tvtime 0.9.13 - en to sv translation catalogue (228 entries)

en: Deinterlacer configuration
sv: Inställningar för deinterlacer

en: Back
sv: Tillbaka

en: Full rate: %.2f fps
sv: Full bildfrekvens: %.2f b/s

en: Half rate, deinterlace top fields: %.2f fps
sv: Halv bildfrekvens, deinterlacear övre bildfälten: %.2f b/s

en: Half rate, deinterlace bottom fields: %.2f fps
sv: Halv bildfrekvens, deinterlacear nedre bildfälten: %.2f b/s

en: Overscan setting
sv: Översvepning

en: Apply matte
sv: Lägg på bildmask

en: 16:9 output
sv: 16:9-visning

en: Resize window to match contents
sv: Ändra fönstrets storlek för att matcha innehållet

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Set fullscreen position
sv: Välj helskärmsposition

en: Always-on-top
sv: Alltid-överst

en: Quiet screenshots
sv: Tysta skärmdumpar

en: Centre
sv: I mitten

en: Top
sv: Uppe

en: Bottom
sv: Nere

en: Attempted framerate
sv: Målvärde för bildfrekvens

en: Performance estimates
sv: Uppskattad prestanda

en: Input: %s at %dx%d pixels
sv: Signal: %s vid %dx%d bildpunkter

en: Attempted framerate: %.2f fps
sv: Målvärde för bildfrekvens: %.2f b/s

en: Average blit time: %.2f ms (%.0f MB/sec)
sv: Genomsnittlig blit-tid: %.2f ms (%.0f MB/s)

en: Average render time: %5.2f ms
sv: Genomsnittlig renderingstid: %5.2f ms

en: Dropped frames: %d
sv: Missade bildrutor: %d

en: Blit spacing: %4.1f/%4.1f ms (want %4.1f ms)
sv: Blit-intervall: %4.1f/%4.1f ms (mål: %4.1f ms)

en: 16:9 + Overscan
sv: 16:9 + Översvepning

en: 1.85:1
sv: 1,85:1

en: 2.35:1
sv: 2,35:1

en: 4:3 centre
sv: 4:3 mitten

en: 4:3 + Overscan
sv: 4:3 + Översvepning

en: Matte setting (Anamorphic input)
sv: Bildmaskering (Anamorfisk signal)

en: Matte setting (4:3 input)
sv: Bildmaskering (4:3-signal)

en: %s: Cannot allocate memory.
sv: %s: Kan inte tilldela minne.

en: Cannot open capture device %s.
sv: Kan inte öppna capture-enheten %s.

en: 
        Your capture card driver, %s, does not seem
        to support full framerate capture.  Please check to see if it is
        misconfigured, or if you have selected the wrong capture
        device (%s).
sv: 
        Din capture-drivrutin, %s, verkar inte stödja capture
        vid full bildfrekvens. Var god kontrollera att drivrutinen är rätt
        inställd, och att du valt rätt enhet (%s).

en: 
        Your capture card driver, %s, is not providing
        enough buffers for tvtime to process the video.  Please check with
        your driver documentation to see if you can increase the number
        of buffers provided to applications, and report this to the tvtime
        bug tracker at %s
sv: 
        Din capture-drivrutin, %s, ger inte tillräckligt många buffrar
        för att tvtime ska kunna behandla bilden. Kontrollera drivrutinens
        dokumentation, för att se om du kan öka antalet buffrar som
        drivrutinen låter program hantera, och rapportera den här
        incidenten via tvtimes buggrapporteringssystem på %s.

en: On screen display failed to initialize, disabled.
sv: Kunde inte initiera menysystemet -- inaktiverat.

en: No video source
sv: Ingen videokälla

en: Cannot create FIFO, remote control of tvtime disabled.
sv: Kan inte skapa FIFO -- fjärrstyrning av tvtime inaktiverat.

en: Closed caption display failed to initialize, disabled.
sv: Kunde inte initiera visning av closed captions -- inaktiverad.

en: Always-on-top enabled.
sv: Alltid-överst aktiverat.

en: Always-on-top disabled.
sv: Alltid-överst inaktiverat.

en: 16:9 display mode active.
sv: 16:9-visning aktivt.

en: 4:3 display mode active.
sv: 4:3-visning aktivt.

en: Screenshot messages disabled.
sv: Skärmdumpsmeddelanden inaktiverade.

en: Screenshot messages enabled.
sv: Skärmdumpsmeddelanden aktiverade.

en: 2-3 pulldown inversion disabled.
sv: 2:3-matnings-kompensering inaktiverad.

en: 2-3 pulldown inversion enabled.
sv: 2:3-matnings-kompensering aktiverad.

en: 2-3 pulldown inversion is not valid with your TV norm.
sv: 2:3-matning-kompensering ej relevant för vald tv-standard.

en: Screenshot: %s
sv: Skärmdump: %s

en: Restarting tvtime.
sv: Startar om tvtime.

en: Thank you for using tvtime.
sv: Tack för denna gång!

en: 
        Failed to drop root privileges: %s.
        tvtime will now exit to avoid security problems.
sv: 
        Kunde inte avstå från root-rättigheter: %s.
        tvtime avslutas för att undvika säkerhetsproblem.

en: Running %s.
sv: Kör %s.

en: Current
sv: Aktuell

note: TRANSLATORS: This refers to a TV program, not a computer program.
en: No program information available
sv: Ingen programinformation tillgänglig

en: Next: %s
sv: Nästa program: %s

en: Renumber current channel
sv: Flytta kanal

en: Current channel active in list
sv: Visa kanal vid bläddring

en: Stop channel scan
sv: Stoppa kanalsökning

en: Scan channels for signal
sv: Sök efter kanaler med signal

en: Reset all channels as active
sv: Visa alla kanaler vid bläddring

en: Finetune current channel
sv: Fininställning

en: Change NTSC cable mode
sv: Ändra läge för NTSC-kabel-tv.

en: Set current channel as SECAM
sv: Välj SECAM-läge för denna kanal

en: Set current channel as PAL
sv: Välj PAL-läge för denna kanal

en: Change frequency table
sv: Byt frekvenstabell

en: Disable signal detection
sv: Inaktivera signaldetektorn

en: Enable signal detection
sv: Aktivera signaldetektorn

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Audio volume boost
sv: Extra ljudförstärkning

en: Television standard
sv: TV-standard

en: Horizontal resolution
sv: Vågrät upplösning

en: Cable
sv: Kabel-tv

en: Broadcast
sv: Marksänd TV

en: Cable with channels 100+
sv: Kabel-tv med över 100 kanaler

en: Europe
sv: Europa

en: Russia
sv: Ryssland

en: France
sv: Frankrike

en: Australia
sv: Australien

en: Australia (Optus)
sv: Australien (Optus)

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: China Broadcast
sv: Kina (Marksänd TV)

en: Custom (first run tvtime-scanner)
sv: Egen (kör tvtime-scanner först)

en: Disabled
sv: Inaktiverat

en: Quiet
sv: Tyst

en: Medium
sv: Mellan

en: %s  Current: %d pixels
sv: %s  Aktuell inställning: %d bildpunkter

en: Low (360 pixels)
sv: Låg (360 bildpunkter)

en: Moderate (576 pixels)
sv: Medel (576 bildpunkter)

en: Standard (720 pixels)
sv: Standard (720 bildpunkter)

en: High (768 pixels)
sv: Hög (768 bildpunkter)

en: %s  Maximum (%d pixels)
sv: %s  Maximal (%d bildpunkter)

en: Restart with new settings
sv: Starta om med nya inställningar

en: Increase
sv: Öka

en: Decrease
sv: Minska

en: 2-3 pulldown inversion
sv: 2:3-matnings-kompensering

en: Colour invert
sv: Färginvertering

en: Mirror
sv: Spegling

en: Chroma killer
sv: Färgspärr

en: Setup
sv: Inställningar

en: Channel management
sv: Kanalhantering

en: Input configuration
sv: Källsignalinställningar

en: Picture settings
sv: Bildinställningar

en: Video processing
sv: Videobehandling

en: Output configuration
sv: Visningsinställningar

en: Exit menu
sv: Stäng meny

en: Frequency table
sv: Frekvenstabell

en: Finetune
sv: Fininställning

en: Change video source
sv: Ändra videokälla

en: Toggle closed captions
sv: Closed captions av/på

en: Toggle XDS decoding
sv: XDS-avkodning av/på

en: Overscan
sv: Översvepning

en: Fullscreen position
sv: Helskärmsposition

en: Current deinterlacer description
sv: Beskrivning av vald deinterlacer

en: Input filters
sv: Signalfilter

en: Deinterlacer description
sv: Beskrivning av deinterlacer

en: Picture
sv: Bild

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Hue
sv: Färgton

en: Save current settings as defaults
sv: Spara bildinställningar som förval

en: Reset to global defaults
sv: Återgå till sparade förval

en: Save current settings as global defaults
sv: Spara bildinställningar som förval för alla kanaler

en: Save current settings as channel defaults
sv: Spara bildinställningar som förval för denna kanal

en: Preferred XMLTV language
sv: Önskat XMLTV-språk

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Add current channel
sv: Lägg till denna kanal

en: Exit
sv: Avsluta

en: Sleep in %d minutes.
sv: Insomningstimer: %d minuter.

en: Sleep off.
sv: Insomningsfunktionen inaktiverad.

en: Using PAL-DK audio decoding for this channel.
sv: Använder PAL-DK-avkodning för den här kanalens ljud.

en: Using PAL-BG audio decoding for this channel.
sv: Använder PAL-BG-avkodning för den här kanalens ljud.

en: Defaulting to PAL-DK audio decoding.
sv: Avkodar ljud som PAL-DK som förval.

en: Defaulting to PAL-BG audio decoding.
sv: Avkodar ljud som PAL-BK som förval.

en: Channel marked as active in the browse list.
sv: Kanalen visas nu vid bläddring.

en: Channel disabled from the browse list.
sv: Kanalen visas inte längre vid bläddring.

en: Capture card volume will not be set by tvtime.
sv: Tvtime kommer inte ställa in capture-kortets ljudstyrka.

en: Setting capture card volume to %d%%.
sv: Ställer capture-kortets ljudstyrka till %d%%.

en: Processing every input field.
sv: Behandlar alla bildfält.

en: Processing every top field.
sv: Behandlar endast övre bildfälten.

en: Processing every bottom field.
sv: Behandlar endast undre bildfälten.

en: Horizontal resolution will be %d pixels on restart.
sv: Vågrät upplösning blir %d punkter efter omstart.

en: Television standard will be %s on restart.
sv: Vald TV-standard blir %s efter omstart.

en: Using default language for XMLTV data.
sv: Använder förvalt språk för XMLTV-data.

en: Using unknown language (%s) for XMLTV data.
sv: Använder okänt språk (%s) för XMLTV-data.

en: XMLTV language set to %s (%s).
sv: XMLTV-språk ställt till %s (%s).

en: All channels re-activated.
sv: Alla kanaler visas nu vid bläddring.

en: Remapping %d.  Enter new channel number.
sv: Flyttar kanal %d. Mata in nytt kanalnummer.

en: Scanner unavailable with signal checking disabled.
sv: Signaldetektorn måste aktiveras för kanalsökning.

en: Scanning for channels being broadcast.
sv: Söker efter kanaler.

en: Closed captions disabled.
sv: Closed captions inaktiverade.

en: Closed captions enabled.
sv: Closed captions aktiverade.

en: No VBI device configured for CC decoding.
sv: Ingen VBI-enhet vald för CC-avkodning.

en: Colour decoding for this channel set to %s.
sv: Kanalens färger avkodas som %s.

en: Running: %s
sv: Kör: %s

en: Signal detection enabled.
sv: Signaldetektor aktiverad.

en: Signal detection disabled.
sv: Signaldetektor inaktiverad.

en: XDS decoding enabled.
sv: XDS-avkodning aktiverad.

en: XDS decoding disabled.
sv: XDS-avkodning inaktiverad.

en: Colour invert enabled.
sv: Färginvertering aktiverad.

en: Colour invert disabled.
sv: Färginvertering inaktiverad.

en: Mirror enabled.
sv: Spegling aktiverad.

en: Mirror disabled.
sv: Spegling inaktiverad.

en: Chroma kill enabled.
sv: Färgspärr aktiverad.

en: Chroma kill disabled.
sv: Färgspärr inaktiverad.

en: Overscan: %.1f%%
sv: Översvepning: %.1f%%

en: Picture settings reset to defaults.
sv: Bildinställningarna återställda.

en: Using nominal NTSC cable frequencies.
sv: Använder standardfrekvenser för NTSC-kabel-tv.

en: Using IRC cable frequencies.
sv: Använder frekvenser för IRC-kabel-tv.

en: Using HRC cable frequencies.
sv: Använder frekvenser för HRC-kabel-tv.

en: Volume
sv: Ljudstyrka

en: Saved current picture settings as global defaults.
sv: Bildinställningarna sparades som förval för alla kanaler.

en: Saved current picture settings on channel %d.
sv: Bildinställningarna sparades som förval för kanal %d.

en: Paused.
sv: Stillbild.

en: Resumed.
sv: Fortsätter.

en: Error parsing configuration file %s.
sv: Fel vid tolkning av inställningsfilen %s.

en: No XML root element found in %s.
sv: Inget XML-rotelement hittades i %s.

en: %s is not a tvtime configuration file.
sv: %s är inte en tvtime-inställningsfil.

en: Config file cannot be parsed. Settings will not be saved.
sv: Inställningsfilen kunde inte tolkas. Inställningar kommer inte att sparas.

en: Could not create new config file.
sv: Kunde inte skapa ny inställningsfil.

en: Error creating configuration file.
sv: Fel vid skapande av inställningsfil.

en: Cannot change owner of %s: %s.
sv: Kan inte byta ägare för %s: %s.

en: 
    tvtime is free software, written by Billy Biggs, Doug Bell and many
    others.  For details and copying conditions, please see our website
    at http://tvtime.net/
    
    tvtime is Copyright (C) 2001, 2002, 2003 by Billy Biggs, Doug Bell,
    Alexander S. Belov, and Achim Schneider.
sv: 
    tvtime är fri programvara, skriven av Billy Biggs, Doug Bell, och många
    andra.  För mer information och spridningsvillkor, se vår webbsida:
    http://tvtime.net/
    
    tvtime är Copyright © 2001, 2002, 2003 Billy Biggs, Doug Bell,
    Alexander S. Belov, och Achim Schneider.

en: usage: %s [OPTION]...
sv: användning: %s [ALTERNATIV]...

en:   -a, --widescreen           16:9 mode.
sv:   -a, --widescreen           16:9-läge.

en:   -A, --nowidescreen         4:3 mode.
sv:   -A, --nowidescreen         4:3-läge.

en:   -b, --vbidevice=DEVICE     VBI device (defaults to /dev/vbi0).
sv:   -b, --vbidevice=ENHET      VBI-enhet (/dev/vbi0 om ej vald).

en:   -c, --channel=CHANNEL      Tune to the specified channel on startup.
sv:   -c, --channel=KANAL        Välj kanal vid uppstart.

en:   -F, --configfile=FILE      Additional config file to load settings from.
sv:   -F, --configfile=FIL       En ytterligare fil att ladda inställningar från.

en:   -h, --help                 Show this help message.
sv:   -h, --help                 Visa det här hjälpmeddelandet.

en:   -g, --geometry=GEOMETRY    Sets the output window size.
sv:   -g, --geometry=GEOMETRI    Ställer in visningsfönstrets storlek.

en:   -i, --input=INPUTNUM       video4linux input number (defaults to 0).
sv:   -i, --input=SIGNALNUMMER   video4linux signalnummer (0 om ej vald).

en:   -I, --inputwidth=SAMPLING  Horizontal resolution of input
                                 (defaults to 720 pixels).
sv:   -I, --inputwidth=SAMPLING  Vågrät bildupplösning (720 bildpunkter om ej
                                 vald).

en:   -k, --slave                Disables input handling in tvtime (slave mode).
sv:   -k, --slave                Stäng av signalhantering (slavläge).

en:   -m, --fullscreen           Start tvtime in fullscreen mode.
sv:   -m, --fullsreen            Starta tvtime i helskärmsläge.

en:   -M, --window               Start tvtime in window mode.
sv:   -M, --window               Starta tvtime i fönsterläge.

en:   -n, --norm=NORM            The norm to use for the input.  tvtime supports:
                                 NTSC, NTSC-JP, SECAM, PAL, PAL-Nc, PAL-M,
                                 PAL-N or PAL-60 (defaults to NTSC).
sv:   -n, --norm=NORM            Välj tv-standard. tvtime stödjer:
                                 NTSC, NTSC-JP, SECAM, PAL, PAL-Nc, PAL-M,
                                 PAL-N och PAL-60 (NTSC om ej vald).

en:   -s, --showdrops            Print stats on frame drops (for debugging).
sv:   -s, --showdrops            Visa statistik för missade bildrutor
                                 (för avlusning).

en:   -S, --saveoptions          Save command line options to the config file.
sv:   -S, --saveoptions          Spara kommandoradsalternativ i inställningsfilen.

en:   -t, --xmltv=FILE           Read XMLTV listings from the given file.
sv:   -t, --xmltv=FIL            Läs XMLTV-tablåer från en fil.

en:   -l, --xmltvlanguage=LANG   Use XMLTV data in given language, if available.
sv:   -l, --xmltvlanguage=SPRÅK  Använd XMLTV-data i ett givet språk, om
                                 tillgängligt.

en:   -v, --verbose              Print debugging messages to stderr.
sv:   -v, --verbose              Skriv avlusningsmeddelanden till stderr.

en:   -X, --display=DISPLAY      Use the given X display to connect to.
sv:   -X, --display=DISPLAY      Anslut till specifierad X-server.

en:   -R, --priority=PRI         Sets the process priority to run tvtime at.
sv:   -R, --prioritet=PRI        Ställ in tvtime-processens prioritet.

en: Reading configuration from %s
sv: Läser inställningar från %s

en: Cannot run two instances of tvtime with the same configuration.
sv: Kan inte köra två instanser av tvtime med samma konfiguration.

en: Saving command line options.
sv: Sparar kommandoradsalternativen.

en: Cannot update configuration while tvtime running.
sv: Kan inte uppdatera inställningsfilen samtidigt som tvtime körs.

en: No signal
sv: Ingen signal

en: Mute
sv: Ljud avstängt

en: Cannot create %s: %s
sv: Kan inte skapa %s: %s

en: Cannot open %s: %s
sv: Kan inte öppna %s: %s

en: Failed to initialize UTF-8 to %s converter: iconv_open failed (%s).
sv: Kan ej initiera teckenkonverterare (från UTF-8 till %s):
    fel vid iconv_open (%s).

en: 
        Failed to enter UTF-8 mode using bind_textdomain_codeset()
        (returned %s.)  This may cause messages
        to be displayed incorrectly!  Please report this bug at
        %s.
sv: 
        Kunde inte aktivera UTF-8-läge via bind_textdomain_codeset()
        (funktionen returnerade %s.) Det här kan orsaka att
        meddelanden inte visas korrekt!
        Var god felanmäl detta på %s.

en: 
    Available commands:
sv: 
    Tillgängliga kommandon:

en: tvtime not running.
sv: tvtime är inte igång.

en: %s: Cannot open %s: %s
sv: %s: Kan inte öppna %s: %s

en: %s: Invalid command '%s'
sv: %s: Ogiltigt kommando "%s"

en: %s: Sending command %s with argument %s.
sv: %s: Sänder kommandot %s med argumentet %s.

en: %s: Sending command %s.
sv: %s: Sänder kommandot %s.

en: Scanning using TV standard %s.
sv: Söker med tv-standarden %s.

en: 
        No tuner found on input %d.  If you have a tuner, please
        select a different input using --input=<num>.
sv: 
        Ingen kanalväljare funnen på källa %d. Om du har en kanalväljare,
        välj en annan källa med hjälp av --input=<num>.

en: Scanning from %6.2f MHz to %6.2f MHz.
sv: Söker från %6.2f MHz till %6.2f MHz.

en: Checking %6.2f MHz:
sv: Kontrollerar %6.2f MHz:

en: Signal detected
sv: Signal funnen

en: Found a channel at %6.2f MHz (%.2f - %.2f MHz), adding to channel list.
sv: Hittade en kanal på %6.2f MHz (%.2f - %.2f MHz), lägger till i kanallistan.
