udisks 2.9.0 - en to sv translation catalogue (498 entries)

en: Mount a filesystem
sv: Montera ett filsystem

en: Authentication is required to mount the filesystem
sv: Autentisering krävs för att montera filsystemet

en: Mount a filesystem on a system device
sv: Montera ett filsystem på en systemenhet

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
sv: Montera ett filsystem från en enhet ansluten på en annan plats

en: Mount a filesystem on behalf of another user
sv: Montera ett filsystem å en annan användares vägnar

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
sv: Montera/avmontera filsystem som angivits i filen fstab med flaggan x-udisks-auth

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
sv: Autentisering krävs för att montera/avmontera filsystemet

en: Unmount a device mounted by another user
sv: Avmontera en enhet som monterats av en annan användare

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
sv: Autentisering krävs för att avmontera ett filsystem som monterats av en annan användare

en: Take ownership of a filesystem
sv: Ta över ägandet av ett filsystem

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
sv: Autentisering krävs för att ta över ägandet av ett filsystem.

en: Unlock an encrypted device
sv: Lås upp en krypterad enhet

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
sv: Autentisering krävs för att låsa upp en krypterad enhet

en: Unlock an encrypted system device
sv: Lås upp en krypterad systemenhet

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
sv: Lås upp en krypterad enhet ansluten på en annan plats

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
sv: Lås upp en krypterad enhet som angivits i filen crypttab med flaggan x-udisks-auth

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
sv: Lås en krypterad enhet som låsts upp av en annan användare

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
sv: Autentisering krävs för att låsa en krypterad enhet som låsts upp av en annan användare

en: Change passphrase for an encrypted device
sv: Byt lösenfras för en krypterad enhet

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
sv: Autentisering krävs för att ändra lösenfrasen för en krypterad enhet

en: Manage loop devices
sv: Hantera loop-enheter

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting up a loop device.
en: Authentication is required to set up a loop device
sv: Autentisering krävs för att konfigurera en loop-enhet

en: Delete loop devices
sv: Ta bort loop-enheter

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
sv: Autentisering krävs för att ta bort en loop-enhet som konfigurerats av en annan användare

en: Modify loop devices
sv: Ändra loop-enheter

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
sv: Autentisering krävs för att ändra en loop-enhet uppsatt av en annan användare

en: Manage swapspace
sv: Hantera växlingsutrymme

en: Authentication is required to manage swapspace
sv: Autentisering krävs för att hantera växlingsutrymme

en: Manage RAID arrays
sv: Hantera RAID-uppsättningar

en: Authentication is required to manage RAID arrays
sv: Autentisering krävs för att hantera RAID-uppsättningar

en: Power off drive
sv: Stäng av enhet

en: Authentication is required to power off a drive
sv: Autentisering krävs för att stänga av en enhet

en: Power off a system drive
sv: Stäng av en systemenhet

en: Power off a drive attached to another seat
sv: Stäng av en enhet ansluten till en annan plats

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
sv: Autentisering krävs för att stänga av en enhet ansluten till en annan plats

en: Eject media
sv: Mata ut media

en: Authentication is required to eject media
sv: Autentisering krävs för att mata ut media

en: Eject media from a system drive
sv: Mata ut media från en systemenhet

en: Eject media from a drive attached to another seat
sv: Mata ut media från en enhet ansluten till en annan plats

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
sv: Autentisering krävs för att mata ut media från en enhet ansluten till en annan plats

en: Modify a device
sv: Ändra en enhet

en: Authentication is required to modify a device
sv: Autentisering krävs för att ändra en enhet

en: Modify a system device
sv: Ändra en systemenhet

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
sv: Autentisering krävs för att ändra en enhet ansluten till en annan plats

en: Rescan a device
sv: Sök om en enhet

en: Authentication is required to rescan a device
sv: Autentisering krävs för att söka av en enhet

en: Open a device
sv: Öppna en enhet

en: Authentication is required to open a device
sv: Autentisering krävs för att öppna en enhet

en: Open a system device
sv: Öppna en systemenhet

en: Modify system-wide configuration
sv: Ändra systemkonfigurationen

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
sv: Autentisering krävs för att ändra systemkonfigurationen

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
sv: Autentisering krävs för att hämta hemligheter från systemkonfigurationen

en: Modify drive settings
sv: Ändra enhetsinställningar

en: Authentication is required to modify drive settings
sv: Autentisering krävs för att ändra enhetsinställningar

en: Update SMART data
sv: Uppdatera SMART-data

en: Authentication is required to update SMART data
sv: Autentisering krävs för att uppdatera SMART-data

en: Set SMART data from blob
sv: Sätt SMART-data från blob

en: Authentication is required to set SMART data from blob
sv: Autentisering krävs för att sätta SMART-data från blob

en: Run SMART self-test
sv: Kör SMART-självtest

en: Authentication is required to run a SMART self-test
sv: Autentisering krävs för att köra ett SMART-självtest

en: Enable/Disable SMART
sv: Aktivera/inaktivera SMART

en: Authentication is required to enable/disable SMART
sv: Autentisering krävs för att aktivera/inaktivera SMART

en: Check power state
sv: Kontrollera strömtillstånd

en: Authentication is required to check the power state
sv: Autentisering krävs för att kontrollera strömtillstånd

en: Send standby command
sv: Sätt väntelägekommando

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
sv: Autentisering krävs för att försätta en enhet i vänteläge

en: Send standby command to a system drive
sv: Skicka väntelägekommando till en systemenhet

en: Send standby command to drive on other seat
sv: Skicka väntelägekommando till enhet på en annan plats

en: Securely erase a hard disk
sv: Radera en hårddisk säkert

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
sv: Autentisering krävs för att radera en hårddisk säkert

en: Run device self-test
sv: Kör enhetssjälvtest

en: Authentication is required to run a device self-test
sv: Autentisering krävs för att köra ett enhetssjälvtest

en: Start the sanitize operation
sv: Starta saneringsoperationen

en: Authentication is required to perform a sanitize operation
sv: Autentisering krävs för att utföra en saneringsoperation

en: Format a namespace
sv: Formatera en namnrymd

en: Authentication is required to format a namespace
sv: Autentisering krävs för att formatera en namnrymd

en: NVMeoF connection
sv: NVMeoF-anslutning

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests connection to a NVMeoF controller.
en: Authentication is required to connect to an NVMe over Fabrics controller
sv: Autentisering krävs för att ansluta till en NVMe over Fabrics-styrenhet

en: Disconnect a NVMeoF controller
sv: Koppla från en NVMeoF-styrenhet

en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller
sv: Autentisering krävs för att koppla från en NVMe over Fabrics-styrenhet

en: Set a NVMe Host NQN/ID
sv: Sätt en NVMe-värds NQN/ID

en: Authentication is required to set NVMe Host NQN or Host ID
sv: Autentisering krävs för att sätta värd-NQN eller värd-ID för NVMe

en: Cancel job
sv: Avbryt jobb

note: Translators: Shown in authentication dialog when canceling a job.
en: Authentication is required to cancel a job
sv: Autentisering krävs för att avbryta ett jobb

en: Cancel job started by another user
sv: Avbryt jobb som startats av annan användare

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
sv: Autentisering krävs för att avbryta ett jobb som startats av en annan användare

en: Manage BTRFS
sv: Hantera BTRFS

en: Authentication is required to manage BTRFS
sv: Autentisering krävs för att hantera BTRFS

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
sv: Autentisering krävs för att ändra etikett på en BTRFS-volym

en: Authentication is required to add the device to the volume
sv: Autentisering krävs för att lägga till en enhet till volymen

en: Authentication is required to create a new snapshot
sv: Autentisering krävs för att skapa en ny ögonblicksbild

en: Authentication is required to check and repair the volume
sv: Autentisering krävs för att kontrollera och reparera volymen

en: Authentication is required to resize the volume
sv: Autentisering krävs för att ändra storlek på volymen

en: Authentication is required to create a new volume
sv: Autentisering krävs för att skapa en ny volym

en: Manage iSCSI
sv: Hantera iSCSI

en: Authentication is required to manage iSCSI
sv: Autentisering krävs för att hantera iSCSI

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
sv: Autentisering krävs för att göra en iSCSI-utloggning

en: Logout failed: %s
sv: Utloggningen misslyckades: %s

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
sv: Autentisering krävs för att hantera iSCSI-initierarnamn

en: Empty initiator name
sv: Tomt initierarnamn

en: Error parsing the iSCSI initiator name
sv: Fel vid tolkning av iSCSI-initierarnamnet

en: Error writing to %s while setting iSCSI initiator name:
sv: Fel när %s skrevs när iSCSI-initierarnamnet sattes:

en: Authentication is required to discover targets
sv: Autentisering krävs för att detektera mål

en: Discovery failed: %s
sv: Detekteringen misslyckades: %s

en: Authentication is required to discover firmware targets
sv: Autentisering krävs för att detektera mål för fast programvara

en: Authentication is required to perform iSCSI login
sv: Autentisering krävs för att göra en iSCSI-inloggning

en: Login failed: %s
sv: Inloggningen misslyckades: %s

en: Manage disk drive LED
sv: Hantera en disk-LED

en: Authentication is required to manage disk drive LED
sv: Autentisering krävs för att hantera en disk-LED

en: Authentication is required to change $(drive) LED
sv: Autentisering krävs för att ändra LED för $(drive)

en: Manage LVM
sv: Hantera LVM

en: Authentication is required to manage LVM
sv: Autentisering krävs för att hantera LVM

en: Authentication is required to delete a logical volume
sv: Autentisering krävs för att ta bort en logisk volym

en: Authentication is required to repair a logical volume
sv: Autentisering krävs för att reparera en logisk volym

en: Authentication is required to rename a logical volume
sv: Autentisering krävs för att byta namn på en logisk volym

en: Authentication is required to resize a logical volume
sv: Autentisering krävs för att ändra storlek på en logisk volym

en: Authentication is required to activate a logical volume
sv: Autentisering krävs för att aktivera en logisk volym

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
sv: Autentisering krävs för att inaktivera en logisk volym

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
sv: Autentisering krävs för att skapa en ögonblicksbild av en logisk volym

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
sv: Autentisering krävs för att konvertera en logisk volym till cache

en: Error converting volume: %s
sv: Fel vid konvertering av volymen: %s

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
sv: Autentisering krävs för att dela en cache-pool-LV från en cache-LV

en: Authentication is required to create a volume group
sv: Autentisering krävs för att skapa en volymgrupp

en: Authentication is required to set deduplication/compression on a VDO volume
sv: Autentisering krävs för att sätta avduplicering/komprimering på en VDO-volym

en: Authentication is required to resize a VDO volume
sv: Autentisering krävs för att ändra storlek på en VDO-volym

en: Authentication is required to delete a volume group
sv: Autentisering krävs för att ta bort en volymgrupp

en: Authentication is required to rename a volume group
sv: Autentisering krävs för att byta namn på en volymgrupp

en: Authentication is required to add a device to a volume group
sv: Autentisering krävs för att lägga till en enhet till en volymgrupp

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
sv: Autentisering krävs för att ta bort en enhet från en volymgrupp

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
sv: Autentisering krävs för att tömma en enhet i en volymgrupp

en: Authentication is required to remove missing physical volumes from a volume group
sv: Autentisering krävs för att ta bort saknade fysiska volymer från en volymgrupp

en: Authentication is required to create a logical volume
sv: Autentisering krävs för att skapa en logisk volym

en: Authentication is required to create a thin volume
sv: Autentisering krävs för att skapa en tunn volym

en: Authentication is required to create a thin pool volume
sv: Autentisering krävs för att skapa en tunn pool-volym

en: Authentication is required to create a VDO volume
sv: Autentisering krävs för att skapa en VDO-volym

note: Translators: This is shown in an authentcation dialog when * the user is editing settings that involve system-level * passwords and secrets
en: Authentication is required to read system-level secrets
sv: Autentisering krävs för att läsa hemligheter på systemnivå

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
sv: Autentisering krävs för att lägga till en post till filen /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not tranlsate /etc/crypttab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
sv: Autentisering krävs för att lägga till en post till filen /etc/crypttab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
sv: Autentisering krävs för att ta bort en post från filen /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
sv: Autentisering krävs för att ta bort en post från filen /etc/crypttab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
sv: Autentisering krävs för att ändra filen /etc/fstab

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
sv: Autentisering krävs för att ändra filen /etc/crypttab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE UNIT * command. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE U
en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
sv: Autentisering krävs för att utföra en säker radering av $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when formatting a * device. This includes both creating a filesystem or partition * table. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format $(drive)
sv: Autentisering krävs för att formatera $(drive)

en: Authentication is required to modify the system configuration
sv: Autentisering krävs för att ändra systemkonfigurationen

note: Translators: Shown in authentication dialog when creating a * disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for reading
sv: Autentisering krävs för att öppna $(drive) för läsning

note: Translators: Shown in authentication dialog when restoring * from a disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for writing
sv: Autentisering krävs för att öppna $(drive) för skrivning

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
sv: Autentisering krävs för att öppna $(drive) för prestandamätning

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive).
sv: Autentisering krävs för att öppna $(drive).

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to rescan a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to rescan $(drive)
sv: Autentisering krävs för att söka om $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to eject $(drive)
sv: Autentisering krävs för att mata ut $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * changes settings for a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will be * replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
sv: Autentisering krävs för att konfigurera inställningar för $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to power off $(drive)
sv: Autentisering krävs för att stänga av $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * refreshes SMART data from a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
sv: Autentisering krävs för att uppdatera SMART-data från $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to simulate SMART data from a libatasmart blob. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att sätta SMART-data från en blob på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att avbryta ett SMART-självtest på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att starta ett SMART-självtest på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests the power state of a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check power state for $(drive)
sv: Autentisering krävs för att kontrollera strömtillstånd på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to wake up a drive from standby mode or tries to put a drive into * standby mode. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
sv: Autentisering krävs för att väcka upp $(drive) från vänteläge

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
sv: Autentisering krävs för att försätta $(drive) i vänteläge

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att aktivera SMART på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att inaktivera SMART på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unlocking an encrypted device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
sv: Autentisering krävs för att låsa upp den krypterade enheten $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests locking an encrypted device that was previously. * unlocked by another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
sv: Autentisering krävs för att låsa den krypterade enheten $(drive) upplåst av en annan användare

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing a encrypted block device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
sv: Autentisering krävs för att ändra storlek på den krypterade enheten $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests mounting a filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to mount $(drive)
sv: Autentisering krävs för att montera $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests mounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
sv: Autentisering krävs för att montera $(drive) hänvisad till i /etc/fstab-filen

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests unmounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fsta
en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
sv: Autentisering krävs för att avmontera $(drive) hänvisad till i filen /etc/fstab

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unmounting a filesystem previously mounted by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
sv: Autentisering krävs för att avmontera $(drive) monterad av en annan användare

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem label. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att ändra filsystemsetiketten på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att ändra storlek på filsystemet på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att reparera filsystemet på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att kontrollera filsystemet på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests taking ownership of the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att ändra ägandet av filsystemet på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deleting a loop device previously set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
sv: Autentisering krävs för att ta bort loop-enheten $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing autoclear on a loop device set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
sv: Autentisering krävs för att ändra loop-enheten $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to create a RAID array
sv: Autentisering krävs för att skapa en RAID-uppsättning

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host NQN value.
en: Authentication is required to set NVMe Host NQN
sv: Autentisering krävs för att sätta värd-NQN för NVMe

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host ID value.
en: Authentication is required to set NVMe Host ID
sv: Autentisering krävs för att sätta värd-ID för NVMe

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to start a RAID array
sv: Autentisering krävs för att starta en RAID-uppsättning

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to stop a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to stop a RAID array
sv: Autentisering krävs för att stoppa en RAID-uppsättning

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to remove a device from a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
sv: Autentisering krävs för att ta bort en enhet från en RAID-uppsättning

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to add a device to a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to add a device to a RAID array
sv: Autentisering krävs för att lägga till en enhet till en RAID-uppsättning

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to change whether it has a write-intent bitmap TODO: variables
en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
sv: Autentisering krävs för att konfigurera write-intent bitmap:en på en RAID-uppsättning

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start/stop data scrubbing operations TODO: variables
en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
sv: Autentisering krävs för att starta/stoppa skrubbning av en RAID-uppsättning

en: Authentication is required to delete a RAID array
sv: Autentisering krävs för att ta bort en RAID-uppsättning

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a device self-test on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att starta ett enhetssjälvtest på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a device self-test on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att avbryta ett enhetssjälvtest på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a sanitize operation. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to perform a sanitize operation of $(drive)
sv: Autentisering krävs för att utföra en saneringsoperation för $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests disconnect of a NVMeoF connected controller. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller $(drive)
sv: Autentisering krävs för att koppla från en NVMe over Fabrics-styrenhet $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format a namespace on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att formatera en namnrymd på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests modifying a partition (changing type, flags, name etc.). * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
sv: Autentisering krävs för att ändra partitionen på enheten $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests creating a new partition. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att skapa en partition på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests activating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att aktivera växlingsutrymme på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deactivating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att inaktivera växlingsutrymme på $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting label of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
sv: Autentisering krävs för att ange etiketten på växlingsutrymmet på $(drive)

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
sv: Startbar

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "legacy bios bootable" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Legacy BIOS Bootable
sv: Äldre BIOS-startbar

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
sv: Skrivskyddad

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
sv: Dold

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "no automount" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: No Automount
sv: Ingen automatisk montering

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-2 units, e.g. '64 KiB' * the second %s is the size as a number e.g. '65,536' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
sv: %s (%s byte)

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-10 units, e.g. '100 kB' * the second %s is the size as a number e.g. '100,000' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
sv: %s (%s byte)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
sv: Diskett

[ctx: disc-type]
note: Translators: This word is used to describe the optical disc type, it may appear * in a slash-separated list e.g. 'CD/DVD/Blu-Ray'
en: CD
sv: Cd

[ctx: disc-type]
note: Translators: This word is used to describe the optical disc type, it may appear * in a slash-separated list e.g. 'CD/DVD/Blu-Ray'
en: DVD
sv: Dvd

[ctx: disc-type]
note: Translators: This word is used to describe the optical disc type, it may appear * in a slash-separated list e.g. 'CD/DVD/Blu-Ray'
en: HDDVD
sv: Hddvd

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
sv: FAT (12-bitars version)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
sv: FAT (16-bitars version)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
sv: FAT (32-bitars version)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
sv: Journal för Ext (version %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
sv: Journal för Ext

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
sv: Växlingsutrymme (version %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap
sv: Växlingsutrymme

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
sv: LVM2 Fysisk volym (%s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
sv: LVM2 Fysisk volym

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
sv: Linux RAID-medlem (version %s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
sv: Linux RAID-medlem

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
sv: ZFS-enhet (ZPool version %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
sv: ZFS-enhet

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
sv: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID-medlem (version %s)

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member (%s)
sv: Intel RSTe RAID-medlem (%s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member
sv: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID-medlem

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member
sv: Intel RSTe RAID-medlem

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
sv: Möjligen krypterad

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
sv: Krypterad?

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
sv: LUKS Kryptering (version %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
sv: LUKS Kryptering

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
sv: VeraCrypt-/TrueCrypt-kryptering

[ctx: fs-type]
en: BitLocker Encryption
sv: BitLocker-kryptering

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
sv: VMFS volymmedlem (version %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
sv: VMFS medlem (v%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
sv: VMFS volymmedlem

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
sv: VMFS medlem

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
sv: Okänd (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
sv: Okänd (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
sv: Okänd

note: Translators: name of partition table format
en: GUID Partition Table
sv: GUID partitionstabell

note: Translators: name of partition table format
en: Apple Partition Map
sv: Apple partitionstabell

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
sv: Allmän

[ctx: partition-subtype]
en: Other
sv: Annan

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
sv: MBR partitionsschema

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
sv: BIOS-uppstart

[ctx: part-type]
note: Extended Boot Partition, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/BootLoaderSpec/
en: Extended Boot Partition
sv: Utökad startpartition

[ctx: part-type]
note: Discoverable Linux Partitions, see http://systemd.io/DISCOVERABLE_PARTITIONS/
en: Linux Root Partition (Alpha)
sv: Linux root-partition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (ARC)
sv: Linux root-partition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit ARM)
sv: Linux root-partition (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit ARM/AArch64)
sv: Linux root-partition (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (Itanium/IA-64)
sv: Linux root-partition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (LoongArch 64-bit)
sv: Linux root-partition (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
sv: Linux root-partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
sv: Linux root-partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (HPPA/PARISC)
sv: Linux root-partition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit PowerPC)
sv: Linux root-partition (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
sv: Linux root-partition (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
sv: Linux root-partition (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (RISC-V 32-bit)
sv: Linux root-partition (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (RISC-V 64-bit)
sv: Linux root-partition (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (s390)
sv: Linux root-partition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (s390x)
sv: Linux root-partition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (TILE-Gx)
sv: Linux root-partition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86)
sv: Linux root-partition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (amd64/x86_64)
sv: Linux root-partition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (Alpha)
sv: Linux /usr/-partition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (ARC)
sv: Linux /usr/-partition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit ARM)
sv: Linux /usr/-partition (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit ARM/AArch64)
sv: Linux /usr/-partition (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (Itanium/IA-64)
sv: Linux /usr/-partition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (LoongArch 64-bit)
sv: Linux /usr/-partition (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
sv: Linux /usr/-partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
sv: Linux /usr/-partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (HPPA/PARISC)
sv: Linux /usr/-partition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit PowerPC)
sv: Linux /usr/-partition (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
sv: Linux /usr/-partition (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
sv: Linux /usr/-partition (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (RISC-V 32-bit)
sv: Linux /usr/-partition (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (RISC-V 64-bit)
sv: Linux /usr/-partition (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (s390)
sv: Linux /usr/-partition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (s390x)
sv: Linux /usr/-partition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (TILE-Gx)
sv: Linux /usr/-partition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (x86)
sv: Linux /usr/-partition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (amd64/x86_64)
sv: Linux /usr/-partition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (Alpha)
sv: Linux Root Verity-partition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (ARC)
sv: Linux Root Verity-partition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit ARM)
sv: Linux Root Verity-partition (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit ARM/AArch64)
sv: Linux Root Verity-partition (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (Itanium/IA-64)
sv: Linux Root Verity-partition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (LoongArch 64-bit)
sv: Linux Root Verity-partition (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
sv: Linux Root Verity-partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
sv: Linux Root Verity-partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (HPPA/PARISC)
sv: Linux Root Verity-partition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
sv: Linux Root Verity-partition (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
sv: Linux Root Verity-partition (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit PowerPC)
sv: Linux Root Verity-partition (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (RISC-V 32-bit)
sv: Linux Root Verity-partition (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (RISC-V 64-bit)
sv: Linux Root Verity-partition (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (s390)
sv: Linux Root Verity-partition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (s390x)
sv: Linux Root Verity-partition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (TILE-Gx)
sv: Linux Root Verity-partition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (amd64/x86_64)
sv: Linux Root Verity-partition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (x86)
sv: Linux Root Verity-partition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (Alpha)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (ARC)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit ARM)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit ARM/AArch64)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (Itanium/IA-64)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (LoongArch 64-bit)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (HPPA/PARISC)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit PowerPC)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (RISC-V 32-bit)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (RISC-V 64-bit)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (s390)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (s390x)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (TILE-Gx)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (amd64/x86_64)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (x86)
sv: Linux /usr/ Verity-partition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (Alpha)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (ARC)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit ARM)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit ARM/AArch64)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (Itanium/IA-64)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (LoongArch 64-bit)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (HPPA/PARISC)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit PowerPC)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (RISC-V 32-bit)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (RISC-V 64-bit)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (s390)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (s390x)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (TILE-Gx)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (amd64/x86_64)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (x86)
sv: Linux Root Verity-signaturpartition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (Alpha)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (ARC)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit ARM)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit ARM/AArch64)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (Itanium/IA-64)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (LoongArch 64-bit)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (HPPA/PARISC)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit PowerPC)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (RISC-V 32-bit)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (RISC-V 64-bit)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (s390)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (s390x)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (TILE-Gx)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (amd64/x86_64)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (x86)
sv: Linux /usr/ Verity-signaturpartition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Variable Data Partition
sv: Linux variabeldatapartition

[ctx: part-type]
en: Linux Temporary Data Partition
sv: Linux temporärdatapartition

[ctx: part-type]
en: Linux Per-user Home Partition
sv: Linux hempartition per användare

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
sv: Linux hempartition

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
sv: Linux serverdatapartition

[ctx: part-type]
note: Linux
en: Linux Swap
sv: Linux växlingsutrymme

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
sv: Linux filsystem

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
sv: Linux reserverad

[ctx: part-type]
note: Microsoft
en: Basic Data
sv: Grundläggande data

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
sv: Microsoft reserverad

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
sv: Microsoft LDM-metadata

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
sv: Microsoft LDM-data

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
sv: Microsoft Windows återställningsmiljö

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
sv: Apple RAID (frånkopplad)

[ctx: part-type]
en: Apple Boot
sv: Apple uppstart

[ctx: part-type]
en: Apple Label
sv: Apple etikett

[ctx: part-type]
en: Apple TV Recovery
sv: Apple TV-återställning

[ctx: part-type]
en: Apple Core Storage
sv: Apple huvudlagring

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
sv: HP-UX tjänst

[ctx: part-type]
note: FreeBSD
en: FreeBSD Boot
sv: FreeBSD start

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
sv: FreeBSD data

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
sv: FreeBSD växlingsutrymme

[ctx: part-type]
note: Solaris
en: Solaris Boot
sv: Solaris uppstart

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
sv: Solaris root

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
sv: Solaris växlingsutrymme

[ctx: part-type]
en: Solaris Backup
sv: Solaris säkerhetskopia

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
sv: Solaris alternativ sektor

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
sv: Solaris reserverad

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
sv: Solaris reserverad (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
sv: Solaris reserverad (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
sv: Solaris reserverad (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
sv: Solaris reserverad (5)

[ctx: part-type]
note: NetBSD
en: NetBSD Swap
sv: NetBSD växlingsutrymme

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
sv: NetBSD konkatenerad

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
sv: NetBSD krypterad

[ctx: part-type]
note: ChromeOS, see http://www.chromium.org/chromium-os/chromiumos-design-docs/disk-format
en: ChromeOS Firmware
sv: ChromeOS fast programvara

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Kernel
sv: ChromeOS kärna

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
sv: ChromeOS root-filsystem

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
sv: ChromeOS reserverad

[ctx: part-type]
note: Intel Partition Types FFS = Fast Flash Standby, aka Intel Rapid start http://downloadmirror.intel.com/22647/eng/Intel%20Rapid%20Start%20Technology%20Deployment%20Guide%20v1.0.pdf
en: Intel FFS Reserved
sv: Intel FFS reserverad

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
sv: Apple partitionstabell

[ctx: part-type]
en: Unused
sv: Oanvänt

[ctx: part-type]
en: Empty
sv: Tom

[ctx: part-type]
en: Driver
sv: Drivrutin

[ctx: part-type]
en: Driver 4.3
sv: Drivrutin 4.3

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
sv: ProDOS filsystem

[ctx: part-type]
note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Extended
sv: Utökad

[ctx: part-type]
en: Linux swap
sv: Linux växlingsutrymme

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
sv: Linux extended

[ctx: part-type]
en: W95 Ext d (LBA)
sv: W95 utökad (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
sv: Dold FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
sv: Dold FAT16 <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
sv: Dold FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
sv: Dold HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
sv: Dold W95 FAT32

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
sv: Dold W95 FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
sv: Dold W95 FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
sv: Compaq-diagnostik

[ctx: part-type]
note: cf. http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system
en: Hibernation
sv: Viloläge

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
sv: Solaris uppstart

[ctx: job]
en: SMART self-test
sv: SMART-självtest

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
sv: Matar ut media

[ctx: job]
en: Unlocking Device
sv: Låser upp enhet

[ctx: job]
en: Locking Device
sv: Låser enhet

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
sv: Ändrar krypterad enhet

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
sv: Ändrar storlek på krypterad enhet

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
sv: Startar växlingsenhet

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
sv: Stoppar växlingsenhet

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
sv: Ändrar enhet för växlingsutrymme

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
sv: Kontrollerar filsystem

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
sv: Monterar filsystem

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
sv: Avmonterar filsystem

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
sv: Ändrar filsystem

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
sv: Reparerar filsystem

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
sv: Ändrar storlek på filsystem

[ctx: job]
en: Erasing Device
sv: Raderar enhet

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
sv: Skapar filsystem

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
sv: Sätter upp loop-enhet

[ctx: job]
en: Modifying Partition
sv: Ändrar partition

[ctx: job]
en: Deleting Partition
sv: Tar bort partition

[ctx: job]
en: Creating Partition
sv: Skapar partition

[ctx: job]
en: Cleaning Up
sv: Städar upp

[ctx: job]
en: ATA Secure Erase
sv: ATA säker borttagning

[ctx: job]
en: ATA Enhanced Secure Erase
sv: ATA förbättrad säker borttagning

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
sv: Stoppar RAID-uppsättning

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
sv: Startar RAID-uppsättning

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
sv: Markerar enhet som felaktig

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
sv: Tar bort enhet från uppsättning

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
sv: Lägger till enhet till uppsättning

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
sv: Sätter Write-Intent Bitmap

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
sv: Skapar RAID-uppsättning

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
sv: Okänd (%s)

[ctx: media-type]
note: Translators: 'Thumb' here refers to "USB thumb drive", see http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_drive
en: Thumb
sv: USB-minne

[ctx: media-type]
en: Floppy
sv: Diskett

[ctx: media-type]
en: CD-ROM
sv: Cd-rom

[ctx: media-type]
en: CD
sv: Cd

[ctx: media-type]
en: CD-R
sv: Cd-r

[ctx: media-type]
en: CD-RW
sv: Cd-rw

[ctx: media-type]
en: DVD
sv: Dvd

[ctx: media-type]
en: DVD-R
sv: Dvd-r

[ctx: media-type]
en: DVD-RW
sv: Dvd-rw

[ctx: media-type]
en: DVD-RAM
sv: Dvd-ram

[ctx: media-type]
en: DVD+R
sv: Dvd+r

[ctx: media-type]
en: DVD+RW
sv: Dvd+rw

[ctx: media-type]
en: DVD+R DL
sv: Dvd+r dl

[ctx: media-type]
en: DVD+RW DL
sv: Ddvd+rw dl

[ctx: media-type]
en: HDDVD
sv: Hddvd

[ctx: media-type]
en: HDDVD-R
sv: Hddvd-r

[ctx: media-type]
en: HDDVD-RW
sv: Hddvd-rw

en: %s Block Device
sv: %s blockenhet

en: Block Device
sv: Blockenhet

[ctx: part-block]
note: Translators: Used to describe a partition of a block device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the block device (e.g. "5 GB Block Device").
en: Partition %u of %s
sv: Partition %u av %s

en: %s Loop Device
sv: %s loop-enhet

en: Loop Device
sv: Loop-enhet

[ctx: part-loop]
note: Translators: Used to describe a partition of a loop device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the loop device (e.g. "5 GB Loop Device").
en: Partition %u of %s
sv: Partition %u av %s

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
sv: RAID-0-uppsättning

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
sv: RAID-1-uppsättning

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
sv: RAID-4-uppsättning

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
sv: RAID-5-uppsättning

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
sv: RAID-6-uppsättning

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
sv: RAID-10-uppsättning

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
sv: RAID-uppsättning

[ctx: part-raid]
note: Translators: Used to describe a partition of a RAID Array. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 TB RAID-5").
en: Partition %u of %s
sv: Partition %u av %s

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
sv: %s-enhet

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
sv: %s-disk

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
sv: %s-kort

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
sv: %s-skiva

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
sv: %s-enhet

[ctx: generic-drive]
note: Translators: Used to describe a drive we know very little about (removable media or size not known)
en: Drive
sv: Enhet

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
sv: %s-disk

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Hard Disk
sv: %s hårddisk

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
sv: Hårddisk

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
sv: %s-kortläsare

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
sv: %s %s-enhet

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
sv: %s-enhet

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
sv: Tom %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
sv: Blandad %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for an audio disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Audio %s
sv: Ljud-%s

[ctx: part-drive]
note: Translators: Used to describe a partition of a drive. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 GB Thumb Drive").
en: Partition %u of %s
sv: Partition %u av %s
