tvtime - en to fi translation catalogue (26 entries)

note: Type: select Description
en: TV standard:
fi: TV-standardi:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
fi: Valitse käytettävä TV-standardi. NTSC on käytössä Pohjois-Amerikassa, suurimmassa osassa Etelä-Amerikkaa ja Japanissa. SECAM on käytössä Ranskassa, entisen Neuvostoliiton alueella, sekä osissa Afrikkaa ja Lähi-Itää. Muualla on käytössä PAL.

note: Type: select Choices
en: Cable
fi: Kaapeli

note: Type: select Choices
en: Broadcast
fi: Antenni

note: Type: select Choices
en: Cable including channels 100+
fi: Yli 100 kanavan kaapeli

note: Type: select Description
en: Default frequency table:
fi: Oletuksena käytettävä taajuustaulukko:

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers. You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
fi: Valitse käytettävä taajuustaulukko. Se määrittää mitkä taajuudet vastaavat kanavanumeroita.

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers.
fi: Valitse käytettävä taajuustaulukko. Se määrittää mitkä taajuudet vastaavat kanavanumeroita.

note: Type: select Choices
en: Europe
fi: Eurooppa

note: Type: select Choices
en: France
fi: Ranska

note: Type: select Choices
en: Russia
fi: Venäjä

note: Type: select Choices
en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

note: Type: select Choices
en: China Broadcast
fi: Kiina - antenni

note: Type: select Choices
en: Australia Optus
fi: Australia - Optus

note: Type: select Choices
en: Custom (must run tvtime-scanner first)
fi: Mukautettu (tvtime-scanner tulee ajaa ensin)

note: Type: select Description
en: If you are a user of a cable company that does not use standard frequencies, you should select "Custom" and run the tvtime-scanner application before using tvtime.
fi: Jos käytät kaapeliliittymää, jonka taajuudet eivät ole standardeja, valitse Mukautettu ja aja ohjelma tvtime-scanner ennen tvtimen käyttöä.

note: Type: string Description
en: Default television capture device:
fi: Oletusnauhoituslaite televisiolle:

note: Type: string Description
en: Please choose the video4linux device which corresponds to your capture card.
fi: Valitse video4linux-laite, joka vastaa nauhoituskorttiasi.

note: Type: string Description
en: Device to use for VBI decoding:
fi: VBI-purkuun käytettävä laite:

note: Type: string Description
en: Please choose the device that will be used in NTSC areas for decoding closed captions and XDS channel information.
fi: Valitse laite, jota käytetään NTSC-alueilla valinnaisten tekstitysten ja XDS-kanavatietojen purkuun.

note: Type: boolean Description
en: Allow tvtime to run with root privileges?
fi: Ajetaanko tvtime pääkäyttäjäoikeuksilla?

note: Type: boolean Description
en: Please choose whether tvtime should be "setuid root", therefore getting root privileges when running.
fi: Valitse asennetaanko tvtime asetuksella ”setuid root”. Tämä tarkoittaa, että ohjelmalla on ajettaessa pääkäyttäjäoikeudet.

note: Type: boolean Description
en: This allows tvtime to run at a high priority to ensure smooth video and should be used for high quality video output even during high CPU load.
fi: Tämä sallii tvtimen ajamisen korkeammalla prioriteetilla hyvän kuvanlaadun varmistamiseksi. Asetusta tulisi käyttää, kun videokuvan tulee olla korkealaatuista, vaikka prosessorilla olisi paljon kuormaa.

note: Type: string Description
en: Process priority for the tvtime binary:
fi: tvtime-prosessin prioriteetti:

note: Type: string Description
en: This setting controls the priority of the tvtime process relative to other processes on the system.
fi: Tämä asetus määrittää tvtimen prosessin prioriteetin suhteessa muihin järjestelmän prosesseihin.

note: Type: string Description
en: Allowed values are integers between -20 and 19. Lower values indicate higher priority, and a value of 0 would give tvtime the same priority as a normal process.
fi: Kokonaisluvut -20 ja 19 välillä ovat sallittuja arvoja. Pienemmät arvot tarkoittavat suurempaa prioriteettia. Tavallisten prosessien oletusprioriteetti on 0.
