tvtime 1.0.2-3 - en to ja translation catalogue (28 entries)

note: Type: select Description
en: TV standard:
ja: TV 規格:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
ja: 利用する TV 規格を選んでください。NTSC は北アメリカ、南アメリカの大部分、日本で使われています。SECAM はフランス、旧ソ連、アフリカと中東の一部です。PAL はその他の地域です。

note: Type: select Choices
en: Cable
ja: ケーブルテレビ

note: Type: select Choices
en: Broadcast
ja: 地上波放送

note: Type: select Choices
en: Cable including channels 100+
ja: 100チャンネル以上のケーブルテレビ

note: Type: select Description
en: Default frequency table:
ja: 標準の周波数帯:

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers. You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
ja: 利用する周波数帯を選んでください。普段使っているチャンネル番号と一致する周波数を指定します。地上波用のアンテナを利用している場合は「地上波放送」を選択してください。

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers.
ja: 利用する周波数帯を選んでください。普段使っているチャンネル番号と一致する周波数を指定します。

note: Type: select Description
en: You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
ja: 地上波用アンテナを使っている場合は「地上波放送」を選ぶ必要があります。

note: Type: select Choices
en: Europe
ja: ヨーロッパ

note: Type: select Choices
en: France
ja: フランス

note: Type: select Choices
en: Russia
ja: ロシア

note: Type: select Choices
en: Australia
ja: オーストラリア

note: Type: select Choices
en: New Zealand
ja: ニュージーランド

note: Type: select Choices
en: China Broadcast
ja: 地上波放送 (中国)

note: Type: select Choices
en: Australia Optus
ja: Optus (オーストラリア)

note: Type: select Choices
en: Custom (must run tvtime-scanner first)
ja: カスタム (最初に tvtime-scanner を実行してください)

note: Type: select Description
en: If you are a user of a cable company that does not use standard frequencies, you should select "Custom" and run the tvtime-scanner application before using tvtime.
ja: 通常の周波数を使わないケーブルテレビ会社のユーザは「カスタム」を選択して tvtime を利用する前に tvtime-scanner アプリケーションを実行してください。

note: Type: string Description
en: Default television capture device:
ja: 標準のテレビキャプチャ用デバイス:

note: Type: string Description
en: Please choose the video4linux device which corresponds to your capture card.
ja: キャプチャカードに対応した video4linux デバイスを選んでください。

note: Type: string Description
en: Device to use for VBI decoding:
ja: VBI デコード用のデバイス:

note: Type: string Description
en: Please choose the device that will be used in NTSC areas for decoding closed captions and XDS channel information.
ja: NTSC の地域で字幕と XDS チャンネル情報のデコードに利用するデバイスを選んでください。

note: Type: boolean Description
en: Allow tvtime to run with root privileges?
ja: tvtime を root 権限で動作させますか?

note: Type: boolean Description
en: Please choose whether tvtime should be "setuid root", therefore getting root privileges when running.
ja: tvtime を「setuid root」して動作させるかどうか、つまりは動作時に root 権限を得るどうかを決めてください。

note: Type: boolean Description
en: This allows tvtime to run at a high priority to ensure smooth video and should be used for high quality video output even during high CPU load.
ja: これを有効にすると、CPU の負荷が高い場合でも tvtime を高い優先度で動作させ滑らかで高品質の映像を出力するようにします。

note: Type: string Description
en: Process priority for the tvtime binary:
ja: tvtime プログラムのプロセスの優先度:

note: Type: string Description
en: This setting controls the priority of the tvtime process relative to other processes on the system.
ja: この設定は、システム上の他のプロセスに対して tvtime のプロセスの優先度を設定します。

note: Type: string Description
en: Allowed values are integers between -20 and 19. Lower values indicate higher priority, and a value of 0 would give tvtime the same priority as a normal process.
ja: -20 から 19 までの整数値が入力可能です。低い値は優先度が高いことを意味し、0 の場合は通常のプロセスと同じ優先度を tvtime に与えます。
