tvtime 0.9.14 - en to fi translation catalogue (234 entries)

en: Deinterlacer configuration
fi: Lomituksen poistosuodatin

en: Back
fi: Paluu

en: Full rate: %.2f fps
fi: Täysi kuvataajuus: %.2f Hz

en: Half rate, deinterlace top fields: %.2f fps
fi: Käsittele vain ylemmät kentät: %.2f Hz

en: Half rate, deinterlace bottom fields: %.2f fps
fi: Käsittele vain alemmat kentät: %.2f Hz

en: Overscan setting
fi: Ylipyyhkäisyalue

en: Apply matte
fi: Peitä kuvamaskilla

en: 16:9 output
fi: 16:9-kuvasuhde

en: Resize window to match contents
fi: Sovita ikkuna kuvaan

en: Fullscreen
fi: Kokoruututila

en: Set fullscreen position
fi: Sijainti kokoruudussa

en: Always-on-top
fi: Aina päällimmäisenä

en: Quiet screenshots
fi: Ei kuvakaappausviestejä

en: Centre
fi: Keskellä

en: Top
fi: Yläreunassa

en: Bottom
fi: Alareunassa

en: Attempted framerate
fi: Kuvataajuuden valinta

en: Performance estimates
fi: Arvioitu suorituskyky

en: Deinterlacer
fi: Lomituksen poistosuodatin

en: Input: %s at %dx%d pixels
fi: Videotulo: %s tarkkuudella %dx%d

en: Attempted framerate: %.2f fps
fi: Kuvataajuuden valinta: %.2f kuvaa/s

en: Average blit time: %.2f ms (%.0f MB/sec)
fi: Keskimääräinen blit-aika: %.2f ms (%.0f MB/s)

en: Average render time: %5.2f ms
fi: Keskimääräinen piirtoaika: %5.2f ms

en: Dropped frames: %d
fi: Hukattuja kuvia: %d

en: Blit spacing: %4.1f/%4.1f ms (want %4.1f ms)
fi: Blit-aikaväli: %4.1f/%4.1f ms (halutaan %4.1f ms)

en: 16:9 + Overscan
fi: 16:9 + ylipyyhkäisy

en: 1.85:1
fi: 1,85:1

en: 2.35:1
fi: 2,35:1

en: 4:3 centre
fi: 4:3 keskellä

en: 4:3 + Overscan
fi: 4:3 + ylipyyhkäisy

en: Matte setting (Anamorphic input)
fi: Kuvamaskin asetus (anamorfinen kuva)

en: Matte setting (4:3 input)
fi: Kuvamaskin asetus (4:3-kuvakehys)

en: %s: Cannot allocate memory.
fi: %s: Ei voitu varata muistia.

en: Cannot open capture device %s.
fi: Ei voitu avata videolaitetta %s.

en: 
        Your capture card driver, %s, does not seem
        to support full framerate capture.  Please check to see if it is
        misconfigured, or if you have selected the wrong capture
        device (%s).
fi: 
        Videokaappauskortin ajuri, %s, ei näytä
        tukevan kaappausta täydellä kuvataajuudella. Tarkista, että ajurilla
        on oikeat asetukset, ja että valittuna on oikea
        videolaite (%s).

en: 
        Your capture card driver, %s, is not providing
        enough buffers for tvtime to process the video.  Please check with
        your driver documentation to see if you can increase the number
        of buffers provided to applications, and report this to the tvtime
        bug tracker at %s
fi: 
        Videokaappauskortin ajuri, %s, ei tarjoa tarpeeksi
        puskurimuistia, jotta tvtime pystyisi käsittelemään videota. Tarkista
        ajurin dokumentaation avulla, pystyykö ohjelmille tarkoitettujen
        puskurien määrää lisäämään, ja tee tästä vikailmoitus tvtimen
        virheidenseurantajärjestelmään osoitteessa: %s.

en: On screen display failed to initialize, disabled.
fi: Kuvaruutunäytön valmistelu epäonnistui; pois käytöstä.

en: No video source
fi: Ei videolähdettä

en: Cannot create FIFO, remote control of tvtime disabled.
fi: Ei voitu luoda FIFO:a, tvtimen etähallinta pois käytöstä.

en: Closed caption display failed to initialize, disabled.
fi: Closed caption -näytön valmistelu epäonnistui; pois käytöstä.

en: Always-on-top enabled.
fi: Aina päällimmäisenä valittu.

en: Always-on-top disabled.
fi: Aina päällimmäisenä pois päältä.

en: 16:9 display mode active.
fi: 16:9-kuvasuhde valittu.

en: 4:3 display mode active.
fi: 4:3-kuvasuhde valittu.

en: Screenshot messages disabled.
fi: Kuvakaappausviestit poistettu käytöstä.

en: Screenshot messages enabled.
fi: Kuvakaappausviestit käytössä.

en: 2-3 pulldown inversion disabled.
fi: Käänteinen 2:3-filmisiirto poistettu käytöstä.

en: 2-3 pulldown inversion enabled.
fi: Käänteinen 2:3-filmisiirto käytössä.

en: 2-3 pulldown inversion is not valid with your TV norm.
fi: Käänteinen 2:3-filmisiirto ei mahdollista tällä TV-normilla.

en: Screenshot: %s
fi: Kuvakaappaus: %s

en: Restarting tvtime.
fi: Käynnistetään tvtime uudelleen.

en: Thank you for using tvtime.
fi: Kiitos ohjelman käytöstä.

en: 
        Failed to drop root privileges: %s.
        tvtime will now exit to avoid security problems.
fi: 
        Pääkäyttäjäoikeuksien pudottaminen epäonnistui: %s.
        tvtime lopetetaan tietoturvariskien välttämiseksi.

en: Running %s.
fi: Käynnistetään %s.

en: Current
fi: Arvo

note: TRANSLATORS: This refers to a TV program, not a computer program.
en: No program information available
fi: Ei ohjelmatietoja saatavilla

en: Next: %s
fi: Seuraavaksi: %s

en: Renumber current channel
fi: Vaihda kanavan numero

en: Current channel active in list
fi: Valittu kanava aktiivisena

en: Stop channel scan
fi: Pysäytä kanavahaku

en: Scan channels for signal
fi: Käynnistä kanavahaku

en: Reset all channels as active
fi: Palauta kaikki kanavat aktiivisiksi

en: Finetune current channel
fi: Hienoviritys

en: Change NTSC cable mode
fi: Vaihda NTSC CATV -taajuusjärjestelmää

en: Set current channel as SECAM
fi: Aseta kanavan normiksi SECAM

en: Set current channel as PAL
fi: Aseta kanavan normiksi PAL

en: Switch audio standard
fi: Vaihda äänistandardia

en: Change frequency table
fi: Vaihda kanavataulukkoa

en: Disable signal detection
fi: Poista signaalintunnistus käytöstä

en: Enable signal detection
fi: Ota signaalintunnistus käyttöön

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Change default audio standard
fi: Valitse oletusäänistandardi

en: Audio volume boost
fi: Äänenvoimakkuuden korostus

en: Television standard
fi: TV-standardi

en: Horizontal resolution
fi: Vaakaresoluutio

en: Cable
fi: Kaapeli-TV

en: Broadcast
fi: Maanpäällinen lähetys

en: Cable with channels 100+
fi: Kaapeli-TV:n kanavat 100+

en: Europe
fi: Eurooppa

en: Russia
fi: Venäjä

en: France
fi: Ranska

en: New Zealand
fi: Uusi Seelanti

en: China Broadcast
fi: Kiina (maanpäällinen lähetys)

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: Custom (first run tvtime-scanner)
fi: Mukautettu (aja tvtime-scanner ensin)

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Quiet
fi: Hiljainen

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Full
fi: Täysi

en: %s  Current: %d pixels
fi: %s  Valittu: %d kuvapistettä

en: Low (360 pixels)
fi: Matala (360 kuvapistettä)

en: Moderate (576 pixels)
fi: Keskitaso (576 kuvapistettä)

en: Standard (720 pixels)
fi: Standardi (720 kuvapistettä)

en: High (768 pixels)
fi: Korkea (768 kuvapistettä)

en: %s  Maximum (%d pixels)
fi: %s  Maksimi (%d kuvapistettä)

en: Restart with new settings
fi: Käynnistä uusilla asetuksilla

en: Increase
fi: Lisää

en: Decrease
fi: Vähennä

en: 2-3 pulldown inversion
fi: Käänteinen 2:3-filmisiirto

en: Colour invert
fi: Käänteiset värit

en: Mirror
fi: Peilaus

en: Chroma killer
fi: Värienpoisto

en: Setup
fi: Asetukset

en: Channel management
fi: Kanavien hallinta

en: Input configuration
fi: Signaalitulon asetukset

en: Picture settings
fi: Värisäädöt

en: Video processing
fi: Videonkäsittely

en: Output configuration
fi: Näyttöasetukset

en: Exit menu
fi: Sulje valikko

en: Frequency table
fi: Kanavataulukko

en: Finetune
fi: Hienoviritys

en: Change video source
fi: Vaihda videolähde

en: Toggle closed captions
fi: Closed captions päälle/pois

en: Toggle XDS decoding
fi: XDS-tietojen purku päälle/pois

en: Overscan
fi: Ylipyyhkäisyalue

en: Fullscreen position
fi: Sijainti kokoruudussa

en: Current deinterlacer description
fi: Valitun suodattimen kuvaus

en: Input filters
fi: Signaalinkäsittely

en: Deinterlacer description
fi: Lomituksen poistosuodattimen kuvaus

en: Picture
fi: Värisäädöt

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Saturation
fi: Värikylläisyys

en: Hue
fi: Värisävy

en: Save current settings as defaults
fi: Tallenna värisäädöt oletusarvoiksi

en: Reset to global defaults
fi: Palauta oletusarvot

en: Save current settings as global defaults
fi: Tallenna värisäädöt oletusarvoiksi

en: Save current settings as channel defaults
fi: Tallenna värisäädöt kanavalle

en: Preferred XMLTV language
fi: Haluttu XMLTV-tietojen kieli

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Add current channel
fi: Lisää valittu kanava

en: Exit
fi: Lopeta

en: Sleep in %d minutes.
fi: Uniajastin: %d minuuttia.

en: Sleep off.
fi: Uniajastin sammutettu.

en: Using PAL-I audio decoding for this channel.
fi: Käytetään PAL I -äänikanavapurkua tällä kanavalla.

en: Using PAL-DK audio decoding for this channel.
fi: Käytetään PAL D/K -äänikanavapurkua tällä kanavalla.

en: Using PAL-BG audio decoding for this channel.
fi: Käytetään PAL B/G -äänikanavapurkua tällä kanavalla.

en: Defaulting to PAL-I audio decoding.
fi: PAL I -äänikanavapurku valittu oletukseksi.

en: Defaulting to PAL-DK audio decoding.
fi: PAL D/K -äänikanavapurku valittu oletukseksi.

en: Defaulting to PAL-BG audio decoding.
fi: PAL B/G -äänikanavapurku valittu oletukseksi.

en: Channel marked as active in the browse list.
fi: Kanava merkitty aktiiviseksi.

en: Channel disabled from the browse list.
fi: Kanava merkitty pois käytöstä.

en: Capture card volume will not be set by tvtime.
fi: Kaappauskortin äänilähdön tasoa ei muuteta.

en: Setting capture card volume to %d%%.
fi: Kaappauskortin äänilähtö asetettu tasolle %d%%.

en: Processing every input field.
fi: Käsitellään kaikki kuvakentät.

en: Processing every top field.
fi: Käsitellään ylemmät kuvakentät.

en: Processing every bottom field.
fi: Käsitellään alemmat kuvakentät.

en: Horizontal resolution will be %d pixels on restart.
fi: Vaakaresoluutio on %d uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: Television standard will be %s on restart.
fi: TV-standardi on %s uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: Using default language for XMLTV data.
fi: Käytetään oletuskieltä XMLTV-tiedoille.

en: Using unknown language (%s) for XMLTV data.
fi: Käytetään tuntematonta kieltä (%s) XMLTV-tiedoille.

en: XMLTV language set to %s (%s).
fi: XMLTV-tietojen kieleksi valittu %s (%s).

en: All channels re-activated.
fi: Kaikki kanavat merkitty aktiivisiksi.

en: Remapping %d.  Enter new channel number.
fi: Syötä kanavan %d uusi numero.

en: Scanner unavailable with signal checking disabled.
fi: Kanavahaku vaatii signaalintunnistuksen toimiakseen.

en: Scanning for channels being broadcast.
fi: Kanavien haku käynnissä.

en: Closed captions disabled.
fi: Closed captions poistettu käytöstä.

en: Closed captions enabled.
fi: Closed captions käytössä.

en: No VBI device configured for CC decoding.
fi: Ei VBI-laitetta määriteltynä CC-purkua varten.

en: Colour decoding for this channel set to %s.
fi: Kanavan värijärjestelmäksi valittu %s.

en: Running: %s
fi: Käynnissä: %s

en: Signal detection enabled.
fi: Signaalintunnistus käytössä.

en: Signal detection disabled.
fi: Signaalintunnistus poistettu käytöstä.

en: XDS decoding enabled.
fi: XDS-tietojen purku käytössä.

en: XDS decoding disabled.
fi: XDS-tietojen purku poistettu käytöstä.

en: Colour invert enabled.
fi: Käänteiset värit käytössä.

en: Colour invert disabled.
fi: Käänteiset värit poistettu käytöstä.

en: Mirror enabled.
fi: Peilaus käytössä.

en: Mirror disabled.
fi: Peilaus poistettu käytöstä.

en: Chroma kill enabled.
fi: Värienpoisto käytössä.

en: Chroma kill disabled.
fi: Värienpoisto poistettu käytöstä.

en: Overscan: %.1f%%
fi: Ylipyyhkäisy: %.1f%%

en: Picture settings reset to defaults.
fi: Värisäätöjen oletusarvot palautettu.

en: Using nominal NTSC cable frequencies.
fi: Käytetään virallisia NTSC-kaapeli-TV:n taajuuksia.

en: Using IRC cable frequencies.
fi: Käytetään IRC-kaapeli-TV:n taajuuksia.

en: Using HRC cable frequencies.
fi: Käytetään HRC-kaapeli-TV:n taajuuksia.

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Saved current picture settings as global defaults.
fi: Värisäädöt tallennettu oletusarvoiksi.

en: Saved current picture settings on channel %d.
fi: Värisäädöt tallennettu kanavalle %d.

en: Paused.
fi: Pysäytetty.

en: Resumed.
fi: Jatketaan.

en: Error parsing configuration file %s.
fi: Virhe jäsennettäessä asetustiedostoa %s.

en: No XML root element found in %s.
fi: Ei XML-juurielementtiä löydetty tiedostosta %s.

en: %s is not a tvtime configuration file.
fi: %s ei ole tvtimen asetustiedosto.

en: Config file cannot be parsed. Settings will not be saved.
fi: Asetustiedostoa ei voitu jäsentää. Asetuksia ei tallenneta.

en: Could not create new config file.
fi: Ei voitu luoda uutta asetustiedostoa.

en: Error creating configuration file.
fi: Virhe asetustiedostoa luotaessa.

en: Cannot change owner of %s: %s.
fi: Ei voitu vaihtaa tiedoston %s omistajaa: %s.

en: 
    tvtime is free software, written by Billy Biggs, Doug Bell and many
    others.  For details and copying conditions, please see our website
    at http://tvtime.net/
    
    tvtime is Copyright (C) 2001, 2002, 2003 by Billy Biggs, Doug Bell,
    Alexander S. Belov, and Achim Schneider.
fi: 
    tvtime on vapaa ohjelmisto, jonka ovat kirjoittaneet Billy Biggs,
    Doug Bell sekä monet muut. Lisätietoja sekä kopiointi- ja levitysehdot
    löytyvät sivuiltamme osoitteessa: http://tvtime.net/
    
    tvtime on Copyright © 2001, 2002, 2003 Billy Biggs, Doug Bell,
    Alexander S. Belov ja Achim Schneider.

en: usage: %s [OPTION]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]...

en:   -a, --widescreen           16:9 mode.
fi:   -a, --widescreen           16:9-kuvasuhde.

en:   -A, --nowidescreen         4:3 mode.
fi:   -A, --nowidescreen         4:3-kuvasuhde.

en:   -b, --vbidevice=DEVICE     VBI device (defaults to /dev/vbi0).
fi:   -b, --vbidevice=LAITE      VBI-laite (oletuksena /dev/vbi0).

en:   -c, --channel=CHANNEL      Tune to the specified channel on startup.
fi:   -c, --channel=KANAVA       Vaihda määrätylle kanavalle käynnistyksessä.

en:   -f, --frequencies=NAME     The frequency table to use for the tuner.
                                 (defaults to us-cable).
    
                                 Valid values are:
                                     us-cable
                                     us-cable100
                                     us-broadcast
                                     china-broadcast
                                     southafrica
                                     japan-cable
                                     japan-broadcast
                                     europe
                                     australia
                                     australia-optus
                                     newzealand
                                     france
                                     russia
                                     custom (first run tvtime-scanner)
fi:   -f, --frequencies=NIMI     Käytettävä virittimen taajuus- ja
                                 kanavataulukko (oletuksena us-cable).
    
                                 Hyväksytyt vaihtoehdot:
                                     us-cable 
                                     us-cable100
                                     us-broadcast
                                     china-broadcast
                                     southafrica
                                     japan-cable
                                     japan-broadcast
                                     europe
                                     australia
                                     australia-optus
                                     newzealand
                                     france
                                     russia
                                     custom (oma taulukko; aja tvtime-scanner ensin)

en:   -F, --configfile=FILE      Additional config file to load settings from.
fi:   -F, --configfile=TIEDOSTO  Ylimääräinen asetustiedosto, josta lukea asetukset.

en:   -h, --help                 Show this help message.
fi:   -h, --help                 Näytä tämä ohje.

en:   -g, --geometry=GEOMETRY    Sets the output window size.
fi:   -g, --geometry=GEOMETRIA   Asettaa videoikkunan mitat ja sijainnin.

en:   -i, --input=INPUTNUM       video4linux input number (defaults to 0).
fi:   -i, --input=NUMERO         video4linux-videotulon numero (oletuksena 0).

en:   -I, --inputwidth=SAMPLING  Horizontal resolution of input
                                 (defaults to 720 pixels).
fi:   -I, --inputwidth=TARKKUUS  Videotulon vaakaresoluutio
                                 (oletuksena 720 kuvapistettä).

en:   -k, --slave                Disables input handling in tvtime (slave mode).
fi:   -k, --slave                Estää komentojen käsittelyn tvtimessa (slave-tila).

en:   -m, --fullscreen           Start tvtime in fullscreen mode.
fi:   -m, --fullsreen            Käynnistä tvtime kokoruututilassa.

en:   -M, --window               Start tvtime in window mode.
fi:   -M, --window               Käynnistä tvtime ikkunatilassa.

en:   -n, --norm=NORM            The norm to use for the input.  tvtime supports:
                                 NTSC, NTSC-JP, SECAM, PAL, PAL-Nc, PAL-M,
                                 PAL-N or PAL-60 (defaults to NTSC).
fi:   -n, --norm=STANDARDI       Käytettävä TV-standardi. tvtime tukee seuraavia:
                                 NTSC, NTSC-JP, SECAM, PAL, PAL-Nc, PAL-M,
                                 PAL-N ja PAL-60 (oletuksena NTSC).

en:   -s, --showdrops            Print stats on frame drops (for debugging).
fi:   -s, --showdrops            Tulosta tilastot hukatuista kuvista
                                 (vianetsintää varten).

en:   -S, --saveoptions          Save command line options to the config file.
fi:   -S, --saveoptions          Tallenna komentorivivalinnat asetustiedostoon.

en:   -t, --xmltv=FILE           Read XMLTV listings from the given file.
fi:   -t, --xmltv=TIEDOSTO       Lue XMLTV-ohjelmatiedot annetusta tiedostosta.

en:   -l, --xmltvlanguage=LANG   Use XMLTV data in given language, if available.
fi:   -l, --xmltvlanguage=KIELI  Käytä valitun kielisiä XMLTV-ohjelmatietoja,
                                 mikäli saatavilla.

en:   -v, --verbose              Print debugging messages to stderr.
fi:   -v, --verbose              Tulosta vianetsintätiedot stderr:iin.

en:   -X, --display=DISPLAY      Use the given X display to connect to.
fi:   -X, --display=DISPLAY      Yhdistä annettuun X-palvelimeen.

en:   -R, --priority=PRI         Sets the process priority to run tvtime at.
fi:   -R, --prioritet=PRI        Aseta tvtime-prosessin prioriteetti.

en: Reading configuration from %s
fi: Luetaan asetukset tiedostosta %s

en: Cannot run two instances of tvtime with the same configuration.
fi: Ei voida ajaa useaa tvtimen ilmentymää samoilla asetuksilla.

en: Saving command line options.
fi: Tallennetaan komentorivivalinnat.

en: Cannot update configuration while tvtime running.
fi: Ei voida muuttaa asetustiedostoa tvtimen ollessa käynnissä.

en: No signal
fi: Ei kuvasignaalia

en: Mute
fi: Äänetön

en: Cannot create %s: %s
fi: Ei voitu luoda hakemistoa %s: %s

en: Cannot open %s: %s
fi: Ei voitu avata hakemistoa %s: %s

en: Failed to initialize UTF-8 to %s converter: iconv_open failed (%s).
fi: UTF-8 - %s -merkistömuunnoksen valmistelu epäonnistui:
    Virhe kutsussa iconv_open (%s).

en: 
        Failed to enter UTF-8 mode using bind_textdomain_codeset()
        (returned %s.)  This may cause messages
        to be displayed incorrectly!  Please report this bug at
        %s.
fi: 
        UTF-8 -tilaan siirtyminen epäonnistui kutsussa bind_text_domain_codeset()
        (kutsu palautti %s). Tämä saattaa estää
        viestien näkymisen oikein. Ole hyvä ja tee vikailmoitus tästä
        osoitteessa %s.

en: 
    Available commands:
fi: 
    Käytettävissä olevat komennot:

en: tvtime not running.
fi: tvtime ei ole käynnissä.

en: %s: Cannot open %s: %s
fi: %s: Ei voitu avata tiedostoa %s: %s

en: %s: Invalid command '%s'
fi: %s: Komento "%s" ei kelpaa.

en: %s: Sending command %s with argument %s.
fi: %s: Annetaan komento %s parametrilla %s.

en: %s: Sending command %s.
fi: %s: Annetaan komento %s.

en: Scanning using TV standard %s.
fi: Haetaan kanavia TV-standardilla %s.

en: 
        No tuner found on input %d.  If you have a tuner, please
        select a different input using --input=<num>.
fi: 
        Ei viritintä löydetty videotulolle %d. Jos viritin on
        olemassa, valitse jokin toinen tulo valinnalla --input=<numero>.

en: Scanning from %6.2f MHz to %6.2f MHz.
fi: Haetaan kanavia alueelta %6.2f - %6.2f MHz.

en: Checking %6.2f MHz:
fi: Tarkistetaan %6.2f MHz:

en: Signal detected
fi: Signaali löydetty

en: Found a channel at %6.2f MHz (%.2f - %.2f MHz), adding to channel list.
fi: Kanava löydetty taajuudelta %6.2f MHz (%.2f - %.2f MHz);
    lisätään kanavalistaan.
