udisks 2.9.0 - en to uk translation catalogue (530 entries)

en: Mount a filesystem
uk: Змонтувати файлову систему

en: Authentication is required to mount the filesystem
uk: Щоб змонтувати файлову систему, слід пройти розпізнавання

en: Mount a filesystem on a system device
uk: Змонтувати файлову систему на пристрої зберігання системи

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
uk: Змонтувати файлову систему на пристрої, з’єднаному з іншого місця

en: Mount a filesystem on behalf of another user
uk: Змонтувати файлову систему від імені іншого користувача

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
uk: Змонтувати або демонтувати файлові системи, визначені у файлі fstab за допомогою параметра x-udisks-auth

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
uk: Щоб отримати доступ до монтування та демонтування файлових систем, слід пройти розпізнавання

en: Unmount a device mounted by another user
uk: Демонтувати пристрій, змонтований іншим користувачем

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
uk: Щоб отримати доступ до демонтування файлової системи, змонтованої іншим користувачем, слід пройти розпізнавання

en: Take ownership of a filesystem
uk: Перебирання право власності на файлову систему

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
uk: Для набуття права власності на файлову систему слід пройти розпізнавання

en: Unlock an encrypted device
uk: Розблокувати зашифрований пристрій

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
uk: Щоб отримати доступ до розблокування зашифрованого пристрою, слід пройти розпізнавання

en: Unlock an encrypted system device
uk: Розблокувати зашифрований пристрій системи

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
uk: Розблокувати зашифрований пристрій, з’єднаний з іншого місця

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
uk: Розблокувати зашифрований пристрій, вказаний у файлі crypttab з параметром x-udisks-auth

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
uk: Заблокувати зашифрований пристрій, розблокований іншим користувачем

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
uk: Щоб заблокувати зашифрований пристрій, розблокований іншим користувачем, слід пройти розпізнавання

en: Change passphrase for an encrypted device
uk: Змінити пароль до зашифрованого пристрою

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
uk: Щоб внести зміни до пароля зашифрованого пристрою, слід пройти розпізнавання

en: Manage loop devices
uk: Керування петльовими пристроями

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting up a loop device.
en: Authentication is required to set up a loop device
uk: Щоб отримати доступ до визначення петльового пристрою, слід пройти розпізнавання

en: Delete loop devices
uk: Вилучити петльові (loop) пристрої

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
uk: Щоб вилучити петльовий пристрій, визначений іншим користувачем, слід пройти розпізнавання

en: Modify loop devices
uk: Внести зміни до петльових (loop) пристроїв

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
uk: Щоб внести зміни до параметрів петльового пристрою, визначеного іншим користувачем, слід пройти розпізнавання

en: Manage swapspace
uk: Керування резервним об’ємом пам’яті (свопінґом)

en: Authentication is required to manage swapspace
uk: Щоб отримати доступ до керування розділами резервної пам’яті (свопінґу), слід пройти розпізнавання

en: Manage RAID arrays
uk: Керування масивами RAID

en: Authentication is required to manage RAID arrays
uk: Щоб отримати доступ до керування масивами RAID, слід пройти розпізнавання

en: Power off drive
uk: Вимикання живлення диска

en: Authentication is required to power off a drive
uk: Щоб отримати доступ до вимикання живлення диска, слід пройти розпізнавання

en: Power off a system drive
uk: Вимикання живлення системного диска

en: Power off a drive attached to another seat
uk: Вимкнути живлення диска, з’єднаного з іншого місця

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
uk: Щоб отримати доступ до вимикання живлення диска, з’єднаного з іншого місця, слід пройти розпізнавання

en: Eject media
uk: Від’єднати носій даних

en: Authentication is required to eject media
uk: Щоб отримати доступ до від’єднання носія даних, слід пройти розпізнавання

en: Eject media from a system drive
uk: Від’єднати носій даних від системного диска

en: Eject media from a drive attached to another seat
uk: Від’єднати носій даних від диска, з’єднаного з іншого місця

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
uk: Щоб отримати доступ до від’єднання носія даних від диска, з’єднаного з іншого місця, слід пройти розпізнавання

en: Modify a device
uk: Внести зміни до параметрів пристрою

en: Authentication is required to modify a device
uk: Для внесення змін до параметрів пристрою слід пройти розпізнавання

en: Modify a system device
uk: Внести зміни до параметрів системного пристрою

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
uk: Щоб отримати доступ до внесення змін до пристрою, з’єднаного з іншого місця, слід пройти розпізнавання

en: Rescan a device
uk: Повторне сканування пристрою

en: Authentication is required to rescan a device
uk: Для виконання повторного сканування пристрою слід пройти розпізнавання

en: Open a device
uk: Відкрити пристрій

en: Authentication is required to open a device
uk: Щоб відкрити пристрій, слід пройти розпізнавання

en: Open a system device
uk: Відкрити пристрій системи

en: Modify system-wide configuration
uk: Внести зміни до загальносистемних налаштувань

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
uk: Щоб отримати доступ до внесення змін до загальносистемних налаштувань, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
uk: Щоб отримати реєстраційні дані з загальносистемних налаштувань, слід пройти розпізнавання

en: Modify drive settings
uk: Внести зміни до параметрів диска

en: Authentication is required to modify drive settings
uk: Щоб отримати доступ до внесення змін до параметрів диска, слід пройти розпізнавання

en: Update SMART data
uk: Оновити дані SMART

en: Authentication is required to update SMART data
uk: Щоб отримати доступ до оновлення даних SMART, слід пройти розпізнавання

en: Set SMART data from blob
uk: Встановити дані SMART на основі бінарних кодів

en: Authentication is required to set SMART data from blob
uk: Щоб отримати доступ до встановлення даних SMART на основі бінарних кодів, слід пройти розпізнавання

en: Run SMART self-test
uk: Виконати самоперевірку SMART

en: Authentication is required to run a SMART self-test
uk: Щоб отримати доступ до запуску самоперевірки SMART, слід пройти розпізнавання

en: Enable/Disable SMART
uk: Вмикання або вимикання SMART

en: Authentication is required to enable/disable SMART
uk: Щоб отримати доступ до вмикання або вимикання SMART, слід пройти розпізнавання

en: Check power state
uk: Перевірити стан живлення

en: Authentication is required to check the power state
uk: Щоб отримати доступ до перевірки стану живлення, слід пройти розпізнавання

en: Send standby command
uk: Надіслати команду переходу до стану очікування

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
uk: Щоб перевести диск у стан очікування, слід пройти розпізнавання

en: Send standby command to a system drive
uk: Надіслати команду переходу у стан очікування диску з операційною системою

en: Send standby command to drive on other seat
uk: Надіслати команду переходу у стан очікування диску на іншому терміналі

en: Securely erase a hard disk
uk: Безпечно витерти жорсткий диск

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
uk: Щоб отримати доступ до безпечного витирання жорсткого диска, слід пройти розпізнавання

en: Run device self-test
uk: Виконати самоперевірку пристрою

en: Authentication is required to run a device self-test
uk: Щоб отримати доступ до запуску самоперевірки пристрою, слід пройти розпізнавання

en: Start the sanitize operation
uk: Почати дію з очищення

en: Authentication is required to perform a sanitize operation
uk: Щоб отримати доступ до дії із очищення, слід пройти розпізнавання

en: Format a namespace
uk: Форматувати простір назв

en: Authentication is required to format a namespace
uk: Щоб отримати доступ до форматування простору назв, слід пройти розпізнавання

en: NVMeoF connection
uk: З'єднання NVMeoF

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests connection to a NVMeoF controller.
en: Authentication is required to connect to an NVMe over Fabrics controller
uk: Щоб отримати доступ до з'єднання із NVMe за допомогою контролера Fabrics, слід пройти розпізнавання

en: Disconnect a NVMeoF controller
uk: Від'єднати контролер NVMeoF

en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller
uk: Щоб отримати доступ до від'єднання NVMe за допомогою контролера Fabrics, слід пройти розпізнавання

en: Set a NVMe Host NQN/ID
uk: Встановити NQN/ID вузла NVMe

en: Authentication is required to set NVMe Host NQN or Host ID
uk: Щоб отримати доступ до встановлення NQN або ідентифікатора вузла NVMe, слід пройти розпізнавання

en: Cancel job
uk: Скасувати завдання

note: Translators: Shown in authentication dialog when canceling a job.
en: Authentication is required to cancel a job
uk: Щоб скасувати завдання, слід пройти розпізнавання

en: Cancel job started by another user
uk: Скасувати завдання, розпочате іншим користувачем

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
uk: Щоб скасувати завдання, розпочате іншим користувачем, слід пройти розпізнавання

en: Manage BTRFS
uk: Керування BTRFS

en: Authentication is required to manage BTRFS
uk: Щоб отримати доступ до керування BTRFS, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
uk: Щоб змінити мітку тому BTRFS, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to add the device to the volume
uk: Щоб додати пристрій до тому, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to create a new snapshot
uk: Щоб створити знімок, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to check and repair the volume
uk: Для виконання перевірки і відновлення тому слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to resize the volume
uk: Щоб отримати доступ до зміни розміру тому, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to create a new volume
uk: Щоб створити том, слід пройти розпізнавання

en: Manage iSCSI
uk: Керування iSCSI

en: Authentication is required to manage iSCSI
uk: Щоб отримати доступ до керування iSCSI, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
uk: Щоб отримати доступ до виходу з iSCSI, слід пройти розпізнавання

en: Logout failed: %s
uk: Помилка виходу: %s

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
uk: Щоб змінити назву ініціатора iSCSI, слід пройти розпізнавання

en: Empty initiator name
uk: Порожня назва ініціатора

en: Error parsing the iSCSI initiator name
uk: Помилка під час спроби обробити назву ініціатора iSCSI

en: Error writing to %s while setting iSCSI initiator name:
uk: Помилка запису до %s під час встановлення назви ініціатора iSCSI:

en: Authentication is required to discover targets
uk: Щоб отримати доступ до виявлення призначень, слід пройти розпізнавання

en: Discovery failed: %s
uk: Помилка під час спроби виявлення: %s

en: Authentication is required to discover firmware targets
uk: Щоб отримати доступ до виявлення призначено мікрокоду, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to perform iSCSI login
uk: Щоб отримати доступ до входу до iSCSI, слід пройти розпізнавання

en: Login failed: %s
uk: Помилка під час спроби увійти: %s

en: Manage disk drive LED
uk: Керування лампочкою дискового пристрою

en: Authentication is required to manage disk drive LED
uk: Для керування лампочкою дискового пристрою слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to change $(drive) LED
uk: Щоб змінити лампочку $(drive), слід пройти розпізнавання

en: Manage LVM
uk: Керування LVM

en: Authentication is required to manage LVM
uk: Щоб отримати доступ до керування LVM, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to delete a logical volume
uk: Щоб вилучити логічний том, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to repair a logical volume
uk: Щоб виправити логічний том, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to rename a logical volume
uk: Щоб перейменувати логічний том, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to resize a logical volume
uk: Щоб змінити розміри логічного тому, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to activate a logical volume
uk: Щоб активувати логічний том, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
uk: Щоб деактивувати логічний том, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
uk: Щоб створити знімок логічного тому, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
uk: Щоб отримати доступ до перетворення логічного тому на кеш, слід пройти розпізнавання

en: Error converting volume: %s
uk: Помилка під час спроби перетворення тому: %s

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
uk: Щоб отримати доступ до виділення буфера кешу буфера кешування логічного тому з логічного тому кешування, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to create a volume group
uk: Щоб створити групу томів, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to set deduplication/compression on a VDO volume
uk: Для встановлення дедублікації або стискання на томі VDO слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to resize a VDO volume
uk: Для зміни розмірів тому VDO слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to delete a volume group
uk: Щоб вилучити групу томів, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to rename a volume group
uk: Щоб перейменувати групу томів, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to add a device to a volume group
uk: Щоб додати пристрій до групи томів, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
uk: Щоб вилучити пристрій із групи томів, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
uk: Щоб спорожнити пристрій у групі томів, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to remove missing physical volumes from a volume group
uk: Щоб вилучити пропущені фізичні томи із групи томів, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to create a logical volume
uk: Щоб створити логічний том, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to create a thin volume
uk: Щоб отримати доступ до створення тонкого тому, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to create a thin pool volume
uk: Щоб отримати доступ до створення тому тонкого буфера, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to create a VDO volume
uk: Для створення тому VDO слід пройти розпізнавання

note: Translators: This is shown in an authentcation dialog when * the user is editing settings that involve system-level * passwords and secrets
en: Authentication is required to read system-level secrets
uk: Щоб отримати доступ до загальносистемних реєстраційних даних, слід пройти розпізнавання

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
uk: Щоб отримати доступ до додавання запису до файла /etc/fstab, слід пройти розпізнавання

note: Translators: shown in authentication dialog - do not tranlsate /etc/crypttab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
uk: Щоб отримати доступ до додавання запису до файла /etc/crypttab, слід пройти розпізнавання

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
uk: Щоб отримати доступ до вилучення запису з файла /etc/fstab, слід пройти розпізнавання

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
uk: Щоб отримати доступ до вилучення запису з файла /etc/crypttab, слід пройти розпізнавання

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
uk: Щоб отримати доступ до внесення змін до файла /etc/fstab, слід пройти розпізнавання

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
uk: Щоб отримати доступ до внесення змін до файла /etc/crypttab, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE UNIT * command. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE U
en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до безпечного витирання $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when formatting a * device. This includes both creating a filesystem or partition * table. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до форматування $(drive), слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to modify the system configuration
uk: Щоб внести зміни до налаштувань системи, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when creating a * disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for reading
uk: Щоб відкрити пристрій $(drive) для читання, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when restoring * from a disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for writing
uk: Щоб відкрити пристрій $(drive) для запису, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
uk: Щоб відкрити пристрій $(drive) для тестування, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive).
uk: Щоб відкрити $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to rescan a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to rescan $(drive)
uk: Для виконання повторного сканування $(drive) слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to eject $(drive)
uk: Щоб від’єднати $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * changes settings for a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will be * replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до налаштовування параметрів $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to power off $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до вимикання живлення диска $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * refreshes SMART data from a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до оновлення даних SMART з $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to simulate SMART data from a libatasmart blob. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до встановлення даних SMART на $(drive) на основі бінарних кодів, слід пройти розпізнавання)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до переривання самоперевірки SMART на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до запуску самоперевірки SMART на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests the power state of a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check power state for $(drive)
uk: Щоб перевірити стан живлення $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to wake up a drive from standby mode or tries to put a drive into * standby mode. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
uk: Щоб отримати доступ до пробудження $(drive) зі стану очікування, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
uk: Щоб перевести $(drive) у стан очікування, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до вмикання SMART диска $(drive), слід пройти розпізнавання)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до вимикання SMART диска $(drive), слід пройти розпізнавання)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unlocking an encrypted device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до розблокування зашифрованого пристрою $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests locking an encrypted device that was previously. * unlocked by another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
uk: Щоб заблокувати зашифрований пристрій $(drive), розблокований іншим користувачем, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing a encrypted block device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
uk: Для зміни розмірів зашифрованого пристрою $(drive) слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests mounting a filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to mount $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до монтування $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests mounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
uk: Щоб отримати доступ до монтування $(drive), на який посилається запис у файлі /etc/fstab, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests unmounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fsta
en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
uk: Щоб отримати доступ до демонтування $(drive), на який посилається запис у файлі /etc/fstab, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unmounting a filesystem previously mounted by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
uk: Щоб отримати доступ до демонтування $(drive), змонтованого іншим користувачем, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem label. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
uk: Щоб змінити мітку файлової системи на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
uk: Щоб змінити розмір файлової системи на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
uk: Щоб відновити файлову систему на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
uk: Щоб перевірити файлову систему на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests taking ownership of the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
uk: Щоб змінити права власності на файлову систему на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem UUID. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem UUID on $(drive)
uk: Щоб змінити UUID файлової системи на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deleting a loop device previously set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
uk: Щоб вилучити петльовий пристрій $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing autoclear on a loop device set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
uk: Щоб внести зміни до параметрів петльового пристрою $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to create a RAID array
uk: Щоб отримати доступ до створення масиву RAID, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host NQN value.
en: Authentication is required to set NVMe Host NQN
uk: Щоб отримати доступ до встановлення NQN вузла NVMe, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host ID value.
en: Authentication is required to set NVMe Host ID
uk: Щоб отримати доступ до встановлення ідентифікатора вузла NVMe, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to start a RAID array
uk: Щоб отримати доступ до запуску масиву RAID, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to stop a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to stop a RAID array
uk: Щоб отримати доступ до зупинення роботи масиву RAID, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to remove a device from a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
uk: Щоб отримати доступ до вилучення пристрою з масиву RAID, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to add a device to a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to add a device to a RAID array
uk: Щоб отримати доступ до додавання пристрою до масиву RAID, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to change whether it has a write-intent bitmap TODO: variables
en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
uk: Щоб отримати доступ до налаштовування бітового значення порядку запису на масив RAID, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start/stop data scrubbing operations TODO: variables
en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
uk: Щоб отримати доступ до запуску або призупинення чищення даних масиву RAID, слід пройти розпізнавання

en: Authentication is required to delete a RAID array
uk: Щоб отримати доступ до вилучення масиву RAID, слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a device self-test on $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до запуску самоперевірки пристрою на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a device self-test on $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до переривання самоперевірки пристрою на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a sanitize operation. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to perform a sanitize operation of $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до дії із очищення пристрою $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests disconnect of a NVMeoF connected controller. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller $(drive)
uk: Щоб отримати доступ до від'єднання NVMe за допомогою контролера Fabrics $(drive), слід пройти розпізнавання)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format a namespace on $(drive)
uk: Щоб форматувати простір назв на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests modifying a partition (changing type, flags, name etc.). * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
uk: Щоб внести зміни до параметрів розділу на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests creating a new partition. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
uk: Щоб створити розділ на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests activating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
uk: Щоб увімкнути простір резервної пам’яті (свопінґу) на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deactivating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
uk: Щоб вимкнути простір резервної пам’яті (свопінґу) на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting label of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
uk: Щоб встановити мітку для резервної пам’яті (свопінґу) на $(drive), слід пройти розпізнавання

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting UUID of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace UUID on $(drive)
uk: Щоб встановити UUID для резервної пам’яті (свопінґу) на $(drive), слід пройти розпізнавання

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
uk: Завантажуваний

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "system" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: System
uk: Системний

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "legacy bios bootable" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Legacy BIOS Bootable
uk: Застарілий завантажувач BIOS

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
uk: Лише читання

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
uk: Прихований

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "no automount" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: No Automount
uk: Не автомонтується

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
uk: Невідомо

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: SI prefix and standard unit symbol, translate cautiously (or not at all)
en: KiB
uk: КіБ

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: SI prefix and standard unit symbol, translate cautiously (or not at all)
en: MiB
uk: МіБ

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: SI prefix and standard unit symbol, translate cautiously (or not at all)
en: GiB
uk: ГіБ

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: SI prefix and standard unit symbol, translate cautiously (or not at all)
en: TiB
uk: ТіБ

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: SI prefix and standard unit symbol, translate cautiously (or not at all)
en: KB
uk: кБ

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: SI prefix and standard unit symbol, translate cautiously (or not at all)
en: MB
uk: МБ

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: SI prefix and standard unit symbol, translate cautiously (or not at all)
en: GB
uk: ГБ

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: SI prefix and standard unit symbol, translate cautiously (or not at all)
en: TB
uk: ТБ

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-2 units, e.g. '64 KiB' * the second %s is the size as a number e.g. '65,536' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
uk: %s (%s байтів)

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-10 units, e.g. '100 kB' * the second %s is the size as a number e.g. '100,000' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
uk: %s (%s байтів)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SD High Capacity
uk: SD високої місткості

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
uk: Дискета

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Flash
uk: флеш-накопичувач

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
uk: FAT (12-бітова версія)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
uk: FAT (16-бітова версія)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
uk: FAT (32-бітова версія)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
uk: FAT (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
uk: NTFS (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
uk: Ext2 (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
uk: Ext3 (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
uk: Ext4 (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
uk: Журнал Ext (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
uk: Журнал Ext

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
uk: XFS (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
uk: ISO 9660 (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
uk: UDF (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
uk: exFAT (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
uk: Swap (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
uk: Фізичний том LVM2 (%s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
uk: Фізичний том LVM2

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
uk: Елемент RAID Linux (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
uk: Елемент RAID Linux

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
uk: Пристрій ZFS (версія ZPool %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS (v%s)
uk: ZFS (в.%s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
uk: Пристрій ZFS

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
uk: Елемент Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member (%s)
uk: Елемент Intel RSTe RAID (%s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member
uk: Елемент Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member
uk: Елемент Intel RSTe RAID

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
uk: Можливо зашифровано

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
uk: Зашифровано?

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
uk: Шифрування LUKS (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
uk: Шифрування LUKS

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
uk: Шифрування VeraCrypt/TrueCrypt

[ctx: fs-type]
en: BitLocker Encryption
uk: Шифрування BitLocker

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
uk: VMFS (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
uk: VMFS елемент тому (версія %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
uk: Елемент VMFS (v%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
uk: Елемент тому VMFS

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
uk: Елемент VMFS

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
uk: Невідомий (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
uk: Невідомий (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
uk: Невідомий

note: Translators: name of partition table format
en: Master Boot Record
uk: Головний завантажувальний запис (MBR)

note: Translators: name of partition table format
en: GUID Partition Table
uk: Таблиця розділів GUID

note: Translators: name of partition table format
en: Apple Partition Map
uk: Карта розділів Apple

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
uk: Загальний

[ctx: partition-subtype]
en: Other
uk: Інше

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
uk: Схема розділів MBR

[ctx: part-type]
en: EFI System
uk: Система EFI

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
uk: Завантажувач BIOS

[ctx: part-type]
note: Extended Boot Partition, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/BootLoaderSpec/
en: Extended Boot Partition
uk: Розширений завантажувальний розділ

[ctx: part-type]
note: Discoverable Linux Partitions, see http://systemd.io/DISCOVERABLE_PARTITIONS/
en: Linux Root Partition (Alpha)
uk: Кореневий розділ Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (ARC)
uk: Кореневий розділ Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit ARM)
uk: Кореневий розділ Linux (ARM, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit ARM/AArch64)
uk: Кореневий розділ Linux (ARM/AArch64, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (Itanium/IA-64)
uk: Кореневий розділ Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (LoongArch 64-bit)
uk: Кореневий розділ Linux (LoongArch, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
uk: Кореневий розділ Linux (32-бітова MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
uk: Кореневий розділ Linux (64-бітова MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (HPPA/PARISC)
uk: Кореневий розділ Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit PowerPC)
uk: Кореневий розділ Linux (PowerPC, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
uk: Кореневий розділ Linux (PowerPC BigEndian, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
uk: Кореневий розділ Linux (64-бітова PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (RISC-V 32-bit)
uk: Кореневий розділ Linux (32-бітова, RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (RISC-V 64-bit)
uk: Кореневий розділ Linux (64-бітова, RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (s390)
uk: Кореневий розділ Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (s390x)
uk: Кореневий розділ Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (TILE-Gx)
uk: Кореневий розділ Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86)
uk: Кореневий розділ Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (amd64/x86_64)
uk: Кореневий розділ Linux (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (Alpha)
uk: Розділ /usr/ Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (ARC)
uk: Розділ /usr/ Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit ARM)
uk: Розділ /usr/ Linux (ARM, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit ARM/AArch64)
uk: Розділ /usr/ Linux (ARM/AArch64, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (Itanium/IA-64)
uk: Розділ /usr/ Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (LoongArch 64-bit)
uk: Розділ /usr/ Linux (64-бітова, LoongArch)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
uk: Розділ /usr/ Linux (32-бітова MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
uk: Розділ /usr/ Linux (64-бітова MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (HPPA/PARISC)
uk: Розділ /usr/ Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit PowerPC)
uk: Розділ /usr/ Linux (32-бітова PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
uk: Розділ /usr/ Linux (PowerPC BigEndian, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
uk: Розділ /usr/ Linux (64-бітова PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (RISC-V 32-bit)
uk: Розділ /usr/ Linux (32-бітова RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (RISC-V 64-bit)
uk: Розділ /usr/ Linux (64-бітова RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (s390)
uk: Розділ /usr/ Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (s390x)
uk: Розділ /usr/ Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (TILE-Gx)
uk: Розділ /usr/ Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (x86)
uk: Розділ /usr/ Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (amd64/x86_64)
uk: Розділ /usr/ Linux (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (Alpha)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (ARC)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit ARM)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (ARM, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit ARM/AArch64)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (ARM/AArch64, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (Itanium/IA-64)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (LoongArch 64-bit)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (64-бітова, LoongArch)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (32-бітова MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (64-бітова MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (HPPA/PARISC)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (64-бітова PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (PowerPC BigEndian, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit PowerPC)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (PowerPC, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (RISC-V 32-bit)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (32-бітова RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (RISC-V 64-bit)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (64-бітова RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (s390)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (s390x)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (TILE-Gx)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (amd64/x86_64)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (x86)
uk: Кореневий розділ Verity Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (Alpha)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (ARC)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit ARM)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (ARM, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit ARM/AArch64)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (ARM/AArch64, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (Itanium/IA-64)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (LoongArch 64-bit)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (64-бітова, LoongArch)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (32-бітова MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (64-бітова MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (HPPA/PARISC)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (64-бітова PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (PowerPC BigEndian, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit PowerPC)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (PowerPC, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (RISC-V 32-bit)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (32-бітова RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (RISC-V 64-bit)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (64-бітова RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (s390)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (s390x)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (TILE-Gx)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (amd64/x86_64)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (x86)
uk: Розділ /usr/ Verity Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (Alpha)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (ARC)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit ARM)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (ARM, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit ARM/AArch64)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (ARM/AArch64, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (Itanium/IA-64)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (LoongArch 64-bit)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (LoongArch, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (MIPS LittleEndian/mipsel, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (MIPS LittleEndian/mips64el, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (HPPA/PARISC)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (PowerPC LittleEndian, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (PowerPC BigEndian, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit PowerPC)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (PowerPC, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (RISC-V 32-bit)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (RISC-V, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (RISC-V 64-bit)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (RISC-V, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (s390)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (s390x)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (TILE-Gx)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (amd64/x86_64)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (x86)
uk: Кореневий розділ підпису Verity Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (Alpha)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (ARC)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit ARM)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (ARM, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit ARM/AArch64)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (ARM/AArch64, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (Itanium/IA-64)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (LoongArch 64-bit)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (LoongArch, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (MIPS LittleEndian/mipsel, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (MIPS LittleEndian/mips64el, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (HPPA/PARISC)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (PowerPC LittleEndian, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (PowerPC BigEndian, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit PowerPC)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (PowerPC, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (RISC-V 32-bit)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (RISC-V, 32-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (RISC-V 64-bit)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (RISC-V, 64-бітова)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (s390)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (s390x)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (TILE-Gx)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (amd64/x86_64)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (x86)
uk: Розділ підпису /usr/ Verity Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Variable Data Partition
uk: Розділ змінних даних Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Temporary Data Partition
uk: Розділ тимчасових даних Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Per-user Home Partition
uk: Розділ домівки окремого користувача Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
uk: Домашній розділ Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
uk: Розділ даних сервера Linux

[ctx: part-type]
note: Linux
en: Linux Swap
uk: Linux, Swap

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
uk: Файлова система Linux

[ctx: part-type]
en: Linux RAID
uk: Linux, RAID

[ctx: part-type]
en: Linux LVM
uk: Linux, LVM

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
uk: Linux, зарезервований

[ctx: part-type]
note: Microsoft
en: Basic Data
uk: Базові дані

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
uk: Microsoft, зарезервований

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
uk: Microsoft, метадані LDM

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
uk: Microsoft, дані LDM

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
uk: Середовище відновлення Microsoft Windows

[ctx: part-type]
note: Apple OS X
en: Apple HFS/HFS+
uk: Apple, HFS/HFS+

[ctx: part-type]
note: see http://developer.apple.com/documentation/mac/devices/devices-126.html *     http://lists.apple.com/archives/Darwin-drivers/2003/May/msg00021.html
en: Apple UFS
uk: Apple, UFS

[ctx: part-type]
en: Apple ZFS
uk: Apple, ZFS

[ctx: part-type]
note: same as ZFS
en: Apple RAID
uk: Apple, RAID

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
uk: Apple, RAID (вимкнено)

[ctx: part-type]
en: Apple Boot
uk: Apple, завантажувальний

[ctx: part-type]
en: Apple Label
uk: Apple, мітка

[ctx: part-type]
en: Apple TV Recovery
uk: Apple TV, відновлювальний

[ctx: part-type]
en: Apple Core Storage
uk: Основне сховище Apple

[ctx: part-type]
note: HP-UX
en: HP-UX Data
uk: HP-UX, дані

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
uk: HP-UX, службовий

[ctx: part-type]
note: FreeBSD
en: FreeBSD Boot
uk: FreeBSD, завантажувальний

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
uk: FreeBSD, дані

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
uk: FreeBSD, Swap

[ctx: part-type]
en: FreeBSD UFS
uk: FreeBSD, UFS

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Vinum
uk: FreeBSD, Vinum

[ctx: part-type]
en: FreeBSD ZFS
uk: FreeBSD, ZFS

[ctx: part-type]
note: Solaris
en: Solaris Boot
uk: Solaris, завантажувальний

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
uk: Solaris, кореневий

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
uk: Solaris, Swap

[ctx: part-type]
en: Solaris Backup
uk: Solaris, резервна копія

[ctx: part-type]
en: Solaris /usr
uk: Solaris, /usr

[ctx: part-type]
note: same as ZFS
en: Solaris /var
uk: Solaris, /var

[ctx: part-type]
en: Solaris /home
uk: Solaris, /home

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
uk: Solaris, альтернативний сектор

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
uk: Solaris, зарезервований

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
uk: Solaris, зарезервований (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
uk: Solaris, зарезервований (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
uk: Solaris, зарезервований (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
uk: Solaris, зарезервований (5)

[ctx: part-type]
note: NetBSD
en: NetBSD Swap
uk: NetBSD, Swap

[ctx: part-type]
en: NetBSD FFS
uk: NetBSD, FFS

[ctx: part-type]
en: NetBSD LFS
uk: NetBSD, LFS

[ctx: part-type]
en: NetBSD RAID
uk: NetBSD, RAID

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
uk: NetBSD, з’єднаний

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
uk: NetBSD, зашифрований

[ctx: part-type]
note: ChromeOS, see http://www.chromium.org/chromium-os/chromiumos-design-docs/disk-format
en: ChromeOS Firmware
uk: Мікропрограма ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Kernel
uk: Ядро ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
uk: Коренева файлова система ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
uk: Резервний розділ ChromeOS

[ctx: part-type]
note: Intel Partition Types FFS = Fast Flash Standby, aka Intel Rapid start http://downloadmirror.intel.com/22647/eng/Intel%20Rapid%20Start%20Technology%20Deployment%20Guide%20v1.0.pdf
en: Intel FFS Reserved
uk: Intel FFS, зарезервований

[ctx: part-type]
en: Apple HFS/HFS
uk: Apple, HFS/HFS

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
uk: Карта розділів Apple

[ctx: part-type]
en: Unused
uk: Не використовується

[ctx: part-type]
en: Empty
uk: Порожній

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
uk: Файлова система ProDOS

[ctx: part-type]
note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Extended
uk: Розширений

[ctx: part-type]
en: EFI GPT
uk: EFI, GPT

[ctx: part-type]
en: Linux swap
uk: Linux, swap

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
uk: Linux, розширений

[ctx: part-type]
en: Linux RAID auto
uk: Linux, авто-RAID

[ctx: part-type]
en: FAT16 <32M
uk: FAT16 <32МБ

[ctx: part-type]
en: W95 FAT32
uk: W95, FAT32

[ctx: part-type]
en: W95 FAT32 (LBA)
uk: W95, FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: W95 FAT16 (LBA)
uk: W95, FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: W95 Ext d (LBA)
uk: W95, Ext'd (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
uk: Прихований FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
uk: Прихований FAT16 <32МБ

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
uk: Прихований FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
uk: Прихований HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
uk: Прихований W95, FAT32

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
uk: Прихований W95, FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
uk: Прихований W95, FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
uk: Діагностичний Compaq

[ctx: part-type]
note: cf. http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system
en: Hibernation
uk: Присипляння

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
uk: Solaris, завантажувальний

[ctx: part-type]
en: BeOS BFS
uk: BeOS, BFS

[ctx: part-type]
en: SkyOS SkyFS
uk: SkyOS, SkyFS

[ctx: job]
en: SMART self-test
uk: Самоперевірка SMART

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
uk: Виштовхування носія

[ctx: job]
en: Unlocking Device
uk: Розблокування пристрою

[ctx: job]
en: Locking Device
uk: Блокування пристрою

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
uk: Внесення змін до зашифрованого пристрою

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
uk: Зміна розмірів зашифрованого пристрою

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
uk: Запуск пристрою свопінґу

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
uk: Зупинення пристрою свопінґу

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
uk: Внесення змін до пристрою резервної пам'яті

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
uk: Перевірка файлової системи

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
uk: Монтування файлової системи

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
uk: Демонтування файлової системи

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
uk: Внесення змін до файлової системи

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
uk: Відновлення файлової системи

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
uk: Зміна розмірів файлової системи

[ctx: job]
en: Erasing Device
uk: Спорожнення пристрою

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
uk: Створення файлової системи

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
uk: Налаштовування петльового пристрою

[ctx: job]
en: Modifying Partition
uk: Внесення змін до розділу

[ctx: job]
en: Deleting Partition
uk: Вилучення розділу

[ctx: job]
en: Creating Partition
uk: Створення розділу

[ctx: job]
en: Cleaning Up
uk: Спорожнення

[ctx: job]
en: ATA Secure Erase
uk: Безпечне витирання ATA

[ctx: job]
en: ATA Enhanced Secure Erase
uk: Покращене безпечне витирання ATA

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
uk: Зупинення роботи масиву RAID

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
uk: Запуск масиву RAID

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
uk: Позначення помилкового пристрою

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
uk: Вилучення пристрою з масиву

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
uk: Додавання пристрою до масиву

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
uk: Встановлення бітового значення порядку запису

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
uk: Створення масиву RAID

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
uk: Невідоме (%s)

[ctx: media-type]
note: Translators: 'Thumb' here refers to "USB thumb drive", see http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_drive
en: Thumb
uk: флеш-накопичувач USB

[ctx: media-type]
en: Floppy
uk: дискета

[ctx: media-type]
en: Flash
uk: флеш-накопичувач

en: %s Block Device
uk: Блоковий пристрій %s

en: Block Device
uk: Блоковий пристрій

[ctx: part-block]
note: Translators: Used to describe a partition of a block device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the block device (e.g. "5 GB Block Device").
en: Partition %u of %s
uk: Розділ %u, %s

en: %s Loop Device
uk: Петльовий пристрій %s

en: Loop Device
uk: Петльовий пристрій

[ctx: part-loop]
note: Translators: Used to describe a partition of a loop device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the loop device (e.g. "5 GB Loop Device").
en: Partition %u of %s
uk: Розділ %u, %s

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
uk: Масив RAID-0

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
uk: Масив RAID-1

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
uk: Масив RAID-4

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
uk: Масив RAID-5

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
uk: Масив RAID-6

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
uk: Масив RAID-10

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
uk: Масив RAID

[ctx: part-raid]
note: Translators: Used to describe a partition of a RAID Array. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 TB RAID-5").
en: Partition %u of %s
uk: Розділ %u, %s

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
uk: Диск «%s»

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
uk: Диск %s

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
uk: Картка %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
uk: Диск %s

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
uk: Диск об’ємом %s

[ctx: generic-drive]
note: Translators: Used to describe a drive we know very little about (removable media or size not known)
en: Drive
uk: Диск

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
uk: Диск об’ємом %s

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The drive is either using removable media or its * size not known.
en: Disk
uk: Диск

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Hard Disk
uk: Жорсткий диск об’ємом %s

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
uk: Жорсткий диск

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
uk: Зчитувач карток %s

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
uk: Диск об’ємом %s, %s

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
uk: Диск %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
uk: Порожній %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
uk: Мішаний %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for an audio disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Audio %s
uk: Звуковий %s

[ctx: part-drive]
note: Translators: Used to describe a partition of a drive. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 GB Thumb Drive").
en: Partition %u of %s
uk: Розділ %u, %s
