tuxtype 1.8.1 - en to hi translation catalogue (38 entries)

en: Fish
hi: मछली

en: Sound Effects Volume
hi: ध्वनि प्रभाव माप

en: Music Volume
hi: संगीत का वॉल्यूम

en: Sound & Music Disabled
hi: ध्वनि व संगीत विकलांग

en: Paused!
hi: रुका हुआ है!

en: Press escape again to return to menu
hi: प्रेस इसकेप फिर मेनू पर लौटने के लिए

en: Press space bar to return to game
hi: प्रेस स्पेसबार खेल पर लौटने के लिए

en: Level
hi: स्तर

en: Lives
hi: जीवन

en: Easy
hi: आसान

en: Medium
hi: मीडियम

en: Hard
hi: कठिन

en: Practice
hi: अभ्यास

en: Congratulations
hi: बधाई हो

en: Oh No!
hi: अरे नहीं!

en: sec
hi: सेकंड

en: Time
hi: समय

en: Chars
hi: घर का काम

en: Errors
hi: त्रुटियों

en: Accuracy
hi: शुद्धता

en: Fish Cascade
hi: फिश केसकेड

en: Space Cadet
hi: अंतरिक्ष कैडेट

en: Edit Word Lists
hi: शब्द सूचियाँ संपादित करें

en: Comet Zap
hi: धूमकेतु जैप

en: Pilot
hi: पायलट

en: Phrase Typing
hi: वाक्यांश टंकण

en: Lessons
hi: पाठ

en: Ace
hi: ऐस

en: Project Info
hi: परियोजना इन्फो

en: Options
hi: विकल्प

en: Instructions
hi: निर्देश

en: Commander
hi: कमांडर

en: Setup Language
hi: भाषा का सेटअप

en: Quit
hi: छोड़ना

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Work In Progress!
hi: कार्य प्रगति पर!

en: This feature is not ready yet
hi: यह सुविधा अभी तक तैयार नहीं है

en: Discuss the future of TuxTyping at
hi: TuxTyping का भविष्य चर्चा में
