udisks 2.9.0 - en to ru translation catalogue (275 entries)

en: Mount a filesystem
ru: Монтировать файловую систему

en: Authentication is required to mount the filesystem
ru: Для монтирования файловой системы требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Mount a filesystem on a system device
ru: Монтировать файловую систему на системном устройстве

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
ru: Монтировать файловую систему с устройства, подключенного в другое место

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
ru: Монтировать/демонтировать файловые системы, указанные в файле fstab, с параметром x-udisks-auth

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
ru: Для монтирования/демонтирования файловой системы требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Unmount a device mounted by another user
ru: Демонтировать устройство, смонтированное другим пользователем

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
ru: Для демонтирования файловой системы, смонтированной другим пользователем, требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Take ownership of a filesystem
ru: Смена владельца файловой системы

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
ru: Требуется подтверждение подлинности для смены владельца файловой системы.

en: Unlock an encrypted device
ru: Разблокировать зашифрованное устройство

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
ru: Для разблокирования зашифрованного устройства требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Unlock an encrypted system device
ru: Разблокировать зашифрованное системное устройство

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
ru: Разблокировать зашифрованное устройство, подключённое в другое место

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
ru: Разблокировать заданное в файле crypttab зашифрованное устройство с параметром x-udisks-auth

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
ru: Заблокировать зашифрованное устройство, разблокированное другим пользователем

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
ru: Для блокирования разблокированного другим пользователем зашифрованного устройства требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Change passphrase for an encrypted device
ru: Изменить пароль для зашифрованного устройства

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
ru: Для изменения пароля зашифрованного устройства требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Manage loop devices
ru: Управление петлевыми устройствами

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting up a loop device.
en: Authentication is required to set up a loop device
ru: Для настройки петлевого устройства требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Delete loop devices
ru: Удалить петлевые устройства

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
ru: Для удаления петлевого устройства требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Modify loop devices
ru: Изменить петлевые устройства

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
ru: Для изменения петлевого устройства, настроенного другим пользователем, требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Manage swapspace
ru: Управление областью подкачки

en: Authentication is required to manage swapspace
ru: Для управления областью подкачки требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Manage RAID arrays
ru: Управление массивами RAID

en: Authentication is required to manage RAID arrays
ru: Для управления массивами RAID требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Power off drive
ru: Выключить питание привода

en: Authentication is required to power off a drive
ru: Для выключения питания привода требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Power off a system drive
ru: Выключение питания системного привода

en: Power off a drive attached to another seat
ru: Выключить питание привода, подключённого к другому месту

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
ru: Для выключения питания привода, подключённого к другому месту, требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Eject media
ru: Извлечь носитель информации

en: Authentication is required to eject media
ru: Для извлечения носителя информации требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Eject media from a system drive
ru: Извлечь носитель информации из системного привода

en: Eject media from a drive attached to another seat
ru: Извлечь носитель информации из привода, подключённого в другое место

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
ru: Для извлечения носителя информации из привода, подключённого в другое место, требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Modify a device
ru: Изменить устройство

en: Authentication is required to modify a device
ru: Для изменения устройства требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Modify a system device
ru: Изменить системное устройство

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
ru: Для изменения устройства, подключённого в другое место, требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Rescan a device
ru: Повторно сканировать устройство

en: Authentication is required to rescan a device
ru: Для повторного сканирования устройства требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Open a device
ru: Открыть устройство

en: Authentication is required to open a device
ru: Для открытия устройства требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Open a system device
ru: Открыть системное устройство

en: Modify system-wide configuration
ru: Изменить общесистемные параметры

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
ru: Для изменения общесистемных параметров требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
ru: Для получения скрытых возможностей общесистемных параметров требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Modify drive settings
ru: Изменить параметры привода

en: Authentication is required to modify drive settings
ru: Для изменения параметров привода требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Update SMART data
ru: Обновить данные SMART

en: Authentication is required to update SMART data
ru: Для обновления данных SMART требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Set SMART data from blob
ru: Установить данные SMART из объекта blob

en: Authentication is required to set SMART data from blob
ru: Для установки данных SMART из объекта blob требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Run SMART self-test
ru: Запустить самотестирование SMART

en: Authentication is required to run a SMART self-test
ru: Для запуска самотестироватия SMART требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Enable/Disable SMART
ru: Включить/выключить SMART

en: Authentication is required to enable/disable SMART
ru: Для включения/выключения SMART требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Check power state
ru: Проверить состояние питания

en: Authentication is required to check the power state
ru: Для проверки состояния питания требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Send standby command
ru: Отправить команду перевода в режим ожидания

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
ru: Для перевода привода в режим ожидания требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Send standby command to a system drive
ru: Отправить команду перевода в режим ожидания системному приводу

en: Send standby command to drive on other seat
ru: Отправить команду перевода в режим ожидания приводу, подключённому в другое место

en: Securely erase a hard disk
ru: Надёжно очистить жёсткий диск

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
ru: Для надёжной очистки требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Cancel job
ru: Отменить задание

note: Translators: Shown in authentication dialog when canceling a job.
en: Authentication is required to cancel a job
ru: Для отмены задания требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Cancel job started by another user
ru: Отменить задание, запущенное другим пользователем

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
ru: Для отмены задания, запущенного другим пользователем, требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: This is shown in an authentcation dialog when * the user is editing settings that involve system-level * passwords and secrets
en: Authentication is required to read system-level secrets
ru: Для чтения скрытых возможностей системного уровня требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
ru: Для добавления записи в файл /etc/fstab требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: shown in authentication dialog - do not tranlsate /etc/crypttab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
ru: Для добавления записи в файл /etc/crypttab требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
ru: Для удаления записи из файла /etc/fstab требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
ru: Для удаления записи из файла /etc/crypttab требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
ru: Для изменения файла /etc/fstab требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
ru: Для изменения файла файл /etc/crypttab требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE UNIT * command. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE U
en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
ru: Для выполнения надёжной очистки $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when formatting a * device. This includes both creating a filesystem or partition * table. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format $(drive)
ru: Для форматирования $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when creating a * disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for reading
ru: Для открытия $(drive) для чтения требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when restoring * from a disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for writing
ru: Для открытия $(drive) для записи требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
ru: Для открытия $(drive) для проверки производительности требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to rescan a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to rescan $(drive)
ru: Для повторного сканирования $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to eject $(drive)
ru: Для извлечения $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * changes settings for a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will be * replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
ru: Для настройки параметров $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to power off $(drive)
ru: Для выключения питания $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * refreshes SMART data from a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
ru: Для обновления SMART-данных $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to simulate SMART data from a libatasmart blob. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
ru: Для установки данных SMART из объекта blob на $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
ru: Для прерывания самодиагностики SMART на $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
ru: Для выполнения самодиагностики SMART на $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests the power state of a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check power state for $(drive)
ru: Для проверки состояния питания $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to wake up a drive from standby mode or tries to put a drive into * standby mode. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
ru: Для вывода $(drive) из режима ожидания требуется подтверждение подлинности пользователя

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
ru: Для перевода $(drive) в режим ожидания требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
ru: Для включения SMART на $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
ru: Для выключения SMART на $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unlocking an encrypted device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
ru: Для разблокирования зашифрованного устройства $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests locking an encrypted device that was previously. * unlocked by another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
ru: Для заблокирования зашифрованного устройства $(drive), разблокированного другим пользователем, требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests mounting a filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to mount $(drive)
ru: Для монтирования $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests mounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
ru: Для монтирования $(drive), указанного в файле /etc/fstab, требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests unmounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fsta
en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
ru: Для демонтирования $(drive), указанного в файле /etc/fstab, требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unmounting a filesystem previously mounted by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
ru: Для демонтирования $(drive), смонтированного другим пользователем, требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem label. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
ru: Для изменения метки файловой системы на $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deleting a loop device previously set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
ru: Для удаления петвого устройства $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing autoclear on a loop device set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
ru: Для изменения петвого устройства $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to create a RAID array
ru: Для создания массива RAID требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to start a RAID array
ru: Для запуска массива RAID требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to stop a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to stop a RAID array
ru: Для остановки массива RAID требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to remove a device from a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
ru: Для удаления устройства из массива RAID требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to add a device to a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to add a device to a RAID array
ru: Для добавления устройства в массив RAID требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to change whether it has a write-intent bitmap TODO: variables
en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
ru: Для настройки битовых карт записей (write-intent bitmap) в массиве RAID требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start/stop data scrubbing operations TODO: variables
en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
ru: Для запуска/остановки процесса корректировки данных (data scrubbing) массива RAID требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests modifying a partition (changing type, flags, name etc.). * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
ru: Для изменения раздела на устройстве $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests creating a new partition. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
ru: Для создания раздела $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests activating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
ru: Для включения области подкачки на $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deactivating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
ru: Для выключения области подкачки на $(drive) требуется подтверждение подлинности пользователя

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
ru: Загрузочный

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "system" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: System
ru: Системный

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
ru: Только для чтения

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
ru: Скрытый

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "no automount" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: No Automount
ru: Без автомонтирования

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
ru: Неизвестный

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-2 units, e.g. '64 KiB' * the second %s is the size as a number e.g. '65,536' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
ru: %s (%s байт)

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-10 units, e.g. '100 kB' * the second %s is the size as a number e.g. '100,000' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
ru: %s (%s байт)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SD High Capacity
ru: SDHC

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
ru: Дискета

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Flash
ru: Флеш-накопитель

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
ru: FAT (12-разрядная версия)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
ru: FAT (16-разрядная версия)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
ru: FAT (32-разрядная версия)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
ru: FAT (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
ru: NTFS (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
ru: Ext2 (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
ru: Ext3 (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
ru: Ext4 (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
ru: Журнал для Ext (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
ru: Журнал для Ext

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
ru: XFS (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
ru: ISO 9660 (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
ru: UDF (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
ru: exFAT (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
ru: Раздел подкачки (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap
ru: Раздел подкачки

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
ru: Физический раздел LVM2 (%s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
ru: Физический раздел LVM2

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
ru: Компонент Linux RAID (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
ru: Компонент Linux RAID

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
ru: Устройство ZFS (ZPool версия %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
ru: Устройство ZFS

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
ru: Шифрование LUKS (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
ru: Шифрование LUKS

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
ru: VMFS (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
ru: Компонент тома VMFS (версия %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
ru: Компонент VMFS (v%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
ru: Компонент тома VMFS

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
ru: Компонент VMFS

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
ru: Неизвестная (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
ru: Неизвестная (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
ru: Неизвестная

note: Translators: name of partition table format
en: Master Boot Record
ru: Главная загрузочная запись (MBR)

note: Translators: name of partition table format
en: GUID Partition Table
ru: Таблица разделов GUID

note: Translators: name of partition table format
en: Apple Partition Map
ru: Таблица разделов Apple

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
ru: Общий

[ctx: partition-subtype]
en: Other
ru: Другой

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
ru: Таблица разделов MBR

[ctx: part-type]
en: EFI System
ru: Системный EFI

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
ru: Загрузочный BIOS

[ctx: part-type]
note: Extended Boot Partition, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/BootLoaderSpec/
en: Extended Boot Partition
ru: Расширенный загрузочный раздел

[ctx: part-type]
note: Discoverable Linux Partitions, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/DiscoverablePartitionsSpec
en: Linux Root Partition (x86)
ru: Корневой раздел Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86_64)
ru: Корневой раздел Linux (x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
ru: Домашний раздел Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
ru: Раздел серверных данных Linux

[ctx: part-type]
note: Linux
en: Linux Swap
ru: Раздел подкачки Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
ru: Файловая система Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
ru: Зарезервированый Linux

[ctx: part-type]
note: Microsoft
en: Basic Data
ru: Основные данные

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
ru: Зарезервированый Microsoft

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
ru: Apple RAID (автономный)

[ctx: part-type]
en: Apple Boot
ru: Загрузочный Apple

[ctx: part-type]
note: FreeBSD
en: FreeBSD Boot
ru: Загрузочный FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
ru: Раздел подкачки FreeBSD

[ctx: part-type]
note: Solaris
en: Solaris Boot
ru: Загрузочный Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
ru: Раздел подкачки Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
ru: Зарезервированый Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
ru: Зарезервированый Solaris (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
ru: Зарезервированый Solaris (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
ru: Зарезервированый Solaris (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
ru: Зарезервированый Solaris (5)

[ctx: part-type]
note: NetBSD
en: NetBSD Swap
ru: Раздел подкачки NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
ru: Объединённый NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
ru: Зашифрованый NetBSD

[ctx: part-type]
note: ChromeOS, see http://www.chromium.org/chromium-os/chromiumos-design- docs/disk-format
en: ChromeOS Firmware
ru: Микропрограмма ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Kernel
ru: Ядро ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
ru: Корневая файловая система ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
ru: Зарезервировано ChromeOS

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
ru: Таблица разделов Apple

[ctx: part-type]
en: Unused
ru: Неиспользуемый

[ctx: part-type]
en: Empty
ru: Пустой

[ctx: part-type]
en: Driver
ru: Драйвер

[ctx: part-type]
en: Driver 4.3
ru: Драйвер 4.3

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
ru: Файловая система ProDOS

[ctx: part-type]
note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Extended
ru: Расширенный

[ctx: part-type]
en: Linux swap
ru: Раздел подкачки Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
ru: Расширенный Linux

[ctx: part-type]
en: Linux RAID auto
ru: Автоматический Linux-RAID

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
ru: Скрытый FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
ru: Скрытый FAT16 <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
ru: Скрытый FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
ru: Скрытый HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
ru: Скрытый W95 FAT32

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
ru: Скрытый W95 FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
ru: Скрытый W95 FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
ru: Загрузочный Solaris

[ctx: job]
en: SMART self-test
ru: Самодиагностика SMART

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
ru: Извлечение носителя

[ctx: job]
en: Unlocking Device
ru: Разблокирование устройства

[ctx: job]
en: Locking Device
ru: Блокирование устройства

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
ru: Изменение зашифрованного устройства

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
ru: Запуск устройства подкачки

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
ru: Остановка устройства подкачки

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
ru: Монтирование файловой системы

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
ru: Демонтирование файловой системы

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
ru: Изменение файловой системы

[ctx: job]
en: Erasing Device
ru: Очистка устройства

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
ru: Создание файловой системы

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
ru: Настройка петлевого устройства

[ctx: job]
en: Modifying Partition
ru: Изменение раздела

[ctx: job]
en: Deleting Partition
ru: Удаление раздела

[ctx: job]
en: Creating Partition
ru: Создание раздела

[ctx: job]
en: Cleaning Up
ru: Очистка

[ctx: job]
en: ATA Secure Erase
ru: Надёжная очистка ATA

[ctx: job]
en: ATA Enhanced Secure Erase
ru: Улучшенная надёжная очистка ATA

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
ru: Остановка массива RAID

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
ru: Запуск массива RAID

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
ru: Маркировка устройства как неисправного

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
ru: Удаление устройства из массива

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
ru: Добавление устройства в массив

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
ru: Установка битовых карт записей (write-intent bitmap)

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
ru: Создание массива RAID

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
ru: Неизвестно (%s)

[ctx: media-type]
note: Translators: 'Thumb' here refers to "USB thumb drive", see http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_drive
en: Thumb
ru: USB флэш-накопитель

[ctx: media-type]
en: Floppy
ru: Дискета

en: %s Block Device
ru: %s Блочное устройство

en: Block Device
ru: Блочное устройство

[ctx: part-block]
note: Translators: Used to describe a partition of a block device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the block device (e.g. "5 GB Block Device").
en: Partition %u of %s
ru: Раздел %u %s

en: %s Loop Device
ru: %s Петлевое устройство

en: Loop Device
ru: Петлевое устройство

[ctx: part-loop]
note: Translators: Used to describe a partition of a loop device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the loop device (e.g. "5 GB Loop Device").
en: Partition %u of %s
ru: Раздел %u %s

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
ru: Массив RAID-0

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
ru: Массив RAID-1

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
ru: Массив RAID-4

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
ru: Массив RAID-5

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
ru: Массив RAID-6

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
ru: Массив RAID-10

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
ru: Массив RAID

[ctx: part-raid]
note: Translators: Used to describe a partition of a RAID Array. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 TB RAID-5").
en: Partition %u of %s
ru: Раздел %u %s

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
ru: Устройство %s

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
ru: Диск %s

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
ru: Карта памяти %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
ru: Диск %s

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
ru: Устройство %s

[ctx: generic-drive]
note: Translators: Used to describe a drive we know very little about (removable media or size not known)
en: Drive
ru: Устройство

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
ru: Диск %s

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The drive is either using removable media or its * size not known.
en: Disk
ru: Диск

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Hard Disk
ru: Жёсткий диск %s

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
ru: Жёсткий диск

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
ru: Устройство чтения карт памяти %s

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
ru: Устройство %s %s

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
ru: Устройство %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
ru: Пустой %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
ru: %s с различным содержимым

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for an audio disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Audio %s
ru: Звуковой %s

[ctx: part-drive]
note: Translators: Used to describe a partition of a drive. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 GB Thumb Drive").
en: Partition %u of %s
ru: Раздел %u %s
