tvtime 1.0.2-6.1 - en to cs translation catalogue (28 entries)

note: Type: select Description
en: TV standard:
cs: TV norma:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
cs: Zvolte prosím TV normu. NTSC se používá v Severní Americe, ve většině Jižní Ameriky a v Japonsku; SECAM ve Francii, bývalém SSSR, části Afriky a na Blízkém východě; a jinde PAL.

note: Type: select Choices
en: Cable
cs: Kabel

note: Type: select Choices
en: Broadcast
cs: Pozemní vysílání

note: Type: select Choices
en: Cable including channels 100+
cs: Kabel včetně kanálů 100+

note: Type: select Description
en: Default frequency table:
cs: Výchozí tabulka frekvencí:

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers. You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
cs: Zvolte prosím tabulku frekvencí. Ta určuje, jaké frekvence odpovídají obvyklým číslům kanálů. Pokud používáte anténu pro příjem signálu přenášeného vzduchem, vyberte "Pozemní vysílání".

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers.
cs: Zvolte prosím tabulku frekvencí. Ta určuje, jaké frekvence odpovídají obvyklým číslům kanálů.

note: Type: select Description
en: You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
cs: Pokud používáte anténu pro příjem signálu přenášeného vzduchem, vyberte "Pozemní vysílání".

note: Type: select Choices
en: Europe
cs: Evropa

note: Type: select Choices
en: France
cs: Francie

note: Type: select Choices
en: Russia
cs: Rusko

note: Type: select Choices
en: Australia
cs: Austrálie

note: Type: select Choices
en: New Zealand
cs: Nový Zéland

note: Type: select Choices
en: China Broadcast
cs: Čínské pozemní vysílání

note: Type: select Choices
en: Australia Optus
cs: Australský Optus

note: Type: select Choices
en: Custom (must run tvtime-scanner first)
cs: Vlastní (nejprve musí být spuštěn tvtime-scanner)

note: Type: select Description
en: If you are a user of a cable company that does not use standard frequencies, you should select "Custom" and run the tvtime-scanner application before using tvtime.
cs: Jste-li zákazníkem kabelového operátora, který nepoužívá normované frekvence, vyberte "Vlastní" a před použitím tvtime spusťte aplikaci tvtime-scanner.

note: Type: string Description
en: Default television capture device:
cs: Výchozí zařízení pro příjem televize:

note: Type: string Description
en: Please choose the video4linux device which corresponds to your capture card.
cs: Zvolte prosím video4linux zařízení, které odpovídá vaší televizní kartě.

note: Type: string Description
en: Device to use for VBI decoding:
cs: Zařízení pro dekódování VBI:

note: Type: string Description
en: Please choose the device that will be used in NTSC areas for decoding closed captions and XDS channel information.
cs: Zvolte prosím zařízení, které bude použito v oblastech s normou NTSC k dekódování kódovaného vysílání a informací o kanálu XDS.

note: Type: boolean Description
en: Allow tvtime to run with root privileges?
cs: Povolit spouštění tvtime s právy roota?

note: Type: boolean Description
en: Please choose whether tvtime should be "setuid root", therefore getting root privileges when running.
cs: Zvolte prosím, zda-li má mít tvtime "setuid root", tzn. běžet s právy roota.

note: Type: boolean Description
en: This allows tvtime to run at a high priority to ensure smooth video and should be used for high quality video output even during high CPU load.
cs: To dovoluje tvtime běžet s vysokou prioritou k zajištění plynulého videa pro výstup videa ve vysoké kvalitě i při vysokém zatížení CPU.

note: Type: string Description
en: Process priority for the tvtime binary:
cs: Priorita procesu pro spustitelný soubor tvtime:

note: Type: string Description
en: This setting controls the priority of the tvtime process relative to other processes on the system.
cs: Toto nastavení určuje prioritu procesu tvtime ve vztahu k ostatním procesům v systému.

note: Type: string Description
en: Allowed values are integers between -20 and 19. Lower values indicate higher priority, and a value of 0 would give tvtime the same priority as a normal process.
cs: Povolené hodnoty jsou čísla mezi -20 a 19. Nižší hodnoty značí vyšší prioritu a hodnota 0 dává tvtime stejnou prioritu jako běžnému procesu.
