udisks 2.9.0 - en to fur translation catalogue (368 entries)

en: Mount a filesystem
fur: Monte un filesystem

en: Authentication is required to mount the filesystem
fur: La autenticazion e je necesarie par montâ il filesystem

en: Mount a filesystem on a system device
fur: Monte un filesystem suntun dispositîf di sisteme

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
fur: Monte un filesystem di un dispositîf tacât intune altre posizion

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
fur: Monte/dismonte i filesystem definîts intal file fstab cun la opzion x-udisks-auth

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
fur: La autenticazion e je necessarie par montâ/dismontâ il filesystem

en: Unmount a device mounted by another user
fur: Dismonte un dispositîf montât di un altri utent

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
fur: La autenticazion e je necessarie par dismontâ un filesystem montât di un altri utent

en: Take ownership of a filesystem
fur: Cjape la proprietât di un filesystem

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
fur: La autenticazion e je necessarie par cjapâ la proprietât di un filesystem

en: Unlock an encrypted device
fur: Sbloche un dispositîf cifrât

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
fur: La autenticazion e je necessarie par sblocâ un dispositîf cifrât

en: Unlock an encrypted system device
fur: Sbloche un dispositîf di sisteme cifrât

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
fur: Sbloche un dispositîf cifrât tacât intune altre posizion

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
fur: Sbloche un dispositîf cifrât specificât intal file crypttab cun la opzion x-udisks-auth

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
fur: Bloche un dispositîf cifrât sblocât di un altri utent

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
fur: La autenticazion e je necessarie par blocâ un dispositîf cifrât sblocât di un altri utent

en: Change passphrase for an encrypted device
fur: Cambie la passphrase par un dispositîf cifrât

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
fur: La autenticazion e je necessarie par cambiâ la passphrase par un dispositîf cifrât

en: Manage loop devices
fur: Gjestìs dispositîfs di loop

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting up a loop device.
en: Authentication is required to set up a loop device
fur: La autenticazion e je necessarie par configurâ un dispositîf di loop

en: Delete loop devices
fur: Elimine dispositîfs di loop

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
fur: La autenticazion e je necessarie par eliminâ un dispositîf di loop configurât di un altri utent

en: Modify loop devices
fur: Modifiche dispositîfs di loop

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ un dispositîf di loop configurât di un altri utent

en: Manage swapspace
fur: Gjestìs il spazi di swap

en: Authentication is required to manage swapspace
fur: La autenticazion e je necessarie par gjestî il spazi di swap

en: Manage RAID arrays
fur: Gjestìs lis cumbinazions RAID

en: Authentication is required to manage RAID arrays
fur: La autenticazion e je necessarie par gjestî lis cumbinazions RAID

en: Power off drive
fur: Distude une unitât

en: Authentication is required to power off a drive
fur: La autenticazion e je necessarie par distudâ une unitât

en: Power off a system drive
fur: Distude une unitât di sisteme

en: Power off a drive attached to another seat
fur: Distude une unitât tacade suntune altre posizion

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
fur: La autenticazion e je necessarie par distudâ une unitât tacade intune altre posizion

en: Eject media
fur: Pare fûr un supuart

en: Authentication is required to eject media
fur: La autenticazion e je necessarie par parâ fûr un supuart

en: Eject media from a system drive
fur: Pare fûr un supuart di une unitât di sisteme

en: Eject media from a drive attached to another seat
fur: Pare fûr un supuart di une unitât tacade suntune altre posizion

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
fur: La autenticazion e je necessarie par parâ fûr un supuart di une unitât tacade intune altre posizion

en: Modify a device
fur: Modifiche un dispositîf

en: Authentication is required to modify a device
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ un dispositîf

en: Modify a system device
fur: Modifiche un dispositîf di sisteme

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ un dispositîf tacât intune altre posizion

en: Rescan a device
fur: Torne analize un dispositîf

en: Authentication is required to rescan a device
fur: La autenticazion e je necessarie par tornâ a analizâ un dispositîf

en: Open a device
fur: Vierç un dispositîf

en: Authentication is required to open a device
fur: La autenticazion e je necessarie par vierzi un dispositîf

en: Open a system device
fur: Vierç un dispositîf di sisteme

en: Modify system-wide configuration
fur: Modifiche la configurazion di sisteme

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ la configurazion di sisteme

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
fur: La autenticazion e je necessarie par recuperâ i segrets de configurazion di sisteme

en: Modify drive settings
fur: Modifiche lis impostazions de unitât

en: Authentication is required to modify drive settings
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ lis impostazions d unitât

en: Update SMART data
fur: Inzorne i dâts SMART

en: Authentication is required to update SMART data
fur: La autenticazion e je necessarie par inzornâ i dâts SMART

en: Set SMART data from blob
fur: Dal file binari stabilìs i dâts SMART

en: Authentication is required to set SMART data from blob
fur: La autenticazion e je necessarie par stabilî dâts SMART dal file binari

en: Run SMART self-test
fur: Eseguìs provis SMART (self-test)

en: Authentication is required to run a SMART self-test
fur: La autenticazion e je necessarie par eseguî une prove SMART

en: Enable/Disable SMART
fur: Abilite/Disabilite SMART

en: Authentication is required to enable/disable SMART
fur: La autenticazion e je necessarie par abilitâ/disabilitâ il SMART

en: Check power state
fur: Controle il stât de alimentazion

en: Authentication is required to check the power state
fur: La autenticazion e je necessarie par controlâ il stât de alimentazion

en: Send standby command
fur: Mande il comant di sospension

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
fur: La autenticazion e je necessarie par meti une unitât in modalitât sospension

en: Send standby command to a system drive
fur: Mande il comant di sospension a une unitât di sisteme

en: Send standby command to drive on other seat
fur: Mande il comant di sospension a une unitât suntune altre posizion

en: Securely erase a hard disk
fur: Scancele in sigurece un disc fis

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
fur: La autenticazion e je necessarie par scancelâ in sigurece un disc fis

en: Cancel job
fur: Anule lavôr

note: Translators: Shown in authentication dialog when canceling a job.
en: Authentication is required to cancel a job
fur: La autenticazion e je necessarie par anulâ un lavôr

en: Cancel job started by another user
fur: Anule un lavôr tacât di un altri utent

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
fur: La autenticazion e je necessarie par anulâ un lavôr tacât di un altri utent

en: Manage Bcache
fur: Gjestìs Bcache

en: Authentication is required to manage Bcache
fur: La autenticazion e je necessarie par gjestî la Bcache

en: Authentication is required to destroy bcache device.
fur: La autenticazion e je necessarie par sdrumâ il dispositîf bcache.

en: Authentication is required to set mode of bcache device.
fur: La autenticazion e je necessarie par stabilî la modalitât dal dispositîf bcache.

en: Authentication is required to create bcache device.
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ il dispositîf bcache.

en: Manage BTRFS
fur: Gjestìs BTRFS

en: Authentication is required to manage BTRFS
fur: La auteticazion e je necessarie par gjestî BTRFS

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
fur: La autenticazion e je necessarie par cambiâ la etichete pal volum BTRFS

en: Authentication is required to add the device to the volume
fur: La autenticazion e je necessarie par zontâ il dispositîf al volum

en: Authentication is required to create a new snapshot
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ une gnove istantanie

en: Authentication is required to check and repair the volume
fur: La autenticazion e je necessarie par controlâ e comedâ il volum

en: Authentication is required to resize the volume
fur: La autenticazion e je necessarie par ridimensionâ il volum

en: Authentication is required to create a new volume
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ un gnûf volum

en: Manage iSCSI
fur: Gjestìs iSCSI

en: Authentication is required to manage iSCSI
fur: La autenticazion e je necessarie par gjestî iSCSI

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
fur: La autenticazion e je necessarie par fâ la jessude di iSCSI

en: Logout failed: %s
fur: Jessude falide: %s

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
fur: La autenticazion e je necessarie par cambiâ il non dal iniziadôr iSCSI

en: Empty initiator name
fur: Non iniziadôr vueit

en: Error parsing the iSCSI initiator name
fur: Erôr tal analizâ il non dal iniziadôr iSCSI

en: Error writing to %s while setting iSCSI initiator name:
fur: Erôr tal scrivi su %s intant che si stabilive il non dal iniziadôr iSCSI:

en: Authentication is required to discover targets
fur: La autenticazion e je necessarie par cjatâ i obietîfs

en: Discovery failed: %s
fur: Ricercje falide: %s

en: Authentication is required to discover firmware targets
fur: La autenticazion e je necessarie par cjatâ i obietîfs dal firmware

en: Authentication is required to perform iSCSI login
fur: La autenticazion e je necessarie par eseguî l'acès iSCSI

en: Login failed: %s
fur: Acès falît: %s

en: Manage LVM
fur: Gjestìs LVM

en: Authentication is required to manage LVM
fur: La autenticazion e je necessarie par gjestî il LVM

en: Authentication is required to delete a logical volume
fur: La autenticazion e je necessarie par eliminâ un volum logjic

en: Authentication is required to rename a logical volume
fur: La autenticazion e je necessarie par cambiâ non a un volum logjic

en: Authentication is required to resize a logical volume
fur: La autenticazion e je necessarie par ridimensionâ un volum logjic

en: Authentication is required to activate a logical volume
fur: La autenticazion e je necessarie par ativâ un volum logjic

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
fur: La autenticazion e je necessarie par disativâ un volum logjic

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ une istantanie di un volum logjic

en: LVMCache not enabled at compile time.
fur: LVMCache nol è stât abilitât cuant che si à compilât il software.

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
fur: La autenticazion e je necessarie par convertî un volum logjic in cache

en: Error converting volume: %s
fur: Erôr tal convertî il volum: %s

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
fur: La autenticazion e je necessarie par dividi la cache di un sisteme LV di une cache LV

en: Authentication is required to create a volume group
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ un grup di volums

en: Authentication is required to delete a volume group
fur: La autenticazion e je necessarie par eliminâ un grup di volums

en: Authentication is required to rename a volume group
fur: La autenticazion e je necessarie par cambiâ non a un grup di volums

en: Authentication is required to add a device to a volume group
fur: La autenticazion e je necessarie par zontâ un dispositîf a un grup di volums

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
fur: La autenticazion e je necessarie par gjavâ un dispositîf di un grup di volums

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
fur: La autenticazion e je necessarie par disvuedâ un dispositîf intun grup di volums

en: Authentication is required to create a logical volume
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ un volum logjic

en: Authentication is required to create a thin volume
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ un volum flessibil (thin volume)

en: Authentication is required to create a thin pool volume
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ un insiemi di volums flessibii (thin pool volume)

en: Manage disk drive LED
fur: Gjestìs il LED de unitât disc

en: Authentication is required to manage disk drive LED
fur: La autenticazion e je necessarie par gjestî il LED de unitât dal disc

en: Manage VDO
fur: Gjestìs VDO

en: Authentication is required to manage VDO
fur: La autenticazion e je necessarie par gjestî il VDO

en: Authentication is required to change the write policy of the VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par cambiâ la politiche di scriture dal volum VDO

en: Authentication is required to deactivate the VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par disativâ il volum VDO

en: Authentication is required to enable compression on the VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par abilitâ la compression sul volum VDO

en: Authentication is required to disable compression on the VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par disabilitâ la compression sul volum VDO

en: Authentication is required to enable deduplication on the VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par abilitâ la deduplicazion sul volum VDO

en: Authentication is required to disable deduplication on the VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par disabilitâ la deduplicazion sul volum VDO

en: Authentication is required to grow the logical VDO volume size
fur: La autenticazion e je necessarie par fâ cressi la dimension dal volum logjic VDO

en: Authentication is required to grow the physical VDO volume size
fur: La autenticazion e je necessarie par fâ cressi la dimension dal volum fisic VDO

en: Authentication is required to remove the VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par gjavâ il volum VDO

en: Authentication is required to stop the VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par fermâ il volum VDO

en: Authentication is required to create a new VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ un gnûf volum VDO

en: Authentication is required to activate existing VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par ativâ un volum VDO esistent

en: Authentication is required to start VDO volume
fur: La autenticazion e je necessarie par inviâ un volum VDO

en: Manage zRAM
fur: Gjestìs zRAM

en: Authentication is required to manage zRAM
fur: La autenticazion e je necessarie par gjestî la zRAM

en: Authentication is required to add zRAM kernel module
fur: La autenticazion e je necessarie par zontâ il modul dal kernel di zRAM

en: Authentication is required to remove zRAM kernel module
fur: La autenticazion e je necessarie par gjavâ il modul dal kernel di zRAM

en: Authentication is required to enable zRAM device
fur: La autenticazion e je necessarie par abilitâ il dispositîf zRAM

en: Authentication is required to disable zRAM device
fur: La autenticazion e je necessarie par disabilitâ il dispositîf zRAM

note: Translators: This is shown in an authentcation dialog when * the user is editing settings that involve system-level * passwords and secrets
en: Authentication is required to read system-level secrets
fur: La autenticazion e je necessarie par lei i segrets a nivel di sisteme

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
fur: La autenticazion e je necessarie par zontâ une vôs tal file /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not tranlsate /etc/crypttab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
fur: La autenticazion e je necessarie par zontâ une vôs tal file /etc/crypttab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
fur: La autenticazion e je necessarie par gjavâ une vôs dal file /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
fur: La autenticazion e je necessarie par gjavâ une vôs dal file /etc/crypttab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ il file /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ il file /etc/crypttab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE UNIT * command. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE U
en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par eseguî une scanceladure sigure di $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when formatting a * device. This includes both creating a filesystem or partition * table. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par formatâ $(drive)

en: Authentication is required to modify the system configuration
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ la configurazion di sisteme

note: Translators: Shown in authentication dialog when creating a * disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for reading
fur: La autenticazion e je necessarie par vierzi $(drive) pe leture

note: Translators: Shown in authentication dialog when restoring * from a disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for writing
fur: La autenticazion e je necessarie par vierzi $(drive) pe scriture

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
fur: La autenticazion e je necessarie par vierzi $(drive) par misurâ lis prestazions

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive).
fur: La autenticazion e je necessarie par vierzi $(drive).

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to rescan a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to rescan $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par tornâ a analizâ $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to eject $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par parâ fûr $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * changes settings for a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will be * replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par configurâ lis impostazions par $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to power off $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par distudâ $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * refreshes SMART data from a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par inzornâ i dâts SMART di $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to simulate SMART data from a libatasmart blob. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par meti i dâts SMART di un ogjet binari su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par interompi une prove automatiche SMART su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par iniziâ une prove automatiche SMART su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests the power state of a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check power state for $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par controlâ il stât di alimentazion eletriche di $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to wake up a drive from standby mode or tries to put a drive into * standby mode. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
fur: La autenticazion e je necessarie par sveâ $(drive) de pause (standby)

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
fur: La autenticazion e je necessarie par meti $(drive) in pause (standby)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par abilitâ SMART su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par disabilitâ SMART su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unlocking an encrypted device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par sblocâ il dispositîf cifrât $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests locking an encrypted device that was previously. * unlocked by another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
fur: La autenticazion e je necessarie par blocâ il dispositîf cifrât $(drive) sblocât di un altri utent

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing a encrypted block device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par ridimensionâ il dispositîf cifrât $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests mounting a filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to mount $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par montâ $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests mounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
fur: La autenticazion e je necessarie par montâ $(drive) indicât tal file /etc/fstab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests unmounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fsta
en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
fur: La autenticazion e je necessarie par dismontâ $(drive) indicât tal file /etc/fstab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unmounting a filesystem previously mounted by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
fur: La autenticazion e je necessarie par dismontâ $(drive) montât di un altri utent

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem label. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par cambiâ la etichete dal filesystem su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par ridimensionâ il filesystem su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par comedâ il filesystem su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par controlâ il filesystem su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests taking ownership of the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par cambiâ il proprietari dal filesystem su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deleting a loop device previously set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par eliminâ il dispositîf di loop $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing autoclear on a loop device set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ il dispositîf di loop $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to create a RAID array
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ un array RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to start a RAID array
fur: La autenticazion e je necessarie par iniziâ un array RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to stop a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to stop a RAID array
fur: La autenticazion e je necessarie par fermâ un array RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to remove a device from a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
fur: La autenticazion e je necessarie par gjavâ un dispositîf di un array RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to add a device to a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to add a device to a RAID array
fur: La autenticazion e je necessarie par zontâ un dispositîf suntun array RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to change whether it has a write-intent bitmap TODO: variables
en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
fur: La autenticazion e je necessarie par configurâ la mape di bit dal'intindiment di scriture suntun array RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start/stop data scrubbing operations TODO: variables
en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
fur: La autenticazion e je necessarie par iniziâ/fermâ la netisie dai dâts di un array RAID

en: Authentication is required to delete a RAID array
fur: La autenticazion e je necessarie par eliminâ un array RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests modifying a partition (changing type, flags, name etc.). * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ la partizion sul dispositîf $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests creating a new partition. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par creâ une partizion su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests activating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par ativâ il spazi de memorie virtuâl su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deactivating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par disativâ il spazi de memorie virtuâl su $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting label of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
fur: La autenticazion e je necessarie par stabilî la etiche dal spazi de memorie virtual su $(drive)

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
fur: Inviabile

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "system" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: System
fur: Sisteme

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "legacy bios bootable" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Legacy BIOS Bootable
fur: Inviabile BIOS vecje maniere

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
fur: Dome-leture

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
fur: Platade

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "no automount" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: No Automount
fur: Nissun montaç automatic

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
fur: No cognossude

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-2 units, e.g. '64 KiB' * the second %s is the size as a number e.g. '65,536' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
fur: %s (%s byte)

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-10 units, e.g. '100 kB' * the second %s is the size as a number e.g. '100,000' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
fur: %s (%s byte)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SD High Capacity
fur: SD alte capacitât

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
fur: Disc Floppy

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
fur: FAT (version a 12-bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
fur: FAT (version a 16-bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
fur: FAT (version a 32-bit)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
fur: Gjornâl par Ext (version %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
fur: Gjornâl par Ext

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
fur: Volum fisic LVM2 (%s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
fur: Volum fisic LVM2

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
fur: Membri dal RAID Linux (version %s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
fur: Membri dal RAID Linux

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
fur: Dispositîf ZFS (ZPool version %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
fur: Dispositîf ZFS

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
fur: Membri dal RAID Intel Rapid Storage Technology enterprise (version %s)

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member (%s)
fur: Membri dal RAID Intel RSTe (%s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member
fur: Membri dal RAID Intel Rapid Storage Technology enterprise

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member
fur: Membri dal RAID Intel RSTe

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
fur: Probabilmentri cifrât

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
fur: Cifrât?

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
fur: Cifradure LUKS (version %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
fur: Cifradure LUKS

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
fur: Cifradure VeraCrypt/TrueCrypt

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
fur: Membri dal volum VMFS (version %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
fur: Membri VMFS (v%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
fur: Membri dal volum VMFS

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
fur: Membri VMFS

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
fur: No cognossût (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
fur: No cognossût (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
fur: No cognossût

note: Translators: name of partition table format
en: GUID Partition Table
fur: Tabele des partizions GUID

note: Translators: name of partition table format
en: Apple Partition Map
fur: Mape des partizions Apple

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
fur: Gjeneric

[ctx: partition-subtype]
en: Other
fur: Altri

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
fur: Scheme des partizions MBR

[ctx: part-type]
en: EFI System
fur: Sisteme EFI

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
fur: Inviament BIOS

[ctx: part-type]
note: Extended Boot Partition, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/BootLoaderSpec/
en: Extended Boot Partition
fur: Partizion di inviament estese

[ctx: part-type]
note: Discoverable Linux Partitions, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/DiscoverablePartitionsSpec
en: Linux Root Partition (x86)
fur: Partizion lidrîs (root) di Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86_64)
fur: Partizion lidrîs (root) di Linux (x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
fur: Partizion Home di Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
fur: Partizion dâts dal servidôr di Linux

[ctx: part-type]
note: Linux
en: Linux Swap
fur: Memorie virtuâl (swap) par Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
fur: Filesystem di Linux

[ctx: part-type]
en: Linux RAID
fur: RAID Linux

[ctx: part-type]
en: Linux LVM
fur: LVM Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
fur: Riservade Linux

[ctx: part-type]
note: Microsoft
en: Basic Data
fur: Dâts di base

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
fur: Riservade Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
fur: Metadâts LDM di Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
fur: Dâts LDM di Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
fur: Ambient di ripristinament di Microsoft Windows

[ctx: part-type]
note: same as ZFS
en: Apple RAID
fur: RAID Apple

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
fur: RAID Apple (offline)

[ctx: part-type]
en: Apple Boot
fur: Inviament Apple

[ctx: part-type]
en: Apple Label
fur: Etichete Apple

[ctx: part-type]
en: Apple TV Recovery
fur: Ripristinament Apple TV

[ctx: part-type]
en: Apple Core Storage
fur: Core Storage di Apple

[ctx: part-type]
note: HP-UX
en: HP-UX Data
fur: Dâts HP-UX

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
fur: Servizi HP-UX

[ctx: part-type]
note: FreeBSD
en: FreeBSD Boot
fur: Inviament FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
fur: Dâts FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
fur: Memorie virtuâl (swap) FreeBSD

[ctx: part-type]
note: Solaris
en: Solaris Boot
fur: Inviament Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
fur: Lidrîs (root) Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
fur: Memorie virtuâl (swap) Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
fur: Setôr alternatîf Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
fur: Riservade Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
fur: Riservade (2) Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
fur: Riservade (3) Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
fur: Riservade (4) Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
fur: Riservade (5) Solaris

[ctx: part-type]
note: NetBSD
en: NetBSD Swap
fur: Memorie virtuâl (swap) NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD RAID
fur: RAID NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
fur: NetBSD Concatenade

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
fur: NetBSD Cifrade

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
fur: ChromeOS Filesystem lidrîs (root)

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
fur: ChromeOS Riservade

[ctx: part-type]
note: Intel Partition Types FFS = Fast Flash Standby, aka Intel Rapid start http://downloadmirror.intel.com/22647/eng/Intel%20Rapid%20Start%20Technology%20Deployment%20Guide%20v1.0.pdf
en: Intel FFS Reserved
fur: Intel FFS Riservade

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
fur: Mape des partizions Apple

[ctx: part-type]
en: Unused
fur: No doprade

[ctx: part-type]
en: Empty
fur: Vueide

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
fur: File system ProDOS

[ctx: part-type]
note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Extended
fur: Estese

[ctx: part-type]
en: EFI GPT
fur: GPT EFI

[ctx: part-type]
en: Linux swap
fur: Memorie virtuâl (swap) Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
fur: Linux Estese

[ctx: part-type]
en: Linux RAID auto
fur: RAID Linux auto

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
fur: FAT12 Platade

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
fur: FAT16 Platade <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
fur: FAT16 Platade

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
fur: HPFS/NTFS Platade

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
fur: W95 FAT32 Platade

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
fur: W95 FAT32 (LBA) Platade

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
fur: W95 FAT16 (LBA) Platade

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
fur: Diagnostiche di Compaq

[ctx: part-type]
note: cf. http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system
en: Hibernation
fur: Ibernazion

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
fur: Inviament Solaris

[ctx: job]
en: SMART self-test
fur: Provis-automatichis SMART

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
fur: Daûr a parâ fûr il supuart

[ctx: job]
en: Unlocking Device
fur: Daûr a sblocâ il dispositîf

[ctx: job]
en: Locking Device
fur: Daûr a blocâ il dispositîf

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
fur: Daûr a modificâ il dispositîf cifrât

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
fur: Daûr a ridimensionâ il dispositîf cifrât

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
fur: Daûr a fâ partî il dispositîf de memorie virtuâl (swap)

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
fur: Daûr a fermâ il dispositîf de memorie virtuâl (swap)

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
fur: Daûr a modificâ il dispositîf de memorie virtuâl (swap)

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
fur: Control dal filesystem

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
fur: Daûr a montâ il filesystem

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
fur: Daûr a dismontâ il filesystem

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
fur: Daûr a modificâ il filesystem

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
fur: Daûr a comedâ il filesystem

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
fur: Daûr a ridimensionâ il filesystem

[ctx: job]
en: Erasing Device
fur: Daûr a scancelâ il dispositîf

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
fur: Daûr a creâ il filesystem

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
fur: Daûr a configurâ il dispositîf di loop

[ctx: job]
en: Modifying Partition
fur: Daûr a modificâ la partizion

[ctx: job]
en: Deleting Partition
fur: Daûr a eliminâ la partizion

[ctx: job]
en: Creating Partition
fur: Daûr a creâ la partizion

[ctx: job]
en: Cleaning Up
fur: Daûr a netâ

[ctx: job]
en: ATA Secure Erase
fur: Scanceladure sigure ATA

[ctx: job]
en: ATA Enhanced Secure Erase
fur: Scanceladure sigure miorade ATA

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
fur: Daûr a fermâ l'array RAID

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
fur: Daûr a fâ partî l'array RAID

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
fur: Daûr a segnâ il dispositîf come difetôs

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
fur: Daûr a gjavâ il dispositîf dal array

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
fur: Daûr a zontâ il dispositîf al array

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
fur: Daûr a stabilî la mape di bit dal intindiment di scriture

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
fur: Daûr a creâ l'array RAID

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
fur: No cognossût (%s)

[ctx: media-type]
note: Translators: 'Thumb' here refers to "USB thumb drive", see http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_drive
en: Thumb
fur: Clavute USB

[ctx: media-type]
en: Floppy
fur: Disc floppy

en: %s Block Device
fur: Dispositîf a blocs %s

en: Block Device
fur: Dispositîf a blocs

[ctx: part-block]
note: Translators: Used to describe a partition of a block device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the block device (e.g. "5 GB Block Device").
en: Partition %u of %s
fur: Partizion %u di %s

en: %s Loop Device
fur: Dispositîf di loop %s

en: Loop Device
fur: Dispositîf di loop

[ctx: part-loop]
note: Translators: Used to describe a partition of a loop device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the loop device (e.g. "5 GB Loop Device").
en: Partition %u of %s
fur: Partizion %u di %s

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
fur: Array RAID-0

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
fur: Array RAID-1

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
fur: Array RAID-4

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
fur: Array RAID-5

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
fur: Array RAID-6

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
fur: Array RAID-10

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
fur: Array RAID

[ctx: part-raid]
note: Translators: Used to describe a partition of a RAID Array. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 TB RAID-5").
en: Partition %u of %s
fur: Partizion %u di %s

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
fur: Unitât %s

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
fur: Disc %s

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
fur: Schede %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
fur: Disc %s

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
fur: Unitât di %s

[ctx: generic-drive]
note: Translators: Used to describe a drive we know very little about (removable media or size not known)
en: Drive
fur: Unitât

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
fur: Disc di %s

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The drive is either using removable media or its * size not known.
en: Disk
fur: Disc

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Hard Disk
fur: Disc fis di %s

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
fur: Disc fis

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
fur: Letôr schedis %s

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
fur: Unitât di %s gjenar %s

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
fur: Unitât %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
fur: %s vueit

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
fur: %s miscliçât

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for an audio disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Audio %s
fur: %s audio

[ctx: part-drive]
note: Translators: Used to describe a partition of a drive. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 GB Thumb Drive").
en: Partition %u of %s
fur: Partizion %u di %s
