udisks 2.9.0 - en to de translation catalogue (493 entries)

en: Mount a filesystem
de: Ein Dateisystem einbinden

en: Authentication is required to mount the filesystem
de: Legitimierung ist erforderlich, um ein Dateisystem einzuhängen

en: Mount a filesystem on a system device
de: Ein Dateisystem auf einem Systemgerät einhängen

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
de: Ein Dateisystem von einem an einem anderen Platz angeschlossenen Gerät einhängen

en: Mount a filesystem on behalf of another user
de: Ein Dateisystem im Auftrag eines anderen Benutzers einhängen

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
de: Dateisysteme ein-/aushängen, welche in der Datei fstab definiert sind mit der Option »x-udisks-auth«

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
de: Legitimierung ist erforderlich, um ein Dateisystem ein- oder auszuhängen

en: Unmount a device mounted by another user
de: Ein Gerät aushängen, welches von einem anderen Benutzer eingehängt wurde

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
de: Legitimierung ist zum Aushängen eines Dateisystems notwendig, welches von einem anderen Benutzer eingehängt wurde

en: Take ownership of a filesystem
de: Besitz eines Dateisystems übernehmen

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
de: Legitimierung ist zur Übernahme des Besitzes eines Dateisystems notwendig.

en: Unlock an encrypted device
de: Ein verschlüsselte Gerät entsperren

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
de: Legitimierung ist zum Entsperren eines verschlüsselten Geräts erforderlich

en: Unlock an encrypted system device
de: Ein verschlüsselte Systemgerät entsperren

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
de: Ein von einem an einem anderen Platz angeschlossenen verschlüsseltes Gerät entsperren

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
de: Verschlüsseltes Gerät entsperren, welche in der Datei crypttab definiert ist mit der Option »x-udisks-auth«

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
de: Ein verschlüsseltes Geräts sperren, welches von einem anderen Benutzer entsperrt wurde

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
de: Legitimierung ist zum Sperren eines verschlüsselten Geräts notwendig, das durch einen anderen Benutzer entsperrt wurde

en: Change passphrase for an encrypted device
de: Kennwort für verschlüsseltes Gerät ändern

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
de: Legitimierung ist zum Ändern des Kennworts eines verschlüsselten Geräts notwendig

en: Manage loop devices
de: Schleifen-Geräte verwalten

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting up a loop device.
en: Authentication is required to set up a loop device
de: Legitimierung ist zum Einrichten eines Schleifengeräts notwendig

en: Delete loop devices
de: Schleifen-Geräte löschen

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
de: Legitimierung ist zum Löschen eines Schleifengeräts notwendig, das durch einen anderen Benutzer eingerichtet wurde

en: Modify loop devices
de: Schleifen-Geräte verändern

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
de: Legitimierung ist zum Verändern eines Schleifengeräts notwendig, das durch einen anderen Benutzer eingerichtet wurde

en: Manage swapspace
de: Auslagerungsspeicher verwalten

en: Authentication is required to manage swapspace
de: Legitimierung ist zum Verwalten von Auslagerungsspeicher erforderlich

en: Manage RAID arrays
de: RAID-Anordnungen verwalten

en: Authentication is required to manage RAID arrays
de: Legitimierung ist zum Verwalten von RAID-Anordnungen erforderlich

en: Power off drive
de: Laufwerk ausschalten

en: Authentication is required to power off a drive
de: Legitimierung ist zum Ausschalten eines Laufwerks notwendig

en: Power off a system drive
de: Ein Systemlaufwerk ausschalten

en: Power off a drive attached to another seat
de: Ein Laufwerk an einem anderen Platz ausschalten

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
de: Legitimierung ist zum Ausschalten eines Geräts an einem anderen Platz notwendig

en: Eject media
de: Medium auswerfen

en: Authentication is required to eject media
de: Legitimierung ist zum Auswerfen von Medien erforderlich

en: Eject media from a system drive
de: Medium aus einem Systemlaufwerk auswerfen

en: Eject media from a drive attached to another seat
de: Medium aus einem Laufwerk an einem anderen Platz auswerfen

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
de: Legitimierung ist zum Auswerfen eines Mediums aus einem Laufwerk an einem anderen Platz notwendig

en: Modify a device
de: Ein Gerät verändern

en: Authentication is required to modify a device
de: Legitimierung ist zum Verändern eines Geräts erforderlich

en: Modify a system device
de: Ein Systemgerät verändern

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
de: Legitimierung ist zum Verändern eines Geräts an einem anderen Platz notwendig

en: Rescan a device
de: Ein Gerät neu einlesen

en: Authentication is required to rescan a device
de: Legitimierung ist zum erneuten Einlesen eines Geräts erforderlich

en: Open a device
de: Ein Gerät öffnen

en: Authentication is required to open a device
de: Legitimierung ist zum Öffnen eines Geräts notwendig

en: Open a system device
de: Ein Systemgerät öffnen

en: Modify system-wide configuration
de: Systemweite Konfiguration verändern

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
de: Legitimierung ist zum Verändern der systemweiten Konfiguration notwendig

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
de: Legitimierung ist zum Ermitteln von Passwörtern von der systemweiten Konfiguration notwendig

en: Modify drive settings
de: Laufwerkseinstellungen ändern

en: Authentication is required to modify drive settings
de: Legitimierung ist zum Ändern von Laufwerkseinstellungen erforderlich

en: Update SMART data
de: SMART-Werte aktualisieren

en: Authentication is required to update SMART data
de: Legitimierung ist zum Aktualisieren von SMART-Werten erforderlich

en: Set SMART data from blob
de: SMART-Daten über Blob festlegen

en: Authentication is required to set SMART data from blob
de: Um SMART-Daten über Blob festzulegen, ist eine Legitimierung erforderlich

en: Run SMART self-test
de: SMART-Selbsttest starten

en: Authentication is required to run a SMART self-test
de: Legitimierung ist zum Ausführen eines SMART Selbsttests notwendig

en: Enable/Disable SMART
de: SMART aktivieren/deaktivieren

en: Authentication is required to enable/disable SMART
de: Legitimierung ist zum An-/Abschalten von SMART erforderlich

en: Check power state
de: Leistungsstufe prüfen

en: Authentication is required to check the power state
de: Um die Leistungsstufe zu überprüfen, ist eine Legitimierung erforderlich

en: Send standby command
de: Ruhe-Befehl senden

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
de: Legitimierung ist zum Aktivieren des Ruhemodus eines Laufwerks notwendig

en: Send standby command to a system drive
de: Ruhe-Befehl an ein Systemlaufwerk senden

en: Send standby command to drive on other seat
de: Ruhe-Befehl an ein Laufwerk an einem anderen Platz senden

en: Securely erase a hard disk
de: Eine Festplatte sicher löschen

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
de: Legitimierung ist zum sicheren Löschen einer Festplatte notwendig

en: Run device self-test
de: Geräte-Selbsttest ausführen

en: Authentication is required to run a device self-test
de: Legitimierung ist zum Ausführen eines Geräte-Selbsttests notwendig

en: Format a namespace
de: Einen Namensraum formatieren

en: Authentication is required to format a namespace
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen Namensraum zu formatieren

en: NVMeoF connection
de: NVMeoF-Verbindung

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests connection to a NVMeoF controller.
en: Authentication is required to connect to an NVMe over Fabrics controller
de: Legitimierung ist zum Verbinden mit einem NVMe over Fabrics-Controller erforderlich

en: Disconnect a NVMeoF controller
de: Einen NVMeoF-Controller trennen

en: Authentication is required to disconnect a NVMe over Fabrics controller
de: Legitimierung ist zum Trennen von einem NVMe over Fabrics-Controller erforderlich

en: Set a NVMe Host NQN/ID
de: NQN/ID eines NVMe Host festlegen

en: Authentication is required to set NVMe Host NQN or Host ID
de: Eine Anmeldung ist notwendig zum Festlegen des NVMe Host NQN oder der Host-Kennung

en: Cancel job
de: Auftrag abbrechen

note: Translators: Shown in authentication dialog when canceling a job.
en: Authentication is required to cancel a job
de: Das Abbrechen eines Auftrags erfordert Legitimierung

en: Cancel job started by another user
de: Einen von einem anderen Benutzer gestarteten Auftrag abbrechen

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
de: Legitimierung ist zum Abbrechen eines Auftrags notwendig, welcher von einem anderen Benutzer gestartet wurde

en: Manage BTRFS
de: Btrfs verwalten

en: Authentication is required to manage BTRFS
de: Legitimierung ist zum Verwalten von BTRFS erforderlich

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
de: Legitimierung ist zum Ändern der Bezeichnung eines BTRFS-Datenträgers erforderlich

en: Authentication is required to add the device to the volume
de: Legitimierung ist zum Hinzufügen des Geräts zu einem Datenträger notwendig

en: Authentication is required to get BTRFS subvolumes
de: Legitimierung ist zum Ermitteln von BTRFS Subvolumes erforderlich

en: Authentication is required to set the default BTRFS subvolume
de: Legitimierung ist zum Festlegen des Standard BTRFS-Subvolume erforderlich

en: Authentication is required to create a new snapshot
de: Legitimierung ist zum Erstellen eines neuen Schnappschusses erforderlich

en: Authentication is required to check and repair the volume
de: Legitimierung ist zum Prüfen und Reparieren des Datenträgers erforderlich

en: Authentication is required to resize the volume
de: Legitimierung ist zur Größenänderung des Datenträgers erforderlich

en: Authentication is required to create a new volume
de: Legitimierung ist zum Anlegen eines neuen Datenträgers erforderlich

en: Manage iSCSI
de: iSCSI verwalten

en: Authentication is required to manage iSCSI
de: Legitimierung ist zum Verwalten von iSCSI-Anordnungen erforderlich

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
de: Legitimierung ist für eine iSCSI-Abmeldung notwendig

en: Logout failed: %s
de: Abmelden fehlgeschlagen: %s

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
de: Legitimierung ist zum Ändern des iSCSI-Initiatornamens erforderlich

en: Empty initiator name
de: Leerer Initiatorname

en: Error parsing the iSCSI initiator name
de: Fehler bei der Verarbeitung des iSCSI-Initiatornamens

en: Error writing to %s while setting iSCSI initiator name:
de: Fehler beim Schreiben auf %s während des Festlegens des iSCSI-Initiatornamens:

en: Authentication is required to discover targets
de: Legitimierung ist zum Suchen von Zielen notwendig

en: Discovery failed: %s
de: Erkennung fehlgeschlagen: %s

en: Authentication is required to discover firmware targets
de: Legitimierung ist zum Suchen von Firmware-Zielen notwendig

en: Authentication is required to perform iSCSI login
de: Legitimierung ist für eine iSCSI-Anmeldung notwendig

en: Login failed: %s
de: Anmeldung fehlgeschlagen. %s

en: Manage disk drive LED
de: LED des Laufwerks verwalten

en: Authentication is required to manage disk drive LED
de: Legitimierung ist zur Verwaltung der LED des Laufwerks notwendig

en: Manage LVM
de: LVM verwalten

en: Authentication is required to manage LVM
de: Legitimierung ist zum Verwalten von LVM-Datenträgern erforderlich

en: Authentication is required to delete a logical volume
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen logischen Datenträger zu löschen

en: Authentication is required to repair a logical volume
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen logischen Datenträger zu reparieren

en: Authentication is required to rename a logical volume
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen logischen Datenträger umzubenennen

en: Authentication is required to resize a logical volume
de: Legitimierung ist erforderlich, um die Größe eines logischen Datenträgers zu ändern

en: Authentication is required to activate a logical volume
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen logischen Datenträger zu aktivieren

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen logischen Datenträger zu deaktivieren

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen logischen Datenträger zu erstellen

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
de: Legitimierung ist erforderlich, um  einen logischen Datenträger in einen Zwischenspeicher umzuwandeln

en: Error converting volume: %s
de: Fehler beim Konvertieren des Datenträgers:%s

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
de: Eine Legitimierung wird benötigt, um einen Cache-Pool-LV von einem Cache-LV zu trennen

en: Authentication is required to create a volume group
de: Legitimierung ist erforderlich, um eine Datenträger-Gruppe zu erstellen

en: Authentication is required to set deduplication/compression on a VDO volume
de: Eine Anmeldung ist notwendig zum Festlegen von Deduplizierung/Komprimierung auf einem VDO-Laufwerk

en: Authentication is required to resize a VDO volume
de: Eine Anmeldung ist notwendig zur Größenänderung eines VDO-Laufwerks

en: Authentication is required to delete a volume group
de: Legitimierung ist erforderlich, um eine Datenträger-Gruppe zu löschen

en: Authentication is required to rename a volume group
de: Legitimierung ist erforderlich, um eine Datenträger-Gruppe umzubenennen

en: Authentication is required to add a device to a volume group
de: Legitimierung ist erforderlich, um ein Gerät zu einer Datenträger-Gruppe hinzuzufügen

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
de: Legitimierung ist erforderlich, um ein Gerät aus einer Datenträger-Gruppe zu entfernen

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
de: Legitimierung ist erforderlich, um ein Gerät aus einer Datenträger-Gruppe zu leeren

en: Authentication is required to remove missing physical volumes from a volume group
de: Legitimierung ist  erforderlich, um fehlende physische Datenträger aus einer Datenträger-Gruppe zu entfernen

en: Authentication is required to create a logical volume
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen logischen Datenträger zu erstellen

en: Authentication is required to create a thin volume
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen Thin-Datenträger zu erstellen

en: Authentication is required to create a thin pool volume
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen Thin-Pool-Datenträger zu erstellen

en: Authentication is required to create a VDO volume
de: Eine Anmeldung ist notwendig zum Anlegen eines VDO-Laufwerks

note: Translators: This is shown in an authentcation dialog when * the user is editing settings that involve system-level * passwords and secrets
en: Authentication is required to read system-level secrets
de: Legitimierung ist zum Lesen von Passwörtern auf Systemebene notwendig

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
de: Legitimierung ist zum Hinzufügen eines Eintrags in die Datei /etc/fstab notwendig

note: Translators: shown in authentication dialog - do not tranlsate /etc/crypttab
en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
de: Legitimierung ist zum Hinzufügen eines Eintrags in die Datei /etc/crypttab notwendig

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
de: Legitimierung ist zum Entfernen eines Eintrags in der Datei /etc/fstab notwendig

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
de: Legitimierung ist zum Entfernen eines Eintrags in der Datei /etc/crypttab notwendig

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
de: Legitimierung ist zum Verändern der Datei /etc/fstab notwendig

note: Translators: shown in authentication dialog - do not translate /etc/crypttab
en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
de: Legitimierung ist zum Verändern der Datei /etc/crypttab notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE UNIT * command. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question * requests erasing a hard disk using the SECURE ERASE U
en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
de: Legitimierung ist erforderlich, um $(drive) sicher zu löschen

note: Translators: Shown in authentication dialog when formatting a * device. This includes both creating a filesystem or partition * table. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format $(drive)
de: Legitimierung ist zum Formatieren von $(drive) notwendig

en: Authentication is required to modify the system configuration
de: Legitimierung ist zum Verändern der systemweiten Konfiguration notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when creating a * disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for reading
de: Legitimierung ist zum Öffnen von $(drive) zum Lesen notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when restoring * from a disk image file. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for writing
de: Legitimierung ist zum Öffnen von $(drive) zum Schreiben notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
de: Legitimierung ist zum Öffnen von $(drive) zum Benchmarking notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to benchmark a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to open $(drive).
de: Legitimierung ist zum Öffnen von $(drive) notwendig.

note: Translators: Shown in authentication dialog when an application * wants to rescan a device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will * be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to rescan $(drive)
de: Legitimierung ist zum erneuten Einlesen von $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to eject $(drive)
de: Legitimierung ist zum Auswerfen von $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * changes settings for a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and will be * replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
de: Legitimierung ist zum Festlegen von Einstellungen für $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests ejecting media from a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to power off $(drive)
de: Legitimierung ist zum Ausschalten von $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * refreshes SMART data from a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
de: Legitimierung ist erforderlich, um die SMART-Werte von $(drive) zu aktualisieren

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to simulate SMART data from a libatasmart blob. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
de: Legitimierung ist erforderlich, um SMART-Daten über Blob für $(drive) festzulegen

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Abbrechen des SMART-Selbsttests auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a SMART self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Starten des SMART-Selbsttests auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests the power state of a drive. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check power state for $(drive)
de: Um die Leistungsstufe für $(drive) zu überprüfen, ist eine Legitimierung erforderlich

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * tries to wake up a drive from standby mode or tries to put a drive into * standby mode. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
de: Legitimierung ist zum Aufwecken von $(drive) aus dem Ruhemodus notwendig

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
de: Legitimierung ist zum Aktivieren des Ruhemodus auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Aktivieren von SMART auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests enabling SMART on a disk. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Deaktivieren von SMART auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unlocking an encrypted device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
de: Legitimierung ist zum Entsperren des verschlüsselten Geräts $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests locking an encrypted device that was previously. * unlocked by another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
de: Legitimierung ist zum Sperren eines verschlüsselten Geräts $(drive) notwendig, welches von einem anderen Benutzer entsperrt wurde

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing a encrypted block device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
de: Legitimierung ist für eine Größenänderung des verschlüsselten Geräts $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests mounting a filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to mount $(drive)
de: Legitimierung ist zum Einhängen von $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests mounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fstab
en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
de: Legitimierung ist zum Einhängen von $(drive) notwendig, wie in der Datei /etc/fstab referenziert

note: Translators: Shown in authentication dialog when the * user requests unmounting a filesystem that is in * /etc/fstab file with the x-udisks-auth option. * * Do not translate $(drive), it's a * placeholder and will be replaced by the name of * the drive/device in question * Do not translate /etc/fsta
en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
de: Legitimierung ist zum Aushängen von $(drive) notwendig, wie in der Datei /etc/fstab referenziert

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests unmounting a filesystem previously mounted by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
de: Legitimierung ist zum Aushängen von $(drive) notwendig, welches von einem anderen Benutzer eingehängt wurde

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem label. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Ändern der Dateisystem-Bezeichnung auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
de: Legitimierung ist für eine Größenänderung des Dateisystems auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Reparieren des Dateisystems auf Laufwerk $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests resizing the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Prüfen des Dateisystems auf Laufwerk $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests taking ownership of the filesystem. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Ändern des Besitzers des Dateisystems auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing the filesystem UUID. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to change the filesystem UUID on $(drive)
de: Eine Anmeldung ist notwendig zum Ändern der Dateisystem-UUID auf $(drive)

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deleting a loop device previously set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
de: Legitimierung ist zum Löschen des Schleifen-Geräts $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests changing autoclear on a loop device set up by * another user. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
de: Legitimierung ist zum Verändern des Schleifen-Geräts $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to create a RAID array
de: Legitimierung ist zum Erstellen einer RAID-Anordnungen erforderlich

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host NQN value.
en: Authentication is required to set NVMe Host NQN
de: Eine Anmeldung ist notwendig zum Festlegen des NVMe Host NQN

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting new NVMe Host ID value.
en: Authentication is required to set NVMe Host ID
de: Eine Anmeldung ist notwendig zum Festlegen der NVMe Host-Kennung

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to start a RAID array
de: Legitimierung ist zum Starten einer RAID-Anordnung erforderlich

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to stop a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to stop a RAID array
de: Legitimierung ist zum Anhalten einer RAID-Anordnung erforderlich

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to remove a device from a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
de: Legitimierung ist zum Entfernen eines Geräts aus einer RAID-Anordnung notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to add a device to a RAID Array. TODO: variables
en: Authentication is required to add a device to a RAID array
de: Legitimierung ist zum Hinzufügen eines Geräts zu einer RAID-Anordnung notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to change whether it has a write-intent bitmap TODO: variables
en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
de: Zum Einrichten der Write-Intent-Bitmap einer RAID-Anordnung ist eine Legitimierung erforderlich

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * attempts to start/stop data scrubbing operations TODO: variables
en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
de: Zum Starten/Anhalten der Datenbereinigung einer RAID-Anordnung ist eine Legitimierung erforderlich

en: Authentication is required to delete a RAID array
de: Legitimierung ist zum Erstellen einer RAID-Anordnungen erforderlich

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to start a device self-test on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Starten eines Selbsttests auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * aborts a running device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to abort a device self-test on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Abbrechen eines Selbsttests auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * initiates a device self-test. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to format a namespace on $(drive)
de: Legitimierung ist erforderlich, um einen Namensraum auf $(drive) zu formatieren

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests modifying a partition (changing type, flags, name etc.). * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
de: Legitimierung ist zum Ändern der Partition auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests creating a new partition. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Erstellen einer Partition auf $(drive) erforderlich

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests activating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Aktivieren des Auslagerungsspeichers auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests deactivating a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
de: Legitimierung ist zum Deaktivieren des Auslagerungsspeichers auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting label of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
de: Legitimierung ist für eine Festlegung der Bezeichnung des Auslagerungsspeichers auf $(drive) notwendig

note: Translators: Shown in authentication dialog when the user * requests setting UUID of a swap device. * * Do not translate $(drive), it's a placeholder and * will be replaced by the name of the drive/device in question
en: Authentication is required to set swapspace UUID on $(drive)
de: Eine Anmeldung ist notwendig zum Festlegen der Auslagerungsspeicher-UUID auf $(drive)

[ctx: dos-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the DOS/Master-Boot-Record "bootable" flag for a partition
en: Bootable
de: Bootfähig

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "legacy bios bootable" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Legacy BIOS Bootable
de: Herkömmlichem BIOS bootfähig

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "read-only" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Read-only
de: Nur lesen

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "hidden" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: Hidden
de: Versteckt

[ctx: gpt-part-flag]
note: Translators: Corresponds to the GPT "no automount" flag for a partition, * see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
en: No Automount
de: Kein automatisches einhängen

[ctx: partition-info]
note: Translators: The Partition info when unknown
en: Unknown
de: Unbekannt

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: SI prefix and standard unit symbol, translate cautiously (or not at all)
en: KB
de: kB

[ctx: byte-size-pow2]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-2 units, e.g. '64 KiB' * the second %s is the size as a number e.g. '65,536' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
de: %s (%s Bytes)

[ctx: byte-size-pow10]
note: Translators: The first %s is the size in power-of-10 units, e.g. '100 kB' * the second %s is the size as a number e.g. '100,000' (always > 1)
en: %s (%s bytes)
de: %s (%s Bytes)

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: MemoryStick
de: Speicher-Stick

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: SD High Capacity
de: SD mit hoher Kapazität

[ctx: media]
note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Floppy
de: Diskette

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
de: FAT (12-Bit-Version)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
de: FAT (16-Bit-Version)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
de: FAT (32-Bit-Version)

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
de: Ext2 (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
de: Ext3 (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
de: Ext4 (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
de: Journal für Ext (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
de: Journal für Ext3

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
de: XFS (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
de: ISO 9660 (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
de: UDF (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
de: exFAT (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
de: Auslagerungsspeicher (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap
de: Auslagerungsspeicher

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
de: Physikalischer LVM2-Datenträger (%s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
de: Physikalischer LVM2-Datenträger

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
de: Linux RAID-Bestandteil (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
de: Linux RAID-Bestandteil

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
de: ZFS-Gerät (ZPool Version %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
de: ZFS-Gerät

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
de: Intel Rapid Storaged Technology enterprise RAID-Bestandteil (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member (%s)
de: Intel RSTe RAID-Bestandteil (%s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member
de: Intel Rapid Storaged Technology enterprise RAID-Bestandteil

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member
de: Intel RSTe RAID-Bestandteil

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
de: Möglicherweise verschlüsselt

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
de: Verschlüsselt?

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
de: LUKS-Verschlüsselung (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
de: LUKS-Verschlüsselung

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
de: VeraCrypt/TrueCrypt-Verschlüsselung

[ctx: fs-type]
en: BitLocker Encryption
de: BitLocker-Verschlüsselung

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
de: VMFS (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
de: VMFS-Datenträgerbestandteil (Version %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
de: VMFS-Bestandteil (v%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
de: VMFS-Datenträgerbestandteil

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
de: VMFS-Bestandteil

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev, second %s is version.
en: Unknown (%s %s)
de: Unbekannt (%s %s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types. * First %s is the raw filesystem type obtained from udev.
en: Unknown (%s)
de: Unbekannt (%s)

[ctx: fs-type]
note: Translators: Shown for unknown filesystem types.
en: Unknown
de: Unbekannt

note: Translators: name of partition table format
en: Master Boot Record
de: Partitionssektor

note: Translators: name of partition table format
en: GUID Partition Table
de: GUID-Partitionstabelle

note: Translators: name of partition table format
en: Apple Partition Map
de: Apple Partitionsverzeichnis

[ctx: partition-subtype]
note: Translators: name of partition table format
en: Generic
de: Allgemein

[ctx: partition-subtype]
en: Other
de: Andere

[ctx: part-type]
note: see http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table Not associated with any OS
en: MBR Partition Scheme
de: MBR-Partitionsschema

[ctx: part-type]
en: EFI System
de: EFI-System

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
de: BIOS-Boot

[ctx: part-type]
note: Extended Boot Partition, see http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/BootLoaderSpec/
en: Extended Boot Partition
de: Erweiterte Boot-Partition

[ctx: part-type]
note: Discoverable Linux Partitions, see http://systemd.io/DISCOVERABLE_PARTITIONS/
en: Linux Root Partition (Alpha)
de: Linux Haupt-Partition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (ARC)
de: Linux Haupt-Partition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit ARM)
de: Linux Haupt-Partition (32-Bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit ARM/AArch64)
de: Linux Haupt-Partition (64-Bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (Itanium/IA-64)
de: Linux Haupt-Partition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (LoongArch 64-bit)
de: Linux Haupt-Partition (LoongArch 64-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
de: Linux Haupt-Partition (32-Bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
de: Linux Haupt-Partition (64-Bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (HPPA/PARISC)
de: Linux Haupt-Partition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (32-bit PowerPC)
de: Linux Haupt-Partition (32-Bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
de: Linux Haupt-Partition (64-Bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
de: Linux Haupt-Partition (64-Bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (RISC-V 32-bit)
de: Linux Haupt-Partition (RISC-V 32-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (RISC-V 64-bit)
de: Linux Haupt-Partition (RISC-V 64-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (s390)
de: Linux Haupt-Partition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (s390x)
de: Linux Haupt-Partition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (TILE-Gx)
de: Linux Haupt-Partition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86)
de: Linux Haupt-Partition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (amd64/x86_64)
de: Linux Haupt-Partition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (Alpha)
de: Linux /usr/-Partition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (ARC)
de: Linux /usr/-Partition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit ARM)
de: Linux /usr/-Partition (32-Bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit ARM/AArch64)
de: Linux /usr/-Partition (64-Bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (Itanium/IA-64)
de: Linux /usr/-Partition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (LoongArch 64-bit)
de: Linux /usr/-Partition (LoongArch 64-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
de: Linux /usr/-Partition (32-Bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
de: Linux /usr/-Partition (64-Bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (HPPA/PARISC)
de: Linux /usr/-Partition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (32-bit PowerPC)
de: Linux /usr/-Partition (32-Bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
de: Linux /usr/-Partition (64-Bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
de: Linux /usr/-Partition (64-Bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (RISC-V 32-bit)
de: Linux /usr/-Partition (RISC-V 32-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (RISC-V 64-bit)
de: Linux /usr/-Partition (RISC-V 64-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (s390)
de: Linux /usr/-Partition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (s390x)
de: Linux /usr/-Partition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (TILE-Gx)
de: Linux /usr/-Partition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (x86)
de: Linux /usr/-Partition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Partition (amd64/x86_64)
de: Linux /usr/-Partition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (Alpha)
de: Linux Root Verity-Partition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (ARC)
de: Linux Root Verity-Partition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit ARM)
de: Linux Root Verity-Partition (32-Bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit ARM/AArch64)
de: Linux Root Verity-Partition (64-Bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (Itanium/IA-64)
de: Linux Root Verity-Partition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (LoongArch 64-bit)
de: Linux Root Verity-Partition (LoongArch 64-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
de: Linux Root Verity-Partition (32-Bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
de: Linux Root Verity-Partition (64-Bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (HPPA/PARISC)
de: Linux Root Verity-Partition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
de: Linux Root Verity-Partition (64-Bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
de: Linux Root Verity-Partition (64-Bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (32-bit PowerPC)
de: Linux Root Verity-Partition (32-Bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (RISC-V 32-bit)
de: Linux Root Verity-Partition (RISC-V 32-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (RISC-V 64-bit)
de: Linux Root Verity-Partition (RISC-V 64-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (s390)
de: Linux Root Verity-Partition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (s390x)
de: Linux Root Verity-Partition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (TILE-Gx)
de: Linux Root Verity-Partition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (amd64/x86_64)
de: Linux Root Verity-Partition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Partition (x86)
de: Linux Root Verity-Partition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (Alpha)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (ARC)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit ARM)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (32-Bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit ARM/AArch64)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (64-Bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (Itanium/IA-64)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (LoongArch 64-bit)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (LoongArch 64-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (32-Bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (64-Bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (HPPA/PARISC)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (64-Bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (64-Bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (32-bit PowerPC)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (32-Bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (RISC-V 32-bit)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (RISC-V 32-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (RISC-V 64-bit)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (RISC-V 64-Bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (s390)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (s390x)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (TILE-Gx)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (amd64/x86_64)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Partition (x86)
de: Linux /usr/ Verity-Partition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (Alpha)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (ARC)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit ARM)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit ARM/AArch64)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (Itanium/IA-64)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (LoongArch 64-bit)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
de: Linux Root Verity Signatur-Partition (32-Bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
de: Linux Root Verity Signatur-Partition (64-Bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (HPPA/PARISC)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (32-bit PowerPC)
de: Linux Root Verity Signatur-Partition (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (RISC-V 32-bit)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (RISC-V 64-bit)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (s390)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (s390x)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (TILE-Gx)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (amd64/x86_64)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (amd64/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Verity Signature Partition (x86)
de: Linux Root Verity-Signatur-Partition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (Alpha)
de: Linux /usr Verity-Signatur-Partition (Alpha)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (ARC)
de: Linux /usr Verity-Signatur-Partition (ARC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit ARM)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (32-bit ARM)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit ARM/AArch64)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (64-bit ARM/AArch64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (Itanium/IA-64)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (Itanium/IA-64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (LoongArch 64-bit)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (LoongArch 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (32-bit MIPS LittleEndian/mipsel)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (64-bit MIPS LittleEndian/mips64el)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (HPPA/PARISC)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (HPPA/PARISC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (64-bit PowerPC LittleEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (64-bit PowerPC BigEndian)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (64-bit PowerPC BigEndian)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (32-bit PowerPC)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (32-bit PowerPC)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (RISC-V 32-bit)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (RISC-V 32-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (RISC-V 64-bit)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (RISC-V 64-bit)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (s390)
de: Linux /usr Verity-Signatur-Partition (s390)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (s390x)
de: Linux /usr Verity-Signatur-Partition (s390x)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (TILE-Gx)
de: Linux /usr/ Verity-Signatur-Partition (TILE-Gx)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (amd64/x86_64)
de: Linux /usr Verity-Signatur-Partition (amd64)/x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux /usr/ Verity Signature Partition (x86)
de: Linux /usr Verity-Signatur-Partition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Variable Data Partition
de: Linux variable Daten-Partition

[ctx: part-type]
en: Linux Temporary Data Partition
de: Linux temporäre Daten-Partition

[ctx: part-type]
en: Linux Per-user Home Partition
de: Linux individuelle Home-Partition

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
de: Linux Home-Partition

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
de: Linux Server Daten-Partition

[ctx: part-type]
note: Linux
en: Linux Swap
de: Linux Auslagerung

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
de: Linux-Dateisystem

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
de: Linux Reserve

[ctx: part-type]
note: Microsoft
en: Basic Data
de: Einfache Daten

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
de: Microsoft reserviert

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
de: Microsoft LDM-Metadaten

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
de: Microsoft LDM-Daten

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
de: Windows-Wiederherstellungsumgebung von Microsoft

[ctx: part-type]
en: Apple Label
de: Apple-Beschriftung

[ctx: part-type]
en: Apple TV Recovery
de: Apple TV-Wiederherstellung

[ctx: part-type]
en: Apple Core Storage
de: Apple Hauptdatenspeicherung

[ctx: part-type]
note: HP-UX
en: HP-UX Data
de: HP-UX Daten

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
de: FreeBSD Daten

[ctx: part-type]
note: Solaris
en: Solaris Boot
de: Solaris boot

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
de: Solaris Root-Partition

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
de: Linux Auslagerung

[ctx: part-type]
en: Solaris Backup
de: Solaris Sicherung

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
de: Alternativer Solaris-Sektor

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
de: Solaris reserviert

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
de: Solaris reserviert (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
de: Solaris reserviert (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
de: Solaris reserviert (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
de: Solaris reserviert (5)

[ctx: part-type]
note: NetBSD
en: NetBSD Swap
de: NetBSD Auslagerung

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
de: NetBSD verkettet

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
de: NetBSD verschlüsselt

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
de: ChromeOS Hauptdateisystem

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
de: ChromeOS reserviert

[ctx: part-type]
note: Intel Partition Types FFS = Fast Flash Standby, aka Intel Rapid start http://downloadmirror.intel.com/22647/eng/Intel%20Rapid%20Start%20Technology%20Deployment%20Guide%20v1.0.pdf
en: Intel FFS Reserved
de: Intel FFS reserviert

[ctx: part-type]
en: Unused
de: Nicht verwendet

[ctx: part-type]
en: Empty
de: Leer

[ctx: part-type]
en: Driver
de: Treiber

[ctx: part-type]
en: Driver 4.3
de: Treiber 4.3

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
de: ProDOS-Dateisystem

[ctx: part-type]
note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Extended
de: Erweitert

[ctx: part-type]
en: Linux swap
de: Linux Auslagerungsspeicher

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
de: Linux erweitert

[ctx: part-type]
en: Linux RAID auto
de: Linux RAID automatisch

[ctx: part-type]
en: W95 Ext d (LBA)
de: W95 Erw. (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
de: Verst. FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
de: Verst. FAT16 <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
de: Verst. FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
de: Verst. HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
de: Verst. W95 FAT32

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
de: Verst. W95 FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
de: Verst. W95 FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
de: Compaq Diagnose

[ctx: part-type]
note: cf. http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system
en: Hibernation
de: Tiefschlaf

[ctx: job]
en: SMART self-test
de: SMART-Selbsttest

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
de: Medium wird ausgeworfen

[ctx: job]
en: Unlocking Device
de: Gerät wird entsperrt

[ctx: job]
en: Locking Device
de: Gerät wird gesperrt

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
de: Das verschlüsselte Gerät wird verändert

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
de: Größe des verschlüsselten Geräts wird geändert

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
de: Auslagerungsspeicher wird gestartet

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
de: Auslagerungsspeicher wird angehalten

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
de: Gerät mit Auslagerungsspeicher wird bearbeitet

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
de: Dateisystem wird geprüft

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
de: Dateisysteme werden eingehängt

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
de: Dateisysteme werden ausgehängt

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
de: Dateisysteme werden verändert

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
de: Das Dateisystem wird repariert

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
de: Die Größe des Dateisystem wird geändert

[ctx: job]
en: Erasing Device
de: Gerät wird gelöscht

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
de: Dateisystem wird erstellt

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
de: Schleifen-Gerät wird eingerichtet

[ctx: job]
en: Modifying Partition
de: Partition wird geändert

[ctx: job]
en: Deleting Partition
de: Partition wird gelöscht

[ctx: job]
en: Creating Partition
de: Partition wird erstellt

[ctx: job]
en: Cleaning Up
de: Aufräumen läuft

[ctx: job]
en: ATA Secure Erase
de: ATA sicheres Löschen

[ctx: job]
en: ATA Enhanced Secure Erase
de: ATA erweitertes sicherers Löschen

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
de: RAID-Anordnung wird angehalten

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
de: RAID-Anordnung wird gestartet

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
de: Gerät wird als fehlerhaft markiert

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
de: Gerät wird aus Anordnung entfernt

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
de: Gerät wird zu Anordnung hinzugefügt

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
de: Write-Intent-Bitmap wird eingerichtet

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
de: RAID-Anordnung wird erstellt

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
de: Unbekannt (%s)

[ctx: media-type]
note: Translators: 'Thumb' here refers to "USB thumb drive", see http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_drive
en: Thumb
de: USB-Stick

[ctx: media-type]
en: Floppy
de: Diskette

[ctx: media-type]
en: MemoryStick
de: Speicher-Stick

[ctx: media-type]
en: DVD+R DL
de: DVD+R (zweischichtig)

[ctx: media-type]
en: DVD+RW DL
de: DVD+RW-Medium (zweischichtig)

[ctx: media-type]
en: BD-ROM
de: CD-ROM

[ctx: media-type]
en: Blu-Ray
de: Blu-Ray-Medium

[ctx: media-type]
en: MO
de: Mo

[ctx: media-type]
en: MRW
de: MRW-Medium

[ctx: media-type]
en: MRW-W
de: MRW-W-Medium

en: %s Block Device
de: %s Blockgerät

en: Block Device
de: Blockgerät

[ctx: part-block]
note: Translators: Used to describe a partition of a block device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the block device (e.g. "5 GB Block Device").
en: Partition %u of %s
de: Partition %u von %s

en: %s Loop Device
de: %s Schleifen-Gerät

en: Loop Device
de: Schleifen-Gerät

[ctx: part-loop]
note: Translators: Used to describe a partition of a loop device. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the loop device (e.g. "5 GB Loop Device").
en: Partition %u of %s
de: Partition %u von %s

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
de: RAID-0 Anordnung

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
de: RAID-1 Anordnung

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
de: RAID-4 Anordnung

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
de: RAID-5 Anordnung

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
de: RAID-6 Anordnung

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
de: RAID-10 Anordnung

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
de: RAID-Anordnung

[ctx: part-raid]
note: Translators: Used to describe a partition of a RAID Array. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 TB RAID-5").
en: Partition %u of %s
de: Partition %u von %s

[ctx: drive-with-fixed-media]
note: Translators: Used to describe drive without removable media. The %s is the type, e.g. 'Thumb'
en: %s Drive
de: %s-Laufwerk

[ctx: drive-with-generic-media]
note: Translators: Used to describe generic media. The %s is the type, e.g. 'Zip' or 'Floppy'
en: %s Disk
de: %s-Datenträger

[ctx: flash-media]
note: Translators: Used to describe flash media. The %s is the type, e.g. 'SD' or 'CompactFlash'
en: %s Card
de: %s-Karte

[ctx: optical-media]
note: Translators: Used to describe optical discs. The %s is the type, e.g. 'CD-R' or 'DVD-ROM'
en: %s Disc
de: %s-Medium

[ctx: drive-with-size]
note: Translators: Used to describe a drive. The %s is the size, e.g. '20 GB'
en: %s Drive
de: %s-Laufwerk

[ctx: generic-drive]
note: Translators: Used to describe a drive we know very little about (removable media or size not known)
en: Drive
de: Laufwerk

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Disk
de: %s-Datenträger

[ctx: disk-non-rotational]
note: Translators: Used to describe a non-rotating drive (rotation rate either unknown * or it's a solid-state drive). The drive is either using removable media or its * size not known.
en: Disk
de: Datenträger

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD). The %s is the size, e.g. '20 GB'.
en: %s Hard Disk
de: %s Festplatte

[ctx: disk-hdd]
note: Translators: Used to describe a hard-disk drive (HDD) (removable media or size not known)
en: Hard Disk
de: Festplatte

[ctx: drive-card-reader]
note: Translators: Used to describe a card reader. The %s is the card type e.g. 'CompactFlash'.
en: %s Card Reader
de: %s Kartenleser

[ctx: drive-with-size-and-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the size e.g. '20 GB' and the * second %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s %s Drive
de: %s %s Laufwerk

[ctx: drive-with-type]
note: Translators: Used to describe drive. The first %s is the drive type e.g. 'Thumb'.
en: %s Drive
de: %s-Laufwerk

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a blank disc. The %s is the disc type e.g. "CD-RW Disc"
en: Blank %s
de: Leere(s) %s

[ctx: optical-media]
note: Translators: String used for a mixed disc. The %s is the disc type e.g. "CD-ROM Disc"
en: Mixed %s
de: Gemischte(s) %s

[ctx: part-drive]
note: Translators: Used to describe a partition of a drive. *              The %u is the partition number. *              The %s is the description for the drive (e.g. "2 GB Thumb Drive").
en: Partition %u of %s
de: Partition %u von %s
