udisks 2.9.0 - en to pa translation catalogue (140 entries)

en: Mount a filesystem
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

en: Authentication is required to mount the filesystem
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Mount a filesystem on a system device
pa: ਸਿਸਟਮ ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

en: Unmount a device mounted by another user
pa: ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਮਾਊਂਟ ਕੀਤੇ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

en: Unlock an encrypted device
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤੇ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Unlock an encrypted system device
pa: ਇੱਕ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤੇ ਸਿਸਟਮ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
pa: ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਅਣ-ਲਾਕ ਕੀਤੇ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Change passphrase for an encrypted device
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤੇ ਜੰਤਰ ਲਈ ਵਾਕ ਬਦਲੋ

en: Manage loop devices
pa: ਲੂਪ ਜੰਤਰ ਪਰਬੰਧ

en: Delete loop devices
pa: ਲੂਪ ਜੰਤਰ ਹਟਾਓ

en: Modify loop devices
pa: ਲੂਪ ਜੰਤਰ ਸੋਧੋ

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
pa: ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਸੈੱਟਅੱਪ ਕੀਤੇ ਲੂਪ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਸੋਧਣ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Manage swapspace
pa: ਸਵੈਪ-ਥਾਂ ਪਰਬੰਧ

en: Power off drive
pa: ਡਰਾਇਵਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Power off a system drive
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਰਾਇਵ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Eject media
pa: ਮੀਡਿਆ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: Authentication is required to eject media
pa: ਮੀਡਿਆ ਬਾਹਰ ਕੱਢਣ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Eject media from a system drive
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਰਾਇਵ ਤੋਂ ਮੀਡਿਆ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: Modify a device
pa: ਜੰਤਰ ਸੋਧੋ

en: Authentication is required to modify a device
pa: ਜੰਤਰ ਸੋਧਣ ਲਈ ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੋਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Modify a system device
pa: ਸਿਸਟਮ ਜੰਤਰ ਸੋਧੋ

en: Rescan a device
pa: ਜੰਤਰ ਮੁੜ-ਸਕੈਨ ਕਰੋ

en: Open a device
pa: ਜੰਤਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Authentication is required to open a device
pa: ਜੰਤਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Open a system device
pa: ਸਿਸਟਮ ਜੰਤਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Modify system-wide configuration
pa: ਪੂਰੇ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸੋਧੋ

en: Modify drive settings
pa: ਡਰਾਇਵ ਸੈਟਿੰਗ ਸੋਧ

en: Update SMART data
pa: ਸਮਾਰਟ ਡਾਟਾ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Run SMART self-test
pa: SMART ਖੁਦ-ਜਾਂਚ ਚਲਾਉ

en: Cancel job
pa: ਕੰਮ ਰੱਦ ਕਰੋ

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
pa: ਬੂਟਯੋਗ

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "system" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: System
pa: ਸਿਸਟਮ

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
pa: ਕੇਵਲ-ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
pa: ਲੁਕਵਾਂ

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "no automount" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: No Automount
pa: ਆਟੋਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-2 units, e.g. '64 KiB' * the second %s is the size as a number e.g. '65,536' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
pa: %s (%s ਬਾਈਟ)

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-10 units, e.g. '100 kB' * the second %s is the size as a number e.g. '100,000' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
pa: %s (%s ਬਾਈਟ)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: CompactFlash
pa: ਕੰਪੈਕਟਫਲੈਸ਼

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: MemoryStick
pa: ਮੈਮੋਰੀਸਟਿੱਕ

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SmartMedia
pa: ਸਮਾਰਟਮੀਡਿਆ

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SecureDigital
pa: ਸਕਿਉਰਡਿਜ਼ਿਟਲ

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SD High Capacity
pa: SD ਉਚ ਸਮੱਰਥਾ

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
pa: ਫਲਾਪੀ

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Zip
pa: ਜ਼ਿੱਪ

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Jaz
pa: ਜੇਜ਼

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Flash
pa: ਫਲੈਸ਼

[ctx: disc-type]
note: Translators: This word is used to describe the optical disc type, it may appear * in a slash-separated list e.g. 'CD/DVD/Blu-Ray'
en: Blu-Ray
pa: ਬਲਿਉ-ਰੇ

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
pa: FAT (16-ਬਿੱਟ ਵਰਜਨ)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
pa: FAT (32-ਬਿੱਟ ਵਰਜਨ)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
pa: FAT (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
pa: NTFS (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
pa: Ext2 (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
pa: Ext3 (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
pa: Ext4 (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
pa: Ext ਲਈ ਜਰਨਲ

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
pa: XFS (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
pa: ISO 9660 (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
pa: UDF (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
pa: exFAT (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
pa: Swap (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap
pa: ਸਵੈਪ

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
pa: LVM2 ਫਿਜ਼ੀਕਲ ਵਾਲੀਅਮ (%s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
pa: LVM2 ਫਿਜ਼ੀਕਲ ਵਾਲੀਅਮ

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
pa: ZFS ਜੰਤਰ (ZPool ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
pa: ZFS ਜੰਤਰ

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
pa: LUKS ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ (ਵਰਜਨ %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
pa: LUKS ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
pa: ਅਣਜਾਣ (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
pa: ਅਣਜਾਣ (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

note: Translators: name of partition table format
en: Master Boot Record
pa: ਮਾਸਟਰ ਬੂਟ ਰਿਕਾਰਡ

note: Translators: name of partition table format
en: GUID Partition Table
pa: GUID ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਟੇਬਲ

note: Translators: name of partition table format
en: Apple Partition Map
pa: ਐਪਲ ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਮੈਪ

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
pa: ਸਧਾਰਨ

[ctx: partition-subtype]
en: Linux
pa: ਲੀਨਕਸ

[ctx: partition-subtype]
en: Windows
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼

[ctx: partition-subtype]
en: Other
pa: ਹੋਰ

[ctx: partition-subtype]
en: Mac OS X
pa: ਮੈਕ ਓਐਸ X

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
pa: MBR ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਸਕੀਮ

[ctx: part-type]
en: EFI System
pa: EFI ਸਿਸਟਮ

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
pa: BIOS ਬੂਟ

[ctx: part-type]
note: Linux
en: Linux Swap
pa: ਲੀਨਕਸ ਸਵੈਪ

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
pa: ਲੀਨਕਸ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ

[ctx: part-type]
en: Linux RAID
pa: ਲੀਨਕਸ ਰੇਡ

[ctx: part-type]
en: Linux LVM
pa: ਲੀਨਕਸ LVM

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
pa: ਲੀਨਕਸ ਰਾਖਵਾਂ

[ctx: part-type]
note: Microsoft
en: Basic Data
pa: ਬੇਸਿਕ ਡਾਟਾ

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
pa: ਮਾਈਕਰੋਸਾਫਟ ਰਾਖਵਾਂ

[ctx: part-type]
note: Apple OS X
en: Apple HFS/HFS+
pa: ਐਪਲ HFS/HFS+

[ctx: part-type]
en: Unused
pa: ਨਾ-ਵਰਤੇ

[ctx: part-type]
en: Empty
pa: ਖਾਲੀ

[ctx: part-type]
en: Driver
pa: ਡਰਾਇਵਰ

[ctx: part-type]
en: Driver 4.3
pa: ਡਰਾਇਵਰ 4.3

[ctx: part-type]
en: Linux swap
pa: ਲੀਨਕਸ ਸਵੈਪ

[ctx: part-type]
en: Linux
pa: ਲੀਨਕਸ

[ctx: part-type]
note: cf. http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system
en: Hibernation
pa: ਹਾਈਬਰਨੇਸ਼ਨ

[ctx: job]
en: SMART self-test
pa: ਸਮਾਰਟ ਖੁਦ-ਜਾਂਚ

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
pa: ਮੀਡਿਅਮ ਬਾਹਰ ਕੱਢਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Unlocking Device
pa: ਜੰਤਰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Locking Device
pa: ਜੰਤਰ ਲਾਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤਾ ਜੰਤਰ ਸੋਧਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
pa: ਸਵੈਪ ਜੰਤਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਸੋਧਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Erasing Device
pa: ਜੰਤਰ ਸਾਫ਼ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
pa: ਲੂਪ ਜੰਤਰ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Modifying Partition
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਸੋਧਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Deleting Partition
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Creating Partition
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: job]
en: Cleaning Up
pa: ਸਾਫ਼ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
pa: ਅਣਜਾਣ (%s)

[ctx: media-type]
note: Translators: 'Thumb' here refers to "USB thumb drive", see http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_drive
en: Thumb
pa: ਥੰਮ

[ctx: media-type]
en: Floppy
pa: ਫਲਾਪੀ

[ctx: media-type]
en: Zip
pa: ਜ਼ਿੱਪ

[ctx: media-type]
en: Jaz
pa: ਜੇਜ਼

[ctx: media-type]
en: Flash
pa: ਫਲੈਸ਼

[ctx: media-type]
en: MemoryStick
pa: ਮੈਮੋਰੀਸਟਿੱਕ

[ctx: media-type]
en: SmartMedia
pa: ਸਮਾਰਟਮੀਡਿਆ

[ctx: media-type]
en: CompactFlash
pa: ਕੰਪੈਕਟਫਲੈਸ਼

en: %s Block Device
pa: %s ਬਲਾਕ ਜੰਤਰ

en: Block Device
pa: ਬਲਾਕ ਜੰਤਰ

en: %s Loop Device
pa: %s ਲੂਪ ਜੰਤਰ

en: Loop Device
pa: ਲੂਪ ਜੰਤ

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
pa: %s ਡਰਾਇਵ

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
pa: %s ਡਿਸਕ

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
pa: %s ਕਾਰਡ

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
pa: %s ਡਿਸਕ

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
pa: %s ਡਰਾਇਵ

[ctx: generic-drive]
note: Translators: Used to describe a drive we know very little about (removable media or size not known)
en: Drive
pa: ਡਰਾਇਵ

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
pa: %s ਡਿਸਕ

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The drive is either using removable media or its * size not known.
en: Disk
pa: ਡਿਸਕ

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Hard Disk
pa: %s ਹਾਰਡ ਡਿਸਕ

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
pa: ਹਾਰਡ ਡਿਸਕ

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
pa: %s ਕਾਰਡ ਰੀਡਰ

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
pa: %s %s ਡਰਾਇਵ

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
pa: %s ਡਰਾਇਵ

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
pa: ਖਾਲੀ %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
pa: ਮਿਕਸ %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for an audio disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Audio %s
pa: ਆਡੀਓ %s
