udisks 2.9.0 - en to eu translation catalogue (88 entries)

en: Mount a filesystem
eu: Muntatu fitxategi-sistema bat

en: Authentication is required to mount the filesystem
eu: Autentifikazioa behar da fitxategi-sistema muntatzeko

en: Mount a filesystem on a system device
eu: Muntatu fitxategi-sistema bat sistema-gailu batean

en: Unmount a device mounted by another user
eu: Desmuntatu beste erabiltzaile batek muntatutako gailu bat

en: Unlock an encrypted device
eu: Desblokeatu zifratutako gailu bat

en: Eject media
eu: Egotzi euskarria

en: Authentication is required to eject media
eu: Autentikazioa behar da euskarria egotzi ahal izateko

en: Rescan a device
eu: Berreskaneatu gailu bat

en: Open a device
eu: Ireki gailu bat

en: Open a system device
eu: Ireki sistemako gailu bat

en: Update SMART data
eu: Eguneratu SMART datuak

en: Enable/Disable SMART
eu: Gaitu/desgaitu SMART

en: Check power state
eu: Egiztatu energia-egoera

en: Cancel job
eu: Utzi lana

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
eu: Abiagarria

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "system" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: System
eu: Sistema

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
eu: Irakurtzeko soilik

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
eu: Ezkutua

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-2 units, e.g. '64 KiB' * the second %s is the size as a number e.g. '65,536' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
eu: %s (%s byte)

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-10 units, e.g. '100 kB' * the second %s is the size as a number e.g. '100,000' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
eu: %s (%s byte)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
eu: Diskete

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
eu: FAT (12-bit bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
eu: FAT (16-bit bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
eu: FAT (32-bit bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
eu: FAT (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
eu: NTFS (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
eu: Ext2 (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
eu: Ext3 (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
eu: Ext4 (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
eu: XFS (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
eu: ISO 9660 (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
eu: UDF (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
eu: exFAT (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
eu: Swap (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
eu: ZFS gailua

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
eu: LUKS zifraketa (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
eu: LUKS zifraketa

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
eu: VMFS (%s bertsioa)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
eu: Ezezaguna (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
eu: Ezezaguna (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
eu: Generikoa

[ctx: partition-subtype]
en: Other
eu: Bestelakoa

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
eu: MBR partizio eskema

[ctx: part-type]
en: EFI System
eu: EFI sistema

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
eu: Linux fitxategi-sistema

[ctx: part-type]
en: Unused
eu: Erabili gabe

[ctx: part-type]
en: Empty
eu: Hutsa

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
eu: ProDOS fitxategi sistema

[ctx: part-type]
note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Extended
eu: Hedatua

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
eu: Ezkutuko FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
eu: Ezkutuko FAT16 <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
eu: Ezkutuko FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
eu: Ezkutuko HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
eu: Ezkutuko W95 FAT32

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
eu: Ezkutuko W95 FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
eu: Ezkutuko W95 FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
note: cf. http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system
en: Hibernation
eu: Hibernazio

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
eu: Fitxategi-sistema muntatzen

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
eu: Fitxategi-sistema desmuntatzen

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
eu: Fitxategi-sistema modifikatzen

[ctx: job]
en: Erasing Device
eu: Gailua ezabatzen

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
eu: Fitxategi-sistema sortzen

[ctx: job]
en: Modifying Partition
eu: Partizioa modifikatzen

[ctx: job]
en: Deleting Partition
eu: Partizioa ezabatzen

[ctx: job]
en: Creating Partition
eu: Partizioa sortzen

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
eu: Ezezaguna (%s)

[ctx: media-type]
note: Translators: 'Thumb' here refers to "USB thumb drive", see http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_drive
en: Thumb
eu: memoria

[ctx: media-type]
en: Floppy
eu: Diskete

[ctx: part-block]
note: Translators: Used to describe a partition of a block device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the block device (e.g. "5 GB Block Device").
en: Partition %u of %s
eu: %u partizioa %s-(e)tik

[ctx: part-loop]
note: Translators: Used to describe a partition of a loop device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the loop device (e.g. "5 GB Loop Device").
en: Partition %u of %s
eu: %u partizioa %s-(e)tik

[ctx: part-raid]
note: Translators: Used to describe a partition of a RAID Array. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 TB RAID-5").
en: Partition %u of %s
eu: %u partizioa %s-(e)tik

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
eu: %s unitatea

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
eu: %s diskoa

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
eu: %s txartela

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
eu: %s euskarria

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
eu: %s unitatea

[ctx: generic-drive]
note: Translators: Used to describe a drive we know very little about (removable media or size not known)
en: Drive
eu: Unitatea

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
eu: %s diskoa

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The drive is either using removable media or its * size not known.
en: Disk
eu: Diskoa

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
eu: Disko gogorra

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
eu: %s txartel-irakurgailua

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
eu: %s %s unitatea

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
eu: %s unitatea

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
eu: %s zuria

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
eu: Nahastutako %s

[ctx: part-drive]
note: Translators: Used to describe a partition of a drive. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 GB Thumb Drive").
en: Partition %u of %s
eu: %u partizioa %s-(e)tik
