udisks - en to hi translation catalogue (514 entries)

en: Mount a filesystem
hi: फाइलसिस्टम माउंट करें

en: Authentication is required to mount the filesystem
hi: फाइलसिस्टम को माउंट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Mount a filesystem on a system device
hi: सिस्टम डिवाइस पर फाइलसिस्टम माउंट करें

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
hi: किसी अन्य सीट में प्लग किए गए डिवाइस से फाइलसिस्टम माउंट करें

en: Mount a filesystem on behalf of another user
hi: किसी अन्य उपयोक्ता की ओर से फाइलसिस्टम माउंट करें

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
hi: x-udisks-auth विकल्प के साथ fstab फाइल में परिभाषित फाइलसिस्टम को माउंट/अनमाउंट करें

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
hi: फाइलसिस्टम को माउंट/अनमाउंट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Unmount a device mounted by another user
hi: किसी अन्य उपयोक्ता द्वारा माउंट किए गए डिवाइस को अनमाउंट करें

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
hi: किसी अन्य उपयोक्ता द्वारा माउंट किए गए फाइलसिस्टम को अनमाउंट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Take ownership of a filesystem
hi: फाइलसिस्टम का स्वामित्व लें

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
hi: किसी फाइलसिस्टम का स्वामित्व लेने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है।

en: Unlock an encrypted device
hi: कूटलेखित डिवाइस को अनलॉक करें

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
hi: कूटलेखित डिवाइस को अनलॉक करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Unlock an encrypted system device
hi: कूटलेखित सिस्टम डिवाइस को अनलॉक करें

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
hi: किसी अन्य सीट पर प्लग किए गए कूटलेखित डिवाइस को अनलॉक करें

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
hi: x-udisks-auth विकल्प के साथ crypttab फाइल में निर्दिष्ट कूटलेखित डिवाइस को अनलॉक करें

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
hi: किसी अन्य उपयोक्ता द्वारा अनलॉक किए गए कूटलेखित डिवाइस को लॉक करें

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
hi: किसी अन्य उपयोक्ता द्वारा अनलॉक किए गए कूटलेखित डिवाइस को लॉक करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Change passphrase for an encrypted device
hi: कूटलेखित डिवाइस के लिए पासफ़्रेज़ बदलें

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
hi: कूटलेखित डिवाइस के लिए पासफ़्रेज़ बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Manage loop devices
hi: लूप डिवाइस प्रबंधित करें

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting up a loop device.
en: Authentication is required to set up a loop device
hi: लूप डिवाइस स्थापित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Delete loop devices
hi: लूप डिवाइस मिटाएं

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
hi: किसी अन्य उपयोक्ता द्वारा स्थापित लूप डिवाइस को मिटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Modify loop devices
hi: लूप डिवाइस संशोधित करें

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
hi: किसी अन्य उपयोक्ता द्वारा निर्धारित किए गए लूप डिवाइस को संशोधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Manage swapspace
hi: स्वैपस्पेस प्रबंधित करें

en: Authentication is required to manage swapspace
hi: स्वैपस्पेस को प्रबंधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Manage RAID arrays
hi: RAID ऐरे प्रबंधित करें

en: Authentication is required to manage RAID arrays
hi: RAID ऐरे को प्रबंधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Power off drive
hi: ड्राइव बंद करें

en: Authentication is required to power off a drive
hi: ड्राइव को बंद करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Power off a system drive
hi: सिस्टम ड्राइव को बंद करें

en: Power off a drive attached to another seat
hi: किसी अन्य सीट से जुड़ी ड्राइव को बंद करें

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
hi: किसी अन्य सीट में प्लग की गई ड्राइव को बंद करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Eject media
hi: मीडिया निकालें

en: Authentication is required to eject media
hi: मीडिया को बाहर निकालने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Eject media from a system drive
hi: सिस्टम ड्राइव से मीडिया निकालें

en: Eject media from a drive attached to another seat
hi: किसी अन्य सीट से जुड़ी ड्राइव से मीडिया को बाहर निकालें

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
hi: किसी अन्य सीट में प्लग किए गए ड्राइव से मीडिया को बाहर निकालने के लिए प्रमाणीकरण की आवश्यकता होती है

en: Modify a device
hi: डिवाइस संशोधित करें

en: Authentication is required to modify a device
hi: डिवाइस को संशोधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Modify a system device
hi: सिस्टम डिवाइस को संशोधित करें

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
hi: किसी अन्य सीट पर प्लग किए गए डिवाइस को संशोधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Rescan a device
hi: डिवाइस को पुनः स्कैन करें

en: Authentication is required to rescan a device
hi: डिवाइस को पुनः स्कैन करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Open a device
hi: डिवाइस खोलें

en: Authentication is required to open a device
hi: डिवाइस खोलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Open a system device
hi: सिस्टम डिवाइस खोलें

en: Modify system-wide configuration
hi: सिस्टम-व्यापी विन्यास संशोधित करें

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
hi: सिस्टम-व्यापी विन्यास को संशोधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
hi: सिस्टम-व्यापी विन्यास से रहस्य पुनः प्राप्त करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Modify drive settings
hi: ड्राइव सेटिंग संशोधित करें

en: Authentication is required to modify drive settings
hi: ड्राइव सेटिंग संशोधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Update SMART data
hi: SMART डेटा अपडेट करें

en: Authentication is required to update SMART data
hi: SMART डेटा को अपडेट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Set SMART data from blob
hi: ब्लॉब से SMART डेटा निर्धारित करें

en: Authentication is required to set SMART data from blob
hi: ब्लॉब से SMART डेटा निर्धारित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Run SMART self-test
hi: SMART स्व-परीक्षण चलाएं

en: Authentication is required to run a SMART self-test
hi: SMART स्व-परीक्षण चलाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Enable/Disable SMART
hi: SMART सक्षम/अक्षम करें

en: Authentication is required to enable/disable SMART
hi: SMART को सक्षम/अक्षम करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Check power state
hi: ऊर्जा स्थिति की जांच करें

en: Authentication is required to check the power state
hi: ऊर्जा स्थिति की जांच करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Send standby command
hi: स्टैंडबाय कमांड भेजें

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
hi: ड्राइव को स्टैंडबाय मोड में रखने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Send standby command to a system drive
hi: सिस्टम ड्राइव पर स्टैंडबाय कमांड भेजें

en: Send standby command to drive on other seat
hi: अन्य सीट पर ड्राइव करने के लिए स्टैंडबाय कमांड भेजें

en: Securely erase a hard disk
hi: हार्ड डिस्क को सुरक्षित रूप से मिटाएं

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
hi: हार्ड डिस्क को सुरक्षित रूप से मिटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Run device self-test
hi: डिवाइस स्व-परीक्षण चलाएं

en: Authentication is required to run a device self-test
hi: डिवाइस स्व-परीक्षण चलाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Start the sanitize operation
hi: सफ़ाई अभियान शुरू करें

en: Authentication is required to perform a sanitize operation
hi: सफ़ाई अभियान के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Format a namespace
hi: नामस्थान को प्रारूपित करें

en: Authentication is required to format a namespace
hi: नामस्थान को प्रारूपित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: NVMeoF connection
hi: NVMeoF कनेक्शन

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests connection to a NVMeoF controller.
en: Authentication is required to connect to an NVMe over Fabrics controller
hi: फ़ैब्रिक कंट्रोलर पर NVMe से जुड़ने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Disconnect a NVMeoF controller
hi: NVMeoF कंट्रोलर को डिस्कनेक्ट करें

en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller
hi: फैब्रिक्स कंट्रोलर पर NVMe को डिस्कनेक्ट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Set a NVMe Host NQN/ID
hi: NVMe होस्ट NQN/ID निर्धारित करें

en: Authentication is required to set NVMe Host NQN or Host ID
hi: NVMe होस्ट NQN या होस्ट ID निर्धारित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Cancel job
hi: कार्य रद्द करें

note: Translators: Shown in authentication dialog when canceling a job.
en: Authentication is required to cancel a job
hi: कार्य को रद्द करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Cancel job started by another user
hi: अन्य उपयोक्ता द्वारा शुरू किया गया कार्य रद्द करें

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
hi: अन्य उपयोक्ता द्वारा शुरू किए गए कार्य को रद्द करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Manage BTRFS
hi: BTRFS प्रबंधित करें

en: Authentication is required to manage BTRFS
hi: BTRFS को प्रबंधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
hi: BTRFS वॉल्यूम के लिए लेबल बदलने हेतु प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to add the device to the volume
hi: डिवाइस को वॉल्यूम में जोड़ने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to get BTRFS subvolumes
hi: BTRFS सबवॉल्यूम प्राप्त करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to set the default BTRFS subvolume
hi: तयशुदा BTRFS सबवॉल्यूम निर्धारित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to create a new snapshot
hi: नया स्नैपशॉट बनाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to check and repair the volume
hi: वॉल्यूम की जांच और मरम्मत के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to resize the volume
hi: वॉल्यूम का आकार बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to create a new volume
hi: नया वॉल्यूम बनाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Manage iSCSI
hi: iSCSI प्रबंधित करें

en: Authentication is required to manage iSCSI
hi: iSCSI को प्रबंधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
hi: iSCSI लॉगआउट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Logout failed: %s
hi: लॉगआउट विफल: %s

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
hi: प्रमाणीकरण आवश्यक है iSCSI आरंभकर्ता नाम बदलें

en: Empty initiator name
hi: रिक्त आरंभकर्ता नाम

en: Error parsing the iSCSI initiator name
hi: iSCSI आरंभकर्ता नाम विश्लेषित करते समय त्रुटि

en: Error writing to %s while setting iSCSI initiator name:
hi: iSCSI आरंभक नाम निर्धारित करते समय %s में लिखते समय त्रुटि:

en: Authentication is required to discover targets
hi: लक्ष्यों की खोज के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Discovery failed: %s
hi: खोज विफल: %s

en: Authentication is required to discover firmware targets
hi: फ़र्मवेयर लक्ष्यों की खोज के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to perform iSCSI login
hi: iSCSI लॉगिन करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Login failed: %s
hi: लॉगिन विफल: %s

en: Manage disk drive LED
hi: डिस्क ड्राइव एलईडी प्रबंधित करें

en: Authentication is required to manage disk drive LED
hi: डिस्क ड्राइव एलईडी को प्रबंधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to change $(drive) LED
hi: $(drive) एलईडी बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Manage LVM
hi: LVM प्रबंधित करें

en: Authentication is required to manage LVM
hi: LVM को प्रबंधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to delete a logical volume
hi: लॉजिकल वॉल्यूम को मिटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to repair a logical volume
hi: लॉजिकल वॉल्यूम की मरम्मत के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to rename a logical volume
hi: लॉजिकल वॉल्यूम का नाम बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to resize a logical volume
hi: लॉजिकल वॉल्यूम का आकार बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to activate a logical volume
hi: लॉजिकल वॉल्यूम को सक्रिय करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
hi: लॉजिकल वॉल्यूम को निष्क्रिय करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
hi: लॉजिकल वॉल्यूम का स्नैपशॉट बनाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
hi: लॉजिकल वॉल्यूम को कैशे में बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Error converting volume: %s
hi: वॉल्यूम परिवर्तित करते समय त्रुटि: %s

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
hi: कैशे पूल LV को कैशे LV से अलग करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to create a volume group
hi: वॉल्यूम समूह बनाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to set deduplication/compression on a VDO volume
hi: VDO वॉल्यूम पर डीडुप्लीकेशन/संपीडन निर्धारित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to resize a VDO volume
hi: VDO वॉल्यूम का आकार बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to delete a volume group
hi: वॉल्यूम समूह को मिटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to rename a volume group
hi: वॉल्यूम समूह का नाम बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to add a device to a volume group
hi: डिवाइस को वॉल्यूम समूह में जोड़ने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
hi: डिवाइस को वॉल्यूम समूह से हटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
hi: वॉल्यूम समूह में डिवाइस को खाली करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to remove missing physical volumes from a volume group
hi: वॉल्यूम समूह से गुम भौतिक वॉल्यूम को हटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to create a logical volume
hi: लॉजिकल वॉल्यूम बनाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to create a thin volume
hi: थिन वॉल्यूम बनाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to create a thin pool volume
hi: थिन पूल वॉल्यूम बनाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to create a VDO volume
hi: VDO वॉल्यूम बनाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: This is shown in an authentcation dialog when * the user is editing settings that involve system-level * passwords and secrets
en: Authentication is required to read system-level secrets
hi: सिस्टम-स्तरीय रहस्यों को पढ़ने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
hi: /etc/fstab फाइल में प्रविष्टि जोड़ने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: shown in authentication dialog - do not tranlsate /etc/crypttab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
hi: /etc/crypttab फाइल में प्रविष्टि जोड़ने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
hi: /etc/fstab फाइल से प्रविष्टि हटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
hi: /etc/crypttab फाइल से प्रविष्टि हटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
hi: /etc/fstab फाइल को संशोधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
hi: /etc/crypttab फाइल को संशोधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE UNIT * command. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE U
en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
hi: $(drive) को सुरक्षित रूप से मिटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when formatting a * device. This includes both creating a filesystem or partition * table. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format $(drive)
hi: $(drive) को प्रारूपित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to modify the system configuration
hi: सिस्टम विन्यास को संशोधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when creating a * disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for reading
hi: पढ़ने के लिए $(drive) खोलने हेतु प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when restoring * from a disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for writing
hi: लिखने के लिए $(drive) खोलने हेतु प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
hi: बेंचमार्किंग के लिए $(drive) खोलने हेतु प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive).
hi: $(drive) को खोलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है।

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to rescan a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to rescan $(drive)
hi: $(drive) को पुनः स्कैन करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to eject $(drive)
hi: $(drive) को निकालने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * changes settings for a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will be * replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
hi: $(drive) के लिए सेटिंग विन्यस्त करने हेतु प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to power off $(drive)
hi: $(drive) को बंद करने के लिए प्रमाणीकरण की आवश्यकता है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * refreshes SMART data from a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
hi: $(drive) से SMART डेटा को अपडेट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to simulate SMART data from a libatasmart blob. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
hi: $(drive) पर ब्लॉब से SMART डेटा निर्धारित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
hi: $(drive) पर SMART स्व-परीक्षण निरस्त करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
hi: $(drive) पर SMART स्व-परीक्षण शुरू करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
hi: $(drive) पर SMART सक्षम करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
hi: $(drive) पर SMART को अक्षम करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests the power state of a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check power state for $(drive)
hi: $(drive) के लिए ऊर्जा स्थिति की जांच करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to wake up a drive from standby mode or tries to put a drive into * standby mode. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
hi: $(drive) को स्टैंडबाय मोड से जगाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
hi: $(drive) को स्टैंडबाय मोड में रखने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unlocking an encrypted device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
hi: कूटलेखित डिवाइस $(drive) को अनलॉक करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests locking an encrypted device that was previously. * unlocked by another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
hi: किसी अन्य उपयोक्ता द्वारा अनलॉक किए गए कूटलेखित डिवाइस $(drive) को लॉक करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing a encrypted block device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
hi: कूटलेखित डिवाइस $(drive) का आकार बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests conversion of an encrypted block device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to convert device $(drive) to a different LUKS version.
hi: डिवाइस $(drive) को एक अलग LUKS संस्करण में परिवर्तित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है।

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests mounting a filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to mount $(drive)
hi: $(drive) को माउंट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests mounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
hi: /etc/fstab फाइल में संदर्भित $(drive) को माउंट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests unmounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fsta
en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
hi: /etc/fstab फाइल में संदर्भित $(drive) को अनमाउंट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unmounting a filesystem previously mounted by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
hi: किसी अन्य उपयोक्ता द्वारा माउंट किए गए $(drive) को अनमाउंट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem label. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
hi: $(drive) पर फाइलसिस्टम लेबल बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
hi: $(drive) पर फाइलसिस्टम का आकार बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
hi: $(drive) पर फाइलसिस्टम की मरम्मत के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
hi: $(drive) पर फाइलसिस्टम की जांच करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests taking ownership of the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
hi: $(drive) पर फाइलसिस्टम का स्वामित्व बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem UUID. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem UUID on $(drive)
hi: $(drive) पर फाइलसिस्टम UUID बदलने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deleting a loop device previously set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
hi: लूप डिवाइस $(drive) को मिटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing autoclear on a loop device set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
hi: लूप डिवाइस $(drive) को संशोधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to create a RAID array
hi: RAID ऐरे बनाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host NQN value.
en: Authentication is required to set NVMe Host NQN
hi: NVMe होस्ट NQN निर्धारित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host ID value.
en: Authentication is required to set NVMe Host ID
hi: NVMe होस्ट आईडी निर्धारित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to start a RAID array
hi: RAID ऐरे प्रारंभ करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to stop a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to stop a RAID array
hi: RAID ऐरे को रोकने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to remove a device from a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
hi: RAID ऐरे से डिवाइस को हटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to add a device to a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to add a device to a RAID array
hi: RAID ऐरे में डिवाइस जोड़ने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to change whether it has a write-intent bitmap TODO: variables
en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
hi: RAID ऐरे पर राइट-इंटेंट बिटमैप को विन्यस्त करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start/stop data scrubbing operations TODO: variables
en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
hi: RAID ऐरे की डेटा स्क्रबिंग शुरू/बंद करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Authentication is required to delete a RAID array
hi: RAID ऐरे को मिटाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a device self-test on $(drive)
hi: $(drive) पर डिवाइस स्व-परीक्षण शुरू करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a device self-test on $(drive)
hi: $(drive) पर डिवाइस स्व-परीक्षण को निरस्त करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a sanitize operation. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to perform a sanitize operation of $(drive)
hi: $(drive) का सफाई अभियान करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests disconnect of a NVMeoF connected controller. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller $(drive)
hi: फैब्रिक्स कंट्रोलर $(drive) पर NVMe को डिस्कनेक्ट करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format a namespace on $(drive)
hi: $(drive) पर नामस्थान को प्रारूपित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests modifying a partition (changing type, flags, name etc.). * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
hi: डिवाइस $(drive) पर विभाजन को संशोधित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests creating a new partition. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
hi: $(drive) पर विभाजन बनाने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests activating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
hi: $(drive) पर स्वैपस्पेस सक्रिय करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deactivating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
hi: $(drive) पर स्वैपस्पेस को निष्क्रिय करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting label of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
hi: $(drive) पर स्वैपस्पेस लेबल निर्धारित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting UUID of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace UUID on $(drive)
hi: $(drive) पर स्वैपस्पेस UUID निर्धारित करने के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक है

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
hi: बूटयोग्य

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "system" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: System
hi: सिस्टम

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "legacy bios bootable" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Legacy BIOS Bootable
hi: लिगेसी BIOS बूटयोग्य

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
hi: केवल-पढ़ने योग्य

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
hi: छिपा हुआ

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "no automount" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: No Automount
hi: ऑटोमाउंट नहीं

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-2 units, e.g. '64 KiB' * the second %s is the size as a number e.g. '65,536' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
hi: %s (%s बाइट)

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-10 units, e.g. '100 kB' * the second %s is the size as a number e.g. '100,000' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
hi: %s (%s बाइट)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: CompactFlash
hi: कॉम्पैक्टफ्लैश

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: MemoryStick
hi: मेमोरी स्टिक

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SmartMedia
hi: स्मार्टमीडिया

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SecureDigital
hi: सिक्योरडिजिटल

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SD High Capacity
hi: SD उच्च क्षमता

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
hi: फ्लॉपी

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Zip
hi: ज़िप

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Jaz
hi: जैज़

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Flash
hi: फ्लैश

[ctx: disc-type]
note: Translators: This word is used to describe the optical disc type, it may appear * in a slash-separated list e.g. 'CD/DVD/Blu-Ray'
en: Blu-Ray
hi: ब्लू-रे

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
hi: FAT (12-बिट संस्करण)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
hi: FAT (16-बिट संस्करण)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
hi: FAT (32-बिट संस्करण)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
hi: FAT (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
hi: NTFS (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
hi: Ext2 (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
hi: Ext3 (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
hi: Ext4 (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
hi: Ext के लिए जर्नल (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
hi: Ext के लिए जर्नल

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
hi: XFS (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
hi: ISO 9660 (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
hi: UDF (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
hi: exFAT (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
hi: स्वैप (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap
hi: स्वैप

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
hi: LVM2 भौतिक वॉल्यूम (%s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
hi: LVM2 भौतिक वॉल्यूम

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
hi: Linux RAID सदस्य (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
hi: Linux RAID सदस्य

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
hi: ZFS डिवाइस (ZPool संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
hi: ZFS डिवाइस

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
hi: इंटेल रैपिड स्टोरेज टेक्नोलॉजी एंटरप्राइज़ RAID सदस्य (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member (%s)
hi: Intel RSTe RAID सदस्य (%s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member
hi: इंटेल रैपिड स्टोरेज टेक्नोलॉजी एंटरप्राइज़ RAID सदस्य

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member
hi: Intel RSTe RAID सदस्य

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
hi: संभवतः कूटलेखित

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
hi: कूटलेखित?

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
hi: LUKS कूटलेखन (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
hi: LUKS कूटलेखन

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
hi: VeraCrypt/TrueCrypt कूटलेखन

[ctx: fs-type]
en: BitLocker Encryption
hi: BitLocker कूटलेखन

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
hi: VMFS (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
hi: VMFS वॉल्यूम सदस्य (संस्करण %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
hi: VMFS सदस्य (v%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
hi: VMFS वॉल्यूम सदस्य

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
hi: VMFS सदस्य

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
hi: अज्ञात (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
hi: अज्ञात (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: Translators: name of partition table format
en: Master Boot Record
hi: मास्टर बूट रिकॉर्ड

note: Translators: name of partition table format
en: GUID Partition Table
hi: GUID विभाजन तालिका

note: Translators: name of partition table format
en: Apple Partition Map
hi: Apple विभाजन तालिका

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
hi: सामान्य

[ctx: partition-subtype]
en: Other
hi: अन्य

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
hi: MBR विभाजन योजना

[ctx: part-type]
en: EFI System
hi: EFI सिस्टम

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
hi: BIOS बूट

[ctx: part-type]
note: Extended Boot Partition, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/BootLoaderSpec/
en: Extended Boot Partition
hi: विस्तारित बूट विभाजन

[ctx: part-type]
note: Discoverable Linux Partitions, see http://systemd.io/DISCOVERABLE_PARTITIONS/
en: Linux Root Partition (Alpha)
hi: Linux रूट विभाजन (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (ARC)
hi: Linux रूट विभाजन (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit ARM)
hi: Linux रूट विभाजन (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit ARM/AArch64)
hi: Linux रूट विभाजन (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (Itanium/IA-64)
hi: Linux रूट विभाजन (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (LoongArch 64-bit)
hi: Linux रूट विभाजन (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
hi: Linux रूट विभाजन (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
hi: Linux रूट विभाजन (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (HPPA/PARISC)
hi: Linux रूट विभाजन (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit PowerPC)
hi: Linux रूट विभाजन (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
hi: Linux रूट विभाजन (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
hi: Linux रूट विभाजन (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (RISC-V 32-bit)
hi: Linux रूट विभाजन (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (RISC-V 64-bit)
hi: Linux रूट विभाजन (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (s390)
hi: Linux रूट विभाजन (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (s390x)
hi: Linux रूट विभाजन (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (TILE-Gx)
hi: Linux रूट विभाजन (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86)
hi: Linux रूट विभाजन (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (amd64/x86_64)
hi: Linux रूट विभाजन (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (Alpha)
hi: Linux /usr/ विभाजन (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (ARC)
hi: Linux /usr/ विभाजन (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit ARM)
hi: Linux /usr/ विभाजन (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit ARM/AArch64)
hi: Linux /usr/ विभाजन (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (Itanium/IA-64)
hi: Linux /usr/ विभाजन (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (LoongArch 64-bit)
hi: Linux /usr/ विभाजन (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
hi: Linux /usr/ विभाजन (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
hi: Linux /usr/ विभाजन (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (HPPA/PARISC)
hi: Linux /usr/ विभाजन (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit PowerPC)
hi: Linux /usr/ विभाजन (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
hi: Linux /usr/ विभाजन (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
hi: Linux /usr/ विभाजन (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (RISC-V 32-bit)
hi: Linux /usr/ विभाजन (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (RISC-V 64-bit)
hi: Linux /usr/ विभाजन (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (s390)
hi: Linux /usr/ विभाजन (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (s390x)
hi: Linux /usr/ विभाजन (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (TILE-Gx)
hi: Linux /usr/ विभाजन (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (x86)
hi: Linux /usr/ विभाजन (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (amd64/x86_64)
hi: Linux /usr/ विभाजन (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (Alpha)
hi: Linux Root Verity विभाजन (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (ARC)
hi: Linux Root Verity विभाजन (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit ARM)
hi: Linux Root Verity विभाजन (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit ARM/AArch64)
hi: Linux Root Verity विभाजन (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (Itanium/IA-64)
hi: Linux Root Verity विभाजन (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (LoongArch 64-bit)
hi: Linux Root Verity विभाजन (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
hi: Linux Root Verity विभाजन (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
hi: Linux Root Verity विभाजन (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (HPPA/PARISC)
hi: Linux Root Verity विभाजन (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
hi: Linux Root Verity विभाजन (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
hi: Linux Root Verity विभाजन (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit PowerPC)
hi: Linux Root Verity विभाजन (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (RISC-V 32-bit)
hi: Linux Root Verity विभाजन (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (RISC-V 64-bit)
hi: Linux Root Verity विभाजन (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (s390)
hi: Linux Root Verity विभाजन (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (s390x)
hi: Linux Root Verity विभाजन (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (TILE-Gx)
hi: Linux Root Verity विभाजन (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (amd64/x86_64)
hi: Linux Root Verity विभाजन (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (x86)
hi: Linux Root Verity विभाजन (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (Alpha)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (ARC)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit ARM)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit ARM/AArch64)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (Itanium/IA-64)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (LoongArch 64-bit)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (HPPA/PARISC)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit PowerPC)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (RISC-V 32-bit)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (RISC-V 64-bit)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (s390)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (s390x)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (TILE-Gx)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (amd64/x86_64)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (x86)
hi: Linux /usr/ Verity विभाजन (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (Alpha)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (अल्फा)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (ARC)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit ARM)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit ARM/AArch64)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (Itanium/IA-64)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (LoongArch 64-bit)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (HPPA/PARISC)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit PowerPC)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (RISC-V 32-bit)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (RISC-V 64-bit)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (s390)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (s390x)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (TILE-Gx)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (amd64/x86_64)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (x86)
hi: Linux रूट वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (Alpha)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (ARC)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit ARM)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit ARM/AArch64)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (Itanium/IA-64)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (LoongArch 64-bit)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (HPPA/PARISC)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit PowerPC)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (RISC-V 32-bit)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (RISC-V 64-bit)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (s390)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (s390x)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (TILE-Gx)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (amd64/x86_64)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (x86)
hi: Linux /usr/ वेरिटी हस्ताक्षर विभाजन (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Variable Data Partition
hi: Linux वेरिएबल डेटा विभाजन

[ctx: part-type]
en: Linux Temporary Data Partition
hi: Linux अस्थायी डेटा विभाजन

[ctx: part-type]
en: Linux Per-user Home Partition
hi: Linux प्रति-उपयोक्ता होम विभाजन

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
hi: Linux होम विभाजन

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
hi: Linux सर्वर डेटा विभाजन

[ctx: part-type]
note: Linux
en: Linux Swap
hi: Linux स्वैप

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
hi: Linux फाइलसिस्टम

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
hi: Linux आरक्षित

[ctx: part-type]
note: Microsoft
en: Basic Data
hi: मूल डेटा

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
hi: Microsoft आरक्षित

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
hi: Microsoft LDM मेटाडेटा

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
hi: Microsoft LDM डेटा

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
hi: माइक्रोसॉफ्ट विंडोज रिकवरी एनवायरनमेंट

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
hi: Apple RAID (ऑफलाइन)

[ctx: part-type]
en: Apple Boot
hi: Apple बूट

[ctx: part-type]
en: Apple Label
hi: Apple लेबल

[ctx: part-type]
en: Apple TV Recovery
hi: Apple टीवी रिकवरी

[ctx: part-type]
en: Apple Core Storage
hi: Apple कोर स्टोरेज

[ctx: part-type]
note: HP-UX
en: HP-UX Data
hi: HP-UX डेटा

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
hi: HP-UX सेवा

[ctx: part-type]
note: FreeBSD
en: FreeBSD Boot
hi: FreeBSD बूट

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
hi: FreeBSD डेटा

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
hi: FreeBSD स्वैप

[ctx: part-type]
note: Solaris
en: Solaris Boot
hi: Solaris बूट

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
hi: Solaris रूट

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
hi: Solaris स्वैप

[ctx: part-type]
en: Solaris Backup
hi: Solaris बैकअप

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
hi: सोलारिस वैकल्पिक सेक्टर

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
hi: Solaris आरक्षित

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
hi: Solaris आरक्षित (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
hi: Solaris आरक्षित (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
hi: Solaris आरक्षित (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
hi: Solaris आरक्षित (5)

[ctx: part-type]
note: NetBSD
en: NetBSD Swap
hi: NetBSD स्वैप

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
hi: NetBSD श्रृंखलित

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
hi: NetBSD कूटलेखित

[ctx: part-type]
note: ChromeOS, see http://www.chromium.org/chromium-os/chromiumos-design-docs/disk-format
en: ChromeOS Firmware
hi: ChromeOS फर्मवेयर

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Kernel
hi: ChromeOS कर्नेल

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
hi: ChromeOS रूट फाइलसिस्टम

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
hi: ChromeOS आरक्षित

[ctx: part-type]
note: Intel Partition Types FFS = Fast Flash Standby, aka Intel Rapid start http://downloadmirror.intel.com/22647/eng/Intel%20Rapid%20Start%20Technology%20Deployment%20Guide%20v1.0.pdf
en: Intel FFS Reserved
hi: Intel FFS आरक्षित

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
hi: Apple विभाजन तालिका

[ctx: part-type]
en: Unused
hi: अप्रयुक्त

[ctx: part-type]
en: Empty
hi: रिक्त

[ctx: part-type]
en: Driver
hi: ड्राइवर

[ctx: part-type]
en: Driver 4.3
hi: ड्राइवर 4.3

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
hi: ProDOS फाइल सिस्टम

[ctx: part-type]
note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Extended
hi: विस्तारित

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
hi: छिपा हुआ FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
hi: छिपा हुआ FAT16 <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
hi: छिपा हुआ FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
hi: छिपा हुआ HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
hi: छिपा हुआ W95 FAT32

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
hi: छिपा हुआ W95 FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
hi: छिपा हुआ W95 FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
hi: कॉम्पैक डायग्नोस्टिक्स

[ctx: part-type]
note: cf. http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system
en: Hibernation
hi: सीतनिद्रा

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
hi: Solaris बूट

[ctx: job]
en: SMART self-test
hi: स्मार्ट स्व-परीक्षण

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
hi: माध्यम निकला जा रहा है

[ctx: job]
en: Unlocking Device
hi: डिवाइस अनलॉक किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Locking Device
hi: डिवाइस लॉक किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
hi: कूटलेखित डिवाइस को संशोधित किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
hi: कूटलेखित डिवाइस का आकार बदला जा रहा है

[ctx: job]
en: Converting Encrypted Device
hi: कूटलेखित डिवाइस को परिवर्तित किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
hi: स्वैप डिवाइस प्रारंभ किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
hi: स्वैप डिवाइस को रोका जा रहा है

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
hi: स्वैप डिवाइस को संशोधित किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
hi: फाइलसिस्टम जांचा जा रही है

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
hi: फाइलसिस्टम माउंट किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
hi: फाइलसिस्टम अनमाउंट किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
hi: फाइलसिस्टम संशोधित किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
hi: फाइलसिस्टम की मरम्मत करी जा रही है

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
hi: फाइलसिस्टम का आकार बदला जा रहा है

[ctx: job]
en: Erasing Device
hi: डिवाइस को मिटाया जा रहा है

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
hi: फाइलसिस्टम बनायी जा रहा है

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
hi: लूप डिवाइस स्थापित किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Modifying Partition
hi: विभाजन संशोधित किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Deleting Partition
hi: विभाजन मिटाया जा रहा है

[ctx: job]
en: Creating Partition
hi: विभाजन बनायी जा रहा है

[ctx: job]
en: Cleaning Up
hi: सफाई करी जा रही है

[ctx: job]
en: ATA Secure Erase
hi: ATA सुरक्षित मिटाएं

[ctx: job]
en: ATA Enhanced Secure Erase
hi: ATA संवर्धित सुरक्षित मिटाएं

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
hi: RAID ऐरे को रोका जा रहा है

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
hi: RAID ऐरे प्रारंभ करी जा रही है

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
hi: डिवाइस को ख़राब चिह्नित किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
hi: ऐरे से डिवाइस हटाया जा रहा है

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
hi: ऐरे में डिवाइस जोड़ा जा रहा है

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
hi: राइट-इंटेंट बिटमैप निर्धारित किया जा रहा है

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
hi: RAID ऐरे बनाई जा रही है

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
hi: अज्ञात (%s)

[ctx: media-type]
note: Translators: 'Thumb' here refers to "USB thumb drive", see http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_drive
en: Thumb
hi: थंब

[ctx: media-type]
en: Floppy
hi: फ्लॉपी

[ctx: media-type]
en: Zip
hi: ज़िप

[ctx: media-type]
en: Jaz
hi: जैज़

[ctx: media-type]
en: Flash
hi: फ्लैश

[ctx: media-type]
en: MemoryStick
hi: मेमोरी स्टिक

[ctx: media-type]
en: SmartMedia
hi: स्मार्ट मीडिया

[ctx: media-type]
en: CompactFlash
hi: कॉम्पैक्टफ्लैश

[ctx: media-type]
en: Blu-Ray
hi: ब्लू-रे

en: %s Block Device
hi: %s ब्लॉक डिवाइस

en: Block Device
hi: ब्लॉक डिवाइस

[ctx: part-block]
note: Translators: Used to describe a partition of a block device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the block device (e.g. "5 GB Block Device").
en: Partition %u of %s
hi: %2$s का %1$u विभाजन

en: %s Loop Device
hi: %s लूप डिवाइस

en: Loop Device
hi: लूप डिवाइस

[ctx: part-loop]
note: Translators: Used to describe a partition of a loop device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the loop device (e.g. "5 GB Loop Device").
en: Partition %u of %s
hi: %2$s का %1$u विभाजन

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
hi: RAID-0 ऐरे

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
hi: RAID-1 ऐरे

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
hi: RAID-4 ऐरे

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
hi: RAID-5 ऐरे

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
hi: RAID-6 ऐरे

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
hi: RAID-10 ऐरे

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
hi: RAID ऐरे

[ctx: part-raid]
note: Translators: Used to describe a partition of a RAID Array. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 TB RAID-5").
en: Partition %u of %s
hi: %2$s का %1$u विभाजन

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
hi: %s ड्राइव

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
hi: %s डिस्क

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
hi: %s कार्ड

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
hi: %s डिस्क

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
hi: %s ड्राइव

[ctx: generic-drive]
note: Translators: Used to describe a drive we know very little about (removable media or size not known)
en: Drive
hi: ड्राइव

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
hi: %s डिस्क

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The drive is either using removable media or its * size not known.
en: Disk
hi: डिस्क

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Hard Disk
hi: %s हार्ड डिस्क

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
hi: हार्ड डिस्क

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
hi: %s कार्ड रीडर

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
hi: %s %s ड्राइव

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
hi: %s ड्राइव

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
hi: रिक्त %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
hi: मिश्रित %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for an audio disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Audio %s
hi: ऑडियो %s

[ctx: part-drive]
note: Translators: Used to describe a partition of a drive. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 GB Thumb Drive").
en: Partition %u of %s
hi: %2$s का %1$u विभाजन
