tvtime - en to da translation catalogue (27 entries)

note: Type: select Description
en: TV standard:
da: TV-standard:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
da: Vælg venligst TV-standard. NTSC bruges i Nordamerika, størstedelen af Sydamerika og Japan; SECAM i Frankrig, det tidligere Sovjetunionen, og dele af Afrika og Mellemøsten; og PAL alle andre steder.

note: Type: select Choices
en: Cable
da: Kabel

note: Type: select Choices
en: Broadcast
da: Antenne

note: Type: select Choices
en: Cable including channels 100+
da: Kabel med mere end 100 kanaler

note: Type: select Description
en: Default frequency table:
da: Standardfrekvenstabel:

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers. You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
da: Vælg venligst frekvenstabel. Den angiver hvilke frekvenser, som svarer til de kendte kanalnumre. Du skal vælge »Antenne«, hvis du bruger en antenne for luftbårne signaler.

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers.
da: Vælg venligst frekvenstabel. Den angiver hvilke frekvenser, som svarer til de kendte kanalnumre.

note: Type: select Description
en: You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
da: Du skal vælge »Antenne«, hvis du bruger en antenne til luftbårne signaler.

note: Type: select Choices
en: Europe
da: Europa

note: Type: select Choices
en: France
da: Frankrig

note: Type: select Choices
en: Russia
da: Rusland

note: Type: select Choices
en: Australia
da: Australien

note: Type: select Choices
en: China Broadcast
da: Kina - antenne

note: Type: select Choices
en: Australia Optus
da: Australien - optus

note: Type: select Choices
en: Custom (must run tvtime-scanner first)
da: Tilpasset (skal køre tvtime-scanner først)

note: Type: select Description
en: If you are a user of a cable company that does not use standard frequencies, you should select "Custom" and run the tvtime-scanner application before using tvtime.
da: Hvis du er kunde i et tv-kabelfirma som ikke bruger standardfrekvenser, skal du vælge »Tilpasset« og køre programmet tvtime-scanner, før du bruger tvtime.

note: Type: string Description
en: Default television capture device:
da: Standardenhed til tvoptagelse:

note: Type: string Description
en: Please choose the video4linux device which corresponds to your capture card.
da: Vælg venligst video4linux-enheden som svarer til dit optagerkort.

note: Type: string Description
en: Device to use for VBI decoding:
da: Enhed til brug for VBI-decodning:

note: Type: string Description
en: Please choose the device that will be used in NTSC areas for decoding closed captions and XDS channel information.
da: Vælg venligst enheden som vil blive brugt i NTSC-områder til decoding af lukkede optagelser og XDS-kanalinformation.

note: Type: boolean Description
en: Allow tvtime to run with root privileges?
da: Tillad at tvtime kører med rodprivilegier (root)?

note: Type: boolean Description
en: Please choose whether tvtime should be "setuid root", therefore getting root privileges when running.
da: Vælg venligst hvorvidt tvtime skal være »setuid root«, og dermed få rodprivilegier når den kører.

note: Type: boolean Description
en: This allows tvtime to run at a high priority to ensure smooth video and should be used for high quality video output even during high CPU load.
da: Dette tillader tvtime at køre med høj prioritet for at sikre glidende video, og skal bruges for højkvalitets videouddata selv under høj CPU-belastning.

note: Type: string Description
en: Process priority for the tvtime binary:
da: Procesprioritet for tvtime-binæren:

note: Type: string Description
en: This setting controls the priority of the tvtime process relative to other processes on the system.
da: Denne indstilling kontrollerer prioriteten på tvtime-processen i forhold til andre processer på systemet.

note: Type: string Description
en: Allowed values are integers between -20 and 19. Lower values indicate higher priority, and a value of 0 would give tvtime the same priority as a normal process.
da: Tilladte værdier er heltal mellem -20 og 19. Lavere værdier indikerer højere prioritet, og en værdi på 0 vil give tvtime den samme prioritet som en normal proces.
