tzdata 2025b-1 - en to ro translation catalogue (156 entries)

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Europe
ro: Europa

note: Type: select Description
en: Geographic area:
ro: Zona geografică:

note: Type: select Description
en: Please select the geographic area in which you live. Subsequent configuration questions will narrow this down by presenting a list of cities, representing the time zones in which they are located.
ro: Vă rugăm să selectați zona geografică în care locuiți. Întrebările ulterioare de configurare vor restrânge acest lucru prin prezentarea unei liste de orașe, reprezentând fusurile orare în care sunt situate.

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Addis_Ababa
ro: Addis Abeba

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Algiers
ro: Alger

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dar_es_Salaam
ro: Dar es Salaam

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: El_Aaiun
ro: El Aaiun

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mogadishu
ro: Mogadișu

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sao_Tome
ro: Sao-Tome

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Timbuktu
ro: Tombuctu

note: Type: select Description
en: Time zone:
ro: Fus orar:

note: Type: select Description
en: Please select the city or region corresponding to your time zone.
ro: Vă rugăm să selectați orașul sau regiunea care corespunde fusului dvs. orar.

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Anguilla
ro: Anghila

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Buenos_Aires
ro: Argentina / Buenos Aires

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Catamarca
ro: Argentina / Catamarca

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Cordoba
ro: Argentina / Cordoba

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Jujuy
ro: Argentina / Jujuy

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/La_Rioja
ro: Argentina / La Rioja

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Mendoza
ro: Argentina / Mendoza

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Rio_Gallegos
ro: Argentina / Rio Gallegos

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Salta
ro: Argentina / Salta

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/San_Juan
ro: Argentina / San Juan

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/San_Luis
ro: Argentina / San Luis

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Tucuman
ro: Argentina / Tucuman

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Ushuaia
ro: Argentina / Ushuaia

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bahia_Banderas
ro: Bahia Banderas

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Boa_Vista
ro: Boa Vista

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cambridge_Bay
ro: Cambridge Bay

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Campo_Grande
ro: Campo Grande

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cayman
ro: Caiman

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ciudad_Juarez
ro: Ciudad Juarez

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Coral_Harbour
ro: Coral Harbour

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Costa_Rica
ro: Costa Rica

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dawson_Creek
ro: Dawson Creek

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: El_Salvador
ro: El Salvador

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Fort_Nelson
ro: Fort Nelson

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Glace_Bay
ro: Golful Glace

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Goose_Bay
ro: Golful Goose

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Grand_Turk
ro: Grand Turk

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guadeloupe
ro: Guadelupa

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guyana
ro: Guiana

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Indianapolis
ro: Indiana / Indianapolis

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Knox
ro: Indiana / Knox

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Marengo
ro: Indiana / Marengo

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Petersburg
ro: Indiana / Petersburg

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Tell_City
ro: Indiana / Tell City

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Vevay
ro: Indiana / Vevay

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Vincennes
ro: Indiana / Vincennes

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Winamac
ro: Indiana / Winamac

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kentucky/Louisville
ro: Kentucky / Louisville

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kentucky/Monticello
ro: Kentucky / Monticello

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: La_Paz
ro: La Paz

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Los_Angeles
ro: Los Angeles

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lower_Princes
ro: Lower Princes

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Martinique
ro: Martinica

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mexico_City
ro: Mexico City

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: New_York
ro: New York

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/Beulah
ro: Dakota de Nord / Beulah

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/Center
ro: Dakota de Nord / Center

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/New_Salem
ro: Dakota de Nord / New Salem

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port_of_Spain
ro: Port of Spain

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto_Acre
ro: Porto Acre

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto_Velho
ro: Porto Velho

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Puerto_Rico
ro: Porto Rico

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Punta_Arenas
ro: Punta Arenas

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rainy_River
ro: Rainy River

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rankin_Inlet
ro: Rankin Inlet

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rio_Branco
ro: Rio Branco

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santa_Isabel
ro: Santa Isabel

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santo_Domingo
ro: Santo Domingo

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sao_Paulo
ro: Sao Paulo

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Barthelemy
ro: Saint Barthelemy

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Johns
ro: Saint Johns

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Kitts
ro: Saint Kitts

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Lucia
ro: Saint Lucia

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Thomas
ro: Saint Thomas

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Vincent
ro: Saint Vincent

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Swift_Current
ro: Swift Current

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Thunder_Bay
ro: Golful Thunder

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rothera
ro: Rotera

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Almaty
ro: Almata

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Amman
ro: Aman

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Baghdad
ro: Bagdad

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bahrain
ro: Bahrein

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Damascus
ro: Damasc

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dushanbe
ro: Dușanbe

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ho_Chi_Minh
ro: Ho Și Min

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hong_Kong
ro: Hong Kong

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jerusalem
ro: Ierusalim

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kathmandu
ro: Katmandu

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Khandyga
ro: Khandiga

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kolkata
ro: Calcutta

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Krasnoyarsk
ro: Krasnoiarsk

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kuala_Lumpur
ro: Kuala Lumpur

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kuwait
ro: Kuweit

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Macau
ro: Macao

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Makassar
ro: Makasar

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Novokuznetsk
ro: Novokuznețk

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Phnom_Penh
ro: Phnom Penh

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pyongyang
ro: Phenian

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Qostanay
ro: Kostanay

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Riyadh
ro: Riad

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sakhalin
ro: Sahalin

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Seoul
ro: Seul

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Singapore
ro: Singapur

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tashkent
ro: Taşkent

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tehran
ro: Teheran

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tel_Aviv
ro: Tel Aviv

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Thimphu
ro: Timbu

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yekaterinburg
ro: Ekaterinburg

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yerevan
ro: Erevan

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Azores
ro: Insulele Azore

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bermuda
ro: Bermude

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Canary
ro: Canare

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cape_Verde
ro: Capul Verde

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Faroe
ro: Insulele Feroe

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jan_Mayen
ro: Jan Mayen

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: South_Georgia
ro: Georgia de Sud

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Helena
ro: Sf Elena

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Broken_Hill
ro: Broken Hill

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lord_Howe
ro: Lord Howe

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Andorra
ro: Andora

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Astrakhan
ro: Astrahan

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Athens
ro: Atena

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Belgrade
ro: Belgrad

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Brussels
ro: Bruxelles

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bucharest
ro: Bucureşti

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Budapest
ro: Budapesta

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chisinau
ro: Chişinău

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Copenhagen
ro: Copenhaga

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guernsey
ro: Guernesey

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Isle_of_Man
ro: Insula Omului

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kyiv
ro: Kiev

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lisbon
ro: Lisabona

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ljubljana
ro: Liubliana

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: London
ro: Londra

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Luxembourg
ro: Luxemburg

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Moscow
ro: Moscova

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Podgorica
ro: Podgorița

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Prague
ro: Praga

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rome
ro: Roma

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: San_Marino
ro: San Marino

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sarajevo
ro: Saraievo

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Skopje
ro: Skopie

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tallinn
ro: Tallin

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tirane
ro: Tirana

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ulyanovsk
ro: Ulianovsk

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vienna
ro: Viena

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Warsaw
ro: Varşovia

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Christmas
ro: Insula Christmas

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Maldives
ro: Maldive

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mauritius
ro: Maurițius

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Easter
ro: Insula Paștelui

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pago_Pago
ro: Pago Pago

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port_Moresby
ro: Port Moresby

note: Type: select Description
en: Please select your time zone. Contrary to modern conventions, these POSIX-compatible zones use positive values to refer to zones west of Greenwich and negative values for those east of Greenwich (e.g., 'Etc/GMT+6' refers to 6 hours west of Greenwich, commonly called 'UTC-6').
ro: Vă rugăm să selectați fusul orar. Contrar convențiilor moderne, aceste zone compatibile cu POSIX utilizează valori pozitive pentru a se referi la zonele aflate la vest de Greenwich și valori negative pentru cele aflate la est de Greenwich (de exemplu, „Etc/GMT+6” se referă la 6 ore la vest de Greenwich, denumit în mod obișnuit „UTC-6”).
