tuxtype 1.8.2 - en to he translation catalogue (40 entries)

en: Fish
he: דג

en: Sound Effects Volume
he: עוצמת אפקטים קוליים

en: Music Volume
he: עוצמת מוסיקה

en: Sound & Music Disabled
he: מושתקים קול & מוסיקה

en: Paused!
he: מושהה!

en: Press escape again to return to menu
he: לחץ escape שוב כדי לחזור לתפריט

en: Press space bar to return to game
he: לחץ רווח כדי לחזור למשחק

en: Level
he: שלב

en: Lives
he: חיים

en: Easy
he: קל

en: Medium
he: בינוני

en: Hard
he: קשה

en: Practice
he: תרגול

en: Congratulations
he: כל הכבוד

en: Oh No!
he: אוי לא!

en: sec
he: שנייה

en: Time
he: זמן

en: Chars
he: אותיות

en: CPM
he: אותיות לדקה

en: WPM
he: מילים לדקה

en: Errors
he: שגיאות

en: Accuracy
he: דיוק

en: Fish Cascade
he: אשד דגים

en: Space Cadet
he: קאדט-חלל

en: Edit Word Lists
he: ערוך רשימת מילים

en: Comet Zap
he: שביט זאפ

en: Pilot
he: טייס

en: Phrase Typing
he: הקלדת משפטים

en: Lessons
he: שיעורים

en: Ace
he: אם

en: Project Info
he: מידע על הפרויקט

en: Options
he: הגדרות

en: Instructions
he: הוראות

en: Commander
he: מפקד

en: Setup Language
he: הגדרות שפה

en: Quit
he: סגור

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Work In Progress!
he: עבודה בתהליך!

en: This feature is not ready yet
he: תכונה זו עדיין אינה מוכנה

en: Discuss the future of TuxTyping at
he: שוחח על עתיד TuxTyping ב
