tvtime 1.0.2-3 - en to pt translation catalogue (28 entries)

note: Type: select Description
en: TV standard:
pt: Norma de TV:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
pt: Por favor escolha a norma de TV para uso. NTSC é utilizado na América do Norte, em grande parte da América do Sul e Japão; SECAM em França, na ex-URSS e em partes da África e do Médio Oriente, e no resto do mundo PAL.

note: Type: select Choices
en: Cable
pt: Cabo

note: Type: select Choices
en: Broadcast
pt: Radiodifusão

note: Type: select Choices
en: Cable including channels 100+
pt: Cabo incluindo mais de 100 canais

note: Type: select Description
en: Default frequency table:
pt: Tabela de frequências predefinida:

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers. You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
pt: Por favor escolha a tabela de frequências a usar. Especifica que frequências correspondem ao número de canais familiarizados. Você deve seleccionar "Radiodifusão" se usar uma antena para obter sinais pelo ar.

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers.
pt: Por favor escolha a tabela de frequências a usar. Especifica que frequências correspondem ao número de canais familiarizados.

note: Type: select Description
en: You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
pt: Você deve seleccionar "Radiodifusão" se usar uma antena para obter sinais pelo ar.

note: Type: select Choices
en: Europe
pt: Europa

note: Type: select Choices
en: France
pt: França

note: Type: select Choices
en: Russia
pt: Rússia

note: Type: select Choices
en: Australia
pt: Austrália

note: Type: select Choices
en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

note: Type: select Choices
en: China Broadcast
pt: China Radiodifusão

note: Type: select Choices
en: Australia Optus
pt: Austrália Optus

note: Type: select Choices
en: Custom (must run tvtime-scanner first)
pt: Personalizar (deve executar primeiro tvtime-scanner)

note: Type: select Description
en: If you are a user of a cable company that does not use standard frequencies, you should select "Custom" and run the tvtime-scanner application before using tvtime.
pt: Se você for um cliente de uma empresa de cabo que não utiliza frequências padrão, deverá escolher "Personalizar" e executar a aplicação tvtime-scanner antes de usar o tvtime.

note: Type: string Description
en: Default television capture device:
pt: Dispositivo predefinido de captura de televisão:

note: Type: string Description
en: Please choose the video4linux device which corresponds to your capture card.
pt: Por favor escolha o dispositivo video4linux que corresponde à sua placa de captura.

note: Type: string Description
en: Device to use for VBI decoding:
pt: Dispositivo a utilizar para descodificação VBI (Vertical Blanking Interval):

note: Type: string Description
en: Please choose the device that will be used in NTSC areas for decoding closed captions and XDS channel information.
pt: Por favor seleccione o dispositivo que será usado em áreas NTSC para descodificação de legendas fechadas e informação do canal XDS.

note: Type: boolean Description
en: Allow tvtime to run with root privileges?
pt: Permitir ao tvtime correr com privilégios de root?

note: Type: boolean Description
en: Please choose whether tvtime should be "setuid root", therefore getting root privileges when running.
pt: Por favor escolha se o tvtime deve ser "setuid root", recebendo privilégios de root quando em execução.

note: Type: boolean Description
en: This allows tvtime to run at a high priority to ensure smooth video and should be used for high quality video output even during high CPU load.
pt: Isto permite ao tvtime correr em alta prioridade para garantir bom vídeo que deverá ser usado para a saída de vídeo de alta qualidade mesmo durante a alta carga da CPU.

note: Type: string Description
en: Process priority for the tvtime binary:
pt: Processo de prioridade para o binário do tvtime:

note: Type: string Description
en: This setting controls the priority of the tvtime process relative to other processes on the system.
pt: Esta configuração controla a prioridade dos processos do tvtime em relação a outros processos no sistema.

note: Type: string Description
en: Allowed values are integers between -20 and 19. Lower values indicate higher priority, and a value of 0 would give tvtime the same priority as a normal process.
pt: São admitidos valores inteiros entre -20 e 19. Valores mais baixos indicam maior prioridade, e um valor de 0 daria ao tvtime a mesma prioridade que um processo normal.
