udisks - en to pl translation catalogue (545 entries)

en: Mount a filesystem
pl: Zamontowanie systemu plików

en: Authentication is required to mount the filesystem
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zamontować system plików

en: Mount a filesystem on a system device
pl: Zamontowanie systemu plików na urządzeniu systemowym

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
pl: Zamontowanie systemu plików z urządzenia podłączonego do innego stanowiska

en: Mount a filesystem on behalf of another user
pl: Zamontowanie systemu plików w imieniu innego użytkownika

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
pl: Zamontowanie/odmontowanie systemów plików określonych w pliku fstab za pomocą opcji „x-udisks-auth”

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zamontować/odmontować system plików

en: Unmount a device mounted by another user
pl: Odmontowanie urządzenia zamontowanego przez innego użytkownika

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odmontować system plików zamontowany przez innego użytkownika

en: Take ownership of a filesystem
pl: Zmiana właściciela systemu plików

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić właściciela systemu plików.

en: Unlock an encrypted device
pl: Odblokowanie zaszyfrowanego urządzenia

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odblokować zaszyfrowane urządzenie

en: Unlock an encrypted system device
pl: Odblokowanie zaszyfrowanego urządzenia systemowego

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
pl: Odblokowanie zaszyfrowanego urządzenia podłączonego do innego stanowiska

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
pl: Odblokowanie zaszyfrowanego urządzenia określonego w pliku crypttab za pomocą opcji „x-udisks-auth”

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
pl: Zablokowanie zaszyfrowanego urządzenia odblokowanego przez innego użytkownika

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zablokować zaszyfrowane urządzenie odblokowane przez innego użytkownika

en: Change passphrase for an encrypted device
pl: Zmiana hasła dla zaszyfrowanego urządzenia

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić hasło zaszyfrowanego urządzenia

en: Manage loop devices
pl: Zarządzanie urządzeniami zwrotnymi

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting up a loop device.
en: Authentication is required to set up a loop device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić urządzenie zwrotne

en: Delete loop devices
pl: Usunięcie urządzeń zwrotnych

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć urządzenie zwrotne ustawione przez innego użytkownika

en: Modify loop devices
pl: Modyfikacja urządzeń zwrotnych

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować urządzenie zwrotne ustawione przez innego użytkownika

en: Manage swapspace
pl: Zarządzanie przestrzenią wymiany

en: Authentication is required to manage swapspace
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zarządzać przestrzenią wymiany

en: Manage RAID arrays
pl: Zarządzanie macierzami RAID

en: Authentication is required to manage RAID arrays
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zarządzać macierzami RAID

en: Power off drive
pl: Wyłączenie napędu

en: Authentication is required to power off a drive
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wyłączyć napęd

en: Power off a system drive
pl: Wyłączenie napędu systemowego

en: Power off a drive attached to another seat
pl: Wyłączenie napędu podłączonego do innego stanowiska

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wyłączyć napęd podłączony do innego stanowiska

en: Eject media
pl: Wysunięcie nośnika

en: Authentication is required to eject media
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wysunąć nośnik

en: Eject media from a system drive
pl: Wysunięcie nośnika z napędu systemowego

en: Eject media from a drive attached to another seat
pl: Wysunięcie nośnika z napędu podłączonego do innego stanowiska

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wysunąć nośnik z urządzenia podłączonego do innego stanowiska

en: Modify a device
pl: Modyfikacja urządzenia

en: Authentication is required to modify a device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować urządzenie

en: Modify a system device
pl: Modyfikacja urządzenia systemowego

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować urządzenie podłączone do innego stanowiska

en: Rescan a device
pl: Ponowne skanowanie urządzenia

en: Authentication is required to rescan a device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ponownie przeskanować urządzenie

en: Open a device
pl: Otwarcie urządzenia

en: Authentication is required to open a device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby otworzyć urządzenie

en: Open a system device
pl: Otwarcie urządzenia systemowego

en: Modify system-wide configuration
pl: Modyfikacja konfiguracji systemu

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować konfigurację systemu

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby pobrać hasła z konfiguracji systemu

en: Modify drive settings
pl: Modyfikacja ustawień napędu

en: Authentication is required to modify drive settings
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować ustawienia napędu

en: Update SMART data
pl: Aktualizacja danych SMART

en: Authentication is required to update SMART data
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zaktualizować dane SMART

en: Set SMART data from blob
pl: Ustawienie danych SMART z danych binarnych

en: Authentication is required to set SMART data from blob
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić dane SMART z danych binarnych

en: Run SMART self-test
pl: Wykonanie testu SMART

en: Authentication is required to run a SMART self-test
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wykonać test SMART

en: Enable/Disable SMART
pl: Włączenie/wyłączenie SMART

en: Authentication is required to enable/disable SMART
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby włączyć/wyłączyć SMART

en: Check power state
pl: Sprawdzenie stanu zasilania

en: Authentication is required to check the power state
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby sprawdzić stan zasilania

en: Send standby command
pl: Wysłanie polecenia uśpienia

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić napęd w tryb uśpienia

en: Send standby command to a system drive
pl: Wysłanie polecenia uśpienia do napędu systemowego

en: Send standby command to drive on other seat
pl: Wysłanie polecenia uśpienia do napędu na innym stanowisku

en: Securely erase a hard disk
pl: Bezpieczne usunięcie zawartości dysku twardego

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby bezpiecznie usunąć zawartość dysku twardego

en: Run device self-test
pl: Wykonanie testu urządzenia

en: Authentication is required to run a device self-test
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wykonać test urządzenia

en: Start the sanitize operation
pl: Rozpoczęcie działania sanityzacji

en: Authentication is required to perform a sanitize operation
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wykonać działanie sanityzacji

en: Format a namespace
pl: Sformatowanie przestrzeni nazw

en: Authentication is required to format a namespace
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby sformatować przestrzeń nazw

en: NVMeoF connection
pl: Połączenie NVMeoF

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests connection to a NVMeoF controller.
en: Authentication is required to connect to an NVMe over Fabrics controller
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby połączyć z kontrolerem NVMe over Fabrics

en: Disconnect a NVMeoF controller
pl: Rozłączenie kontrolera NVMeoF

en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby rozłączyć kontroler NVMe over Fabrics

en: Set a NVMe Host NQN/ID
pl: Ustawienie NQN/identyfikatora gospodarza NVMe

en: Authentication is required to set NVMe Host NQN or Host ID
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić NQN lub identyfikator gospodarza NVMe

en: Cancel job
pl: Anulowanie zadania

note: Translators: Shown in authentication dialog when canceling a job.
en: Authentication is required to cancel a job
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby anulować zadanie

en: Cancel job started by another user
pl: Anulowanie zadania rozpoczętego przez innego użytkownika

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby anulować zadanie rozpoczęte przez innego użytkownika

en: Manage BTRFS
pl: Zarządzanie btrfs

en: Authentication is required to manage BTRFS
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zarządzać btrfs

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić etykietę woluminu btrfs

en: Authentication is required to add the device to the volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby dodać urządzenie do woluminu

en: Authentication is required to create a new snapshot
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć nową migawkę

en: Authentication is required to check and repair the volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby sprawdzić i naprawić wolumin

en: Authentication is required to resize the volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić nazwę woluminu

en: Authentication is required to create a new volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć nowy wolumin

en: Manage iSCSI
pl: Zarządzanie iSCSI

en: Authentication is required to manage iSCSI
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zarządzać iSCSI

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wykonać wylogowanie iSCSI

en: Logout failed: %s
pl: Wylogowanie się nie powiodło: %s

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić nazwę inicjatora iSCSI

en: Empty initiator name
pl: Pusta nazwa inicjatora

en: Error parsing the iSCSI initiator name
pl: Błąd podczas przetwarzania nazwy inicjatora iSCSI

en: Error writing to %s while setting iSCSI initiator name:
pl: Błąd zapisu do %s podczas ustawiania nazwy inicjatora iSCSI:

en: Authentication is required to discover targets
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wykryć elementy docelowe

en: Discovery failed: %s
pl: Wykrycie się nie powiodło: %s

en: Authentication is required to discover firmware targets
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wykryć elementy docelowe oprogramowania sprzętowego

en: Authentication is required to perform iSCSI login
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wykonać logowanie iSCSI

en: Login failed: %s
pl: Logowanie się nie powiodło: %s

en: Manage disk drive LED
pl: Zarządzanie diodą LED dysku

en: Authentication is required to manage disk drive LED
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zarządzać diodą LED dysku

en: Authentication is required to change $(drive) LED
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić diodę LED dysku $(drive)

en: Manage LVM
pl: Zarządzanie LVM

en: Authentication is required to manage LVM
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zarządzać LVM

en: Authentication is required to delete a logical volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć wolumin logiczny

en: Authentication is required to repair a logical volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby naprawić wolumin logiczny

en: Authentication is required to rename a logical volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić nazwę woluminu logicznego

en: Authentication is required to resize a logical volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić rozmiar woluminu logicznego

en: Authentication is required to activate a logical volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby aktywować wolumin logiczny

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby dezaktywować wolumin logiczny

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć migawkę woluminu logicznego

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby konwertować wolumin logiczny na pamięć podręczną

en: Error converting volume: %s
pl: Błąd podczas konwertowania woluminu: %s

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wydzielić pamięć podręczną puli woluminów logicznych z pamięci podręcznej woluminów logicznych

en: Authentication is required to create a volume group
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć grupę woluminów

en: Authentication is required to set deduplication/compression on a VDO volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić deduplikację/kompresję woluminu VDO

en: Authentication is required to resize a VDO volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić rozmiar woluminu VDO

en: Authentication is required to delete a volume group
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć grupę woluminów

en: Authentication is required to rename a volume group
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić nazwę grupy woluminów

en: Authentication is required to add a device to a volume group
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby dodać urządzenie do grupy woluminów

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć urządzenie z grupy woluminów

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć zawartość urządzenia w grupie woluminów

en: Authentication is required to remove missing physical volumes from a volume group
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć brakujące woluminy fizyczne z grupy woluminów

en: Authentication is required to create a logical volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć wolumin logiczny

en: Authentication is required to create a thin volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć cienki wolumin

en: Authentication is required to create a thin pool volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć wolumin cienkiej puli

en: Authentication is required to create a VDO volume
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć wolumin VDO

note: Translators: This is shown in an authentcation dialog when * the user is editing settings that involve system-level * passwords and secrets
en: Authentication is required to read system-level secrets
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odczytać hasła systemu

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby dodać wpis do pliku /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not tranlsate /etc/crypttab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby dodać wpis do pliku /etc/crypttab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć wpis z pliku /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć wpis z pliku /etc/crypttab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować plik /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować plik /etc/crypttab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE UNIT * command. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE U
en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wykonać bezpieczne usunięcie zawartości napędu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when formatting a * device. This includes both creating a filesystem or partition * table. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby sformatować urządzenie $(drive)

en: Authentication is required to modify the system configuration
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować konfigurację systemu

note: Translators: Shown in authentication dialog when creating a * disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for reading
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby otworzyć urządzenie $(drive) do odczytania

note: Translators: Shown in authentication dialog when restoring * from a disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for writing
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby otworzyć urządzenie $(drive) do zapisania

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby otworzyć urządzenie $(drive) w celu sprawdzenia wydajności

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive).
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby otworzyć urządzenie $(drive).

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to rescan a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to rescan $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ponownie przeskanować urządzenie $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to eject $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wysunąć urządzenie $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * changes settings for a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will be * replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby skonfigurować ustawienia dla urządzenia $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to power off $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wyłączyć napęd $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * refreshes SMART data from a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zaktualizować dane SMART z urządzenia $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to simulate SMART data from a libatasmart blob. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić dane SMART z danych binarnych na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby przerwać test SMART na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby rozpocząć test SMART na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests the power state of a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check power state for $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby sprawdzić stan zasilania dla urządzenia $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to wake up a drive from standby mode or tries to put a drive into * standby mode. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby przebudzić urządzenie $(drive) ze stanu uśpienia

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić urządzenie $(drive) w trybie uśpienia

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby włączyć SMART w napędzie $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wyłączyć SMART w napędzie $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unlocking an encrypted device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odblokować zaszyfrowane urządzenie $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests locking an encrypted device that was previously. * unlocked by another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zablokować zaszyfrowane urządzenie $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing a encrypted block device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić rozmiar zaszyfrowanego urządzenia $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests mounting a filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to mount $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zamontować urządzenie $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests mounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zamontować urządzenie $(drive) wymienione w pliku /etc/fstab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests unmounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fsta
en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odmontować urządzenie $(drive) wymienione w pliku /etc/fstab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unmounting a filesystem previously mounted by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odmontować urządzenie $(drive) zamontowane przez innego użytkownika

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem label. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić etykietę systemu plików na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić rozmiar systemu plików na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby naprawić system plików na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby sprawdzić system plików na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests taking ownership of the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić właściciela systemu plików na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem UUID. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem UUID on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić UUID systemu plików na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deleting a loop device previously set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć urządzenie zwrotne $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing autoclear on a loop device set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować urządzenie zwrotne $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to create a RAID array
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć macierz RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host NQN value.
en: Authentication is required to set NVMe Host NQN
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić NQN gospodarza NVMe

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host ID value.
en: Authentication is required to set NVMe Host ID
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić identyfikator gospodarza NVMe

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to start a RAID array
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby uruchomić macierz RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to stop a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to stop a RAID array
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zatrzymać macierz RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to remove a device from a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć urządzenie z macierzy RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to add a device to a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to add a device to a RAID array
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby dodać urządzenie do macierzy RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to change whether it has a write-intent bitmap TODO: variables
en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby skonfigurować mapę bitową celów zapisu w macierzy RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start/stop data scrubbing operations TODO: variables
en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby uruchomić/zatrzymać czyszczenie danych na macierzy RAID

en: Authentication is required to delete a RAID array
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć macierz RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a device self-test on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby rozpocząć test na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a device self-test on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby przerwać test na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a sanitize operation. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to perform a sanitize operation of $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wykonać działanie sanityzacji urządzenia $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests disconnect of a NVMeoF connected controller. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby rozłączyć kontroler NVMe over Fabrics $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format a namespace on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby sformatować przestrzeń nazw na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests modifying a partition (changing type, flags, name etc.). * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować partycję na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests creating a new partition. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć partycję na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests activating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby aktywować przestrzeń wymiany na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deactivating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby dezaktywować przestrzeń wymiany na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting label of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić etykietę przestrzeni wymiany na urządzeniu $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting UUID of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace UUID on $(drive)
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić UUID przestrzeni wymiany na urządzeniu $(drive)

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
pl: Startowa

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "system" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: System
pl: Systemowa

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "legacy bios bootable" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Legacy BIOS Bootable
pl: Przestarzała partycja startowa BIOS

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
pl: Tylko do odczytu

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
pl: Ukryta

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "no automount" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: No Automount
pl: Bez automatycznego montowania

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
pl: Nieznane

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-2 units, e.g. '64 KiB' * the second %s is the size as a number e.g. '65,536' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
pl: %s (%s B)

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-10 units, e.g. '100 kB' * the second %s is the size as a number e.g. '100,000' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
pl: %s (%s B)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SecureDigital
pl: SecureDigital (SD)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SD High Capacity
pl: SD o wysokiej pojemności (SDHC)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
pl: Dyskietka

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Flash
pl: Dysk flash

[ctx: disc-type]
note: Translators: This word is used to describe the optical disc type, it may appear * in a slash-separated list e.g. 'CD/DVD/Blu-Ray'
en: Blu-Ray
pl: Blu-ray

[ctx: disc-type]
note: Translators: This word is used to describe the optical disc type, it may appear * in a slash-separated list e.g. 'CD/DVD/Blu-Ray'
en: HDDVD
pl: HD DVD

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
pl: FAT (wersja 12-bitowa)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
pl: FAT (wersja 16-bitowa)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
pl: FAT (wersja 32-bitowa)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
pl: FAT (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
pl: NTFS (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
pl: ext2 (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext2
pl: ext2

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
pl: ext3 (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3
pl: ext3

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
pl: ext4 (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4
pl: ext4

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
pl: Księgowanie dla ext (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
pl: Księgowanie dla ext

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
pl: XFS (wersja %s)

[ctx: fs-type]
note: TODO: No ID_FS_VERSION yet for btrfs...
en: Btrfs
pl: btrfs

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
pl: ISO 9660 (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO9660
pl: ISO 9660

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
pl: UDF (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
pl: exFAT (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
pl: Partycja wymiany (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap
pl: Partycja wymiany

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
pl: Wolumin fizyczny LVM2 (%s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 PV
pl: Wolumin fizyczny LVM2

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
pl: Wolumin fizyczny LVM2

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
pl: Element RAID systemu Linux (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
pl: Element RAID systemu Linux

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
pl: Urządzenie ZFS (wersja ZPool %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS (v%s)
pl: ZFS (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
pl: Urządzenie ZFS

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
pl: Element macierzy RAID Rapid Storage Technology enterprise firmy Intel (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member (%s)
pl: Element macierzy RAID RSTe firmy Intel (%s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member
pl: Element macierzy RAID Rapid Storage Technology enterprise firmy Intel

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member
pl: Element macierzy RAID RSTe firmy Intel

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
pl: Może być zaszyfrowane

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
pl: Zaszyfrowane?

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
pl: Szyfrowanie LUKS (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
pl: Szyfrowanie LUKS

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
pl: Szyfrowanie VeraCrypt/TrueCrypt

[ctx: fs-type]
en: BitLocker Encryption
pl: Szyfrowanie BitLocker

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
pl: VMFS (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
pl: Element woluminu VMFS (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
pl: Element VMFS (wersja %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
pl: Element woluminu VMFS

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
pl: Element VMFS

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
pl: Nieznane (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
pl: Nieznane (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
pl: Nieznane

note: Translators: name of partition table format
en: Master Boot Record
pl: Główny sektor startowy

note: Translators: name of partition table format
en: GUID Partition Table
pl: Tablica partycji GUID

note: Translators: name of partition table format
en: Apple Partition Map
pl: Mapa partycji Apple

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
pl: Ogólne

[ctx: partition-subtype]
en: Other
pl: Inne

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
pl: Schemat partycji MBR

[ctx: part-type]
en: EFI System
pl: Partycja systemowa EFI

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
pl: Partycja startowa BIOS

[ctx: part-type]
note: Extended Boot Partition, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/BootLoaderSpec/
en: Extended Boot Partition
pl: Rozszerzona partycja startowa

[ctx: part-type]
note: Discoverable Linux Partitions, see http://systemd.io/DISCOVERABLE_PARTITIONS/
en: Linux Root Partition (Alpha)
pl: Główna partycja systemu Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (ARC)
pl: Główna partycja systemu Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit ARM)
pl: Główna partycja systemu Linux (32-bitowe ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit ARM/AArch64)
pl: Główna partycja systemu Linux (64-bitowe ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (Itanium/IA-64)
pl: Główna partycja systemu Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (LoongArch 64-bit)
pl: Główna partycja systemu Linux (64-bitowe LoongArch)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
pl: Główna partycja systemu Linux (32-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
pl: Główna partycja systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (HPPA/PARISC)
pl: Główna partycja systemu Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit PowerPC)
pl: Główna partycja systemu Linux (32-bitowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
pl: Główna partycja systemu Linux (64-bitowe, grubokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
pl: Główna partycja systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (RISC-V 32-bit)
pl: Główna partycja systemu Linux (32-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (RISC-V 64-bit)
pl: Główna partycja systemu Linux (64-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (s390)
pl: Główna partycja systemu Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (s390x)
pl: Główna partycja systemu Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (TILE-Gx)
pl: Główna partycja systemu Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86)
pl: Główna partycja systemu Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (amd64/x86_64)
pl: Główna partycja systemu Linux (AMD64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (Alpha)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (ARC)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit ARM)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (32-bitowe ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit ARM/AArch64)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (64-bitowe ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (Itanium/IA-64)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (LoongArch 64-bit)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (64-bitowe LoongArch)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (32-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (HPPA/PARISC)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit PowerPC)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (32-bitowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (64-bitowe, grubokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (RISC-V 32-bit)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (32-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (RISC-V 64-bit)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (64-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (s390)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (s390x)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (TILE-Gx)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (x86)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (amd64/x86_64)
pl: Partycja /usr/ systemu Linux (AMD64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (Alpha)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (ARC)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit ARM)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (32-bitowe ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit ARM/AArch64)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (64-bitowe ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (Itanium/IA-64)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (LoongArch 64-bit)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (64-bitowe LoongArch)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (32-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (HPPA/PARISC)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (64-bitowe, grubokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit PowerPC)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (32-bitowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (RISC-V 32-bit)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (32-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (RISC-V 64-bit)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (64-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (s390)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (s390x)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (TILE-Gx)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (amd64/x86_64)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (AMD64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (x86)
pl: Główna partycja autentyczności systemu Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (Alpha)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (ARC)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit ARM)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (32-bitowe ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit ARM/AArch64)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (64-bitowe ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (Itanium/IA-64)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (LoongArch 64-bit)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (64-bitowe LoongArch)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (32-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (HPPA/PARISC)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (64-bitowe, grubokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit PowerPC)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (32-bitowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (RISC-V 32-bit)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (32-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (RISC-V 64-bit)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (64-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (s390)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (s390x)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (TILE-Gx)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (amd64/x86_64)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (AMD64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (x86)
pl: Partycja /usr/ autentyczności systemu Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (Alpha)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (ARC)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit ARM)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (32-bitowe ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit ARM/AArch64)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (Itanium/IA-64)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (LoongArch 64-bit)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe LoongArch)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (32-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (HPPA/PARISC)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe, grubokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit PowerPC)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (32-bitowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (RISC-V 32-bit)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (32-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (RISC-V 64-bit)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (s390)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (s390x)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (TILE-Gx)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (amd64/x86_64)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (AMD64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (x86)
pl: Główna partycja podpisu autentyczności systemu Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (Alpha)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (ARC)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit ARM)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (32-bitowe ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit ARM/AArch64)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (Itanium/IA-64)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (LoongArch 64-bit)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe LoongArch)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (32-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe MIPS/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (HPPA/PARISC)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe, cienkokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe, grubokońcowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit PowerPC)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (32-bitowe PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (RISC-V 32-bit)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (32-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (RISC-V 64-bit)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (64-bitowe RISC-V)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (s390)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (s390x)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (TILE-Gx)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (amd64/x86_64)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (AMD64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (x86)
pl: Partycja /usr/ podpisu autentyczności systemu Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Variable Data Partition
pl: Partycja zmiennych danych systemu Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Temporary Data Partition
pl: Partycja tymczasowych danych systemu Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Per-user Home Partition
pl: Partycja domowa na każdego użytkownika systemu Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
pl: Partycja domowa systemu Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
pl: Partycja danych serwerowych systemu Linux

[ctx: part-type]
note: Linux
en: Linux Swap
pl: Partycja wymiany systemu Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
pl: System plików systemu Linux

[ctx: part-type]
en: Linux RAID
pl: Partycja RAID systemu Linux

[ctx: part-type]
en: Linux LVM
pl: LVM systemu Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
pl: Zastrzeżona partycja systemu Linux

[ctx: part-type]
note: Microsoft
en: Basic Data
pl: Podstawowa partycja danych

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
pl: Zastrzeżona partycja firmy Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
pl: Partycja metadanych LDM firmy Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
pl: Partycja danych LDM firmy Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
pl: Środowisko przywracania systemu Microsoft Windows

[ctx: part-type]
note: Apple OS X
en: Apple HFS/HFS+
pl: Partycja HFS/HFS+ firmy Apple

[ctx: part-type]
en: Apple APFS
pl: Partycja APFS firmy Apple

[ctx: part-type]
note: see http://developer.apple.com/documentation/mac/devices/devices-126.html *     http://lists.apple.com/archives/Darwin-drivers/2003/May/msg00021.html
en: Apple UFS
pl: Partycja UFS firmy Apple

[ctx: part-type]
en: Apple ZFS
pl: Partycja ZFS firmy Apple

[ctx: part-type]
note: same as ZFS
en: Apple RAID
pl: Partycja RAID firmy Apple

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
pl: Partycja RAID firmy Apple (offline)

[ctx: part-type]
en: Apple Boot
pl: Partycja startowa firmy Apple

[ctx: part-type]
en: Apple Label
pl: Partycja etykiety firmy Apple

[ctx: part-type]
en: Apple TV Recovery
pl: Partycja przywracania Apple TV

[ctx: part-type]
en: Apple Core Storage
pl: Core Storage firmy Apple

[ctx: part-type]
note: HP-UX
en: HP-UX Data
pl: Partycja danych systemu HP-UX

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
pl: Partycja serwisowa systemu HP-UX

[ctx: part-type]
note: FreeBSD
en: FreeBSD Boot
pl: Partycja startowa systemu FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
pl: Partycja danych systemu FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
pl: Partycja wymiany systemu FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD UFS
pl: Partycja UFS systemu FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Vinum
pl: Partycja Vinum systemu FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD ZFS
pl: Partycja ZFS systemu FreeBSD

[ctx: part-type]
note: Solaris
en: Solaris Boot
pl: Partycja startowa systemu Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
pl: Główna partycja systemu Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
pl: Partycja wymiany systemu Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Backup
pl: Partycja zapasowa systemu Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris /usr
pl: Partycja /usr systemu Solaris

[ctx: part-type]
note: same as ZFS
en: Solaris /var
pl: Partycja /var systemu Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris /home
pl: Partycja /home systemu Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
pl: Partycja alternatywnego sektora systemu Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
pl: Zastrzeżona partycja systemu Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
pl: Zastrzeżona partycja systemu Solaris (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
pl: Zastrzeżona partycja systemu Solaris (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
pl: Zastrzeżona partycja systemu Solaris (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
pl: Zastrzeżona partycja systemu Solaris (5)

[ctx: part-type]
note: NetBSD
en: NetBSD Swap
pl: Partycja wymiany systemu NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD FFS
pl: Partycja FFS systemu NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD LFS
pl: Partycja LFS systemu NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD RAID
pl: Partycja RAID systemu NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
pl: Partycja konkatenacji systemu NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
pl: Zaszyfrowana partycja systemu NetBSD

[ctx: part-type]
note: VMWare, see http://blogs.vmware.com/vsphere/2011/08/vsphere-50-storage-features-part-7-gpt.html
en: VMWare VMFS
pl: VMFS oprogramowania VMWare

[ctx: part-type]
en: VMWare vmkcore
pl: vmkcore oprogramowania VMWare

[ctx: part-type]
note: ChromeOS, see http://www.chromium.org/chromium-os/chromiumos-design-docs/disk-format
en: ChromeOS Firmware
pl: Oprogramowanie sprzętowe systemu ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Kernel
pl: Jądro systemu ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
pl: Główna partycja systemu ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
pl: Zastrzeżona partycja systemu ChromeOS

[ctx: part-type]
note: Intel Partition Types FFS = Fast Flash Standby, aka Intel Rapid start http://downloadmirror.intel.com/22647/eng/Intel%20Rapid%20Start%20Technology%20Deployment%20Guide%20v1.0.pdf
en: Intel FFS Reserved
pl: Zastrzeżona partycja FFS firmy Intel

[ctx: part-type]
en: Apple HFS/HFS
pl: Partycja HFS/HFS firmy Apple

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
pl: Mapa partycji Apple

[ctx: part-type]
en: Unused
pl: Nieużywane

[ctx: part-type]
en: Empty
pl: Puste

[ctx: part-type]
en: Driver
pl: Sterownik

[ctx: part-type]
en: Driver 4.3
pl: Sterownik 4.3

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
pl: System plików ProDOS

[ctx: part-type]
en: FAT 12
pl: FAT12

[ctx: part-type]
en: FAT 16
pl: FAT16

[ctx: part-type]
en: FAT 32
pl: FAT32

[ctx: part-type]
en: FAT 16 (Windows)
pl: FAT16 (Windows)

[ctx: part-type]
en: FAT 32 (Windows)
pl: FAT32 (Windows)

[ctx: part-type]
note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Extended
pl: Rozszerzona

[ctx: part-type]
en: EFI (FAT-12/16/32)
pl: EFI (FAT12/16/32)

[ctx: part-type]
en: Linux swap
pl: Partycja wymiany systemu Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
pl: Partycja rozszerzona systemu Linux

[ctx: part-type]
en: Linux RAID auto
pl: Automatyczna partycja RAID systemu Linux

[ctx: part-type]
en: W95 FAT32
pl: Partycja FAT32 systemu Windows 95

[ctx: part-type]
en: W95 FAT32 (LBA)
pl: Partycja FAT32 systemu Windows 95 (LBA)

[ctx: part-type]
en: W95 FAT16 (LBA)
pl: Partycja FAT16 systemu Windows 95 (LBA)

[ctx: part-type]
en: W95 Ext d (LBA)
pl: Partycja rozszerzona systemu Windows 95 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
pl: Ukryta partycja FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
pl: Ukryta partycja FAT16 <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
pl: Ukryta partycja FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
pl: Ukryta partycja HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
pl: Ukryta partycja FAT32 systemu Windows 95

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
pl: Ukryta partycja FAT32 systemu Windows 95 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
pl: Ukryta partycja FAT16 systemu Windows 95 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
pl: Partycja diagnostyczna firmy Compaq

[ctx: part-type]
note: cf. http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system
en: Hibernation
pl: Hibernacja

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
pl: Partycja startowa systemu Solaris

[ctx: part-type]
en: BeOS BFS
pl: Partycja BFS systemu BeOS

[ctx: part-type]
en: SkyOS SkyFS
pl: Partycja SkyFS systemu SkyOS

[ctx: job]
en: SMART self-test
pl: Test SMART

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
pl: Wysuwanie nośnika

[ctx: job]
en: Unlocking Device
pl: Odblokowywanie urządzenia

[ctx: job]
en: Locking Device
pl: Blokowanie urządzenia

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
pl: Modyfikowanie zaszyfrowanego urządzenia

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
pl: Zmienianie rozmiaru zaszyfrowanego urządzenia

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
pl: Uruchamianie urządzenia wymiany

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
pl: Zatrzymywanie urządzenia wymiany

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
pl: Modyfikowanie urządzenia wymiany

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
pl: Sprawdzanie systemów plików

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
pl: Montowanie systemu plików

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
pl: Odmontowywanie systemu plików

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
pl: Modyfikowanie systemu plików

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
pl: Naprawianie systemu plików

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
pl: Zmienianie rozmiaru systemu plików

[ctx: job]
en: Erasing Device
pl: Usuwanie zawartości urządzenia

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
pl: Tworzenie systemu plików

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
pl: Ustawianie urządzenia zwrotnego

[ctx: job]
en: Modifying Partition
pl: Modyfikowanie partycji

[ctx: job]
en: Deleting Partition
pl: Usuwanie partycji

[ctx: job]
en: Creating Partition
pl: Tworzenie partycji

[ctx: job]
en: Cleaning Up
pl: Czyszczenie

[ctx: job]
en: ATA Secure Erase
pl: Bezpieczne usuwanie zawartości ATA

[ctx: job]
en: ATA Enhanced Secure Erase
pl: Ulepszone bezpieczne usuwanie zawartości ATA

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
pl: Zatrzymywanie macierzy RAID

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
pl: Uruchamianie macierzy RAID

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
pl: Oznaczanie urządzenia jako wadliwe

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
pl: Usuwanie urządzenia z macierzy

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
pl: Dodawanie urządzenia do macierzy

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
pl: Ustawianie mapy bitowej celów zapisu

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
pl: Tworzenie macierzy RAID

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
pl: Nieznane (%s)

[ctx: media-type]
note: Translators: 'Thumb' here refers to "USB thumb drive", see http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_drive
en: Thumb
pl: Pendrive

[ctx: media-type]
en: Floppy
pl: Dyskietka

[ctx: media-type]
en: Flash
pl: Dysk flash

[ctx: media-type]
en: Blu-Ray
pl: Blu-ray

[ctx: media-type]
en: HDDVD
pl: HD DVD

[ctx: media-type]
en: HDDVD-R
pl: HD DVD-R

[ctx: media-type]
en: HDDVD-RW
pl: HD DVD-RW

en: %s Block Device
pl: Urządzenie blokowe %s

en: Block Device
pl: Urządzenie blokowe

[ctx: part-block]
note: Translators: Used to describe a partition of a block device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the block device (e.g. "5 GB Block Device").
en: Partition %u of %s
pl: %u. partycja z %s

en: %s Loop Device
pl: Urządzenie zwrotne %s

en: Loop Device
pl: Urządzenie zwrotne

[ctx: part-loop]
note: Translators: Used to describe a partition of a loop device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the loop device (e.g. "5 GB Loop Device").
en: Partition %u of %s
pl: %u. partycja z %s

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
pl: Macierz RAID-0

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
pl: Macierz RAID-1

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
pl: Macierz RAID-4

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
pl: Macierz RAID-5

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
pl: Macierz RAID-6

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
pl: Macierz RAID-10

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
pl: Macierz RAID

[ctx: part-raid]
note: Translators: Used to describe a partition of a RAID Array. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 TB RAID-5").
en: Partition %u of %s
pl: %u. partycja z %s

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
pl: Napęd %s

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
pl: Dysk %s

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
pl: Karta %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
pl: Płyta %s

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
pl: Napęd (%s)

[ctx: generic-drive]
note: Translators: Used to describe a drive we know very little about (removable media or size not known)
en: Drive
pl: Napęd

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
pl: Dysk (%s)

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The drive is either using removable media or its * size not known.
en: Disk
pl: Dysk

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Hard Disk
pl: Dysk twardy (%s)

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
pl: Dysk twardy

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
pl: Czytnik kart %s

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
pl: Napęd (%s) — %s

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
pl: Napęd %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
pl: Pusta %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
pl: Mieszana %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for an audio disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Audio %s
pl: Dźwiękowa %s

[ctx: part-drive]
note: Translators: Used to describe a partition of a drive. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 GB Thumb Drive").
en: Partition %u of %s
pl: %u. partycja z %s
