tvtime 1.0.2 - en to it translation catalogue (25 entries)

note: Type: select Description
en: TV standard:
it: Standard TV:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
it: Scegliere lo standard TV da usare. NTSC è usato nel Nord America, in buona parte del Sud America e in Giappone; SECAM in Francia, nella vecchia URSS e in parte dell'Africa; PAL negli altri paesi.

note: Type: select Choices
en: Cable
it: Cavo

note: Type: select Choices
en: Broadcast
it: Radiodiffusione

note: Type: select Choices
en: Cable including channels 100+
it: Cavo con oltre 100 canali

note: Type: select Description
en: Default frequency table:
it: Tabella delle frequenze predefinita:

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers. You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
it: Scegliere la tabella delle frequenze da usare, la tabella specifica a quali frequenze corrispondono i familiari numeri dei canali. Si deve scegliere "Radiodiffusione" se si utilizza un'antenna per ricevere i segnali via etere.

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers.
it: Scegliere la tabella delle frequenze da usare, la tabella specifica a quali frequenze corrispondono i familiari numeri dei canali.

note: Type: select Description
en: You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
it: Scegliere "Radiodiffusione" se si utilizza un'antenna per ricevere i segnali via etere.

note: Type: select Choices
en: Europe
it: Europa

note: Type: select Choices
en: France
it: Francia

note: Type: select Choices
en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

note: Type: select Choices
en: China Broadcast
it: Radiodiffusione Cina

note: Type: select Choices
en: Custom (must run tvtime-scanner first)
it: Personalizzata (è necessario prima usare tvtime-scanner)

note: Type: select Description
en: If you are a user of a cable company that does not use standard frequencies, you should select "Custom" and run the tvtime-scanner application before using tvtime.
it: Se si è un utente di una televisione via cavo che non utilizza le frequenze standard, si deve scegliere "Personalizzata" ed eseguire l'applicazione tvtime-scanner prima di usare tvtime.

note: Type: string Description
en: Default television capture device:
it: Device di acquisizione predefinito:

note: Type: string Description
en: Please choose the video4linux device which corresponds to your capture card.
it: Scegliere il device video4linux corrispondente alla propria scheda d'acquisizione.

note: Type: string Description
en: Device to use for VBI decoding:
it: Device da usare per la decodifica VBI:

note: Type: string Description
en: Please choose the device that will be used in NTSC areas for decoding closed captions and XDS channel information.
it: Scegliere il device da usare nelle aree NTSC per decodificare i sottotitoli e le informazioni XDS del canale.

note: Type: boolean Description
en: Allow tvtime to run with root privileges?
it: Permettere a tvtime di essere eseguito con i privilegi di root?

note: Type: boolean Description
en: Please choose whether tvtime should be "setuid root", therefore getting root privileges when running.
it: Indicare se tvtime deve essere "setuid root" e quindi se deve prendere i privilegi di root quando è in esecuzione.

note: Type: boolean Description
en: This allows tvtime to run at a high priority to ensure smooth video and should be used for high quality video output even during high CPU load.
it: Questo permette a tvtime di essere eseguito con una priortà maggiore per garantire video senza scatti e dovrebbe essere usato per l'output video di alta qualità anche quando sale il carico della CPU.

note: Type: string Description
en: Process priority for the tvtime binary:
it: Priorità del processo di tvtime:

note: Type: string Description
en: This setting controls the priority of the tvtime process relative to other processes on the system.
it: Questa impostazione controlla la priorità del processo di tvtime rispetto agli altri processi sul sistema.

note: Type: string Description
en: Allowed values are integers between -20 and 19. Lower values indicate higher priority, and a value of 0 would give tvtime the same priority as a normal process.
it: I valori ammessi sono gli interi tra -20 e 19. I valori più bassi indicano una priorità maggiore e il valore 0 dà a tvtime la stessa priorità di un normale processo.
