tvtime 1.0.1-2 - en to sv translation catalogue (28 entries)

note: Type: select Description
en: TV standard:
sv: TV-standard:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
sv: Ange vilken TV-standard som ska användas. NTSC används i Nordamerika, Sydamerika och Japan. SECAM i Frankrike, före detta Sovjetunionen, delar av Afrika och Mellanöstern. I övrigt används PAL.

note: Type: select Choices
en: Cable
sv: Kabel

note: Type: select Choices
en: Broadcast
sv: Marksänd

note: Type: select Choices
en: Cable including channels 100+
sv: Kabel med över 100 kanaler

note: Type: select Description
en: Default frequency table:
sv: Välj frekvenstabell:

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers. You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
sv: Ange vilken frekvenstabell som ska användas. Frekvenstabellen specificerar vilken frekvens som gäller för de kända kanalnumren.  Välj 'marksänd' om du använder en antenn för signaler som sänds i luften.

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers.
sv: Ange vilken frekvenstabell som ska användas. Frekvenstabellen specificerar vilken frekvens som gäller för de kända kanalnumren.

note: Type: select Description
en: You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
sv: Du ska välja "Marksänd" om du använder en antenn för att ta emot signaler i luften.

note: Type: select Choices
en: Europe
sv: Europa

note: Type: select Choices
en: France
sv: Frankrike

note: Type: select Choices
en: Russia
sv: Ryssland

note: Type: select Choices
en: Australia
sv: Australien

note: Type: select Choices
en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

note: Type: select Choices
en: China Broadcast
sv: Kinesisk marksänd

note: Type: select Choices
en: Australia Optus
sv: Optus (Australien)

note: Type: select Choices
en: Custom (must run tvtime-scanner first)
sv: Egendefinierat (måste köra tvtime-scanner först)

note: Type: select Description
en: If you are a user of a cable company that does not use standard frequencies, you should select "Custom" and run the tvtime-scanner application before using tvtime.
sv: Om du är kund till en kabeloperatörer som inte använder standardfrekvenser, välj "Egendefinierat" och kör applikationen tvtime-scanner före du använder tvtime.

note: Type: string Description
en: Default television capture device:
sv: Standardenheten för ditt mottagarkort:

note: Type: string Description
en: Please choose the video4linux device which corresponds to your capture card.
sv: Ange video4linux-enheten som gäller för ditt mottagarkort.

note: Type: string Description
en: Device to use for VBI decoding:
sv: Enhet som ska användas för VBI-avkodning:

note: Type: string Description
en: Please choose the device that will be used in NTSC areas for decoding closed captions and XDS channel information.
sv: Ange vilken enhet som ska användas i NTSC-områden för att avkoda ettiketter och kanalinformation i XDS.

note: Type: boolean Description
en: Allow tvtime to run with root privileges?
sv: Ska tvtime få köra med rot-privilegier?

note: Type: boolean Description
en: Please choose whether tvtime should be "setuid root", therefore getting root privileges when running.
sv: Ange om tvtime ska vara "setuid root", det skulle i så fall innebära att tvtime kör som root.

note: Type: boolean Description
en: This allows tvtime to run at a high priority to ensure smooth video and should be used for high quality video output even during high CPU load.
sv: Detta ger tvtime möjlighet att kör på en högre prioritet för att tillåta jämnare video och bör användas för videoutdata av högkvalite även under hög CPU-belastning.

note: Type: string Description
en: Process priority for the tvtime binary:
sv: Processprioritet för binären tvtime:

note: Type: string Description
en: This setting controls the priority of the tvtime process relative to other processes on the system.
sv: Detta alternativ kontrollerar prioriteten för processen tvtime relativt till andra processer i systemet.

note: Type: string Description
en: Allowed values are integers between -20 and 19. Lower values indicate higher priority, and a value of 0 would give tvtime the same priority as a normal process.
sv: Tillåtna värden är heltal mellan -20 och 19. Lägre värden indikerar högre prioritet och värdet 0 skulle innebära att tvtime har samma prioritet som en vanlig process.
