.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką aby malować wzorem i jego symetrycznym odbiciem.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
pl: Kliknij i przesuń myszką, aby narysować symetryczne ślady (kalejdosokop).

en: Light
pl: Światło

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
pl: Kliknij i przesuń myszką, aby narysować promień światła.

en: Metal Paint
pl: Metalik

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
pl: Kliknij i przesuń myszką, aby rysować kolorem metalicznym.

en: Mirror
pl: Lustro

en: Flip
pl: Odwróć

en: Click to make a mirror image.
pl: Kliknij, aby zrobić odbicie obrazka jak w lusterku.

en: Click to flip the picture upside-down.
pl: Kliknij, aby odwrócić obrazek do góry nogami.

en: Mosaic
pl: Mozaika

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką by dodać efekt mozaiki na części rysunku.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
pl: Kliknij aby dodać efekt mozaiki na całym rysunku.

en: Square Mosaic
pl: Mozaika kwadratowa

en: Hexagon Mosaic
pl: Mozaika sześciokątna

en: Irregular Mosaic
pl: Nieregularna mozaika

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką aby dodać kwadratową mozaikę na części rysunku.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
pl: Kliknij aby dodać kwadratową mozaikę na całym rysunku.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką aby dodać sześciokątną mozaikę na części rysunku.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
pl: Klikni aby dodać sześciokątną mozaikę na całym rysunku.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
pl: Kliknij i przeciągnij myszką aby dodać nieregularną mozaikę na części rysunku.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
pl: Kliknijaby dodać nieregularną mozaikę na całym rysunku.

en: Negative
pl: Negatyw

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby zamienić rysunek w negatyw.

en: Click to turn your painting into its negative.
pl: Kliknij, aby zmienić cały rysunek w negatyw.

en: Noise
pl: Szum

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby dodać szum do części rysunku.

en: Click to add noise to your entire picture.
pl: Kliknij, aby dodać szum do całego rysunku.

en: Perspective
pl: Perspektywa

en: Zoom
pl: Powiększ

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
pl: Kliknij na narożniku i przeciągnij dokąd chcesz podwinąć rysunek.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
pl: Kliknij i przeciągnij w górę aby powiększyć lub przeciągnij w dół aby pomniejszyć rysunek.

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
pl: Kliknij na części rysunku gdzie chciałbyś mieć puzzle.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
pl: Kliknij by utworzyć puzzle w trybie pełnoekranowym.

en: Rails
pl: Tory

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
pl: Kliknij i przeciągnij aby narysować tory kolejowe.

en: Rainbow
pl: Tęcza

en: You can draw in rainbow colors!
pl: Możesz rysować w kolorach tęczy!

en: Rain
pl: Deszcz

en: Click to place a rain drop onto your picture.
pl: Kliknij by umieścić krople deszczu na rysunku.

en: Click to cover your picture with rain drops.
pl: Kliknij, aby pokryć obrazek kroplami deszczu.

en: Real Rainbow
pl: Łuk tęczy

en: ROYGBIV Rainbow
pl: Tęcza

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
pl: Kliknij gdzie ma się zaczynać i kończyć łuk tęczy a narysujesz tęczę.

en: Ripples
pl: Fałdy

en: Click to make ripples appear over your picture.
pl: Kliknij by utworzyć fałdy na rysunku.

en: Rosette
pl: Rozeta

en: Click and start drawing your rosette.
pl: Kliknij, aby rozpocząć rysowanie rozety.

en: You can draw just like Picasso!
pl: Możesz rysować jak Picasso!

en: Edges
pl: Krawędź

en: Sharpen
pl: Wyostrz

en: Silhouette
pl: Zarys

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
pl: Kliknij i poruszaj myszką byzaznaczyć krawędzie na części rysunku.

en: Click to trace edges in your entire picture.
pl: Kliknij by zaznaczyć krawędzie na całym rysunku.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
pl: Kliknij i poruszaj myszką by wyostrzyć fragmenty rysunku.

en: Click to sharpen the entire picture.
pl: Kliknij, aby wyostrzyć cały rysunek.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
pl: Kliknij i poruszaj myszką aby utworzyć czarno-biały zarys.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
pl: Kliknij i poruszaj myszką aby utworzyć czarno-biały zarys na całym rysunku.

en: Shift
pl: Przesuń

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
pl: Kliknij i przeciągnij aby przesunąć rysunek na płótnie.

en: Smudge
pl: Zabrudź

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
pl: Mokra farba

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby zabrudzić obrazek.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
pl: Kliknij i poruszaj myszką aby rysować mokrą, zabrudzoną farbą

en: Snow Ball
pl: Śnieżki

en: Snow Flake
pl: Śnieżynki

en: Click to add snow balls to your picture.
pl: Kliknij, aby dodać śnieżk do rysunku.

en: Click to add snow flakes to your picture.
pl: Kliknij, aby dodać śnieżynki do rysunku.

en: String edges
pl: Sieć boki

en: String corner
pl: Sieć róg

en: String 'V'
pl: Sieć 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
pl: kliknij i przesuń by narysować siatkę. Przesuń góra-dół by narysowac mniej lub więcej lini, prawo-lewo by zrobić większy otwór.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
pl: Kliknij i przeciągnij by narysowac strzałki z siatki.

en: Draw string art arrows with free angles.
pl: Narysuj strzałkę z siatki z wolnymi kontami.

en: Tint
pl: Zabarwienie

en: Color & White
pl: Kolor & Biel

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
pl: kliknij i poruszaj myszką by zmienić kolor części rysunku.

en: Click to change the color of your entire picture.
pl: Kliknij, aby zmienić kolor całego rysunku.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby zmienić fragmenty rysunku na biało i kolor, który wybrałeś.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
pl: Kliknij, aby zmienić cały rysunek na biało i kolor, który wybrałeś.

en: Toothpaste
pl: Pasta do zębów

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby wycisnąć pastę do zębów na rysunek.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
pl: Kliknij i przecięgnij by narysować lej tornada.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
pl: Kliknij i przesuń myszką dookoła, aby części rysunku wyglądały jak w telewizorze.

en: Click to make your picture look like it's on television.
pl: Kliknij, aby twój rysunek wyglądał jak w telewizorze.

en: Waves
pl: Fale

en: Wavelets
pl: Falki

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
pl: Kliknij aby utorzyć na obrazku poziome fale. Kliknij w górę by uzyskać niższe fale, w dół wyższe fale, w lewo małe fale i w górę większe fale.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
pl: Kliknij aby utorzyć na obrazku pionowe fale. Kliknij w górę by uzyskać niższe fale, w dół wyższe fale, w lewo małe fale i w górę większe fale.

en: Xor Colors
pl: Kolory XOR
