tzdata - en to ja translation catalogue (458 entries)

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Africa
ja: アフリカ

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: America
ja: アメリカ

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Antarctica
ja: 南極大陸

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Arctic
ja: 北極

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Asia
ja: アジア

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Atlantic
ja: 大西洋側

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Australia
ja: オーストラリア

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Europe
ja: ヨーロッパ

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Indian
ja: インド地方

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Pacific
ja: 太平洋側

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Etc
ja: その他

note: Type: select Description
en: Geographic area:
ja: 地理的領域:

note: Type: select Description
en: Please select the geographic area in which you live. Subsequent configuration questions will narrow this down by presenting a list of cities, representing the time zones in which they are located.
ja: あなたの居住する地理的領域を選んでください。続く設定質問で、位置する時間帯を表現する都市名のリストが表示されるので、これをより狭めていくことができます。

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Abidjan
ja: アビジャン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Accra
ja: アクラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Addis_Ababa
ja: アディスアベバ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Algiers
ja: アルジェー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Asmara
ja: アスマラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bamako
ja: バマコ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bangui
ja: バンギ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Banjul
ja: バンジュル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bissau
ja: ビサウ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Blantyre
ja: ブランタイア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Brazzaville
ja: ブラザヴィル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bujumbura
ja: ブジュンブラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cairo
ja: カイロ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Casablanca
ja: カサブランカ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ceuta
ja: セウタ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Conakry
ja: コナクリ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dakar
ja: ダカール

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dar_es_Salaam
ja: ダルエスサラーム

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Djibouti
ja: ジブチ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Douala
ja: ドゥアーラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: El_Aaiun
ja: エルアイウン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Freetown
ja: フリータウン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Gaborone
ja: ハボローネ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Harare
ja: ハラレ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Johannesburg
ja: ヨハネスバーグ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Juba
ja: ジューバ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kampala
ja: カンパラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Khartoum
ja: ハルツーム

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kigali
ja: キガリ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kinshasa
ja: キンシャサ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lagos
ja: ラゴス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Libreville
ja: リーブルヴィル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lome
ja: ロメ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Luanda
ja: ルアンダ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lubumbashi
ja: ルブンバシ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lusaka
ja: ルサカ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Malabo
ja: マラボ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Maputo
ja: マプート

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Maseru
ja: マセル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mbabane
ja: ムババネ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mogadishu
ja: モガディシュ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Monrovia
ja: モンロヴィア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Nairobi
ja: ナイロビ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ndjamena
ja: ウンジャメナ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Niamey
ja: ニアメ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Nouakchott
ja: ヌアクショット

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ouagadougou
ja: ワガドゥーグ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto-Novo
ja: ポルトノヴォ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sao_Tome
ja: サントメ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Timbuktu
ja: ティンブクトゥ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tripoli
ja: トリポリ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tunis
ja: チュニス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Windhoek
ja: ウィントフック

note: Type: select Description
en: Time zone:
ja: 時間帯:

note: Type: select Description
en: Please select the city or region corresponding to your time zone.
ja: あなたの時間帯に一致する都市または地域を選択してください。

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Adak
ja: エイダック

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Anchorage
ja: アンカレジ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Anguilla
ja: アングイラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Antigua
ja: アンティグア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Araguaina
ja: アラグアイナ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Buenos_Aires
ja: アルゼンチン/ブエノスアイレス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Catamarca
ja: アルゼンチン/カタマルカ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Cordoba
ja: アルゼンチン/コルドバ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Jujuy
ja: アルゼンチン/フフイ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/La_Rioja
ja: アルゼンチン/ラリオハ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Mendoza
ja: アルゼンチン/メンドサ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Rio_Gallegos
ja: アルゼンチン/リオガエゴス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Salta
ja: アルゼンチン/サルタ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/San_Juan
ja: アルゼンチン/サンファン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/San_Luis
ja: アルゼンチン/サンルイス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Tucuman
ja: アルゼンチン/トゥクマン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Ushuaia
ja: アルゼンチン/ウシュアイア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Aruba
ja: アルバ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Asuncion
ja: アスンシオン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Atikokan
ja: アティコカン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Atka
ja: アトカ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bahia
ja: バイア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bahia_Banderas
ja: バイアバンデラス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Barbados
ja: バルバドス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Belem
ja: ベレン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Belize
ja: ベリーズ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Blanc-Sablon
ja: ブランサブロン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Boa_Vista
ja: ボアヴィスタ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bogota
ja: ボゴタ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Boise
ja: ボイシ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cambridge_Bay
ja: ケンブリッジ湾

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Campo_Grande
ja: カンポグランデ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cancun
ja: カンクン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Caracas
ja: カラカス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cayenne
ja: カイエンヌ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cayman
ja: ケイマン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chicago
ja: シカゴ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chihuahua
ja: チワワ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Coral_Harbour
ja: コーラルハーバー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Costa_Rica
ja: コスタリカ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Creston
ja: クレストン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cuiaba
ja: クヤバ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Curacao
ja: キュラソー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Danmarkshavn
ja: デンマークシャウン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dawson
ja: ドーソン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dawson_Creek
ja: ドーソン運河

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Denver
ja: デンヴァー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Detroit
ja: デトロイト

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dominica
ja: ドミニカ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Edmonton
ja: エドモントン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Eirunepe
ja: エイルネペ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: El_Salvador
ja: エルサルバドル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ensenada
ja: エンセナダ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Fort_Nelson
ja: フォートネルソン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Fortaleza
ja: フォルタレザ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Glace_Bay
ja: グラッセ湾

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Goose_Bay
ja: グース湾

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Grand_Turk
ja: グランドターク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Grenada
ja: グレナダ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guadeloupe
ja: グアドループ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guatemala
ja: グアテマラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guayaquil
ja: グアヤキル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guyana
ja: ガイアナ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Halifax
ja: ハリファックス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Havana
ja: ハバナ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hermosillo
ja: エルモシヨ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Indianapolis
ja: インディアナ/インディアナポリス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Knox
ja: インディアナ/ノックス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Marengo
ja: インディアナ/マレンゴ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Petersburg
ja: インディアナ/ピーターズバーグ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Tell_City
ja: インディアナ/テルシティ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Vevay
ja: インディアナ/ビベー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Vincennes
ja: インディアナ/ヴィンセンズ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Winamac
ja: インディアナ/ウィナマック

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Inuvik
ja: イヌヴィック

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Iqaluit
ja: イカルイット

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jamaica
ja: ジャマイカ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Juneau
ja: ジュノー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kentucky/Louisville
ja: ケンタッキー/ルーイヴィル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kentucky/Monticello
ja: ケンタッキー/モンティセロ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kralendijk
ja: クラレンディーク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: La_Paz
ja: ラパス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lima
ja: リマ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Los_Angeles
ja: ロサンゼルス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lower_Princes
ja: ロワプリンセス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Maceio
ja: マセイオ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Managua
ja: マナグア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Manaus
ja: マナウス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Marigot
ja: マリゴット

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Martinique
ja: マルティニク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Matamoros
ja: マタモロス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mazatlan
ja: マサトラン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Menominee
ja: メノミニー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Merida
ja: メリダ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Metlakatla
ja: メトラカトラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mexico_City
ja: メキシコシティ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Miquelon
ja: ミクロン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Moncton
ja: マンクトン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Monterrey
ja: モンテレー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Montevideo
ja: モンテビデオ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Montreal
ja: モントリオール

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Montserrat
ja: モントセラト

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Nassau
ja: ナッソー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: New_York
ja: ニューヨーク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Nipigon
ja: ニピゴン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Nome
ja: ノーム

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Noronha
ja: ノロニャ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/Beulah
ja: 北ダコタ/ベウラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/Center
ja: 北ダコタ/中央

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/New_Salem
ja: 北ダコタ/ニューセイラム

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Nuuk
ja: ヌーク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ojinaga
ja: オヒナガ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Panama
ja: パナマ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pangnirtung
ja: パンナータング

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Paramaribo
ja: パラマリボ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Phoenix
ja: フェニックス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port-au-Prince
ja: ポルトープランス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port_of_Spain
ja: ポートオブスペイン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto_Acre
ja: ポルトアクレ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto_Velho
ja: ポルトヴェリエ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Puerto_Rico
ja: プエルトリコ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Punta_Arenas
ja: プンタアレナス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rainy_River
ja: レイニーリバー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rankin_Inlet
ja: ランキン湾

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Recife
ja: レシフェ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Regina
ja: レジャイナ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Resolute
ja: レソリュート

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rio_Branco
ja: リオブランコ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santa_Isabel
ja: サンタイサベル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santarem
ja: サンタレン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santiago
ja: サンチアゴ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santo_Domingo
ja: セントドミニゴ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sao_Paulo
ja: サンパウロ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Scoresbysund
ja: スコレスビスン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Shiprock
ja: シップロック

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sitka
ja: シトカ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Barthelemy
ja: セントバルテルミ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Johns
ja: セントジョーンズ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Kitts
ja: セントキッツ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Lucia
ja: セントルチア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Thomas
ja: セントトーマス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Vincent
ja: セントビンセント

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Swift_Current
ja: スイフトカレント

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tegucigalpa
ja: テグシガルパ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Thule
ja: テューレ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Thunder_Bay
ja: サンダー湾

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tijuana
ja: ティフアナ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Toronto
ja: トロント

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tortola
ja: トルトラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vancouver
ja: バンクーバー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Virgin
ja: バージン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Whitehorse
ja: ホワイトホース

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Winnipeg
ja: ウィニペグ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yakutat
ja: ヤクタト

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yellowknife
ja: イエローナイフ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Casey
ja: ケーシー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Davis
ja: デーヴィス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: DumontDUrville
ja: デュモンデュルヴィル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Macquarie
ja: マッコーリー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mawson
ja: モーソン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: McMurdo
ja: マクムード

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Palmer
ja: パーマー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rothera
ja: ロデラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Syowa
ja: 昭和基地

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Troll
ja: トロル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vostok
ja: ヴォストーク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Longyearbyen
ja: ロングイールビュアン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Aden
ja: アデン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Almaty
ja: アルマトゥイ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Amman
ja: アンマン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Anadyr
ja: アナディル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Aqtau
ja: アクタウ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Aqtobe
ja: アクトベ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ashgabat
ja: アシガバード

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Atyrau
ja: アティラウ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Baghdad
ja: バグダード

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bahrain
ja: バーレーン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Baku
ja: バクー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bangkok
ja: バンコク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Barnaul
ja: バルナウル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Beirut
ja: ベイルート

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bishkek
ja: ビシュケク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Brunei
ja: ブルネイ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chita
ja: チタ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Choibalsan
ja: チョイバルサン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chongqing
ja: 重慶

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Colombo
ja: コロンボ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Damascus
ja: ダマスカス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dhaka
ja: ダッカ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dili
ja: ディリ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dubai
ja: ドバイ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dushanbe
ja: ドゥシャンベ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Famagusta
ja: ファマグスタ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Gaza
ja: ガザ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Harbin
ja: ハルビン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hebron
ja: ヘブロン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ho_Chi_Minh
ja: ホーチミン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hong_Kong
ja: 香港

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hovd
ja: ホブド

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Irkutsk
ja: イルクーツク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Istanbul
ja: イスタンブール

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jakarta
ja: ジャカルタ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jayapura
ja: ジャヤプラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jerusalem
ja: エルサレム

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kabul
ja: カブール

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kamchatka
ja: カムチャッカ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Karachi
ja: カラチ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kashgar
ja: カシュガル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kathmandu
ja: カトマンズ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Khandyga
ja: ハンドゥイガ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kolkata
ja: コルコタ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Krasnoyarsk
ja: クラスノヤルスク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kuala_Lumpur
ja: クアラルンプール

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kuching
ja: クチン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kuwait
ja: クウェート

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Macau
ja: マカオ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Magadan
ja: マガダン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Makassar
ja: マカッサル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Manila
ja: マニラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Muscat
ja: マスカット

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Nicosia
ja: ニコシア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Novokuznetsk
ja: ノヴォクズネツク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Novosibirsk
ja: ノヴォシビルスク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Omsk
ja: オムスク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Oral
ja: ウラル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Phnom_Penh
ja: ブノンペン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pontianak
ja: ポンティアナク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pyongyang
ja: 平壌

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Qatar
ja: カタール

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Qostanay
ja: コスタナイ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Qyzylorda
ja: キジルオルダ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Riyadh
ja: リヤド

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sakhalin
ja: サハリン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Samarkand
ja: サマルカンド

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Seoul
ja: ソウル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Shanghai
ja: 上海

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Singapore
ja: シンガポール

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Srednekolymsk
ja: スレドネコリムスク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Taipei
ja: 台北

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tashkent
ja: タシケント

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tbilisi
ja: トビリシ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tehran
ja: テヘラン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tel_Aviv
ja: テルアビブ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Thimphu
ja: ティンプー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tokyo
ja: 東京

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tomsk
ja: トムスク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ulaanbaatar
ja: ウランバートル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Urumqi
ja: ウルムチ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ust-Nera
ja: ウスチ=ネラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vientiane
ja: ヴィエンチャン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vladivostok
ja: ウラジオストック

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yakutsk
ja: ヤクーツク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yangon
ja: ヤンゴン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yekaterinburg
ja: エカテリンブルグ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yerevan
ja: エレヴァン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Azores
ja: アゾレス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bermuda
ja: バーミューダ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Canary
ja: カナリヤ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cape_Verde
ja: ケープヴェルデ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Faroe
ja: フェロー諸島

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jan_Mayen
ja: ヤンマイエン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Madeira
ja: マデイラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Reykjavik
ja: レイキャヴィク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: South_Georgia
ja: サウスジョージア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Helena
ja: セントヘレナ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Stanley
ja: スタンリー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Adelaide
ja: アデレード

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Brisbane
ja: ブリスベーン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Broken_Hill
ja: ブロークンヒル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Canberra
ja: キャンベラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Currie
ja: カリー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Darwin
ja: ダーウィン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Eucla
ja: ユークラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hobart
ja: ホーバート

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lindeman
ja: リンデマン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lord_Howe
ja: ロードハウ島

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Melbourne
ja: メルボルン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Perth
ja: パース

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sydney
ja: シドニー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Amsterdam
ja: アムステルダム

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Andorra
ja: アンドラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Astrakhan
ja: アストラハン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Athens
ja: アセンズ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Belfast
ja: ベルファスト

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Belgrade
ja: ベオグラード

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Berlin
ja: ベルリン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bratislava
ja: ブラチスラヴァ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Brussels
ja: ブリュッセル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bucharest
ja: ブカレスト

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Budapest
ja: ブダペスト

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Busingen
ja: ビュージンゲン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chisinau
ja: キシニョフ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Copenhagen
ja: コペンハーゲン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dublin
ja: ダブリン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guernsey
ja: ガーンジー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Helsinki
ja: ヘルシンキ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Isle_of_Man
ja: マン島

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jersey
ja: ジャージー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kaliningrad
ja: カリーニングラード

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kirov
ja: キーロフ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kyiv
ja: キエフ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lisbon
ja: リスボン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ljubljana
ja: リュブリャーナ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: London
ja: ロンドン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Luxembourg
ja: ルクセンブルグ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Madrid
ja: マドリード

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Malta
ja: マルタ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mariehamn
ja: マリーハムン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Minsk
ja: ミンスク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Monaco
ja: モナコ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Moscow
ja: モスクワ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Oslo
ja: オスロ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Paris
ja: パリ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Podgorica
ja: ポドゴリツァ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Prague
ja: プラハ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Riga
ja: リガ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rome
ja: ローマ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Samara
ja: サマーラ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: San_Marino
ja: サンマリノ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sarajevo
ja: サラエヴォ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Saratov
ja: サラトフ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Simferopol
ja: シムフェロポリ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Skopje
ja: スコピエ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sofia
ja: ソフィア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Stockholm
ja: ストックホルム

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tallinn
ja: タリン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tirane
ja: ティラナ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tiraspol
ja: ティラスポリ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ulyanovsk
ja: ウリヤノフスク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vaduz
ja: ファドーツ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vatican
ja: バチカン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vienna
ja: ヴィエナ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vilnius
ja: ヴィリニュス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Volgograd
ja: ヴォルゴグラード

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Warsaw
ja: ワルシャワ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Zagreb
ja: ザグレブ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Zurich
ja: チューリヒ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Antananarivo
ja: アンタナナリヴォ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chagos
ja: チャゴス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Christmas
ja: クリスマス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cocos
ja: ココス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Comoro
ja: コモロ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kerguelen
ja: ケルゲレン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mahe
ja: マエ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Maldives
ja: モルジヴ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mauritius
ja: モーリシャス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mayotte
ja: マヨット

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Reunion
ja: レユニオン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Apia
ja: アピア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Auckland
ja: オークランド

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bougainville
ja: ブーゲンヴィル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chatham
ja: チャタム島

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chuuk
ja: チューク諸島

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Easter
ja: イースター島

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Efate
ja: エファーテ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Fakaofo
ja: ファカオフォ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Fiji
ja: フィジー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Funafuti
ja: フナフティ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Galapagos
ja: ガラパゴス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Gambier
ja: ガンビア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guadalcanal
ja: ガダルカナル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guam
ja: グアム

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Honolulu
ja: ホノルル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Johnston
ja: ジョンストン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kanton
ja: カントン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kiritimati
ja: キリティマティ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kosrae
ja: コスラエ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kwajalein
ja: クアジャリン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Majuro
ja: マジュロ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Marquesas
ja: マルケサス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Midway
ja: ミッドウェー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Nauru
ja: ナウル

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Niue
ja: ニウエ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Norfolk
ja: ノーフォーク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Noumea
ja: ヌーメア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pago_Pago
ja: パゴパゴ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Palau
ja: パラオ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pitcairn
ja: ピトケアン島

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pohnpei
ja: ポンペイ島

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port_Moresby
ja: ポルトモーズビー

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rarotonga
ja: ラロトンガ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Saipan
ja: サイパン

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Samoa
ja: サモア

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tahiti
ja: タヒチ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tarawa
ja: タラワ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tongatapu
ja: トンガタプ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Wake
ja: ウェーク

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Wallis
ja: ヴァリス

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yap
ja: ヤップ
