tvtime - en to tr translation catalogue (28 entries)

note: Type: select Description
en: TV standard:
tr: TV standardı:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
tr: Lütfen kullanacağınız TV standardını seçiniz. NTSC standardı Kuzey Amerika, Güney Amerika'nın çoğu ve Japonya'da; SECAM standardı Fransa, eski SSCB ülkeleri, bazı Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde; PAL standardı ise geri kalan diğer bölgelerde kullanılır.

note: Type: select Choices
en: Cable
tr: Kablolu Yayın

note: Type: select Choices
en: Broadcast
tr: Yayın

note: Type: select Choices
en: Cable including channels 100+
tr: 100'ün üzerinde kanal içeren Kablolu Yayın

note: Type: select Description
en: Default frequency table:
tr: Öntanımlı frekans tablosu:

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers. You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
tr: Lütfen kullanacağınız frekans tablosunu seçiniz. Bu tablolar, alışkın olduğunuz kanallara karşı düşen frekansları tanımlar.  Eğer TV yayınını antenle alıyorsanız, "Yayın"ı seçiniz.

note: Type: select Description
en: Please choose the frequency table to use. It specifies which frequencies correspond to the familiar channel numbers.
tr: Lütfen kullanacağınız frekans tablosunu seçiniz. Bu tablolar, alışkın olduğunuz kanallara karşı düşen frekansları tanımlar.

note: Type: select Description
en: You should select "Broadcast" if you use an antenna for over-the-air signals.
tr: Anten ile aldığınız işaretler için "Yayın" seçeneğini seçmelisiniz.

note: Type: select Choices
en: Europe
tr: Avrupa

note: Type: select Choices
en: France
tr: Fransa

note: Type: select Choices
en: Russia
tr: Rusya

note: Type: select Choices
en: Australia
tr: Avustralya

note: Type: select Choices
en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

note: Type: select Choices
en: China Broadcast
tr: Çin Yayını

note: Type: select Choices
en: Australia Optus
tr: Avustralya Optus Yayını

note: Type: select Choices
en: Custom (must run tvtime-scanner first)
tr: Özel (önce 'tvtime-scanner' çalıştırılmalı)

note: Type: select Description
en: If you are a user of a cable company that does not use standard frequencies, you should select "Custom" and run the tvtime-scanner application before using tvtime.
tr: Eğer standart frekansları kullanmayan bir kablo-tv firmasının kullanıcısıysanız, "Özel" seçeneğini seçiniz ve tvtime'ı kullanmadan önce tvtime-scanner programını çalıştırınız.

note: Type: string Description
en: Default television capture device:
tr: Öntanımlı görüntü yakalama aygıtı:

note: Type: string Description
en: Please choose the video4linux device which corresponds to your capture card.
tr: Görüntü yakalama kartınıza ait 'video4linux' aygıtını seçiniz.

note: Type: string Description
en: Device to use for VBI decoding:
tr: VBI kod çözümü için kullanılacak aygıt:

note: Type: string Description
en: Please choose the device that will be used in NTSC areas for decoding closed captions and XDS channel information.
tr: Lütfen NTSC bölgelerinde, alt yazı ve XDS kanal bilgisinin çözümlenmesinde kullanılacak aygıtı seçiniz.

note: Type: boolean Description
en: Allow tvtime to run with root privileges?
tr: tvtime paketinin 'root' ayrıcalıkları ile çalışmasına izin verilsin mi?

note: Type: boolean Description
en: Please choose whether tvtime should be "setuid root", therefore getting root privileges when running.
tr: Lütfen tvtime paketinin çalışırken 'root' ayrıcalıklarını almasını sağlayacak "setuid root" olup olmayacağını seçiniz.

note: Type: boolean Description
en: This allows tvtime to run at a high priority to ensure smooth video and should be used for high quality video output even during high CPU load.
tr: Bu ayar, görüntü kalitesini arttırmak için tvtime'ın yüksek öncelikte çalışmasına izin verir ve yüksek işlemci yükü altında dahi kaliteli bir görüntü elde etmek için kullanılmalıdır.

note: Type: string Description
en: Process priority for the tvtime binary:
tr: "tvtime" programı süreç önceliği:

note: Type: string Description
en: This setting controls the priority of the tvtime process relative to other processes on the system.
tr: Bu ayar tvtime sürecinin sistemdeki diğer süreçlere oranla önceliğini denetler.

note: Type: string Description
en: Allowed values are integers between -20 and 19. Lower values indicate higher priority, and a value of 0 would give tvtime the same priority as a normal process.
tr: İzin verilen değerler -20 ilâ 19 aralığındadır.  Küçük değerler daha yüksek öncelik belirtir.  0 değeri ise tvtime'a normal bir süreç ile aynı önceliği verecektir.
