udisks 2.9.0 - en to lv translation catalogue (171 entries)

en: Mount a filesystem
lv: Montēt datņu sistēmu

en: Authentication is required to mount the filesystem
lv: Vajag autentificēties, lai montētu datņu sistēmas

en: Mount a filesystem on a system device
lv: Montēt datņu sistēmu uz sistēmas ierīces

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
lv: Montēt datņu sistēmu no ierīces, kas ir pievienota citā vietā

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
lv: Montēt/atmontēt datņu sistēmas, kas ir definētas fstab datnē ar  x-udisks-auth opciju

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
lv: Vajag autentificēties, lai montētu/atmontētu datņu sistēmas

en: Unmount a device mounted by another user
lv: Atmontēt ierīci

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
lv: Vajag autentificēties, lai atmontētu visas datņu sistēmas, ko ir montējis cits lietotājs

en: Unlock an encrypted device
lv: Atbloķēt šifrētu ierīci

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
lv: Vajag autentificēties, lai atbloķētu šifrētu ierīci

en: Unlock an encrypted system device
lv: Atbloķēt šifrētu sistēmas ierīci

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
lv: Atbloķēt šifrētu ierīci, kas ir pievienota citā vietā

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
lv: Atbloķēt šifrētu ierīci, kas ir norādīta crypttab datnē ar x-udisks-auth opciju

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
lv: Bloķēt šifrētu ierīci, ko ir atbloķējis cits lietotājs

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
lv: Vajag autentificēties, lai bloķētu šifrētu ierīci, ko ir atbloķējis cits lietotājs

en: Change passphrase for an encrypted device
lv: Mainīt paroli šifrētai ierīcei

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
lv: Vajag autentificēties, lai mainītu šifrētas ierīces paroli

en: Manage loop devices
lv: Pārvaldīt cikla ierīces

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting up a loop device.
en: Authentication is required to set up a loop device
lv: Vajag autentificēties, lai iestatītu cikla ierīci

en: Delete loop devices
lv: Dzēst cikla ierīces

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
lv: Vajag autentificēties, lai dzēstu cikla ierīci, ko ir iestatījis cits lietotājs

en: Modify loop devices
lv: Modificēt cikla ierīces

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
lv: Jāautentificējas, lai modificētu cikla ierīces, ko ir iestatījis cits lietotājs

en: Manage swapspace
lv: Pārvaldīt maiņvietu

en: Authentication is required to manage swapspace
lv: Vajag autentificēties, lai pārvaldītu maiņvietu

en: Eject media
lv: Izgrūst datu nesēju

en: Authentication is required to eject media
lv: Vajag autentificēties, lai izgrūstu datu nesēju

en: Eject media from a system drive
lv: Izgrūst datu nesēju no sistēmas dziņa

en: Eject media from a drive attached to another seat
lv: Izgrūst datu nesēju no dziņa, kas ir pievienots citai vietai

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
lv: Jāautentificējas, lai izgrūstu datu nesēju no dziņa, kas ir pievienots pie citas vietas

en: Modify a device
lv: Modificēt ierīci

en: Authentication is required to modify a device
lv: Vajag autentificēties, lai modificētu ierīci

en: Modify a system device
lv: Modificēt sistēmas ierīci

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
lv: Jāautentificējas, lai modificētu ierīci, kas ir pievienota citai vietai

en: Open a device
lv: Atvērt ierīci

en: Authentication is required to open a device
lv: Vajag autentificēties, lai atvērtu ierīci

en: Open a system device
lv: Atvērt sistēmas ierīci

en: Modify system-wide configuration
lv: Modificēt sistēmas konfigurāciju

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
lv: Vajag autentificēties, lai mainītu sistēmas konfigurāciju

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
lv: Vajag autentificēties, lai saņemtu noslēpumus no sistēmas konfigurācijas

en: Modify drive settings
lv: Modificēt ierīces iestatījumus

en: Authentication is required to modify drive settings
lv: Jāautentificējas, lai modificētu ierīces iestatījumus

en: Update SMART data
lv: Atjaunināt SMART datus

en: Authentication is required to update SMART data
lv: Vajag autentificēties, lai atjauninātu SMART datus

en: Set SMART data from blob
lv: Iestatīt SMART datus no bloba

en: Authentication is required to set SMART data from blob
lv: Jāautentificējas, lai iestatītu SMART datus no bloba

en: Run SMART self-test
lv: Palaist SMART paštestu

en: Authentication is required to run a SMART self-test
lv: Vajag autentificēties, lai palaistu SMART paštestu

en: Check power state
lv: Pārbaudīt barošanas stāvokli

en: Authentication is required to check the power state
lv: Jāautentificējas, lai pārbaudītu barošanas stāvokli

note: Translators: This is shown in an authentcation dialog when * the user is editing settings that involve system-level * passwords and secrets
en: Authentication is required to read system-level secrets
lv: Vajag autentificēties, lai nolasītu sistēmas noslēpumus

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
lv: Vajag autentificēties, lai pievienotu ierakstu /etc/fstab datnei

note: Translators: shown in authentication dialog - do not tranlsate /etc/crypttab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
lv: Vajag autentificēties, lai pievienotu ierakstu /etc/crypttab datnei

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
lv: Vajag autentificēties, lai izņemtu ierakstu no /etc/fstab datnes

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
lv: Vajag autentificēties, lai izņemtu ierakstu no /etc/crypttab datnes

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
lv: Vajag autentificēties, lai modificētu /etc/fstab datni

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
lv: Vajag autentificēties, lai modificētu /etc/crypttab datni

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
lv: Ielādējams

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "system" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: System
lv: Sistēmas

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "legacy bios bootable" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Legacy BIOS Bootable
lv: Novecojis BIOS ielādējams

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
lv: Tikai lasāms

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
lv: Slēpts

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "no automount" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: No Automount
lv: Nav automātiski montējams

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
lv: Nezināms

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-2 units, e.g. '64 KiB' * the second %s is the size as a number e.g. '65,536' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
lv: %s (%s baiti)

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-10 units, e.g. '100 kB' * the second %s is the size as a number e.g. '100,000' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
lv: %s (%s baiti)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
lv: Diskete

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Flash
lv: Zibatmiņa

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
lv: FAT (12 bitu versija)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
lv: FAT (16 bitu versija)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
lv: FAT (32 bitu versija)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
lv: FAT (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
lv: NTFS (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
lv: Ext2 (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
lv: Ext3 (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
lv: Ext4 (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
lv: Ext žurnāls (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
lv: Ext žurnāls

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
lv: XFS (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
lv: ISO 9660 (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
lv: UDF (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
lv: exFAT (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
lv: Swap (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
lv: LVM2 fiziskais sējums (%s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
lv: LVM2 fiziskais sējums

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
lv: ZFS ierīce (ZPool versija %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
lv: ZFS ierīce

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
lv: LUKS šifrēšana (versija %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
lv: LUKS šifrēšana

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
lv: Nezināms (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
lv: Nezināms (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
lv: Nezināms

note: Translators: name of partition table format
en: Master Boot Record
lv: Galvenais ielādes ieraksts (MBR)

note: Translators: name of partition table format
en: GUID Partition Table
lv: GUID nodalījumu tabula

note: Translators: name of partition table format
en: Apple Partition Map
lv: Apple nodalījumu karte

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
lv: Vispārīgi

[ctx: partition-subtype]
en: Other
lv: Citi

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
lv: MBR dalīšanas shēma

[ctx: part-type]
en: EFI System
lv: EFI sistēma

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
lv: BIOS ielāde

[ctx: part-type]
note: Linux
en: Linux Swap
lv: Linux maiņvieta

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
lv: Linux rezervēts

[ctx: part-type]
note: Microsoft
en: Basic Data
lv: Pamatdati

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
lv: Microsoft rezervēts

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
lv: Microsoft LDM metadati

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
lv: Microsoft LDM dati

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
lv: Microsoft Windows atjaunošanas vide

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
lv: Apple RAID (nesaistē)

[ctx: part-type]
en: Apple Boot
lv: Apple ielāde

[ctx: part-type]
en: Apple Label
lv: Apple etiķete

[ctx: part-type]
en: Apple TV Recovery
lv: Apple TV atjaunošana

[ctx: part-type]
note: HP-UX
en: HP-UX Data
lv: HP-UX dati

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
lv: HP-UX pakalpojums

[ctx: part-type]
note: FreeBSD
en: FreeBSD Boot
lv: FreeBSD ielāde

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
lv: FreeBSD datni

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
lv: FreeBSD maiņvieta

[ctx: part-type]
note: Solaris
en: Solaris Boot
lv: Solaris ielāde

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
lv: Solaris sakne

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
lv: Solaris maiņvieta

[ctx: part-type]
en: Solaris Backup
lv: Solaris dublējums

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
lv: Solaris alternatīvais sektors

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
lv: Solaris rezervētais

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
lv: Solaris rezervētais (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
lv: Solaris rezervētais (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
lv: Solaris rezervētais (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
lv: Solaris rezervētais (5)

[ctx: part-type]
note: NetBSD
en: NetBSD Swap
lv: NetBSD maiņvieta

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
lv: NetBSD savienotais

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
lv: NetBSD šifrētais

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
lv: Apple nodalījumu karte

[ctx: part-type]
en: Unused
lv: Neizmantots

[ctx: part-type]
en: Empty
lv: Tukšs

[ctx: part-type]
en: Driver
lv: Draiveris

[ctx: part-type]
en: Driver 4.3
lv: Draiveris 4.3

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
lv: ProDOS datņu sistēma

[ctx: part-type]
note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Extended
lv: Paplašinātais

[ctx: part-type]
en: Linux swap
lv: Linux maiņvieta

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
lv: Linux paplašinātais

[ctx: part-type]
en: Linux RAID auto
lv: Linux RAID automātiskais

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
lv: Slēpts FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
lv: Slēpts FAT16 <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
lv: Slēpts FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
lv: Slēpts HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
lv: Slēpts W95 FAT32

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
lv: Slēpts W95 FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
lv: Slēpts W95 FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
lv: Compaq diagnostika

[ctx: part-type]
note: cf. http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system
en: Hibernation
lv: Iemidzināšana

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
lv: Solaris ielāde

[ctx: media-type]
note: Translators: 'Thumb' here refers to "USB thumb drive", see http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_drive
en: Thumb
lv: Zibatmiņa

[ctx: media-type]
en: Floppy
lv: Diskete

[ctx: media-type]
en: Flash
lv: Zibatmiņa

[ctx: part-block]
note: Translators: Used to describe a partition of a block device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the block device (e.g. "5 GB Block Device").
en: Partition %u of %s
lv: Nodalījums %u no %s

[ctx: part-loop]
note: Translators: Used to describe a partition of a loop device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the loop device (e.g. "5 GB Loop Device").
en: Partition %u of %s
lv: Nodalījums %u no %s

[ctx: part-raid]
note: Translators: Used to describe a partition of a RAID Array. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 TB RAID-5").
en: Partition %u of %s
lv: Nodalījums %u no %s

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
lv: %s dzinis

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
lv: %s disks

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
lv: %s karte

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
lv: %s disks

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
lv: %s dzinis

[ctx: generic-drive]
note: Translators: Used to describe a drive we know very little about (removable media or size not known)
en: Drive
lv: Dzinis

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
lv: %s disks

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The drive is either using removable media or its * size not known.
en: Disk
lv: Disks

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Hard Disk
lv: %s Cietais disks

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
lv: Cietais disks

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
lv: %s karšu lasītājs

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
lv: %s %s dzinis

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
lv: %s dzinis

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
lv: Tukšs %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
lv: Jaukts %s

[ctx: part-drive]
note: Translators: Used to describe a partition of a drive. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 GB Thumb Drive").
en: Partition %u of %s
lv: Nodalījums %u no %s
