udisks 2.9.0 - en to pt_BR translation catalogue (367 entries)

en: Mount a filesystem
pt_BR: Montar um sistema de arquivos

en: Authentication is required to mount the filesystem
pt_BR: Autenticação é necessária para montar um sistema de arquivos

en: Mount a filesystem on a system device
pt_BR: Montar um sistema de arquivos em um dispositivo de sistemas

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
pt_BR: Montar um sistema de arquivos do dispositivo conectado a outro ponto

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
pt_BR: Montar/desmontar sistemas de arquivos definido no arquivo fstab com a opção x-udisks-auth

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
pt_BR: Autenticação é necessária para montar/desmontar o sistema de arquivos

en: Unmount a device mounted by another user
pt_BR: Desmontar um dispositivo montado por outro usuário

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
pt_BR: Autenticação é necessária para desmontar um sistema de arquivos montado para outro usuário

en: Take ownership of a filesystem
pt_BR: Assumir a propriedade de um sistema de arquivos

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
pt_BR: Autenticação é necessária para assumir a propriedade de um sistema de arquivos

en: Unlock an encrypted device
pt_BR: Desbloquear um dispositivo criptografado

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
pt_BR: Autenticação é necessária para destravar um dispositivo criptografado

en: Unlock an encrypted system device
pt_BR: Desbloquear um dispositivo de sistema criptografado

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
pt_BR: Desbloquear um dispositivo criptografado conectado em outro ponto

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
pt_BR: Desbloquear um dispositivo criptografado especificado no arquivo crypttab com a opção x-udisks-auth

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
pt_BR: Bloquear um dispositivo criptografado desbloqueado por outro usuário

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
pt_BR: Autenticação é necessária para bloquear um dispositivo criptografado desbloqueado por outro usuário

en: Change passphrase for an encrypted device
pt_BR: Alterar a senha de um dispositivo criptografado

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
pt_BR: Autenticação é necessária para alterar a senha para um dispositivo criptografado

en: Manage loop devices
pt_BR: Gerenciar dispositivos de loop

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting up a loop device.
en: Authentication is required to set up a loop device
pt_BR: Autenticação é necessária para criar um dispositivo de loop

en: Delete loop devices
pt_BR: Excluir dispositivos de loop

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
pt_BR: Autenticação é necessária para excluir um dispositivo de loop definido por outro usuário

en: Modify loop devices
pt_BR: Modificar dispositivos de loop

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
pt_BR: Autenticação é necessária para modificar um dispositivo de loop configurado por outro usuário

en: Manage swapspace
pt_BR: Gerenciar espaço de swap

en: Authentication is required to manage swapspace
pt_BR: Autenticação é necessária para gerenciar o espaço de swap

en: Manage RAID arrays
pt_BR: Gerenciar Arrays de RAID

en: Authentication is required to manage RAID arrays
pt_BR: Autenticação é necessária para gerenciar Arrays de  RAID

en: Power off drive
pt_BR: Desligar unidade

en: Authentication is required to power off a drive
pt_BR: Autenticação é necessária para desligar uma unidade

en: Power off a system drive
pt_BR: Desligar uma unidade do sistema

en: Power off a drive attached to another seat
pt_BR: Desligar uma unidade conectada em outro ponto

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
pt_BR: Autenticação é necessária para desligar uma unidade conectada em outro ponto

en: Eject media
pt_BR: Ejetar mídia

en: Authentication is required to eject media
pt_BR: Autenticação é necessária para ejetar mídia

en: Eject media from a system drive
pt_BR: Ejetar mídia de um drive de sistema

en: Eject media from a drive attached to another seat
pt_BR: Ejetar mídia de um drive anexado em outro ponto

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
pt_BR: Autenticação é necessária para ejetar mídia de um drive conectado em outro ponto

en: Modify a device
pt_BR: Modificar um dispositivo

en: Authentication is required to modify a device
pt_BR: Autenticação é necessária para modificar um dispositivo

en: Modify a system device
pt_BR: Modificar um dispositivo de sistema

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
pt_BR: Autenticação é necessária para modificar um dispositivo conectado em outro ponto

en: Rescan a device
pt_BR: Reescanear um dispositivo

en: Authentication is required to rescan a device
pt_BR: Autenticação é necessária para reescanear um dispositivo

en: Open a device
pt_BR: Abrir um dispositivo

en: Authentication is required to open a device
pt_BR: Autenticação é necessária para abrir um dispositivo

en: Open a system device
pt_BR: Abrir um dispositivo de sistema

en: Modify system-wide configuration
pt_BR: Modificar configurações globais do sistema

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
pt_BR: Autenticação é necessária para modificar uma configuração global do sistema

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
pt_BR: Autenticação é necessária para restaurar segredos das configurações global do sistema

en: Modify drive settings
pt_BR: Modificar configurações de driver

en: Authentication is required to modify drive settings
pt_BR: Autenticação é necessária para modificar configurações de driver

en: Update SMART data
pt_BR: Atualizar dados SMART

en: Authentication is required to update SMART data
pt_BR: Autenticação é necessária para atualizar dados SMART

en: Set SMART data from blob
pt_BR: Definir dados SMART do blob

en: Authentication is required to set SMART data from blob
pt_BR: Autenticação é necessária para definir dados SMART do blob

en: Run SMART self-test
pt_BR: Executar um auto-teste de SMART

en: Authentication is required to run a SMART self-test
pt_BR: Autenticação é necessária para executar um auto-teste SMART.

en: Enable/Disable SMART
pt_BR: Habilitar/Desabilitar SMART

en: Authentication is required to enable/disable SMART
pt_BR: Autenticação é necessária para habilitar/desabilitar SMART

en: Check power state
pt_BR: Verificar estado da energia

en: Authentication is required to check the power state
pt_BR: Autenticação é necessária para verificar estado da energia

en: Send standby command
pt_BR: Enviar comando de espera

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
pt_BR: Autenticação é necessária para colocar um drive em modo de espera

en: Send standby command to a system drive
pt_BR: Enviar comando de espera para um drive do sistema

en: Send standby command to drive on other seat
pt_BR: Enviar comando de espera para o drive em outra posição

en: Securely erase a hard disk
pt_BR: Executar secure erase em um disco rígido

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
pt_BR: Autenticação é necessária para executar secure erase no disco rígido

en: Run device self-test
pt_BR: Executar um autoteste de dispositivo

en: Authentication is required to run a device self-test
pt_BR: Autenticação é necessária para executar um autoteste de dispositivo

en: Start the sanitize operation
pt_BR: Iniciar a operação de sanitização

en: Authentication is required to perform a sanitize operation
pt_BR: Autenticação é necessária para executar uma operação de sanitização

en: Format a namespace
pt_BR: Formata um espaço de nomes

en: Authentication is required to format a namespace
pt_BR: Autenticação é necessária para formatar um espaço de nomes

en: NVMeoF connection
pt_BR: Conexão NVMeoF

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests connection to a NVMeoF controller.
en: Authentication is required to connect to an NVMe over Fabrics controller
pt_BR: Autenticação é necessária para conectar a um controladora NVMe over Fabrics

en: Disconnect a NVMeoF controller
pt_BR: Desconectar a um controladora NVMeoF

en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller
pt_BR: Autenticação é necessária para desconectar a uma controladora NVMe over Fabrics

en: Set a NVMe Host NQN/ID
pt_BR: Definir um Host NQN/ID de NVMe

en: Authentication is required to set NVMe Host NQN or Host ID
pt_BR: Autenticação é necessária para definir Host NQN or Host ID de NVMe

en: Cancel job
pt_BR: Cancelar trabalho

note: Translators: Shown in authentication dialog when canceling a job.
en: Authentication is required to cancel a job
pt_BR: Autenticação é necessária para cancelar um trabalho

en: Cancel job started by another user
pt_BR: Cancelar um trabalho iniciado por outro usuário

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
pt_BR: Autenticação é necessária para cancelar um trabalho iniciado por outro usuário

en: Manage Bcache
pt_BR: Gerenciar Bcache

en: Authentication is required to manage Bcache
pt_BR: Autenticação é necessária para gerenciar Bcache

en: Authentication is required to destroy bcache device.
pt_BR: Autenticação é necessária para destruir o dispositivo bcache.

en: Authentication is required to set mode of bcache device.
pt_BR: Autenticação é necessária para configurar o dispositivo bcache.

en: Authentication is required to create bcache device.
pt_BR: Autenticação é necessária para criar o dispositivo bcache.

en: Manage BTRFS
pt_BR: Gerenciar Btrfs

en: Authentication is required to manage BTRFS
pt_BR: A autenticação é necessária para gerenciar BTRFS

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
pt_BR: A autenticação é necessária para mudar o volume do rótulo para BTRFS

en: Authentication is required to add the device to the volume
pt_BR: A autenticação é necessária para adicionar o dispositivo para o volume

en: Authentication is required to create a new snapshot
pt_BR: A autenticação é necessária para criar um novo instantâneo

en: Authentication is required to check and repair the volume
pt_BR: A autenticação é necessária para verificar e reparar o volume

en: Authentication is required to resize the volume
pt_BR: Autenticação é necessária para ejetar mídia

en: Authentication is required to create a new volume
pt_BR: A autenticação é necessária para redimensionar o volume

en: Manage iSCSI
pt_BR: Gerenciar iSCSI

en: Authentication is required to manage iSCSI
pt_BR: Autenticação é necessária para gerenciar iSCSI

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
pt_BR: A autenticação é necessária para executar logout iSCSI

en: Logout failed: %s
pt_BR: Logout Falhou: %s

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
pt_BR: A autenticação é necessária mudança nome do iniciador iSCSI

en: Empty initiator name
pt_BR: Nome do iniciador vazia

en: Error parsing the iSCSI initiator name
pt_BR: Erro ao analisar o nome do iniciador de iSCSI

en: Error writing to %s while setting iSCSI initiator name:
pt_BR: Erro ao escrever a %s enquanto define o nome do iniciador de iSCSI

en: Authentication is required to discover targets
pt_BR: A autenticação é necessária para descobrir alvos

en: Discovery failed: %s
pt_BR: Falha na descoberta: %s

en: Authentication is required to discover firmware targets
pt_BR: A autenticação é necessária para descobrir alvos de firmware

en: Authentication is required to perform iSCSI login
pt_BR: A autenticação é necessária para executar o login iSCSI

en: Login failed: %s
pt_BR: Falha Login: %s

en: Manage disk drive LED
pt_BR: Gerenciar LED da unidade de disco

en: Authentication is required to manage disk drive LED
pt_BR: Autenticação é necessária para gerenciar LED da unidade de disco

en: Authentication is required to change $(drive) LED
pt_BR: Autenticação necessária para mudar o LED do $(drive)

en: Manage LVM
pt_BR: Gerenciar LVM

en: Authentication is required to manage LVM
pt_BR: A autenticação é necessária para gerenciar LVM

en: Authentication is required to delete a logical volume
pt_BR: A autenticação é necessária para apagar um volume lógico

en: Authentication is required to rename a logical volume
pt_BR: Autenticação é necessária para renomear um volume lógico

en: Authentication is required to resize a logical volume
pt_BR: A autenticação é necessária para redimensionar um volume lógico

en: Authentication is required to activate a logical volume
pt_BR: Autenticação é necessária para ativar um volume lógico

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
pt_BR: Autenticação é necessária para desativar um volume lógico

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
pt_BR: Autenticação é necessária para criar um snapshot de um volume lógico

en: LVMCache not enabled at compile time.
pt_BR: LVMCache desabilitado em tempo de compilação.

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
pt_BR: Autenticação é necessária para converter um volume lógico para cache

en: Error converting volume: %s
pt_BR: Erro ao converter o volume: %s

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
pt_BR: Autenticação é necessária para separar o pool de cache do VL para fora de um cache do VL

en: Authentication is required to create a volume group
pt_BR: Autenticação é necessária para criar um grupo de volume

en: Authentication is required to set deduplication/compression on a VDO volume
pt_BR: Autenticação é necessária para defeinir deduplicação/compressão em um volume VDO

en: Authentication is required to resize a VDO volume
pt_BR: Autenticação é necessária para redimensionar um volume VDO

en: Authentication is required to delete a volume group
pt_BR: Autenticação é necessária para deletar um grupo de volume

en: Authentication is required to rename a volume group
pt_BR: Autenticação é necessária para renomear um grupo de volume

en: Authentication is required to add a device to a volume group
pt_BR: Autenticação é necessária para adicionar um dispositivo a um grupo de volume

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
pt_BR: Autenticação é necessária para remover um dispositivo de um grupo de volume

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
pt_BR: Autenticação é necessária para esvaziar um dispositivo em um grupo de volume

en: Authentication is required to create a logical volume
pt_BR: Autenticação é necessária para criar um volume lógico

en: Authentication is required to create a thin volume
pt_BR: Autenticação é necessária para se criar um volume magro

en: Authentication is required to create a thin pool volume
pt_BR: Autenticação é necessária para se criar um pool magro de volume

en: Authentication is required to create a VDO volume
pt_BR: Autenticação é necessária para criar um novo volume VDO

en: Manage zRAM
pt_BR: Gerenciar zRAM

en: Authentication is required to manage zRAM
pt_BR: Autenticação é necessária para gerenciar zRAM

en: Authentication is required to add zRAM kernel module
pt_BR: A autenticação é necessária para adicionar módulo do kernel zRAM

en: Authentication is required to remove zRAM kernel module
pt_BR: A autenticação é necessária para remover módulo do kernel zRAM

en: Authentication is required to enable zRAM device
pt_BR: Autenticação é necessária para abrir um dispositivo zRAM

en: Authentication is required to disable zRAM device
pt_BR: Autenticação é necessária para desabilitar um dispositivo zRAM

note: Translators: This is shown in an authentcation dialog when * the user is editing settings that involve system-level * passwords and secrets
en: Authentication is required to read system-level secrets
pt_BR: Autenticação é necessária para leitura de segredos de nível de sistema

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
pt_BR: Autenticação é necessária para adicionar um registro no arquivo /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not tranlsate /etc/crypttab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
pt_BR: Autenticação é necessária para adicionar um registro no arquivo /etc/crypttab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
pt_BR: Autenticação é necessária para remover um registro do arquivo /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
pt_BR: Autenticação é necessária para remover um registro do arquivo /etc/crypttab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
pt_BR: Autenticação é necessária para modificar o arquivo /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
pt_BR: Autenticação é necessária para modificar o arquivo /etc/crypttab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE UNIT * command. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE U
en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para realizar uma exclusão segura do $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when formatting a * device. This includes both creating a filesystem or partition * table. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para formatar $(drive)

en: Authentication is required to modify the system configuration
pt_BR: Autenticação é necessária para modificar a configuração do sistema

note: Translators: Shown in authentication dialog when creating a * disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for reading
pt_BR: Autenticação é necessária para abrir $(drive) para leitura

note: Translators: Shown in authentication dialog when restoring * from a disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for writing
pt_BR: Autenticação é necessária para abrir $(drive) para escrita

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
pt_BR: Autenticação é necessária para abrir $(drive) para avaliação de desempenho

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive).
pt_BR: Autenticação é necessária para abrir $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to rescan a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to rescan $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para reescanear $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to eject $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para ejetar $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * changes settings for a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will be * replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para configurar as definições de $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to power off $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para desligar $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * refreshes SMART data from a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para atualizar dados SMART de $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to simulate SMART data from a libatasmart blob. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para definir dados SMART de um blob em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para abortar um auto-teste SMART em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para iniciar um auto-teste SMART em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests the power state of a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check power state for $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para verificar estado da energia de $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to wake up a drive from standby mode or tries to put a drive into * standby mode. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
pt_BR: Autenticação é necessária para acordar $(drive) de modo de espera

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
pt_BR: Autenticação é necessária para colocar $(drive) em modo de espera

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para habilitar SMART em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para desabilitar SMART em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unlocking an encrypted device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para destravar o dispositivo criptografado $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests locking an encrypted device that was previously. * unlocked by another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
pt_BR: Autenticação é necessária para travar o dispositivo criptografado $(drive) destravado por outro usuário

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing a encrypted block device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para redimensionar o dispositivo criptografado $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests mounting a filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to mount $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para montar $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests mounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
pt_BR: Autenticação é necessária para montar $(drive) referenciado no arquivo /etc/fstab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests unmounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fsta
en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
pt_BR: Autenticação é necessária para desmontar $(drive) referenciado no arquivo /etc/fstab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unmounting a filesystem previously mounted by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
pt_BR: Autenticação é necessária para desmontar $(drive) montado por outro usuário

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem label. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para alterar o rótulo do sistema de arquivos em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para redimensionar o sistema de arquivos em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para reparar o sistema de arquivos em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para verificar o sistema de arquivos em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests taking ownership of the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para alterar a propriedade do sistema de arquivos em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deleting a loop device previously set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para excluir o dispositivo de loop $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing autoclear on a loop device set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para modificar o dispositivo de loop $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to create a RAID array
pt_BR: Autenticação é necessária para criar um array de RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host NQN value.
en: Authentication is required to set NVMe Host NQN
pt_BR: Autenticação é necessária para definir Host NQN de NVMe

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host ID value.
en: Authentication is required to set NVMe Host ID
pt_BR: Autenticação é necessária para definir Host ID de NVMe

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to start a RAID array
pt_BR: Autenticação é necessária para iniciar um array de RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to stop a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to stop a RAID array
pt_BR: Autenticação é necessária para parar um array de RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to remove a device from a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
pt_BR: Autenticação é necessária para remover uma unidade de um array de RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to add a device to a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to add a device to a RAID array
pt_BR: Autenticação é necessária para adicionar um dispositivo a um array de RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to change whether it has a write-intent bitmap TODO: variables
en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
pt_BR: Autenticação é necessária para configurar a write-intent bitmap em um array  de RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start/stop data scrubbing operations TODO: variables
en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
pt_BR: Autenticação é necessária para iniciar/parar organização de dados de um array de RAID

en: Authentication is required to delete a RAID array
pt_BR: Autenticação é necessária para remover um array RAID

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a device self-test on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para iniciar um autoteste de dispositivo em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a device self-test on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para abortar um autoteste de dispositivo em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a sanitize operation. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to perform a sanitize operation of $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para realizar uma operação de sanitização do $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests disconnect of a NVMeoF connected controller. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para desconectar de uma controladora NVMe over Fabrics $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format a namespace on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para formatar um espaço de nomes em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests modifying a partition (changing type, flags, name etc.). * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para modificar a partição no dispositivo $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests creating a new partition. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para criar uma partição em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests activating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para ativar espaço de swap em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deactivating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para desativar o espaço de swap em $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting label of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
pt_BR: Autenticação é necessária para definir o espaço de swap em $(drive)

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
pt_BR: Inicializável

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "system" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: System
pt_BR: Sistema

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "legacy bios bootable" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Legacy BIOS Bootable
pt_BR: BIOS Legado Inicializável

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
pt_BR: Somente leitura

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
pt_BR: Oculta

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "no automount" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: No Automount
pt_BR: Nenhuma automontagem

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
pt_BR: Disquete

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
pt_BR: FAT (versão 12-bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
pt_BR: FAT (versão 16-bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
pt_BR: FAT (versão 32-bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
pt_BR: FAT (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
pt_BR: NTFS (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
pt_BR: Ext2 (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
pt_BR: Ext3 (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
pt_BR: Ext4 (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
pt_BR: Journal for Ext (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
pt_BR: XFS (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
pt_BR: ISO 9660 (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
pt_BR: UDF (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
pt_BR: exFAT (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
pt_BR: Swap (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
pt_BR: Membro de RAID Linux (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
pt_BR: Membro de RAID Linux

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
pt_BR: Dispositivo ZFS  (ZPool versão %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
pt_BR: Dispositivo ZFS

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
pt_BR: Membro RAID empresarial Intel Rapid Storage Technology (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member (%s)
pt_BR: Membro RAID Intel RSTe (%s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member
pt_BR: Membro RAID empresarial Intel Rapid Storage Technology

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member
pt_BR: Membro RAID Intel RSTe

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
pt_BR: Possivelmente criptografado

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
pt_BR: Criptografado?

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
pt_BR: Criptografia LUKS (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
pt_BR: Criptografia LUKS

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
pt_BR: Criptografia VeraCrypt/TrueCrypt

[ctx: fs-type]
en: BitLocker Encryption
pt_BR: Criptografia BitLocker

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
pt_BR: VMFS (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
pt_BR: VMFS Volume Member (versão %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
pt_BR: Desconhecido (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
pt_BR: Desconhecido (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: Translators: name of partition table format
en: GUID Partition Table
pt_BR: Tabela de Partição GUID

note: Translators: name of partition table format
en: Apple Partition Map
pt_BR: Mapa de Partição Apple

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
pt_BR: Genérico

[ctx: partition-subtype]
en: Other
pt_BR: Outro

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
pt_BR: Esquema de Partição MBR

[ctx: part-type]
en: EFI System
pt_BR: Sistema EFI

[ctx: part-type]
note: Extended Boot Partition, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/BootLoaderSpec/
en: Extended Boot Partition
pt_BR: Partição estendida de inicialização

[ctx: part-type]
note: Discoverable Linux Partitions, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/DiscoverablePartitionsSpec
en: Linux Root Partition (x86)
pt_BR: Partição raiz do Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86_64)
pt_BR: Partição raiz do Linux (x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
pt_BR: Partição Home do Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
pt_BR: Partição de dados de servidor Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
pt_BR: Sistema de Arquivos Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
pt_BR: Reservada para Linux

[ctx: part-type]
note: Microsoft
en: Basic Data
pt_BR: Dados Básicos

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
pt_BR: Reservada para Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
pt_BR: Metadados LDM Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
pt_BR: Dados LDM Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
pt_BR: Ambiente de Recuperação de Microsoft Windows

[ctx: part-type]
en: Apple TV Recovery
pt_BR: Restauração AppleTV

[ctx: part-type]
note: HP-UX
en: HP-UX Data
pt_BR: Dados HP-UX

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
pt_BR: Serviço HP-UX

[ctx: part-type]
note: FreeBSD
en: FreeBSD Boot
pt_BR: Boot de FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
pt_BR: Dados de FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
pt_BR: Swap de FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD UFS
pt_BR: UFS de FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Vinum
pt_BR: Vinum de FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD ZFS
pt_BR: ZFS de FreeBSD

[ctx: part-type]
note: Solaris
en: Solaris Boot
pt_BR: Boot de Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
pt_BR: Root de Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
pt_BR: Swap de Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
pt_BR: Setor Alternativo de Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
pt_BR: Reservado de Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
pt_BR: Reservado de Solaris (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
pt_BR: Reservado de Solaris (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
pt_BR: Reservado de Solaris (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
pt_BR: Reservado de Solaris (5)

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
pt_BR: NetBSD Concatenado

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
pt_BR: NetBSD Criptografado

[ctx: part-type]
note: ChromeOS, see http://www.chromium.org/chromium-os/chromiumos-design-docs/disk-format
en: ChromeOS Firmware
pt_BR: Firmware do ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Kernel
pt_BR: Kernel do ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
pt_BR: Sistema de arquivos raiz do ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
pt_BR: Reservado ChromeOS

[ctx: part-type]
note: Intel Partition Types FFS = Fast Flash Standby, aka Intel Rapid start http://downloadmirror.intel.com/22647/eng/Intel%20Rapid%20Start%20Technology%20Deployment%20Guide%20v1.0.pdf
en: Intel FFS Reserved
pt_BR: Intel FFS Reservado

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
pt_BR: Mada de Partição Apple

[ctx: part-type]
en: Unused
pt_BR: Não usado

[ctx: part-type]
en: Empty
pt_BR: Vazio

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
pt_BR: Sistema de Arquivos ProDOS

[ctx: part-type]
note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Extended
pt_BR: Estendida

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
pt_BR: Linux Estendida

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
pt_BR: FAT12 Escondido

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
pt_BR: FAT16 <32M Escondido

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
pt_BR: FAT16 Escondido

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
pt_BR: HPFS/NTFS Escondido

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
pt_BR: W95 FAT32 Escondido

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
pt_BR: W95 FAT32 (LBA) Escondido

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
pt_BR: W95 FAT16 (LBA) Escondido

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
pt_BR: Diagnóstico Compaq

[ctx: part-type]
note: cf. http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system
en: Hibernation
pt_BR: Hibernação

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
pt_BR: Boot de Solaris

[ctx: part-type]
en: BeOS BFS
pt_BR: BFS de BeOS

[ctx: job]
en: SMART self-test
pt_BR: Auto-teste SMART

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
pt_BR: Ejetando mídia

[ctx: job]
en: Unlocking Device
pt_BR: Destravando dispositivo

[ctx: job]
en: Locking Device
pt_BR: Travando dispositivo

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
pt_BR: Modificando dispositivo criptografado

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
pt_BR: Redimensionando dispositivo criptografado

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
pt_BR: Iniciando dispositivo swap

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
pt_BR: Parando dispositivo swap

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
pt_BR: Modificando dispositivo swap

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
pt_BR: Verificando sistema de arquivos

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
pt_BR: Montando sistema de arquivos

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
pt_BR: Desmontando sistema de arquivos

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
pt_BR: Modificando sistema de arquivos

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
pt_BR: Reparando sistema de arquivos

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
pt_BR: Redimensionando sistema de arquivos

[ctx: job]
en: Erasing Device
pt_BR: Apagando dispositivo

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
pt_BR: Criando sistema de arquivos

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
pt_BR: Definindo dispositivo de loop

[ctx: job]
en: Modifying Partition
pt_BR: Modificando partição

[ctx: job]
en: Deleting Partition
pt_BR: Excluindo partição

[ctx: job]
en: Creating Partition
pt_BR: Criando partição

[ctx: job]
en: Cleaning Up
pt_BR: Limpando

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
pt_BR: Parando array de RAID

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
pt_BR: Iniciando array de RAID

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
pt_BR: Marcando dispositivo como defeituoso

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
pt_BR: Removendo dispositivo do Array

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
pt_BR: Adicionando dispositivo do array

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
pt_BR: Definindo Write-Intent Bitmap

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
pt_BR: Criando um Array de RAID

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
pt_BR: Desconhecido (%s)

[ctx: media-type]
en: Floppy
pt_BR: Disquete

en: %s Block Device
pt_BR: Dispositivo de bloco %s

en: Block Device
pt_BR: Dispositivo de bloco

[ctx: part-block]
note: Translators: Used to describe a partition of a block device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the block device (e.g. "5 GB Block Device").
en: Partition %u of %s
pt_BR: Partição %u de %s

en: %s Loop Device
pt_BR: Dispositivo de Loop %s

en: Loop Device
pt_BR: Dispositivo de Loop

[ctx: part-loop]
note: Translators: Used to describe a partition of a loop device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the loop device (e.g. "5 GB Loop Device").
en: Partition %u of %s
pt_BR: Partição %u de %s

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
pt_BR: Array de RAID-0

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
pt_BR: Array de RAID-1

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
pt_BR: Array  de RAID-4

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
pt_BR: Array de RAID-5

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
pt_BR: Array de RAID-6

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
pt_BR: Array de RAID-10

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
pt_BR: Array de RAID

[ctx: part-raid]
note: Translators: Used to describe a partition of a RAID Array. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 TB RAID-5").
en: Partition %u of %s
pt_BR: Partição %u de %s

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
pt_BR: Drive %s

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
pt_BR: Disco %s

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
pt_BR: Cartão %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
pt_BR: Disco %s

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
pt_BR: Drive de %s

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
pt_BR: Disco de %s

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The drive is either using removable media or its * size not known.
en: Disk
pt_BR: Disco

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Hard Disk
pt_BR: Disco Rígido de %s

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
pt_BR: Disco Rígido

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
pt_BR: Leitor de Cartão de %s

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
pt_BR: Drive %s de %s

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
pt_BR: Drive %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
pt_BR: %s vazio

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
pt_BR: %s misturado

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for an audio disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Audio %s
pt_BR: %s de áudio

[ctx: part-drive]
note: Translators: Used to describe a partition of a drive. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 GB Thumb Drive").
en: Partition %u of %s
pt_BR: Partição %u de %s
